Bacak kas ağrısı nasıl geçer? Nedenleri ve tedavi önerileri

Bacak kas ağrısı nasıl geçer? Nedenleri ve tedavi önerileri

Bacaklarda oluşan kas ağrıları nasıl geçer? Bacak kas ağrılarını tetikleyen nedenler

Bacaklarımızda uzanan lifler bazen zorlanınca ağrı yapabilir hatta kopabilir, bacak kası ağrısının oluşmasının %80 nedeni budur.

Bu liflerin zorlanmasında günlük hayatımızda yaptığımız hareketler etkili olabilir. Günlük hayatta yaptığımız bazı aktiviteler bacaklarımıza fazla gelebilir ve bacaklarımız bu aktivitenin yükünü kaldıramayabilir. Bacak kası ağrısı bu yüzden oluşur.

Yaptığımız araştırmaya göre erkeklerin kadınlardan %80 daha fazla bacak kası ağrısı çektiğini biliyoruz. Kadınlar bacak kası ağrısını genellikle gebelik dönemindeki kilo artışı yüzünden yaşarken, erkekler günlük hayatında yaptığı herhangi bir aktiviteden bile nem kapabiliyor.

Bacak kası ağrısı nasıl geçer? Gibi soruları cevaplamak için önce bacak kasının anatomisine göz atalım.

Bacak kası anatomisi

Bacak kasları, diz ekleminin başladığı, ayak bileğinin bittiği, kaval kemiği boyunca uzanan liflerin bağlar aracılığıyla oluşturduğu alandır. Özel olarak 3 grupta ele alınmıştır. Bunlar,

Ön bölge,

Lateral bölge,

Arka bölge, isimleriyle anılırlar.

Ön bölge de mevzilenen anterior (ön) kası ayağa ekstansiyon (gerilme) ve inversiyon (Sağa-sola ayak hareketleri) hareketlerinin yapılmasına olanak sağlar.

Kaval kemiğinin arkasındaki kaslar üç gruptan oluşur. Bunlar, biceps femoris, semitendinosus, semimembranosus olarak kavramlaştırılmıştır. Saydığımız kavramların tüm haline hamstring kasları denir. Bu kasların %45’i sayesinde koşarız ve yürürüz.

Diğer %55’lik kesimi ise diz üzerindeki ön baldır kasları sağlar. Hamstring kasları bacakta diz bükülmesi ve bacağın her kısmının geriye gitmesi gibi fonksiyonları yerine getirir. Bacağın hareketi ve kasların yapısı hakkında bilgiye vakıf oldunuz. Şimdi gelelim bacak kas ağrısı nasıl geçer? Sorusunu çözümlemeye…

bacak kas ağrısı nasıl geçer bacak kas ağrısı nedenleri

Bacak kas ağrısı nasıl geçer?

Bacak kas ağrılarını geçirmenin en etkili yolu kas gevşeticilerdir. En etkili kas gevşetici kremlere aşağıda yer vereceğim. Kas gevşetici kullanamadığımız durumlarda alternatif tedavi yöntemlerini kullanmayı düşünebiliriz. Şimdi en kolay ve etkili tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Öncelikle bacağınız ağrıyorsa bu ağrının bacağın yukarıda saydığımız hangi bölümlerde oluştuğunu belirleyin. Belirlemeyi yaptıktan sonra yere uzanın ve ağrıyan bölümün altına yastık veya daha yumuşak bir şey koyun. Şimdi madde madde sayacaklarımı bacak kas ağrısı çektiğiniz yere uygulayın.

-Buz tedavisi: Bu yöntem ile oluşan bacak kas ağrılarının önüne geçebilirsiniz. Buz nüfuz ettiği bölge de kan akış hızını arttırır. Bu yüzden çoğu vücut sorunlarında buz tedavisi uygulanır. Ancak buzu bacağınıza uygularken dikkat etmeniz gereken bir nokta var.

Arada bir katman olmalı. Yoksa buz bacağınızdaki liflere zarar verebilir. Buzu, bacağınıza direk temas ettirmeyin. Araya bir tane peçete falan koyabilirsiniz.

-Dinlenme: Bacağınızı fazla zorladıysanız ve bu yüzden kas ağrısı çekiyorsanız kaslarınıza iyileşmeleri için süre tanımanız gereklidir. Dinlenirken sadece hantallaşmamaya dikkat edin. Kaslarınızın zedelenmesi durumuna göre evde istirahat edin ama kaslarınızı da hafif bacak egzersizleriyle çalıştırın.

-Yükseklikten yararlanın: Bacağınızın kas ağrısı olduğu bölümünü yüksek bir yere konumlandırın. Bu şekilde ağrılarınızı azaltmış olursunuz.

-Doktora başvurun: En iyi çözüm yolu olarak doktorunuzu başvurun. Size zaten bacak kas ağrınızın şiddetine göre ilaç veya kas gevşetici jel verecektir. Doktorunuzun belirlediği ilaç kullanma planlamasına uyun ve bacak kaslarınızın ağrısından kurtulun 🙂

-Sargı bezi kullanın: Sargı bezi kullanmak iyileşme sürecini hızlandırır. Şişmeyi azaltır.

-Soğan, tuz karışımı: Soğanı önce iyice eziyoruz. Krem kıvamına gelene kadar dövüyoruz. Sonra üzerine birkaç tutam tuz ilave ediyoruz. Unutmayın soğanın suyunu ezerken kaybetmeyin.

Suyunu da kullanacağız çünkü.  Elde ettiğiniz karışımı gece yatmadan bacağınızda kas ağrısı yaşadığınız bölgeye sürün. Önce karışımın suyuyla bacağınızdaki kas ağrısı oluşan yerlere ovalama yöntemiyle masaj yapın.

Sonrasında karışımı uygulayın ve bir sargı beziyle ya da bir eşarp ile tutturun. Sağı solu kirletmemek için poşet ile de sarabilirsiniz.

-Bol su için: Vücudunuzun kendini iyileştirebilmesi için metabolizmanızın daima çalışır vaziyette olması gerekmektedir. Bunu sağlamak içinse su içmek yeterli olacaktır. Metabolizmanızı hızlandırdığınızda bacağınızdaki kas ağrısı artabilir o yüzden şiddetle dinlenmenizi tavsiye ediyoruz.

-Lifli yiyecekler tüketin: Lif kaynağı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Bacak kası ağrınızın nedeni lif kopmasından veya lif zedelenmesinden meydana gelebilir. Bu durumda vücut life ihtiyaç duyar. Günlük öğünlerinizde fazladan lif almanızın bir zararı yoktur ancak yararı olacağını kestirebilirsiniz.

-Egzersizlerinizi yavaş yavaş yapın: Şöyle düşünün, bir kilo ağırlıkla başlayıp 30 günün sonunda 10 kilo ağırlığı kaldıran mı daha iyi ve sağlam gelişmiştir yoksa 10 kilo ağırlıkla başlayan ve 30 gün boyunca 10 kilo ağırlıkla çalışan mı daha çok gelişmiştir?

Düşününce mantığı sizde kavrayacaksınız. Liflerinizi birden zorlamanız bacaklarınızın kaslarında zedelenmeye sebep olur. Aynı şekilde kol ve karın kaslarındaki sorunlarda bu yüzden gerçekleşir.

-Doğal bitkisel kremler kullanın: Yorgun kasları canlandırmak ve ağrıları gidermek için doğal bitki kremleri alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ağrının bulunduğu bölgedeki dokuyu etkileyerek kan akış hızını arttıran bu kremler sıkışmış kasların gevşemesini sağlar.

Çoğu bacak kası ağrısı yaşayan vakalarda hastalar üç haftanın sonunda eski sağlıklarına kavuşmaktadır. Tabi bu süreç bacak kaslarınızdaki ağrıların skalasına göre değişebilir. Şimdi bacak kas ağrıları nasıl geçer? Diye düşünen okurlarımıza en etkili kas gevşeticileri önerelim. Öncesinde bacak kası ağrısı nedenlerine göz atalım.

bacak kas ağrısı

Bacak kas ağrılarının nedenleri

Bacak kas ağrısı nasıl geçer? Diye düşünen okurlarımızı bir nebze tatmin ettik. Şimdi gelelim bacak kas ağrısının nedenlerine… Bu nedenleri madde madde sıralayacağım ki aklınızda iyi yer etsin. Bir daha da bacaklarınızda kas ağrılarını tetikleyecek etkenlerden uzak durursunuz.

Nedenleri

-Dengesiz spor yapma,

-Isınmadan spora başlama,

-Zıplama veya koşu halinde ayakların düzenini oturtamama ve burkma,

-Yorgun kasları zorlama,

-Zayıf olma,

-Fazla kilolu olma, (fazla kiloluysanız Nasıl kilo verilir? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.)

-Yüksekten düşmek,

-Eğitimsiz egzersiz yapmak,

-Burkulma,

-Zorlanma,

-Ezilme,

-Yırtılma

Gibi etkenlere bağlı olarak bacak kas ağrılarınızı tetikleyecek, yukarıdakiler gibi nedenler olabilir. Bunların yanı sıra bacak kaslarınızın zedelenmesinin başka nedenleri de vardır. Bunlar,

Dış etkenler: Dışarıdan bir etkenle oluşan bacak ağrılarıdır. Ağır yaralanmalara veya kesici aletler ile yaralanmalar sonucu oluşabilir. Hızlı müdahale edilmezse vücutta travmaya veya farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Direkt etkenler: Vücudumuzun bir kapasitesi vardır. Bu kapasiteyi aştığımızda vücudumuz dayanamaz ve bacak kas ağrısı gibi sorunları dile getirir. Kontrolsüz ve vücudu yıpratacak hareketler ısınma süreci bile olmaksızın gerçekleştirildiği zaman vücutta direk olarak ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Bacak kas ağrısı için kas gevşeticiler

Adeleks

Atrasyl

Cabral

Kamfolin

Muscoril

Majezik

Dikloron

Muscoflex

Ben-gay: Ülkemizde genellikle bacak kas ağrıları için ve bel ağrıları için kullanılan en yaygın krem türüdür. Üstelik naneli yapısıyla güçlü bir kas gevşeticidir. Etkisini bir cümle ile anlatmamızı isteseniz şöyle derdik “buzdan soğuktur.”

Bu ilaçları lütfen doktorunuza danışmadan kullanmayın. Çünkü her insanın vücudu farklı özelliklere sahiptir ve her vücudun yukarıdaki ilaçlara farklı bir alerjisi olabilir. Zaten doktorunuzu göründüğünüz vakit, kendisi sizler için en uygun ilacı önerecektir.

Bacak kas ağrısı nasıl geçer? Bacak kas ağrısı nedenleri başlıklı makalemizde öğrendiklerinizi çevrenizdekilerle de paylaşın. Bu bilgilerden herkesi yararlanmasını diliyoruz.

Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yapmayı unutmayın.

Bacak kas ağrısı nasıl geçer? Nedenleri ve tedavi önerileri” üzerine 76 yorum

 1. Bir süre sporu bıraktıktan sonra ani yüklenmelerde benim de başıma geliyor. Bir anda çok fazla yüklenmek tehlikeli olabiliyor.

  • Bengay etkili bir krem 🙂 tavsiye ederim. Ancak bacak ağrınız devam ederse doktora gözükün. çünkü ilaçlarla her şeyi çözemeyebilirsiniz.

 2. çok mantıklı bir yazı olmus zamanında derste gördüğümüz şeyler.SPOR’u bilinçli yapmak önemli.

  • Aynen öyle hocam. Bizim en çok verdiğimiz tavsiye şudur mesela “Asla ama asla ısınmadan spor yapmayın.” Aksi takdirse bacak, baldır ve kas ağrısı çekebilirsinizz.

 3. Halı saha sonrası ayaklarım çok agrıdı verdiğiniz bilgileri uyguladım faydasını gördüm teşekkürler.

  • Sıcak suya sokun ayaklarınızı ve sonrasında da buz koyun. Yumuşacık olacaktır. Bu yöntemler kan akış hızını etkiler. Böylece daha da rahatlarsınız

  • Kas ağrısını geçirmek için bir yöntemi de buraya ekleyelim. Sarımsağı ve soğanı ezip karıştırıp bacakta ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzda ağrıyan her kasa bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

 4. Bacaklarda oluşan kas ağrıları ihmal edilmemesi gerekn ağrılardır uzman doktor bakmalı bence ilk

 5. Bende kas agrilari spor sonrasinda hamlama seklinde oluyor. Oda zamanla geciyor. İlac kullanmak her agri icin gereksiz bence

  • Spora alıştıktan sonra herhangi bir kas ağrısı çekmezsiniz zaten. Değişim sürecinde kaslar ağrır ve sonrasında alışacağınız için çivi gibi olursunuz 🙂 Tabiri caizse…

 6. Neredeyse 4 aydır bacak eklemlerim ve ayak bileğim çok ağrıyordu hiç yürüyemiyordum
  ama Atakan Bey sağolsun bacak ağrısı kalmadı artık eski sağlığıma kavuştum..😮

  • Rica ederim ardacım.

   Önemli olan sağlık. Bolca maden suyu tüketmeni öneririm. Sade 🙂 günde 1 şişe iç bir süre boyunca.

 7. merhaba adım melike.Beden dersinde hoca bizi koşturuyor ve ben 1 metre bile koşsam bacak kasım ağrımaya başlıyor buz koyarsam geçermi bu arada hocaya söyledim çok koştuğun için dedi vücut alışık değildir koşmaya dedi o yüzden bende buz koycam umarım olur

  • Selam Melike, yorum için teşekkür ederim.

   Tabi ki buz koymanın yardımı olaccaktır. Tavsiye de ederim. Ayrıca koşmadan önce 5 dakika kadar ısınma hareketleri yaparsan çok daha iyi ve atletik bir vücuda sahip olursun. Kas ağrısı da çekmezsin.

 8. benim 15 gündur sol bacaknkasim agrıyo yürümekde zorluk çekiyorum ultrasyon röngen kan dobler yaptrdım bisi çikmadı sadece az odem gözüküyo sanki biri etim yoluyo o kadar agrıyo ne yapacami bilmiyorum

  • Burakcım selamlar,

   Yorum için sağol. Bacağında ödem varsa önce ödem attırıcı detoksları denemelisin. Bunlar genelde sebze ağırlıklı içilebilir karışımlar oluyorlar. Ayrıca lifli yiyecekler ve gevrekler tüketmeni öneririm. Büyk ihtimal liflerinde bir çekme meydana geldi ve tahrip oldu. Liflerin onarılması için besin takviyesi yapmalısın. Son sonucunu burada paylaş.

   • inşallah dediginiz gibidir Atakan bey şimdi iki bacagım ayni durum da
    tavsiyeleriniz uyguluycam saglun

 9. Atakan öncelikle merhaba 15 gündür iyne vurunuyorum en son çare Mr cekitircem kesin sonuc diye duşünüyorum tavsiyeleriniz için teskürler onları deniycem ayreten sonucu bjrdan paylaşicam sizlerle iyi günler

   • Atakan bey bende yakın zamanlarda ortaya çıkan bir rahatsız var yardımcı olırsanız sevinirim.bir sabah ansızın iki baldırıma yüksek derecede kramp girdi.sonra sol baldırumdaki geçti sağ bacak baldırımda o kasılma ağrısı kaldı.bir süre sonra yürürken belli mesafe gidince sağ bacak baldırım kas ve adelesi çok sertleşip kasılıyor ve resmen kitleniyor.durup 1 dakika dinlenme ihtiyacı hissediyorum.daha sonrada sağ ayak başparmağım hariç diğer ayak parmaklsrım uyuşmaya başlıyor.durup dinlenerek ayak kabıyıda çıkarınca geçiyor.bana ne önerebilirsiniz.bu arada ortopedistçiyede gittim.birkaç ilaç ve krem verdi ama fayda etmedi.birde maünezyum içeren suda eriyen bir şey daha verdi kullanıyorum.yardımcı olursanız minnettar kalırım

 10. Hocam merhabalar sag dizimin oldugu yerde bı kıtlama var doktora cıktım adelen kopma asamasına gelmıs dedı dızımı buktugumde sankı kemıgım yerınden cıkacakmıs gıbı oluyor ve dizimde bir atma hıssedıyruö bu benım kosmama sporuma ve gunluk yasantıma engel oluyor bana tavsıyenız ne olabılır?

 11. Merhaba ben sol bacak kas ağrısı çekiyorum üstüne basa atacak kadar oldu doktorlar ilaç verip yolluyorlar kalça ve sol bacagim gündüz yürüyünce biraz geçiyor gece yatınca artıyor kas yırtılması dan şüpheleniyorum sizce ne yapmalıyım

  • Kas yırtılmasından şüpheleniyorsanız bolca dinlenmelisiniz. Eğer son günlerde bacağınızı zorladıysanız sebep bu olabilir. Ayrıca alanında uzman bir doktora gitmenizi kesinlikle öneririm. Çünkü kas yırtığı sorunu için tıbbi tedavi gerekebilir.

   Bolca lif içeren yiyecekler tüketmelisiniz.

   • Ben üç hafta oldu kas yirtilmasi alciya aldilar alçıyı cikardi doktorum agri suruyor yuruyemiyorum doktorda sicak suya koy ayani dedi baska bir seyde demedi agri normal mi gecermi

 12. Merhaba Atakan bey ben mevsimsel olarak bel tutulması yaşıyorum kas gevşetici ve ağrı kesici iğne yapıp gönderiyor doktorlar.son bir haftadır sağ bacağımda önceden yaşamadığım bir ağrı var ayakta biraz durunca veya öne eğilince topuk ile baldır arasında sanki kaslarim yırtılacak gibi ağrı oluyor

  • Selamlar İlhan bey,

   Isınma hareketleri yapmanız gerekiyor. Bir nevi hayatınıza sokun bunu. Günde 3 defa sabah öğle akşam yapın. Mevsimsel ağrılarınızdan da kurtulursunuz. Isınma hareketleri nelerdir? İşte böyle zıplama, esneme, tempolu koşma, dizi mideye çekme hareketleri gibi. Birde ek tavsiye olarak yazın bunu da, bolca lifli yiyecekler tüketin. Kaslarınızın biraz güçlenmeye ihtiyacı var. Birde protein ağırlıklı beslenirseniz hiç bir sorununuz kalmaz.

 13. Merhaba hocam sağ bacak kasımda muhteşem bi ağrı var ağrının sebebi darbe aldı damarlar çok agriyor ne yapmalıyım …

  • Huzuli selam,

   Senin yapman gereken belli. Öncelikle bir soğuk uygulaması yap. Buzu alıp 15 dakika ağrıyan bölgeye koy. 15 dakika çek 5 dakika dinlen sonra tekrar aynısını yap. Darbe alan bir bölgeye ilk tedavi soğuk tedavidir. Ağrın devam ederse kemik çatlaması gibi bir sorunun olabilir bunun içinde doktora gitmeli ve sağlığın daha kötü olmadan tıbbi işlem görmen gerekir. (alçı vb.)

 14. Merhaba atakan bey benim bütün sonuçlarım temiz çktı her iki bacagam da odem varmış kas zorlamasın dan dolayı ama 20 gün oldu yürümekde bile zorluk çekiyoyum sadece hap verdi dinlen geçer diyorlar hiç bi ilerleme yok ayaklarimda

  • Selamlar burak,

   Ben bu tür ağrılarda vücudun hareket etmesinden yanayım. Önce fazla kilolarından kurtulacaksın. 1 Kilo fazlan varsa bile kurtulman gerek. Sonrasında ödem atıcı karışımlar oluyor. Bunları tüketmelisin. Sana şöyle söylim. Hem ödem atıcı karışımları tüketirsen hem de spor yaparsan hiç bir ağrın kalmaz. Ama böyle değişimlerin başlangıçları her zaman zor olur. Burada da senin iraden ve cesaretin devreye girecek. Yani sana tavsiyem ödemlerden kurtul ve hareket et

 15. Merhaba ben sıkıntım 2 hafta önce başladı yüksek bi basamaktan düştüm sol ayağımı attan yarım alçıya aldılar sağdece bileyim agrıyordu 3 dün sonra bu Ağrı başladı 3 kere alçıya aldılar söktüler en sonunda bişeyin Yok dedi ben ayağım üstüne basamıyorum hiç bi şekilde uyuyamıyorum agrıyarda yatın hastaneye gidecem doktorlar ile kavga yapmak istemiyorum

  • Selam eroğlu, geçmiş olsun. Ayağına soğan ve tuzu ezip karıştırıp bir bez ile bağla. Bu iyileşmesini hızlandırır. Ayağının üzerine yüklenmemeye çalış. Doktora kesin gözük ama alanında uzman bir doktora gitmen gerekli. Çünkü durum yalnızca kırılma ya da ezilme olmayabilir. Eklemlerinle veya tendonlarınla alakalıdır. Bunun için röntgen falan çekmeleri gerekir. Ayak sakatlıkları çok çabuk iyileşen sorunlar değildir. Üzgünüm ancak sabretmelisin.

 16. Merhaba iyi günler benim bir haftadır bacağımin arka kısımlarında çok ağrılar çekiyorum ve idrar yolu enfeksiyonu da var ne yapabilirim bu ağrılar için enfeksiyondan kaynaklanabilir mi

  • selam anonim. sinirlerini gevşetmesi için kediotu kötü çayı, papatya çayı, sarı kantaron çayı gibi bitkisel çayları tüketebilirsiniz. Ağrı içinde tüm sarımsağı hap gibi atmanızı tavsiye edebilirim. Eğer çok oturan biriyseniz örn. masa başı çalışan, daha çok hareket etmenizi tavsiye ederim. Bir spora falan başlayın. Hayatınızın merkezine sokun. İşe yarar.

 17. Selamun Aleyküm Hocam Sol Bacağımın Baldırının Üst Kısmında Uyuşma Ağrı Oluyor Ve Bir Deneme Yapmıştım Üstüne Bastırınca Boşluk ta Günü Hissediyorum Bacağımı Ve Düz Kapak Altı Ağrıyor Sağ Bacağımda DaSağ Bacağım Da Sadece Bu Ağrı Var Hocam Teşekkürler Saygılarımlar

 18. merhaba hocam. Ben 2 ay önce ayağımı basketbol oynarken zorladım ve quadriceps kasımda tak diye bir ses geldi sonra futbol topuna vurmayı denedim ve hafif sertlikte vurduğum da bile çok kötü ağrı giriyordu şuan topa vurabiliyorum ama çok sert değil tabi şikayetim ise quadriceps kasımın olduğu yer şiş nasıl eski haline gelir cevaplarsanız çok sevinirim

  • Dinlenmek ve lifli yiyecekler tüketmeni önerebilirim. Böyle sorunlar 3-4 ay da geçmez. Hele cepslerde ortaya çıkan bir sorunsa tıbbi müdahale bile gerektirebilir. Uzmana gözük en iyisi, kendine olabldiğince de boş zaman yarat.

 19. Merhabalar Hocam sag bacağımın üst kısmında kas agrısı var yürümekte merdiven inerken çıkarken otururken kalkerken çok zorlanıyorum doktora gittim kaslarımın zayıfladını egzersiz yapmam gerektiğini söyledi ama genede yok iyileşme gibi masaj terapisi ve hafif egzersiz yaptığım halde iyileşme belirtisi yok bazen daha da şiddetli olabiliyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Eğer fazla kilon varsa ve üst bacak kasların zayıfsa bacaklarında kas ve normal bacak ağrısı olması çok normal. Bacak güçlendirici hareketler var. Bu hareketleri evde dahi günde 15 dakikanı ayırarak yapabilirsin. Sağlığından önemli değil hiçbir şey. Fazla kilondan kurtul.

 20. Merhaba
  Ben ne olduğunu bilmiyorum uyudum uyanınca genlestim normalde herzaman yaparım ama bir anda hiç hissetmediğin kadar ağrı oldu bacağımın arka kasında biraz ovalayınca gectı sonra tekrar genleşme hareketı yaptım yine o kadar çok ağrıdı ki dayanamadım kasım çok sert oldu ve uğuşuyor kas kremi sürsem geçer mi sizce önemli birsey midir?

  • Selam Eylül,

   Uykunda bacağına kramp girmiştir. Uyku da genelde bu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bir kaç gün de böyle ağrılar yaşaman normal. Genelde dizin arkasının bir parmak üstü bu şekilde ağrılara gebedir. Tek yapabileceğin bacak egzersizleri. Bu egzersizler sayesinde kaslarını kuvvetlendirebilir ve bu ağrılardan kurtulabilirsin.

   Tabi ağrıların olması kaslarının kuvvetsiz olduğu anlamına gelmiyor. Sakın öyle bir düşünce içerisine düşme. Asıl olan hareket etmen, hareketli bir yaşam sürmen 🙂

   Geçmiş olsun.

   Ağrıların artarsa bir ortopedi doktoruna gözükebilirsin. Malum zamanımızda üretilen ayakkabılar kalitesiz olabiliyor ve bilinçsiz kullanımda tüm bacağı etkileyebiliyor..

   Saygılarrr

 21. Merhaba hocam. Benim sol bacağımın arka üst kısmı yani kas kısmı çok ağrıyor günlerdir. Özellikle yatarken hissediyorum. Yağmur yağacak romatizma var sandım ama 25 yaşında romatizma olur mu bilemedim. Uykuya dalmada zorluk yaşıyorum ağrılar yüzünden. Ne yapmalıyım?

 22. Merhaba ayak bileyim cok agrıyor kas gerilmesi sanırım sıcak suya koyunca iyi oluyor bursel vardı iyi oldum ama 7 yıl bel ağrısı cektimim bel fıtığı var dediler olmadım burselleden kaynaklanıyormuş şükür bel ağrısı biti ayak bileğim ağrısı başladı ne öneri yaparsınız

 23. Selam hocam bacak ağrım 100 metre yürüsem hemen hissetiriyor azcık üstünde dursa aynı şekilde ağrıyo ve vücudumu tartamicak gibi oluyorum çok eskiden kas yırtılması olmuştu bunuda belirteyim ayağımı dinlendirdiğim vakit ağrıyı hissetmiyorum Bacağın ağrısı kaba etin birleştiği yerden aşağıya doğru arkadaki kasda. Ayak kemiklerine kadar ağrıdıağrı oluşuyor ne yapmalıyım

 24. Merhaba benim durumum çok kötü yürüyüşü 6 ay önce abarttım iç baldır kasında inanılmaz ağrı var neler nededim geçmiyor belde sorun yok doktor kronik kas ağrısı dedi kuru iğneler masajlar buz sıcak herşeyi denedim geçmiyor hayattan soğudum 6 aydır geçmiyor simid de sizin soğan kurunuzu deniycem inşallah iyi gelir sizin önerebileceğiniz başka bir şey var mı lütfen cevap verin gitmediğim doktor kalmadi varis vs de yok

 25. Merhabalar yaklaşık 1 buçuk ay önce sağ ayağımı burktum farklı doktorlara gittim baya ilaç kullandım fakat hala ağrım devam ediyor sürekli dinlenmem gerekiyor ağrım diz kapağımın arkasına kadar vuruyor ne yapmam gerekiyor sizce yardımcı olursanız çok sevinirim

 26. Merhaba

  Bende çukur taban var bu yüzden ayak tabanımda ve baldırımdaki ağrılar uzun süre dinlensemde geçmiyor bu konuda tavsiye verebilecek Var mı

 27. Hocam halı sahada sağ üst bacağıma sert bir darbe aldım ağrıyor . Dizimı bükmeye çalıştığımda ağrı biraz daha şiddetleniyor doğru düzgün oturamıyorum sizce nasıl geçer

 28. Hocam biz arkadaşlarla futbol takımında olduğumuz için lig bitti antremanlar da bitti biz de bi süredir antreman yapmıyoduk 3 gün koştuk 3km fln sonra mekik balfix fln çektik ip atladık sonra ben eve gelince bacak kasımda bir ağrı oluştu fazla yüklenmeden olabilir ne tavsiye ediyosunuz

 29. At kestanesi jölesi kullanıyorum ve faydasını görüyorum, sizce bir sakıncası varmı ve arkadaşlara tavsiye edermisiniz.

 30. Teşekkurler çok güzel anlaşilir açiklamalarıniz var…benim problemim 1 ay öne sol kasığimda yanma oldu sonrasinda 1 aydir bacağimin tamamini ayağa kalktigimda yururken kasan bir ağri var…yattiğim zaman agrim yok..fakat kalkinca acyip geriliyor.aksayarak yuruyorum..bir spor hekiminemi gorunsrm.

 31. Merhabalar guzel bilgiler paylasdiginiz icin tesekkurler
  Bende uzun zamandir sagbacak kaval kemiginin oldugu bolgede asiri yanma oluyor dayanilmaz sitdetli bir yanma bundan nasil kurtulabilirim ayric butun vucut kaslarim cok kasiliyor kendimi cok cok yorgun hissediyorum ne yabilirim yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekurler kolay gelsin

 32. Benim sol bacağım aşırı derecede ağrıyor geceleri uyuyamiyorum kaslarım çok kaslıyor ne yapmam gerek

 33. Sol üst bacakta iç kasıkta esneme oldu sanırım ağrıyor biraz, 10. Dakika olmadan maçı bıraktım. Buz tedavisi yapıyorum.

 34. merhaba Atakan bey bacağımı aniden gerdim sabah kramp girdi sonrasında hala ağrı oluyor ayak altinda da ağrı oluyır sizce bu normal midir

 35. Merhaba,
  Sol üst bacağımda şişme yanma ve adeleme kadar inen bir elektriklenme hissediyorum.Dün halı saha maçından sonra başladı ağrı ve bugün şiddetlendi.
  3 set 15 dk buz uyguladım ardından muscoflex ile masaj yaparak sardım.Öneriniz nedir?

 36. Merhaba hocam sol bacağımda mesela yataktan kalkerken flan bir ağrı başlıyor kalçadan itibaren ve kalktığım an dikleştiğimde sol bacağım bir an ağrıyor yürürken bir sıkıntı yok ama otururken sol bacağım aynı şekil tekrar ağrıyor spordan sonra başladı bu

 37. Merhaba iyi günler. Ben 19 yaşındayım iki buçuk aydır idrar yolu enfeksiyonu ile uğraşıyordum şu son zamanlarda artık geçti diye gözüküyor ama bu sefer de alt bacak kaslarım da çok ağrı var gün içinde çok az yürüsem bile ağrıyor ve bacak kaslarıma masaj yapsam bile acıyor. İç hastalık uzmanına gittim demir eksikliği çok fazla var dediler şuan ilaç kullanıyorum ama demir eksikliği için yinede kas ağrılarım geçmedi. Hayat akışımi çok etkiliyor napabilirim ? Kesinlikle hiçbir iş yapmıyorum yormuyorum bacaklarımi yani. Ayrıca d vitamini eksikliğide çıkmışti iğne verdi bir tane onu da kullandım.

 38. Merhaba atakan bey
  Sag ust bacak apis arasina dogru 1 aydr agrim var…bunun nedeni nedir…ve agri nasil gecer

 39. slm atakan bey benimde ayak arka baldırlarım çok agrıyor özellikle gece çok hissediyorum uyutmuyor ne yapmalıyım saygılarr ve teşekkürler

 40. Atakan bey meraba kadriye kasap hanfendiyle ayni sorunlarimiz var.ilac kullaniyorum ama bir müddet sonra agrilar devam ediyor bazen oluyor kitleniyorum hareket edemiyor hale geliyorum

 41. Merhaba atakan bey benim maçta bacak kaslarımın tam oraya tekme yedim ve ilk basta baya ağrı yaptı sonra doktara gittim ve bana krem yazdı sürmem icin 2 hafta hala ağrı var biraz antrenmanlarımada hemen başlamak istiyorum ama zorlayamiyorum neden acaba yardim ci olursanız cok sevinirim1

Yorum yapın