Bekaret testi nasıl yapılır? Evde kızlık zarı muayenesi yapmak!

Bekaret testi nasıl yapılır? Evde kızlık zarı muayenesi yapmak!

Hymen zarı nasıl kontrol edilir? Bekaret testi!

Bekaret testi toplumda kızlık zarı muayenesi olarak bilinir. Söylemek gerek ki bekaret testi aslında adı gibi bir test şekli değil bir muayene şeklidir. Bekaret testinde en doğru sonucu verecek kontrol şekli Hymen muayenesidir. Bekaret testini sizlere madde madde anlatalım.

Öncelikle bekaret testini bir kişi gerçekleştiremez. En az iki kişi olunmalıdır.

Düz bir zemin üzerinde klitorisin ve vajina deliğinin etrafındaki dudaklar açılır. Bu dudaklara iç dudaklar ismi verilmektedir. Az önce sözünü ettiğimiz dudaklar dış dudaklar olarak nitelendirilmiştir.

Labium minus denilen dudaklar aralandıktan sonra vajina deliği hassas bir şekilde üst taraftan tutarak yukarı doğru kaldırılır.

Bu süreç tamamlandıktan sonra (kızlık zarı muayenesi) bekaret testi yapılan kişiden ıkınması istenir. Ikınmasının nedeni tamamen doğaldır. Çünkü kızlık zarı bazı kadınlarda daha geri de olabilir. Ikınma esnasında kızlık zarı vajina deliğine doğru esner. Böylece daha net sonuçlar ortaya konulmaktadır.

Belirginleşen kızlık zarı hiçbir şekilde dokunulmadan ya da müdahale edilmeden kontrol edilir. Gözünüz eğer sümüklü bir yapıyı seçebiliyorsa kişinin bekareti bozulmamış kızlık zarı delinmemiş demektir.

Bekaret testinde kızlık zarı dışarıdan görülebilir. Ancak bunu tek kişi yapamaz. Yapmaya kalksa bile aldığı sonuçlar kesin ve net olmaz. Bu nedenle kızlık zarı muayenesi yalnızca alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Bekaret testinde acı veya ağrı duyulmaz. Tabi söylemekte fayda var ki evde bekaret testi yapmak sağlıklı bir işlem değildir. Bu işlemi doktorda yaptırmak çok daha sağlıklıdır. Bunun yanı sıra eğer resmi bir belge gerekliyse bunu sadece kadın doğum uzmanı, adli tıp uzmanı ve jinekologlar gerçekleştirebilir.

Bekaret testinde verilen belge sadece verildiği an için geçerlidir. Bir dakika sonrasında bile bir geçerliliği yoktur.

Kızlık zarı doğuştan gelen ve vajinada bulunan bir perde olarak adlandırılmaktadır. Latince ismi “Hymen” olan kızlık zarı geçmişten bugüne kadar bir çok araştırmaya konu olmuştur. Kızlık zarı hakkında yapılan araştırmalar genellikle ‘’kızlık zarı ne işe yarar?’’ , ‘’ kızlık zarı nedir?’’ gibi konular ile ön plana çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar kızlık zarının kesin nedenini ortaya koyamasa da birçok araştırmacıyı vajina ve yumurtalıkları mikroplardan ve dışarıdan gelebilecek enfeksiyon türlerinden koruduğuna inandırmıştır. Kızlık zarı veya bekaret duvarı her kızda farklı büyüklükte farklı genişlikte ve farklı şekilde olabilir.

bekaret testi nasıl yapılır

Kızlık zarı nedir? Bekaret muayenesi ve kızlık zarı dikimi

Yırtılan kızlık zarı bilindiği gibi kızlık zarı dikimi operasyonları ile eski işlevine geri döndürülebiliyor. Geçmişte kızlık halkası, bekaret ve kızlık perdesi olarak da adlandırılan kızlık zarı Vajina ( Döl yolu ) girişinde bulunan ve Vajina dudaklarının 1-2 cm ilerisinde olduğu bilinen mukoza kıvamında, genellikle 1-2 mm kalınlığı olan dokumsu bir yapıdır.

Kızlık zarı bazı kadınlarda 2-3 cm geride olabilir. Bu doktorlar tarafından normal olarak karşılanmıştır. Her ne kadar isminde zar denildiğinden dolayı bir zar gibi düşünülse de aslında kızlık zarı, Hymen zarımsı bir yapıda değil kişiye göre farklılık gösteren bir esneme payına sahip dokunsu bir yapıdır.

Kızlık zarını altı kesilmiş bir şişeye geçirilen balon olarak düşünebiliriz. Gergin ve esnek olan kızlık zarının yapısını ince bir kağıt gibi hayal etmeniz konuyu kavramanıza yardımcı olacaktır. Ancak insanların evrim süresince neden böyle bir zar mevcut, cevabı hala muammadır.

Anne karnında rahim içi embriyo dönemindeki kız çocuklarında, 7-12. Hafta arasında oluştuğu bilinen kızlık zarı, milyonda bir ihtimal dahi olsa kızlık zarı oluşmama durumları da mevcuttur.

Yapay kızlık zarı hakkında bilgi almak için ilgili makalemize tıklayarak gidebilirsiniz.

Kızlık zarının yapısı nasıldır?

Her ne kadar adından dolayı zar gibi bir yapı sanılsa da aslında kızlık zarı ağız içerisinde mukoza yapısına benzer bir dokudadır. Mukoza yapısı nedir? Diye düşünebilirsiniz.

Mukoza yapısı sümüksü bir yapıdır. Yoğun sümüklü yapısını bir salyangoza benzetebilirsiniz. Genellikle küçük deliklere sahip olan kızlık zarı dokusu içerdiği ince kılcal damarlar nedeni ile ilk ilişki sırasında hafif bir kanamaya sebep olmaktadır. Bu kanama bir kaç damla kırmızı renkte olabilir.

Birçok erkek ve kadın birey kızlık zarının vajinanın tam içerisinde olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden tam bir ilişki olmadan kızlık zarının yırtılmayacağını düşünmektedirler fakat bu bilinenin aksine yanlış bir bilgidir.

Kızlık zarı araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre hassas bir yapıdadır ve sürtünme yolu gibi çeşitli eylemlerle işlevini kaybedip yırtılabilir.

Kızlık zarı tamamen vajinayı kapatmamaktadır. Tamamen kapalı olan kızlık zarlarına profesyonel doktor eşliğinde cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Bunun sebebi adet kanamasında akıntının dışarı akmasını sağlayacak delikler burada hayati bir öneme sahiptir.

Kızlık zarının birçok çeşidi ve tipi bulunmaktadır. Kızlık zarı tamiri, kızlık zarı diktirme gibi tıbbi müdahaleler  ise günümüzde basit ve kısa süre içerisinde çözümlenebilmektedir.

kızlık zarı muayenesi bekaret testi nasıl yapılır evde

Kızlık zarının görevi nedir?

Bilindiği kadarıyla kızlık zarının herhangi bir görevi yoktur fakat birçok araştırmacı kızlık zarının vajinayı (döl yolunu) bakteri ve benzeri virüslerden korumak amacıyla bulunduğunu düşünmektedir. Adli tıpta ise birçok vakayı ortaya çıkarmakta kızlık zarından faydalanıldığı bilinmektedir.

Bekaret testi nasıl yapılır?

Bekaret testi bilindiği kadarı ile iki farklı şekilde yapmaktadır. Bunlardan ilki kadın doğum uzmanı bir doktordan randevu alınarak muayene olunur. Muayene sonucu vajina girişinde kızlık zarı oluşumu mevcutsa yada tahrip olup zedelenmişse bu muayene sonucu belli olmaktadır.

Kızlık zarının bir çok çeşidi ve tipi olduğu için evde muayene gibi konular genellikle sağlıklı bulunmamaktadır. Bilindiği gibi kızlık zarı hassas olacağı gibi düşük ihtimaller gereği tamamen esnek bir yapıda olabilir. Bilindiği üzere esnek kızlık zarı ilişki sırasında genellikle yırtılmamaktadır ve hamileliği bile önlemektedir.

Evde kızlık zarı testi nasıl yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere evde kızlık zarı testi, evde bekaret testi yapmak sağlıklı bir konu değildir. Yani yapılabilir ancak sağlıklı olmayacaktır. Uygun doktordan randevu alınarak çok basit bir şekilde kızlık zarı testi çok kısa süre içerisinde yapılabilir.

Küçük bir maşa ve steril bir ortamda gerçekleşen test can yakmamakta ve zarar vermemektedir.

Sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

Bekaret testi nasıl yapılır? Evde kızlık zarı muayenesi yapmak!” üzerine 21 yorum

  • Bekaret testi için Kadın Doğum Uzmanlarından bilgi alabilirsiniz. Kızlık zarı denilen yapıyı yukarıda olabildiğince anlatmaya çalıştık isterseniz bu bilgileri de kullanabilirsiniz. Kimi kadınlar evde bu kontrolü yapabiliyor.

 1. Bekaret testinin nasıl yapıldığı ile ilgili güzel ve açıklamalı bilgiler vermişsiniz, teşekkrler.

  • yorumunuz için teşekkrler. Şimdi şöyle bir durum var. kızlık zarı oldukça esnek bir zardır. parmağın içeriye 6-8 cm falan girmesi kızlığı bozar. Ancak yine tam emin olamayız. Çünkü kızlık zarının yapısına göre de bu durum farklılık gösterebilir.

   http://www.agrisinaiyigelen.com/kizlik-zari-bozulmadan-hamile-kalma-ihtimali/ Bu yazının size yardımcı olacağğını düşünüyorum. Kızlık zarı yapınızı öğrenin ve bekaret testinizi ona göre yapın. Kesin sonuç için doktora gözukmenızı tavsiye ediyorum.

  • Kızlık zarı genişliği kişiye göre değişmektedir. 3 ila 4 cm aralarında olabilmektedir. Bakire kızlarda bu genişlik 2 cm kadardır. Dıştan bakıldığında zar görülür ancak yatış pozisyonu doğru olması gerekir.

  • Kızlık zarı bozulduysa vajina dudakları zamanla ayrılmaya başlr ve vajina kasları gevşer. Cinsel ilişkinin tekrarı ile vajina girişi genişler. Cinsel ilşki yaşamamış birinde bu gevşeme olmaz.

 2. e posta ile veya başka bir yoldan fotoğraf yollasam daha önce ilişki yaşayıp yaşamadığını anlarmisiniz hocam detaylı olarak bir kaç fotoğrafla

 3. Salam. Kizlik zarinin parmakla yada herhangi başka bir şeyle bozulmasi bilinermi? Doktorlar ayird ede biliyorlarmidir?

  • Selam ayşe,

   Yorumun için teşekkürler. Parmakla veya başka bir nesneyle kızlık zarı bozulabilir ve bu bozulmayı doktorlar dahil hiç kimse ayırt edemez. Ya da kimse bu kızlık zarı şununla bozulmuş diyemez. Erkek cinsel organı arkasında sperm izi bıraktığı için yalnızca bu bilinebilir.

 4. 7 yil once iliskiye girilmis olsada kizlik zarinin yapisi? Zarin bozulup bozulmadigi anlasilabilir mi? Kac defa iliskiye girildigi falan anlasilir mi?

  • Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin kızlık zarının bozulduğu anlaşılır. Çünkü kızlık zarı bozulduktan sonra kendisini onaran bir yapı değildir. Kaç defa ilişkiye girdiğinizi tabi ki kimse anlayamaz. Yalnızca işinin ehli birisi tahmin edebilir.

   Başka sorunuz varsa hemen cevaplıyım .

 5. Bir kızın bozuk olmadığını nasıl anlayabilirim kız arkadaşımın şeyi dar ama iç dudağı hafif dışarda

  • Selam Berk, yorum için teşekkürler.

   Klitoris çoğu kadında dışarıda olabilir. Ayrıca iç dudakta yine aynı şekilde dışarıya doğru olabilir. Bu kızlık zarı ile alakalı değildir. Bir kadının bozuk olup olmadığını anlamanın tek yolu şudur. Sırt üstü düz bir zemine yatırılıp bel hafif yukarı doğru kaldırılır, ardından vajina dudakları iki yana iyice ayrılır ve klitoris hafif yukarı doğru çekilir. Bu esnada kızlık zarı kendini gösterecektir. Vajina girişi oldukça kapalı gözükeceği için zaten direk anlarsın. Anlaşılabilir bir durum yani.

  • Kısmi olarak tabi ki anlayabilirsiniz. Ancak net sonuç uzman kontrolü sonrasında mümkündür. Bir uzmana gitmenizi tavsiye edebilirim.

Yorum yapın