Alzheimer hastalığı nedenleri

10 Eylül 2017

Alzheimer hastaliği nedenleri

Unutkanlık hepimizin bazen yaşadığı bir sorundur. Fakat, unuttuklarımızı hatırlamamız uzun sürmez. çoğu stresli iş ortamı, yorgunluk benzer biçimde faktörlerden oluşur. Bunlar rahat unutkanlıklardır. Günlük yaşamımızı etkileyen bir sorun değildir.

Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, bellek, konuşma gibi durumlarda problemler yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama benzer biçimde problemlere neden olan bir hastalıktır.

Geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olan alzheimer, halk arasında bunama olarak bilinir. Beynin fonksiyonlarında bozukluk vardır. Hastanın düşünmesinde sorun ortaya çıkar. Alzheimer, ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldükten 7-8 sene sonrasında ölüme yol açabilmektedir.

Alzheimer hastaliği kimlerde, ne kadar siklikla görülür?

alzheimer belirtileri, Alzheimer hastalığı nedenleri

Alzheimer, çoğunlukla 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Hem hanım bununla beraber erkekte görülen bu hastalığın, kadınlarda birazcık daha çok görüldüğü saptanmıştır. Yapılan araştırmalar, 65 yaşın üstündeki, yaklaşık her 15 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü ortaya koymuştur. 80-85 yaşın üzerindeki, her iki kişiden birinde alzheimer görülmektedir.

Ayrıca bu rahatsızlık ancak 65 yaşın üzerinde değil, kırk ve ellili yaşlarda da ortaya çıkmaktadır. Fakat diğer yaşlara göre sık karşılaşılan bir durum değildir.

Dünyada 20 milyondan fazla alzheimer hastası vardır. Bu hastaların yaklaşık 300 bini ülkemizdedir. Bu hastaların sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. çünkü dünyada insan ömrü uzamakta ve yaşlı insan sayısı artmaktadır.

Alzheimer hastaliğinin nedenleri ve hastaliğin seyri

Alzheimer hastalığının sebepleri arasında irsi faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması, çeşitli zehirli maddeler yer verilmiştir. Ek olarak yaş ilerledikçe, alzheimerın görülme ihtimali artar. Fakat hastalığın kati nedeni hemen hemen bilinmiyor.

alzheimer hastalığı tedavisi, alzheimer hastalığı nedenleri,

Hastaların ancak yüzde 10’unda ailede alzheimer varlığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, bu rahatsızlık ancak tek bir kalıtsal faktöre bağlı değildir.

 

Alzheimer, yavaş ilerleyen ve kurnaz bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya adım atmıştır. önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. örneğin, hasta bir gün önce ne yapmış olduğunı, ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe, bireyin günlük işleri aksamaya adım atar. Sorduğu bir şeyi yeniden sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Bu durumda bireyin psikolojisi bozulur. Psikolojisi bozulan hasta, içine kapanmış bir hale gelir. Konferans, yürüme, tuvalete gitme şeklinde ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa mahkum bir yaşam sürmeye adım atar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.


Ilerlemiş alzheimer hastalığı, hastaların ailesi için de bir yüktür. Hastanın bütün bakımı aile tarafından yapılmak zorundadır.

Alzheimer hastaliğinin emareleri

Alzheimer hastalığının, temel olarak 10 adet belirtisi olduğu kabul edilmektedir. Bu belirtilerden bir veya birkaçının bulunması alzheimer belirtisi olabilir.

Günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olma (kişilerin adlarını, vakaları hatırlayamama),
Gündelik işleri yapamama (yemek yapmak benzer biçimde),Kelimeleri bulurken zorlanmak,
Tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama,
çok kolay konularda bile karar vermede güçlük çekme,
Hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme,
Eşyaların yerlerini karıştırmak (koyarken başka yere geçirmek),
Huylarda ve ruh halinde değişiklik,
Karakter özelliklerinin değişmesi, insanoğluı kabahatlama,
Sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak alzheimerın belirtileridir.

Alzheimer hastaliği tanisi nasil konur?

Öncelikle yukarıdaki belirtilerden bir takımları sizde varsa bir psikolog yahut sinir hastalıkları uzmanına

başvurmanız icap eder.

çekilen beyin filmi, meydana getirilen kan tahlilleri ve laboratuvar tetkikleri ile alzheimer hastalığı öteki hastalıklardan ayırt edilmeye çalışılır. çünkü her unutkanlık, bu hastalığın emaresi değildir. Bu şekilde hastalığın kati tanısı konur.

Alzheimer tedavisi

elzheimerı tetikleyen etmenler, alzheimer, alzheimer nasıl geçer

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yani meydana getirilen tedaviyle, rahatsızlık tamamen ortadan kaldırılamaz. öncelikle şunun bilinmesi icap eder; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir.

Meydana getirilen tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Fakat, hastanın ömür standardını arttırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar (antidepresan benzer biçimde) kullanılır. Fakat bu ilaçlar tabip testünde alınmazsa daha kötü sorunlara yol açabilir.

Her geçen gün, alzheimer hakkındaki daha fazla bilgi sahibi oluyor ve daha çok devalarla karşılaşıyoruz. Meydana getirilen çalışmalar, hastalığın tedavisinde büyük adımlar atılacağını göstermektedir.

Alzheimer hastasi ve yakinlarinin bilmesi gerekenler

öncelikle hastanın kendisine, cesaret ve itimat duygusunu aşılamak gerekir. Hastaya her vakit yardım edilmeli ve bu yardımın hastaya kabul ettirilmesi icap eder.
Hastanın hislerini paylaşmak gerekir. Gerekirse hasta, doktora nasıl bir durumda olduğunu anlatmalı ve bu yönde de tedavi uygulanmalıdır.Yapılacak işler için bir kağıda notlar alınmalıdır. Aynı şey, eşyaların yerini bulmak için de yapılmalıdır.
Alzheimer hastalarının otomobil sürmesi tehlikelidir. Bundan dolayı bir kişinin, hastaya eşlik etmesi (şoför olarak) icap eder.
Hastanın sağlığına ve beslenmesine dikkat edilmelidir.
Hasta hobilerini kısıtlamamalıdır. önceden icra ettiklerinı, oluşturmaya devam etmelidir. Fakat artık çalışmayı bırakması icap eder.
Hastalık ilerlemeden, hastanın ilerideki bakım durumu görüşülmelidir.
Alzheimer, ancak kişinin kendisine değil, ailesine de maddi ve manevi yük getirdiğinden, bu hastalıkla yaşamaya alışmak ve baş edebilmek için yardımcı almak gerekir.


About Atakan

Ağrısına iyi gelen sağlık platformu editörü. Araştırmacı, girişimci, yazar ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor. 4 senedir sağlık üzerine makaleler yazıyor.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.