Ağrısına İyi Gelen http://www.agrisinaiyigelen.com Konulu Sağlık Bilgi Platformu Sat, 17 Mar 2018 23:42:34 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 https://i0.wp.com/www.agrisinaiyigelen.com/wp-content/uploads/2016/12/cropped-512x512.png?fit=32%2C32 Ağrısına İyi Gelen http://www.agrisinaiyigelen.com 32 32 120862644 Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısına ne iyi gelir? http://www.agrisinaiyigelen.com/boyun-agrisi-nasil-gecer-boyun-agrisina-ne-iyi-gelir/ http://www.agrisinaiyigelen.com/boyun-agrisi-nasil-gecer-boyun-agrisina-ne-iyi-gelir/#respond Fri, 16 Mar 2018 14:42:30 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3296 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısını ne geçirir? Boyun ağrısı (Ense ağrısı), genelde boynun tutulması nedeniyle ortaya çıkar. İnsanların en çok doktora gitmesine neden olan ağrı tipi boyun ağrısıdır. Çünkü boyun ağrısı gündelik yaşantınızda sık sık karşılaşabileceğiniz ağrı...

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısına ne iyi gelir? Atakan.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısını ne geçirir?

Boyun ağrısı (Ense ağrısı), genelde boynun tutulması nedeniyle ortaya çıkar. İnsanların en çok doktora gitmesine neden olan ağrı tipi boyun ağrısıdır. Çünkü boyun ağrısı gündelik yaşantınızda sık sık karşılaşabileceğiniz ağrı tiplerinden birisidir.

Boyun ağrısı nasıl geçer?, Ense ağrısını ne geçirir?, boyun ağrısına ne iyi gelir? Şeklinde yapılan sorgular son zamanlarda artmıştır. Bunun nedeni doğrudan teknolojinin gelişimiyle alakalıdır. Tabi diğer birkaç nedende var ancak teknoloji sorunun asıl kaynağıdır.

Teknolojinin ilerlemesiyle masa başında çalışan insan sayısında artış olmuştur. Aynı zamanda evlere giren televizyon sayısı da gün geçtikte artmıştır. İnsanların bu ışıklı ekranlara bağımlı olacak derece de boyunlarını hatta vücutlarını kıpırdatmadan bakmaları boyun ağrısını tetikler. Bu en bilindik boyun ağrısı nedenidir.

Boyun ağrısına neler iyi gelir? ne yapılır?

Boynun ağrısını dindirmek için uygulanabilecek bazı alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerine göz atacaksak bir liste oluşturmak en doğrusu olur. Buyurun listemize geçelim.

# Toplu taşıma araçlarında yerdeki çizgi çizgi desenleri incelemeyin. Kafanızı yukarı kaldırıp tavandaki motifleri inceleyin. Ayrıca tek ayak üzerinde durmanız omurganız için de sakıncalı. Ağırlığınızı iki ayağınıza da dağıtın ve dik bir duruş pozisyonu sergileyin.

Öte yandan toplu taşıma araçlarını kullanan herkes bir yerlere dayanarak yolculuk ediyor. Bu pekte doğru bir hareket değildir. Bir yerlere dayanıyorsanız omurganızı dik tutmaya özen gösterin.

# Boyun ağrısı genellikle kas dokularının veya liflerinin zedelenmesiyle ortaya çıkar. Bu durumda kasları dinlendirmek ve gevşetmek yapılabileceklerin en başında gelir. Kasları dinlendirmek için kendinize sert bir yatak seçmelisiniz.

# Sert bir yatağın yanı sıra ince ve çok yumuşak olmayan bir yastıkta seçmeniz yararınıza olacaktır.

# Bir diğer tedavi yöntemi ise, el yüz havlusunu sıcak su ile ıslatıp boyna sarmaktır. Suyun ısısı boyun kaslarının gerginliğini azaltır. Aynı şekilde sıcak su torbası da kullanabilirsiniz. Kasların sıkışıklığı azalacağı için boyun hareketlerini daha rahat yaparsınız.

# Aşağıda sıralayacağım boyun ağrısı için ağrı kesicilere göz atabilirsiniz.

boyun omurgası ve boyun ağrısı

# Zeytinyağıyla masaj yaptırın. Bir yakınınıza zeytinyağı ile masaj yaptırırsanız tüm ağrılarınızdan kurtulursunuz. Zeytinyağı besin değerleriyle çok faydalı bir yağ türüdür.

# Soğuk havalarda boynunuzu kuru rüzgardan koruyun. Soğuk boyundaki kasların sıkışmasına neden olur. Böylece boyunda tutulma gibi sorunlar baş gösterir. Buna bağlı olarak da boyun ağrısı oluşur. Kalın ve yünlü bir atkı sayesinde boynunuzu sıcak tutabilirsiniz.

# Sıcak bir duş alın. Vücudun gevşemesi ve rahatlaması için bir duştan iyisi yoktur. Duş almak metabolizmanızı hızlandırmak ve kan akışının rahatlamasını sağlamak için uygulayabileceğiniz yollardan biridir.

# Sola veya sağa dönük yatın. Geceleri yatağa uzandığınızda sola veya sağa dönük uyumaya çalışın. Uzmanlar doğru uyuma şeklinin cenin pozisyonunda sağa dönük uyumak olduğunu yapılan araştırmalarla belirlemiştir.

# Ortopedik yastık kullanın. Kafa ve boyun yapınıza uyum sağlayan yastık kullanmaya özen gösterin. Çok yumuşak yastıklar kas zedelenmesine çok sert yastıklar ise doku zedelenmelerine ve damar bükülmelerine neden olabilir.

# Boyun egzersizleri yapın. Sıkışmış kasları açmanın bir diğer yolu boyun egzersizleridir. Bu şekilde boynunuzdaki kaslar ısınır ve hareket etmeye hazır hale gelir. Boyun egzersizlerini boyun kireçlenmesine karşı kullanabilirsiniz. Başınızı aşağı-yukarı, sağa-yola hareket ettirmek boyun egzersizi için yeterlidir. Dairesel şekilde bu egzersizleri uygulayabilirsiniz.

# Çenenize masaj yapın. Çenedeki damarları uyarmak boyun ağrılarını azaltabilir.

# Kontrollü soğuktan faydalanabilirsiniz. Eğer spor sonrası boyun ağrınız varsa veya sporda yanlış bir hareketle boyun kaslarınızı incittiyseniz soğuk uygulamasını yapabilirsiniz. Soğuk, kasların uyarılmasını ve yorgunluğunun giderilmesine yardımcı olur.

Buzluktan birkaç küp buzu hijyenik bir beze sarıp boyun bölgenize tutabilirsiniz. Ortalama 10 dakika yeterli olacaktır.  Günde 2-3 defa rahatlıkla bu öneriyi uygulayabilirsiniz.

# Patatesi kaynatıp suyunu için. Sonrasında da patatesi kabuklarıyla püre haline getirip üzerine 3 yemek kaşığı pul biber ekleyin. Pul biberin acı olmasına özen gösterin. Hala sıcakken boynunuza bir bez yardımıyla sarın. Bunu her gün deneyebilirsiniz.

# Elma sirkesine limon sıkın ve bu karışımla boynunuza masaj yaptırın. Masajın avuç içiyle dairesel şekilde yapılması gerekiyor. Bası seviyesi de fazla olmamalı. Okşarmış gibi bir seviye yeterli olacaktır.

# Zeytinyağına iki yemek kaşığı acı toz biber ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra boynunuzu sürün. Bu boynunuzu hem temizleyecek hem de kaslarınızı uyaracaktır. Biraz yanabilir bu nedenle bu uygulamayı banyo da gerçekleştirin. Acısı dayanılmaz olursa boyun bölgesine su tutarak acıdan kurtulun.

# Zencefili kaynatıp suyunu tüketin. Yumuşak olan zencefili de boynunuza bir paçavra ile sarın. Zencefili küçük küçük kesmeyi unutmayın.

# Oturma pozisyonunda omurga dik bir pozisyonda bel ise kıvrımlı bir şekilde olmalı.

# Kafanızın kilosu ortalama 15-20 kilodur. Bu kilo, boynun aşağıya doğru eğilmesiyle daha da artar. Başınızı dik tutmaya özen gösterin. Masa da kitap bile okurken kitabın yüksekte durmasına özen gösterin. Bizden demesi…

# Boynunuzun tutulmasını engellemek için saatte bir boyun egzersizleri yapın. 30 saniye veya 1 dakika kadar boyun egzersiz yapmanız tüm sorunları çözecektir.

# Boyun ve omurga sağlığınızı düşünen biriyseniz hafta da en az bir kere yüzmeniz gerektiğinizi unutmayın. Türkiye’de her beldenin sosyal topluluk binalarında havuz var. Gidin ve kaydolun…

# Telefonla konuşmayın. Size bir çağrı geldiğinde bunu telefonu kulağınıza götürerek yapmayın. Piyasa da kulaklık denen teknolojik ve çok kullanışlı bir cihaz var. Bunu kullanmanızı öneririm.

# Masa başı bir çalışansanız kollarınızı ve omuzlarınızı her yarım saatte bir hareket ettirin. Öne ve arkaya doğru omuz hareketleri, dairesel şekilde de kol hareketleri yapabilirsiniz.

# Dinlenin. Bolca dinlenmek vücuttaki tüm sorunları çözer. Kaslarınıza biraz izin verin ve dinlenin.

# Saçınızı ıslak bırakmayın.

boyun ağrısına ne iyi gelir

Boyun ağrısı evde nasıl geçer?

Boyun ağrısını evde tedavi etmek istiyorsanız öncelikle dinlenme alanınızın konforlu, ergonomik ve rahat olması önem taşımaktadır. Bunun dışında bazı egzersizlerle de boyun ağrısını önleneyebilirsiniz.

Örneğin;

Bir A4 kağıdına büyük bir daire çizin ve tam ortasına bir nokta koyun. Bu kağıdı gözünüzün hizasında olacak şekilde duvara yapıştırın. Sonrasında noktadan gözünüzü ayırmayın ve çenenizi dairenin çizgisi boyunca hareket ettirin. 1 Dakika kadar sola, 1 dakika kadar da sağa doğru hareket sağlayın. Boyun tutulmalarını bu şekilde önüne geçebilirsiniz.

Öte yandan bu boyun egzersizini yapmanız boynunuzun kireçlenmesini de önleyecektir. Her gün 2 dakika kadar bu egzersizi yapın.

Bir diğer boyun egzersizi de şudur;

Yine bir A4 kağıdına dikey şeklinde hem yukarı hem aşağı birer ok çizilir. Okların ortasına bir nokta konur. Göz, bu nokta da hizalanır ve çene okları göstererek yukarı-aşağı hareket  ettirilir.

Bu egzersizleri yaparsanız boyun ağrınız falan kalmaz…

Şimdi gelelim boyun ağrısı nedenlerine…

Ağrı kesici bitkisel yağlar başlıklı makalemize gitmek için tıklayın.

Boyun ağrısı nedenleri – Sağ ve sol taraf boyun neden ağrır?

İşte boyun ağrısının en yaygın nedenleri

# Yanlış oturma

# Boynu uzun süre hareket ettirmeme

# Sürekli aynı hizaya tekrar eden açıdan bakma

# Kas sıkışması

# Doku zedelenmesi

# Boğaz rahatsızlıkları

# Baş ağrısı

# Gerilim tipi baş ağrıları

# Yanlış hareket

# Boyun kaslarını fazla zorlamak

# Sinüzit

# Boyun kemiklerinde kireçlenme

# Boynun kuru, soğuk rüzgara yele maruz kalması

# Stresli olmak

# Depresyon

# Kasvetli ve kapalı havalar

# Boyun düzleşmesine bağlı boyun ağrıması

# Çeşitli kazalar

# Ters hareketler

# Boyun omurgasının tahriş olup yıpranması

# Annulus dış sınırındaki yırtıklar

Boyun ağrısına iyi gelen ilaçlar – kremler

Volteren, Flexo Sprey, Bengay, Tiyokolşikosid maddesini içeren kremler, kamfolin, muscoril ampul, majezik, dikloron, muscoflex gibi ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, merhemler kullanabilirsiniz.

Ancak kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışınız. Çünkü bu ilaçların içerisindeki maddeler her vücuda göre farklı reaksiyon verebilir veya sizin bu maddelere karşı bir alerjiniz olabilir. Kaş yaparken göz çıkarmayın 🙂 Olası bir olumsuzlukta derhal doktorunuza başvurunuz.

boyun fıtığı belirtileri

Boyun fıtığı belirtileri

Boyundaki kemikleri ve sinir sistemini doğrudan etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığı taşıyan kişilerde şu gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

# Dengesiz yürüme ve adım atarken boşluğa denk gelmiş gibi olma

# Titreyen eller

# Tutulan bir cismin iyi kavranamaması

# Genellikle sol kolda hissizleşme ve güç zayıflığı

# Uyuşma şeklinde bir his sonrası yoğun ağrı

Bu belirtileri gösteriyorsanız doktora başvurmanız gerekmektedir. Tıbbi müdahalelerle boyun fıtığı iyi duruma getirilebilir ve sürekli olarak ortadan kaldırılabilir.

Boyun fıtığı ağrısı nerelere vurur?

Boyun başta olmak üzere, sol kol, sağ kol ve sırta vurur. Bu bölgelerde ağrı şiddeti artar ve hareket kabiliyeti azalır. Aynı zamanda hareket açıları da daralır. Bunun nedeni fıtığın az önce saydığımız yerleri işgal etmeye başlamasından kaynaklıdır. Boyun fıtığı olan hasta, boynunu da rahat hareket ettiremez.

Boyun ağrısına hangi bölüm bakar?

Boyun fıtığı ve boyun ağrısı için gidebileceğiniz doktor Beyin ve Sinir Cerrahisi doktorudur. Kireçlenme gibi rahatsızlıklardan şüpheleniyorsanız Ortopedi doktoru size yardımcı olacaktır.

Yorum bölümünden yorumlarınızı iletebilirsiniz. Yorumlarınızı özenle incelediğimizi lütfen unutmayın. Bu makaleler sizler için, sizin yorumlarınızda bizler için 🙂 

Ayrıca soru cevap panelimiz de sürekli online haldeyiz. Sorularınızı soru cevap panelimizden iletebilirsiniz. 

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısına ne iyi gelir? Atakan.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/boyun-agrisi-nasil-gecer-boyun-agrisina-ne-iyi-gelir/feed/ 0 3296
Sol ve sağ omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısına net çözümler http://www.agrisinaiyigelen.com/sol-ve-sag-omuz-agrisi-nasil-gecer-omuz-agrisina-net-cozumler/ http://www.agrisinaiyigelen.com/sol-ve-sag-omuz-agrisi-nasil-gecer-omuz-agrisina-net-cozumler/#comments Sat, 10 Mar 2018 07:15:53 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3274 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Sağ ve sol omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısı nedenleri Omuz ağrısı gündelik yaşamda size oldukça zor durumlar yaşatabilir. Gerek kas sıkışması olsun gerek zorlanma olsun, omuz ağrısının birçok nedeni olabilir. Sol ve sağ omuz ağrıları daha çok...

Sol ve sağ omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısına net çözümler Atakan.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Sağ ve sol omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısı nedenleri

Omuz ağrısı gündelik yaşamda size oldukça zor durumlar yaşatabilir. Gerek kas sıkışması olsun gerek zorlanma olsun, omuz ağrısının birçok nedeni olabilir. Sol ve sağ omuz ağrıları daha çok ağırlık işi ile uğraşanlarda ve kollarını farklı işlerde (tasarım, çizim vb.) kullanan kişilerde görülür.

Tabi bazı durumlarda stresli olmakta özellikle sol omuz ağrısına neden olmaktadır. Stres, çoğu zaman sırtınızda bir yük varmış gibi hissettir. Bu durumda sırt ve omuz ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklar yaşarsınız. Aşağıda bu sorun içinde birkaç önerimiz olacak. Bence bir göz atın.

Bunların yanı sıra aktif spor yapan insanlarda da sol ve sağ omuz ağrısı oldukça fazla gözlemlenir. Spor yapan birisi bu kısmı okuyunca zaten beni anlayacaktır. Omuz kaslarını çalıştırmak için hareketleri uygularken kaslar sıkışmaya ve tahriş olmaya maruz kalır.

Bu esnada vücut farklı uyarılar ve belirtiler gösterir. Buradaki işaret omuz ağrısıdır. Ancak unutmayın, çelik gibi bir omuz istiyorsanız bu ağrıya katlanmanız gerekir.

Gelelim sağ ve sol omuz ağrısı için sunduğumuz çözüm önerilerine! Hemen aşağısına da olası omuz ağrısı nedenlerini sıralayacağım.

spor sonrası omuz ağrısı nasıl geçer

Sağ ve sol omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısına ne iyi gelir?

Omuz ağrılarının oluşmasındaki sebepleri aşağıda sıraladım. Çünkü bu ağrı bir bakıma direkt olarak oradaki nedenlerle alakalıdır. Araştırmalarımıza göre insan vücudunda omuz ağrısı en çok görülen ikinci ağrı türüdür. İlk sırayı da karın ağrısı almaktadır.

Ayrıca günlük hayatında sağ elini kullananların sol, sol elini kullananların ise sağ omzu diğerine göre daha fazla ağrı yapmaktadır.  Neyse uzatmadan tavsiyelerimize geçelim.

Dinlenin: Dinlenmek yalnızca omuz ağrısı için değil, size rahatsızlık veren bir çok ağrı türü için yetkin bir çözüm yöntemi olacaktır. İster kadın ister erkek olsun her halükarda dinlenmeliyiz. İnsan vücudu bir makine değil sonuçta.

Bolca su için: Su hayatımızın en önemli besinidir. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olduğu için sol ve sağ omuz ağrılarını ortadan kaldırır.

Maden suyu tüketin: İçeriğindeki besin değerleriyle listemizde yer almayı hak eden maden suyu kemik ağrısı, kas ağrısı gibi şikayetlerinizi azaltacaktır.

İçinde birçok mineral barındıran maden suyu (kalsiyum, magnezyum, sodyum) kas ve kemik gelişimine katkı sağlar. Haliyle spor sonrası kas yıpranmalarının önüne geçilmiş olur. Önerimiz sade maden suyu tüketmenizden yana.

Masaj yaptırın: Masajın ilk zamanlardan günümüze kadar uzanan bir serüveni vardır. Ellerle veya farklı nesnelerle ağrı hissedilen yer dışarıdan uyarılarak ağrının azalması sağlanır. Masaj yapılan bölgede kan dolaşımı hızlanır. Böylece doku zedelenmeleri, kas sıkışmaları gibi sorunlar çözülür.

Omuz ağrısını tetikleyen hareketleri öğrenin: Özellikle sağlak insanlarda sol omuz ağrısını tetikleyen kas güçlendirme hareketleri vardır. İyice ısınmadan bu hareketleri yapmak omuz ve sırt kaslarınıza ciddi hasarlar verebilir. Bu ağrı tipi genelde çekme ve ileri seviye de bıçak gibi saplanma hissiyatı şeklindedir.

Düzenli egzersiz yapın: Vücudunuzu esnetmek ve sıkışmış kasları açmak için tavsiyemiz egzersiz yapmanızdır. Egzersiz yapmak vücudun sağlığını ve esnekliğini korur. Böylece yanlış veya ters bir hareket yapma ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Sıcak bir duş alın: Sıcak su kasların gevşemesini sağlamanın en nezih yoludur. Sıcak bir duşun çözemeyeceği ağrı tipi oldukça azdır. Kasların gevşeyip yeniden yapılandırılması için sıcak su kullanımını tavsiye ediyoruz.

Limon suyunu kullanın: Limon, eklem ve kas ağrılarını geçirmenin anahtarı niteliğindedir. Az aşağıda sol ve sağ omuz ağrılarınızı geçirecek doğal bir merhem tarifi yazacağım. Göz atmanızı öneririm.

Patates tüketin: İçeriğindeki potasyum değeriyle patates çok iyi bir ağrı kesici olabilir. Genelde baş ağrısı için tavsiye edilen patates omuz ağrısı içinde tüketilebilir. Tabi dikkat etmeniz gereken nokta patatesi kaynatarak tüketmenizdir.

Patates suyu için: Hemoglobinin yapılandırılmasında önemli bir rol oynayan patates suyu sağ ve sol omuz ağrısı yaşayan hastalar için birebir çözümdür. Ayrıca sırt ve bel ağrılarınız içinde patates suyunu öneriyoruz. Öte yandan boyun ağrılarını da dindirdiği söylenmektedir.

Biberin mucizelerini kullanın: Capsaicin maddesini bolca içeren biber vücudun genelinin sıcaklığını arttırır. Ter bezleri daha çok ter salgılar. Sıcaklığı artan vücutta kas gevşemesi meydana gelir ve hızlanmış bir metabolizma oluşur. Bu da omuz ağrılarının giderilmesini sağlar. Günlük öğünlerinizde tükettiklerinize biber eklemeyi unutmayın.

Zeytinyağıyla masaj yapın: Her makalemizde zeytinyağının önemini ve vücuda yararlarını vurguluyoruz. Aynı şekilde zeytinyağı sol ve sağ omuz ağrısı çekenler için bitkisel bir çözüm niteliğinde. Bu konuyu aşağıda biraz daha açacağım.

Papatya çayı: Papatya çayı kemiklerin ağrıması durumunda her zaman tüketilmesini tavsiye ettiğimiz bir bitkisel çaydır. Omuz kemiklerinin ağrıması halinde tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yüzün: Yüzmek tüm kaslarınızı çalıştırır ve vücuda inanılmaz faydalıdır. Hem esneklik hem de fit bir vücut kazanmış olursunuz. Öte yandan omuz ağrınız da ortadan kalkmış olur.

omuz ağrısı neden olur nasıl geçer

Omuz ağrısının nedenlerini sıralayalım

 • Yanlış hareket yapmak
 • Isınmadan spor yapmak
 • Egzersiz yapmamak
 • Hareket etmeden durmak
 • Masa başında yanlış duruş pozisyonu sergilemek
 • Fazla kilo
 • Donuk omuz
 • Tendonların kireçlenmesi
 • Omuz kaslarının zedelenmesi
 • Omuz zorlanmaları
 • Omuz sıkışması

Sol ve sağ omuz ağrısına iyi gelen bitkisel yağlar

Sol ve sağ omuz ağrısını, çevresindeki kasların yıpranmasından oluşan ağrıları geçirecek bitkisel yağları sıralayalım.

Kekik yağı: Anti oksidan etkilere sahip özelliğiyle kan dolaşımını hızlandıran kekik yağı kas ağrıları ve eklem ağrıları için kullanılabilecek bir yağdır. Genelde kekik yağı ve zeytinyağı karıştırılarak kullanılır. Elde edilen karışım omuzlara yavaş yavaş mesaj yapılarak sürülür.

Nane yağı: Sinirsel ağrılarınız ve stresten kaynaklı sırt, omuz ağrılarınız için nane yağı kullanabilirsiniz. Kaslarınızın ve zihninizin rahatlamasını sağlayan nane yağı omuz bölgesine masaj yapılarak uygulanabilir.

Portakal yağı: Stresli olduğunuz durumlarda sırt ve omuz ağrısı gibi rahatsızlıklarla oldukça fazla karşılaşırsınız. Bunun nedeni stresin sırtınızda ağır bir yük oluşturmasından kaynaklıdır. Aslında bir yük oluşturmuyor sadece o şekilde hissediyorsunuz.

Ancak stresli olmak sırt kaslarını sıkıştırmasıyla bilinmektedir. Portakal yağı ile hem stresten hem de kas ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağını yukarı da saymıştım. Bu bitkisel yağlar ile omuz, sırt, boyun ağrılarından kurtulabileceksiniz.

Sağ ve sol omuz ağrısı için ağrı kesici ilaç önerileri

Ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz haplardan çok merhemlerden yana olacaktır. Örneğin,

 • Bengay
 • Thermoflex
 • Voltoren

Gibi kas gevşetici ve ağrı kesici kremler kullanabilirsiniz. Tabi doktorunuza danışmadan bu ilaçları kullanmayınız. Vücudunuz farklı reaksiyonlar gösterebilir.

omuz ağrısı nedenleri

Omzun kas yapısı

Omuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız için omzun kas yapısına göz atmamız gerekiyor. Bu konuyu olabildiğince kısa ve öz tutacağım.

Omuzda 3 grup kas bulunuyor. Bunlar Glenohumeral kaslar, skapulotorasik kaslar, multipl eklem kasları. Bu kaslarda içlerinde bazı kas bölümleri bulunduruyor.

Bunlar göğüs ve sırt kaslarıyla bağlantı halindeler. Genelde bu kas bölümlerinin zorlanması durumunda omuz ağrısı ortaya çıkıyor. Bu kasların zorlanmasını da ısınmadan yapılan spor hareketleri tetikliyor. Ayrıca genelde sıkışan kaslar omzun arka ve üst kısmında bulunuyor. Bu nedenle masaj yaparken bu bölgelere ağırlık vermenizi öneriyoruz.

Bu kaslar omzun ileri-geri, yukarı—aşağı hareket etmesini sağlayıp eklemleri koruyor. Böylece rahat bir şekilde kolunuzu istediğiniz yöne 360 derece hareket ettirebiliyorsunuz.

Omuz ağrısı ve duruş pozisyonu

Bazı omuz ağrıları genelde yanlış oturuş pozisyonunda yanlış duruş sergilemekten ortaya çıkmaktadır. İnsanların çoğunluğu otururken omuzları ileride ve kambur bir şekilde oturur. Mesela bende bu makaleyi yazarken yanlış oturduğumu farkedip duruşumu derhal düzelttim. Doğru duruş pozisyonu şu şekildedir.

 • Omuzlar geride
 • Omurga 90 derece dik bir şekilde
 • Bel kıvrımlı

Bu şekilde sergileyeceğiniz bir oturuş pozisyonunda tüm kaslarınız çalışacağı için ilk başlarda yorulacaksınız. Ancak kaslarınız alıştıktan sonra bu şekilde oturmaktan zevk alacağınıza eminim. Bunun yanı sıra dik bir oturuş sergilemek çoğu fiziksel ağrıdan sizi kurtaracaktır. Bel ağrısı, omuz ağrısı, sırt ağrısı boyun ağrısı gibi…

Sol ve sağ omuz ağrısı için doğal ağrı kesici merhem tarifi

Doğal has zeytinyağına 2 limonun kabuğunu rendeleyip iyice karıştırın. Zeytinyağını fazla eklemeyin. Karışımımız krem kıvamında olacak, ona göre göz kararı ekleyin. Benim tavsiyem 2 yemek kaşığı yeterli olacaktır. Limon kabuklarının üzerine okaliptüs yapraklarını ezip serpiştirin.

Bu karışımı kapalı bir kavanoz içerisinde 10-12 gün kadar saklayın. Krem kıvamına gelince de omzunuza uygulayın. Etkisi gerçekten şaşırtıcı ve sizi baya bir rahatlatacak.

Omuz ağrısı hangi yaş aralığında daha fazla gözlemlenir?

Omuz ağrısı rahatsızlığı her yaş grubunda gözlemlenebilmektedir. Genelde ergenlik çağından 25 yaşına kadar ki yaş grubunda sağ omuz ağrısı gözlemlenir. Diğer yaş gruplarında ise hem sol omuz hem sağ omuz ağrısı ortaya çıkabilir.

Omuz ağrısının yaşlılarda oldukça fazla gözlemlendiğini de belirtelim.

Yorum atmayı unutmayın. Yorumlarınızı inceleyerek bu makaleyi daha iyi güncelleyebiliriz. Ayrıca soru cevap bölümümüzü de kullanmayı unutmayın. Çok işinize yarayacak bilgiler sunuyor olabilir. 🙂

Sağlıklı mutlu günler…

Sol ve sağ omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz ağrısına net çözümler Atakan.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/sol-ve-sag-omuz-agrisi-nasil-gecer-omuz-agrisina-net-cozumler/feed/ 1 3274
Kırık ağrısı nasıl geçer? Kemik ağrısını azaltan uygulamalar http://www.agrisinaiyigelen.com/kirik-agrisi-nasil-gecer-kemik-agrisini-azaltan-uygulamalar/ http://www.agrisinaiyigelen.com/kirik-agrisi-nasil-gecer-kemik-agrisini-azaltan-uygulamalar/#respond Wed, 07 Mar 2018 05:17:24 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3262 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Kırık ağrısından nasıl kurtuluruz? Günlük yaşantınızda hesaba katmadığınız herhangi bir olay size kırık ağrısı yaşatmaya talip olabilir. Kırık ağrısı kişiye oldukça zor anlar yaşatır ve günlük hayatınızın gidişatını derinden etkiler. Ayrıca iyileşmesi oldukça uzun süren kemik kırılmaları bir...

Kırık ağrısı nasıl geçer? Kemik ağrısını azaltan uygulamalar Atakan.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Kırık ağrısından nasıl kurtuluruz?

Günlük yaşantınızda hesaba katmadığınız herhangi bir olay size kırık ağrısı yaşatmaya talip olabilir. Kırık ağrısı kişiye oldukça zor anlar yaşatır ve günlük hayatınızın gidişatını derinden etkiler. Ayrıca iyileşmesi oldukça uzun süren kemik kırılmaları bir daha hiçbir zaman eski halini almayabilir.

Bunun için bu makalemizde kırık ağrısı nasıl geçer? Kemik kırılması sonuçlarını nasıl en aza indirgeyebiliriz? Bunları ele alacağız.

Vücutta hareket etmeyi, gündelik işleri yapmayı, koşmayı vb. faaliyetleri gerçekleştirmek için kemikler birer yapı taşıdır. Yalnızca kemik diye bakmayalım çünkü aynı zamanda iç organlarınızı da koruyan bir nevi zırhtır. Kemiğin yapısının bozulması ise kırık olarak ifade edilir. Eğer kemiğiniz kırılırsa,

 • Gündelik işleri yerine getiremez,
 • Kırık bölgesine göre vücudun o bölgesini kullanamaz,
 • Özgür hareket edemez,
 • Ve en önemlisi iyileşme sürecine kadar rahat kalamazdınız.

Öyle ki kişisel ihtiyaçlarınızı bile tek başınıza karşılayamaz hale geliyorsunuz.

Kırık ağrısı o kadar kötü bir ağrıdır ki örneğin kolunuz kırıldıysa “ilk iki gün kolumu kesip atın rahatlayayım” dersiniz.  Vücudun herhangi bir bölgesindeki kemik kırılmaların da yapılabilecek uygulamalarla kırık ağrısı en aza indirgenebilir. Gelin bu uygulamalara bir göz atalım.

Kırık ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki kırık ağrısı öyle ha deyince geçmez. Çünkü kemik yapısının bozulması ve tekrar eski halini alması gerçekten uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Burada sunacağımız çözüm önerileri sayesinde kırık ağrınız azalacak ve iyileşme sürecini çok rahat bir şekilde atlatacaksınız. İşte karşınızda kemik kırılmasının neden olduğu ağrıyı azaltacak ve sizi rahatlatacak öneriler;

 • Su ve tuz kullanarak kırılan bölgedeki kemiklerin hızlıca kaynamasını sağlayabilirsiniz. Oda sıcaklığındaki suya bolca tuz ilave ederek iyice karıştırın. Tuz, su içerisinde çözünmeye başladıktan sonra suyu beklemeye alın. Üzerini bir nesneyle örtün.

Sonrasında kırık olan bölgeyi bu suyla yıkayın. Tabi suyun hepsini kullanmayın yalnızca bir kısmını kullanın. Çünkü daha tuzlu suyumuzla bez ıslatıp kırık olan bölgeye bağlayacağız. Bu esnada bezin çok sıkı olmamasına dikkat edin.

 • Soğuk uygulaması yapın. Kemik kırılmalarından sonra meydana gelen en önemli olay kırılan bölgedeki kan akışının duracak seviyeye gelmesidir. Çünkü kemik yapısı bozulunca içeride bazı dokulara zarar verebilir.

Bu durumda kırık olan bölgede anında morarmalar gözlemlenir. Bu şekilde bir kemik kırılması başınıza geldiyse tavsiyemiz buz kullanmanızdan yana olacak. Soğuk uygulaması çektiğiniz acıyı bir hayli azaltacaktır.

Sinir uçlarını uyuşturacağı için morfin etkisi sağlayacaktır. Aynı zamanda tüm bunlar olurken buz, kırık bölgedeki kan akışını hızlandıracak ve morarma, şişme gibi istemediğimiz durumların önüne geçecektir.

 • Kemik kırılmalarında bir diğer önemli husus doğru ve düzenli beslenmedir. Kemikleri güçlendirecek besinler tüketmeniz kemik kırılmalarının çabuk iyileşmesini ve kemiklerin eski haline dönmesini sağlar.

Kemikleri doğrudan güçlendiren ve sağlamlaştıran vitaminler, kalsiyum, d vitamini ve c vitamini olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu üç vitamin kemik oluşumunda, aşınan kemiklerin yenilenmesinde ve yapısal kemik bozulmalarında olumlu yönden oldukça etkilidir.

kırık ağrısını geçiren bitkisel yağlar ve çaylar

İyileşme süreciniz boyunca tüketmenizi tavsiye edeceğimiz besinler şu şekildedir;

# Kuru erik

# Ceviz

# Keten tohumu

# Portakal

# Greyfurt

# Domates

# Karnabahar

# Mandalina

# Patates (Kaynatılmış olması önem taşıyor. Ayrıca suyunu da için)

# Balık

# Yumurta (Kaynatarak tüketin ve kabuğunu ufalayıp süte veya suya karıştırıp için. Biraz grip ama işe yarar bir öneri.)

# Süt

# Yoğurt

# Lahana

# Brokoli

# Badem

# Yeşil yapraklı sebzeler (Yukarı da yazmadım ama K vitamini açısından oldukça zengin bitkiler ağrınızı dindirmek için tam bir ağrı kesici görevi görecekler.)

# Sarımsak (kabuğunu soyun ve hap gibi atın. Üzerine de bir bardak su.)

# Soğan

Bu besinleri tüketerek ve bolca dinlenerek güzel ve rahat bir kırık süreci geçirebilirsiniz.

 • Soğan ve tuz uygulamasını yapın. Bir yarım soğanı iyice ezip ufalayın. Sonra üzerine 2-3 tutam tuz atın ve ezmeye devam edin. Krem kıvamına geldikten sonra kırık olan bölgeye uygulayın. Deriyi uyararak dokuların işlev kazanmasını sağlayan bu uygulama sayesinde kemiklerini daha hızlı birleşecektir.
 • Zeytinyağı sürün. Zeytinyağı cilt sağlığını koruyan önemli bir besindir. Özellikle K vitamini açısından oldukça zengindir. Öte yandan kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum gibi vitaminleri içerisinde barındırır.

Çoğu araştırma zeytinyağının kemik sağlığını koruduğunu ortaya koymuştur. Buna ek olarak kemiklerin kırılganlık oranını büyük ölçüde azaltır.

Ağrı kesici bitkisel yağlar nelerdir? İlgili makalemize gitmek için tıklayın.

kırık ağrısına iyi gelen yöntemler

Kırılan kemik kaç haftada kaynar? Ne zaman eski halini alır?

Çoğu kemik kırılmasında 7-13 hafta arasında iyileşme gözlemlenir. Ancak bazı kemik kırılmaları –bunlar bizim üst düzey kırılmalar olarak nitelendirebileceğimiz kırılmalar- çok daha uzun sürede iyileşir. Bu tür kırılmaların, kırılan bölge hareket ettirilmezse 3-6 ay arasında iyileşir.

Kırılan bölgenin katiyen hareket ettirilmemesi ve zorlanmaması oldukça mühim bir konudur. Yapılan en büyük hatalardan birisi iyileşme sürecinin sonuna doğru gerçekleşir. Hasta, kırık ayağım iyileşti diyerek üzerine basar ve ağrı hissetmez.

Ancak devamında kırık süreci baştan başlar çünkü kırılan bölge tam olarak iyileşmemiştir. Bu nedenle siz değerli okurlarımızdan lütfen acele etmemenizi rica ediyoruz. Kemik kırılması iyileşmesi güç ve zor olan bir durumdur.

Kırık ağrısına iyi gelen bitkisel doğal çaylar

Yeşilçay: Rahatlatma ve stresten uzaklaştırma yeteneği olan yeşilçay ile kırık sürecini rahat atlatabileceksiniz. Stres ne kadar çok olursa kırık ağrısı da o kadar fazla olur. Bu nedenle kafanızdaki tüm olumsuz düşünceleri silmelisiniz. Buna da yeşilçay yardımcı olacaktır.

Ihlamur çayı: Kırığın olduğu bölgedeki kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Ayrıca tüm vücudunuzu dinlendirir ve dinç tutar. Ihlamurun o kadar çok faydası var ki saymakla bitiremeyiz. Bu nedenle ıhlamur çayı başlıklı bir makale yazdık. Kırmızı yazıya tıklayarak gidebilirsiniz.

Sarı kantaron çayı: Bu çay kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Çoğu insan kemik kırılmalarında dinlenmesi gerektiği için yataktan kalkamaz ve depresyona girer. Bu çok bilindik bir durumdur. Sarı kantaron çayı sizi bu olumsuz durumdan kurtarır. Ayrıca uykusuzluğa da iyi gelir. Zira kemik kırıkları  oluştuğu zaman kişi ilk 4-5 gece uyuyamaz.

Adaçayı: Vücudu ve zihni canlandırıcı etkiye sahiptir. Vücut direncini de arttırdığı bilindik bir gerçek. Öte yandan sinirleri yatıştırdığı için kırık ağrısına iyi gelen birkaç bitkisel çaydan birisidir.

Biberiye çayı: Kan dolaşımını arttıran ve canlandıran biberiye çayı stres ve depresyon kaynaklı baş ağrınıza iyi gelecek.

Defne çayı: Rahatlatıcı etkisi olduğu için listemizde yerini alıyor. Ayrıca uykusuzluk problemi çekenler için birebir çözüm yoludur.

Son olarak ve en etkilisi,

Papatya çayı ve rezene çayı: Ağrı kesici özellikleriyle bilinen papatya çayı tamamen kırık olan bölgedeki sinirlere hücum eder. Hele bir de rezene çayıyla birlikte tüketilirse vücudunuz kuş tüyü gibi olur. Kemik kırılmalarında ağrıları azaltan yegâne iki bitkisel çaydır.

Kemik ağrısı nasıl geçer? Makalemiz içinde tıklayabilirsiniz.

Artık kırık ağrılarını dindirmenin yollarını öğrendiniz. Bu tedavi önerilerini kullanmanız dileğiyle.

Hoşçakalın.

Aşağıdaki yorum yerinden yorum yapmayı unutmayın. Orası siz yorum yapın, derdinizi anlatabilin diye var. Ayrıca soru cevap panelimizden sorularınızı bekliyor olacağız.

Geçmiş olsun…

Kırık ağrısı nasıl geçer? Kemik ağrısını azaltan uygulamalar Atakan.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/kirik-agrisi-nasil-gecer-kemik-agrisini-azaltan-uygulamalar/feed/ 0 3262
Hamile kalmak için uygun cinsel ilişki pozisyonları http://www.agrisinaiyigelen.com/hamile-kalmak-icin-uygun-cinsel-iliski-pozisyonlari/ http://www.agrisinaiyigelen.com/hamile-kalmak-icin-uygun-cinsel-iliski-pozisyonlari/#respond Mon, 05 Mar 2018 12:59:23 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3248 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Hamilelik günümüzde aslında detaylıca incelenen konulardan biri haline gelmiştir. Geçmişte cinsellik insanlar için bir tabu olarak görüldüğü ve günümüzde bu tabunun yavaşça farklı formlara dönüşmesinden dolayı artık bir çok bilgi gün ışığına daha kolay çıkabilmektedir.  Hamile Kalma Pozisyonları...

Hamile kalmak için uygun cinsel ilişki pozisyonları Burak.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Hamilelik günümüzde aslında detaylıca incelenen konulardan biri haline gelmiştir. Geçmişte cinsellik insanlar için bir tabu olarak görüldüğü ve günümüzde bu tabunun yavaşça farklı formlara dönüşmesinden dolayı artık bir çok bilgi gün ışığına daha kolay çıkabilmektedir. 

Hamile Kalma Pozisyonları

Kimi bireyler her ne kadar bebek sahibi olmayı denese de gerek yanlış pozisyonlar gerek yanlış uygulamalar nedeniyle hamilelik durumunu geciktirebilmekte hatta mümkün olmayan bir hale bile getirebilmektedir. Cinsel ilişkide aslında zaman ve ruh hali vb. unsurlar gibi cinsel ilişki de girilen pozisyonda oldukça önemli bir unsurdur. Sizlere bu makalemizde ise hamile kalma pozisyonlarını resimli ve kısa açıklamalarla anlatmaya çalışacağız.

Hamile Kalma Teknikleri

Kadınlarda hamile kalma ihtimalleri yüzdelik olarak kimi kaynaklarda %20 – %25 olarak açıklanırken kimi kaynaklar ise regl dönemlerine bağlı olarak direk tarihleri ve zamanları sunabilmektedir. Tabi ki iş yalnızca kadınlarla sınırlı değildir. Erkeklerinde beslenme düzenleri, sağlıklı bir yaşam tercih edip etmedikleri, sperm sayıları gibi kavramlarda ön planda olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra konumuz olan hamile kalmak için pozisyonlarda oldukça önemlidir.

Hamile kalmak için Cinsel Pozisyonlar

Hamile kalmak için uygulanan cinsel pozisyonlarda ilk sırayı tabi ki herkesin bildiği misyoner pozisyonu alıyor. Çünkü spermlerin hedefe ulaşmasını sağlayan en iyi cinsel ilişki pozisyonudur. Aynı zamanda erkek cinsel organının sperm iletme gücünü arttırır.

Misyoner Pozisyonu

hamile kalmak için pozisyonlar

Oldukça basit olan misyoner pozisyonunda kadın altta kalacak şekilde ve erkek üst kısımda yer alacak şekilde görselde ki gibi bulunuyor. Bu şekilde kasılmanın daha az ve odaklanmanın daha fazla olması performansı arttırıyor.

Klasik ve herkesin uyguladığı pozisyonlardan biri olan misyoner pozisyonu hamile kalmayı kolaylaştırdığı biliniyor. Bu pozisyonu daha uygun bir hale getirebilmek için kadının kalçasının altına yastık gibi bir destek konulabilir bu şekilde kalça hafif yukarı geleceği için hamile kalma ihtimali daha da fazla olacaktır.

Kalça Havada Sırt Üstü Pozisyonu

Sizler için daha kolay isimlendirdiğimiz bu pozisyonda oldukça basit ve her çiftin uygulayabileceği bir pozisyon olarak karşımıza çıkıyor. Bu pozisyonda kadın sırt üstü ve kalça kısmı yukarıda kalacak şekilde uzanıyor. Kalça kısmı ve gövde kısmı görselde ki gibi destekleniyor. Bu şekilde spermlerin yumurtalıklara daha kolay ulaşacağı bilgisine araştırmalarımız dahilinde sık sık rastlıyoruz.

Bacak Omuza Stili ( Erkek Düz )

 

Bacak omuza stillerinden en yaygın ve kullanılması en rahat pozisyonlardan biri gibi gözükse de bazı kadınlar için hiç rahat olmayan bu pozisyonda hamile kalmak için oldukça faydalı pozisyonlar arasında yerini alıyor. Bu pozisyonda kadını rahatlatmak için kalçanın alt kısmına bir yastık gibi destek konulabilir ve bacaklar boyun kısmında birleştirilebilir. Bu sayede kadının zorlanması oldukça azalacak ve rahatlayacaktır.

Bacak Omuza Pozisyonu ( Kalça Havada )

hamile kalma pozisyonları

Bu pozisyonda yukarıda yer alan bacak omuza pozisyonuna oldukça yakın bir pozisyon fakat bu pozisyonun farkı kadının kalçası biraz havada yer alıyor ve erkek vajinaya biraz daha diklemesine giriş yapıyor. Bu pozisyonda da kadının rahat etmesi bakımından bacak açısına dikkat edilebilir ve kadının kalçası desteklenebilir. Bu pozisyonda da amaç spermlerin yumurtalıklara daha kolay ulaşmasını sağlamak için olduğu listemizde yerini alıyor.

Doggy Style ( Klasik )

seks pozisyonları

Oldukça bilindik olan Doggy Style olarak geçen bu pozisyonda hamile kalmak için tavsiye edilen pozisyonlardan biri, özellikle birleşme sırasında spermlerin daha rahat hareket edeceği bilgisi bu pozisyonda karşımıza çıkıyor. Ek olarak belirtelim kadınlar için oldukça rahat ve zevkli olduğu da biliniyor. (Tavsiyemiz)

Ekstra olarak belirtmek fayda var;

Ne zaman İlişkiye Girilmeli

Hamile kalmak için adet dönemi sıralarında, yumurtlama döneminden 1 ya da 2 gün önce ilişkiye girilmesi tavsiye ediliyor. Bu yüzden bireylerin regl dönemi oldukça önemli. Yani küçük bir hesaplamayla hamile kalma oranınızı daha da arttırabilir, hayalinizdeki bebişinizi sevmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Hamile Kalmak için Adet Döneminden Kaç Gün Önce İlişkiye Girilmeli

Bu sorunun cevabı genel olarak adet döneminden ortalama 17 gün önce olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise yumurtlama döneminden bir kaç gün sonrasına denk gelmesi olarak yorumlanmaktadır. Regl dönem periyotlarının takip edilmesi bu konuda oldukça önemlidir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak için Bazı Tavsiyeler;

# Cinsel ilişkiden hemen sonra tuvalete ya da banyoya girmeyin. Yatar pozisyonda hatta mümkünse kalça havada biraz bekleyin. Yani boşalma sırasından sonra kadının pozisyonunu bir süre bozmaması bu konuda faydalı olabilir. Kimi platformlarda bu bilgi özel olarak belirtilmiştir.

# Beslenme düzenine ve sağlıklı yaşam unsurlarına dikkat.

# Isı konusunda dikkatli olun. Kimi platformlarda sauna ya da benzeri yerlerin hamile kalma konusunda olumsuz etkileri olabileceği belirtilmiştir.  Erkeklerde sıcak ortamlarda bulunmasının sperm kalitesini düşürdüğü biliniyor.

# Düzenli aralıklarla ilişkiye girilmesi oldukça yararlı olacağı belirtiliyor.

# Gıda takviyesi olarak A vitamini ve D vitamini alınması tavsiye ediliyor. A ve D vitamini cinsel ilişkide ateşi arttıracağı söyleniyor.

# Cinsel ilişkiden sonra uzanılabilir.

Hamile kalmak için uygun cinsel ilişki pozisyonları Burak.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/hamile-kalmak-icin-uygun-cinsel-iliski-pozisyonlari/feed/ 0 3248
Yumurtalık kisti belirtileri ve kist belirtileri http://www.agrisinaiyigelen.com/yumurtalik-kisti-belirtileri-kist-belirtileri/ http://www.agrisinaiyigelen.com/yumurtalik-kisti-belirtileri-kist-belirtileri/#respond Sat, 03 Mar 2018 11:48:09 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3232 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Kistler günümüzde bir çok kadının maruz kalabildiği bazen kısa süre içerisinde geçen bazen ise yıllarca kalabilen, içi sıvı dolu kesecik şeklinde ki oluşumlara verilen isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavi metotları olarak artık bir çok metodu olan bu kistlerin...

Yumurtalık kisti belirtileri ve kist belirtileri Burak.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Kistler günümüzde bir çok kadının maruz kalabildiği bazen kısa süre içerisinde geçen bazen ise yıllarca kalabilen, içi sıvı dolu kesecik şeklinde ki oluşumlara verilen isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavi metotları olarak artık bir çok metodu olan bu kistlerin bu makalemizde nasıl oluştuğunu, kistlerin belirtilerini, kistlerin nasıl ortaya çıktığını yazacağız.

Kistler Nasıl Oluşur?

Genellikle yumurtalık kistleri olarak ortaya çıkan bu kistler, kadınlarda doğurganlık dönemlerinden itibaren ortaya çıkabilmektedir. Sağ ve sol kısımda, toplamda iki adet yumurtalığa sahip olan kadınların regl dönemleri her ay yenilenen bu yumurtalık bölümü aynı zamanda kistlere de ev sahipliği yapabilmektedir. Kimi kistler ise rahim de ya da farklı yerlerde oluşabilmektedir.

Kistler genellikle kadınlarda genetik sebeplerden ya da regl döngüleri sonucu gibi çeşitli nedenlerden oluşabilmektedir. Yumurtalık kisti olarak adlandırılan kistler genellikle adet döngüleri sırasında atılabilmektedir. Aynı zamanda genellikle geçici olan bu kistlerin kimileri için ameliyat gibi cerrahi işlemler gerekebilmektedir.

Yumurtalık Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Kistlerin bazıları zararlı olabilmekte, şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Fakat fonksiyonel kist dediğimiz kistler genellikle zararsızdırlar ve vücut kendiliğinden bu kistleri atabilmektedir. Fonksiyonel kistler genellikle iki farklı isim altında incelenmektedir.

Foliküler Kist; Normal şartlar altında Menstrual döngü sırasında kopması ve follop tüplerine girmesi gereken yumurta bir takım kist oluşturacak sebeplerden ötürü kopma işlemini yapamaz. Folikül kopmadığı için yumurta açığa çıkmaz ve bölgede büyüyerek zamanla kiste dönüşür.

Korpus Luteum Kisti; Gebelik oluşması için açığa çıkan folikül, çok fazla östrojen ve progestreon üretmeye başlamaktadır. Bu durumda ki ismi ise Korpus Luetum olarak adlandırılmaktadır. Bu durumdayken kist oluşturacak sebeplerden ötürü kilidi açılan yumurtanın içerisine sıvı dolmaya başlamasıyla kist halini alır. Bu süreç zamanla gerçekleşir.

Menstrual döngü sırasında genellikle ortaya çıkan ve bilinen diğer kist türleri ise aşağıda ki gibidir;

Diğer Kist Türleri Nelerdir?

Dermoid Kistler; Nadiren kanserojen olarak bilinen bir kist türüdür.

Kistadenom ; Bu tür kistlerin içerisine genellikle sıvı ya da mukus sıvısı dolmaya başlayarak oluşmaktadır.

Endometrioma; Bir tür rahim kistidir. Rahim dışında Endometrioma hücrelerinin büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

yumurtalık kisti belirtileri

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Genellikle yumurtalık kistleri herhangi bir problem meydana gelmeyecekse belirgin bir belirti ile ortaya çıkmamaktadır. Fakat kimi kistler ağrı, sancı gibi belirtiler sunabilmektedir.

İlk belirti Pelvis Ağrısı

Pelvis ağrısı genellikle en yaygın belirtidir. Pelvis bölgesi kasıkların üst kısmı olarak yorumlanmaktadır. Bu ağrılar regl dönemlerinde ya da gündelik hayatta ortaya çıkabileceği gibi genellikle cinsel ilişki sırasında da ortaya çıkabilmektedir.

Karında Baskı Hissiyle Meydana Gelen Ağrı

Diğer bir belirti ise karında baskı hissiyle meydana gelen ağrılı haldir.

Bulantılar ve Kusmalara Dikkat

Kimi hastalarda gebelik döneminde meydana geldiği gibi bulantılar ve kusmalar dönem dönem meydana gelebilmektedir.

Göğüslerde Hassasiyet Yaşanabilir

Kadınların göğüslerinin hassas olması bir çok durumda meydana gelebilmektedir. Fakat kist konusunda göğüslerde hassasiyette bir belirti olarak görülebilmektedir. Yumurtalık kistleri ile doğrudan ilgili olabilmektedir. Vücudun bir nevi hamile kalma sinyali olarak algılanır ve bu sayede göğüs uçları oldukça hassaslaşır.

İdarar Kesesinde Baskı, İdrar Kese Bölgesinde Ağrı

Yumurtalık kistlerinin bazen boylarının büyümesi ya da çeşitli sebeplerden dolayı, kist kaynaklı olarak kadınlarda idrar kesesi üzerinde bir baskı ya da idrar kesesi bölgesinde bir ağrı dönem dönem olacak şekilde meydana gelebilmektedir.

yumurtalık kisti nasıl olusur

Bunlara Dikkat;

Bazı kistler kadınlarda menopoz dönemleri sonrasında kanserojen etkiler bırakabilmektedir. Kimi kistler yumurtalıklarda bükülmeye, yumurtalıkların yırtılmasına neden olabilmektedir.

Neler Yapılabilir?

Kist muayenesi için mutlaka alanında bir uzman doktorla görüşülmesi gerekmektedir. Doktorla görüşme sırasında genellikle aşağıda ki yöntemler uygulanmaktadır.

Ultrason ve Röntgen Teknikleri

Ultrason ve röntgen teknikleri genellikle en yaygın ve bilinen kanıyla en doğru sonuca yakın sonuçları gösteren teknikler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Laparoskopi

Anestezi yöntemiyle uygulanan bu teknik kist çıkarılması ya da kist yapısı belirlemek için kullanılabilmektedir.

CA 125 Kan Testi ; Genellikle kistin kanserojen olup olmadığı ya da yapısını daha iyi tanımak amacıyla uygulanabilmektedir.

Tedavi Çeşitleri

Tedavi çeşitleri genellikle kistin türüne göre değişmektedir. Fakat en bilindik tedavi metotları genellikle ameliyat, doğum kontrol hapları ya da benzeri ilaçlardır.

Alınabilecek Önemler;

Bilindiği kadarıyla herhangi bir alınacak önlem bilgisine henüz saptanmamıştır fakat bu tür konular hakkında oldukça çeşitli bilgiler mevcuttur.

Siz yine de beslenmenize, uyku düzeninize, ruhsal ve bedensel sağlığınıza dikkat edin.

Yumurtalık kisti belirtileri ve kist belirtileri Burak.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/yumurtalik-kisti-belirtileri-kist-belirtileri/feed/ 0 3232
Yapay kızlık zarı nasıl kullanılır? Kullananlar ne diyor? http://www.agrisinaiyigelen.com/yapay-kizlik-zari-nasil-kullanilir-kullananlar-ne-diyor/ http://www.agrisinaiyigelen.com/yapay-kizlik-zari-nasil-kullanilir-kullananlar-ne-diyor/#comments Thu, 01 Mar 2018 19:38:25 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3215 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Yapay kızlık zarı kullanımı Yapay kızlık zarı, vajina deliği içerisine yerleştirilen kimyasal ve yapay bir kan dokusudur. Bu doku vajina içerisine yerleştirildikten bir süre sonra kendiliğinden yok olur. Bu süreç boyunca girilen cinsel ilişkilerde vajinadan birkaç damla akıntı...

Yapay kızlık zarı nasıl kullanılır? Kullananlar ne diyor? Atakan.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Yapay kızlık zarı kullanımı

Yapay kızlık zarı, vajina deliği içerisine yerleştirilen kimyasal ve yapay bir kan dokusudur. Bu doku vajina içerisine yerleştirildikten bir süre sonra kendiliğinden yok olur. Bu süreç boyunca girilen cinsel ilişkilerde vajinadan birkaç damla akıntı şeklinde kan gelmesi gözlemlenir.

Akan bu kan tabi ki sahte kandır ancak partneriniz için her şey gerçek görünür. Çünkü filmi en ön koltuktan izliyor olacaktır.

Kızlık zarı dikimi gibi ameliyatların pahalılığı ve kesin olmayan sonuçlar vermesi özellikle genç kadın kitlesini yapay kızlık zarı kullanımına yönlendirmiştir. Genellikle Türkiye’nin 4 büyük şehri, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana bölgelerinden talep gören yapay kızlık zarı nasıl kullanılır?

Yapay kızlık zarı nasıl kullanılır?

Çoğu düşüncenin aksine yapay kızlık zarını kullanmak oldukça basittir. Herhangi birisi bu ürünü tek başına vajinasına uygulayabilir. Serçe parmağa koyulan bu kanlı dokuyu vajina deliğinden geçirip 4-5 cm ilerisine taşımak yapay kızlık zarının uygulanmış olması için yeterlidir. Yapay kızlık zarı 20 dakikaya kalmadan etkisini gösterecektir.

Öte yandan yapay kızlık zarı hakkında ufak bilgilendirmeler yapalım. Bu ürün Dünya çapından kullanılan bir üründür. Başlıca, Mısır, Pakistan, Çin ve diğer Türkmen, Arap ülkelerinde oldukça rağbet görüyor. Tabi bu varılan bilgi bahsi geçen ülkelerin kadınlarının evlenmeden önce cinsel ilişki yaşadıklarını göstermiyor.

Çünkü şöyle bir gerçek var “Kızlık zarı, bilimsel adıyla Hymen zarı sadece cinsel ilişki sırasında yırtılmıyor veya bozulmuyor. Gündelik hayatta örneğin, spor yaparken veya mastürbasyon yaparken de anlık bir hata sonucu yırtılabiliyor.” Öyle ki dans ederken bile bacak açma ve kapama hareketleri esnasında bu zarın bazı kadınlarda bozulması bile mümkün… Bu nedenle ön yargılı olmamak gerekiyor.

yapay kızlık zarı nasıl kullanılır

Yapay kızlık zarını kullanırken dikkat!

Vajina deliği vücudunuza açılan birkaç delikten biridir. Bu işlem sırasında vajinal mikroplar ve bakteriler vücudunuza nüfuz edebilir. Sonrasında çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi artar. Bu riski ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz bazı çözüm yolları mevcuttur.

Yapay kızlık zarını kullanmadan önce,

 • Vajina deliğini,
 • Klitoris ve çevresini,
 • Vajinanın iç ve dış dudaklarını,

Sıcak suyla ve bol köpükle iyice temizlemeniz gerekir. Sonrasında beyaz plastik eldiven kullanarak ürünün uygulanma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde sonradan doğabilecek rahatsızlıkları engellemiş ve ekstra önlem almış olursunuz.

Hatırlatma: Vajinanızı temizledikten sonra kesinlikle iyice kurulayınız. Gerekirse saç kurutma makinesini devreye sokun. Nem bile kalmamalı.

Orijinal yapay kızlık zarı kullanın

Günümüzde kaliteli olan pek çok ürünün artık çakması diyebileceğimiz kalitesiz olanları da üretilmektedir. Bazı yapay kızlık zarları içlerindeki kimyasallar nedeniyle taşıyıcısına zarar verebiliyor. Öte yandan içerisindeki kırmızılık gerçekten boya olabiliyor. Bu nedenle güvenilir yerlerden alışveriş yapmak daha mantıklı bir olacaktır.

Not: Orijinali ile çakmasının görünür de hiçbir farkının olmadığını da belirtelim.

Yapay kızlık zarıyla ilk geceyi atlatır mıyım?

Bu zar iki taraflı ince bir doku arasına hapsedilmiş sahte kan pıhtılarını içerisinde barındırıyor. Cinsel ilişki sırasında vajina ve vücut ısısıyla tepkimeye girince çift taraflı doku eriyip yok oluyor ve kan pıhtıları vajina suyu ile karışıp dışarı akıyor. Bu yöntem oldukça gerçekçi ve inandırıcı bir yöntem.  Kullananlar gerçeğiyle bir farkının olmadığını ekliyor.

Bunu kullanmak doğru mu? Etik mi?

Birçok farklı sebepten dolayı partnerinize kızlık zarınız olmadığını söyleyemeyebilirsiniz. Bu ürünü kullandıktan sonra suçluluk duygusu da hissedebilirsiniz. Ancak bekaretinizi nasıl kaybettiğiniz kimseyi ilgilendirmiyor. Bunu da bilmenizde fayda var.

Yapay kızlık zarı kullanmadan 1 ay önce vajina daraltıcı bitkisel ürünler kullanın

Daha önce başka kadınlarla cinsel ilişkiye girmiş bir partneriniz varsa kendisi bu ürünün açığını yakalayabilir. Ancak vajina daraltıcı ürünler kullanarak riski sıfıra indirgemiş olursunuz.

Cinsel ilişki yaşayan kadınlarda vajina genişlemesi oldukça fazla görülen bir durumdur. Eğer partneriniz işinin ehli biriyse yapmaya çalıştığınızı anlayabilir ve son gece de tüm planlarınız alt üst olabilir. Böyle bir durum yaşamamak için vajina daraltıcı egzersizler yapmalı ve bitkisel ürünler kullanmalısınız.

Yapay kızlık zarı nasıl saklanmalı?

Özel kutusunda 3 yılı aşkın saklayabilirsiniz. Ancak oda sıcaklığında olması gerekir. Öte yandan bir peçete arasında veya ıslaklık yapmayan ve nemli olmayan herhangi bir yerde de saklanabilir.

yapay kızlık zarı kullanımı ve yorumları

Yapay kızlık zarını kullananlar ne diyor?

İnternette yaptığımız araştırma da yapay kızlık zarını kullananların yorumlarını harmanlayıp burada yayınlamayı uygun gördük. Erkekler ve kadınlar bu ürün hakkında neler düşünüyor ? Kullanan kadınlar memnunlar mı? Araştırdık ve işte tüm her şeyiyle karşınızda.

not: Yorumlar internetten derlenmiştir. Özgünlük açısından cümleler değişikliğe uğratılmıştır. Ancak anlatılmak istenen anlam bozulmamıştır.

Gülay demiş ki:

Kullandığımdan bu güne tam 8 ay geçti ancak hiçbir şekilde bir olumsuzluğa rastlamadım. Eşimle iyiyiz.

Emine demiş ki:

Yapay kızlık zarını geçenlerde aldım ve bugün kullanmak nasip oldu. Gerçeğinden hiç ayırt edilmiyor.

Anonim demiş ki:

3 sene önce kullanmıştım. Çok başarılı bir ürün. Şuan da bir kız çocuğuna sahibim. Mutluyum.

Sevil demiş ki:

Vajinamda kızarıklık oldu ve vajina girişim biraz yanıyor. Ancak ürün başarılı diyebilirim.

Gülseren demiş ki:

Vajina daraltıcı bir jel kullandım. Çok yanma oldu. Ürünü daha denemedim. Vajina mı daraltmayı hedefliyorum.

Seher demiş ki:

Başarılı bir ürün kesinlikle işe yarıyor. Ayrıca çok ucuz. Yani dikim ameliyatlarına göre.

Erkekler ne diyor?

Mehmet demiş ki:

Bunu kullanan kadınlardan korkulur. Eğer bir hayat kuracaksanız bunun küçükte olsa büyükte olsa yalanlar üzerine kurulu olmaması gerekir. Hangi açıdan bakarsanız bakın sahtekarlık bu.

Ethem demiş ki:

Saf erkeklerde işe yarar. Ancak kadın bununla nasıl yaşayabilir anlamıyorum.

İsmail demiş ki:

Günümüz kızlarına güven olmuyor. Ben şahsen bir ilişki yaşayacaksam bunun karşılıklı güven ve dürüstlük üzerine olmasını isterim.

Berkay demiş ki:

Kadınlara bekaret zorunluluğunu biz koyduk. Onlarında kendi hayatları. Tabi ben yalan söylenmesini pek doğru bulmuyor ve onaylamıyorum. Böyle şeylerin en başta konuşulması gerek. Doğru gibi gözükmese de en doğrusu bu.

Onur can demiş ki:

Bunu kullanan bir sevgilim olsa onunla ciddi düşünemem. Gelsin bana söylesin. Konuşalım bunları aasla ama asla bir hayat kurmam. Yalan üzerine kurulu bir evlilik mi olur? Saçma.

Emre demiş ki:

Şimdi faka bastık.

Anonim demiş ki:

Fiyatı iyiymiş. Yalancılığın ve şerefin de fiyatını öğrenseydiniz.

Sergen demiş ki:

Bu ürünü kullanan ancak kendini kandırır. Başkasını değil.

Hakan demiş ki:

Erkekler bunu yemez kızlar. Ayrıca onaylamıyorum bunu. Sevdiğiniz adama gidin söyleyin. Zaten sizi seviyorsa sorun etmeyecek ve anlayışla karşılayacaktır. Farklı bir durum söz konusuyla ayırın yollarınızı sizin için en iyisi bu olacaktır.

Sizde düşüncelerinizi aşağıdan yorum olarak iletebilirsiniz. Sizden sonraki okurlarımız için yorumlarınız oldukça değerlidir. Yorumu çok görmeyin. Bizce… 🙂

Ayrıca ilgili soru cevap başlığına bu kısmı tıklatarak gidebilirsiniz. 

Yapay kızlık zarı nasıl kullanılır? Kullananlar ne diyor? Atakan.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/yapay-kizlik-zari-nasil-kullanilir-kullananlar-ne-diyor/feed/ 2 3215
Sigara champix ile nasıl bırakılır? Champix Günlüğüm http://www.agrisinaiyigelen.com/sigara-champix-ile-nasil-birakilir-champix-gunlugum/ http://www.agrisinaiyigelen.com/sigara-champix-ile-nasil-birakilir-champix-gunlugum/#comments Tue, 27 Feb 2018 22:14:33 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3184 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Sigara bıraktırma ilaçları ya da sigara bıraktırma hapı gibi ilaçlara son dönemlerde rağbet oldukça arttı. Fakat kimi insanlar bu ilaçları alıp ya ilk 15 gün kullanıyor ya da kimileri alıp kullanacağı günü bekliyor. Champix kullanma günlüğü Tabi bu...

Sigara champix ile nasıl bırakılır? Champix Günlüğüm Burak.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Sigara bıraktırma ilaçları ya da sigara bıraktırma hapı gibi ilaçlara son dönemlerde rağbet oldukça arttı. Fakat kimi insanlar bu ilaçları alıp ya ilk 15 gün kullanıyor ya da kimileri alıp kullanacağı günü bekliyor.

Champix kullanma günlüğü

Tabi bu tür unsurların yanında bir de sigara bıraktırma ilaçlarına ön-yargı ile yaklaşan bir kesim var. Kendilerince onlarda haklı tabi fakat şöyle bir durum var ki sigarayı bırakmaya çalışan her 10 insandan 5-6 tanesi bu kararı erteleyip duruyor.

Geriye kalan 4-5 insandan ise yalnızca 2-3 tanesi sigarayı bırakıp hayatına devam ediyor. Tabi sigarayı bıraktıktan aylar sonra ya da belirli bir süre sonra alkol ya da benzeri etkiler ile sigaraya tekrar başlayanların sayısı da az değil.

Champix ile Sigarayı Bırakmak

Burada sizlere uzun uzun sigaranın zararlarını ya da benzeri konuları anlatmayacağız. Onun yerine geçenlerde ele aldığımız Champix ile sigarayı bırakma konusu hakkında bir çalışma sunacağız. Champix hakkında yazdığımız makaleyi merak edenler ilgili linkten makaleye ulaşıp okuyabilir.

Champix İlacı Hakkında Bilgiler

Sigarayı bırakmanın bir çok yolu var. İlaçsız ya da herhangi bir şey kullanmadan kesin bırakmayı denemek, Bitki çayları tüketmek, Mesir macunu gibi şeyler yiyerek sigarayı bırakmaya çalışmak gibi oldukça çeşitli yöntemler son dönemlerde mevcut fakat biz Champix kullanarak sigarayı bırakmayı seçtik.

Champix ile Sigara Bırakılır mı?

Her şeyi en baştan ele alalım. İlk etapta doğal yollarla ve çeşitli yollarla sigarayı bırakmayı defalarca denediğimiz halde pek olumlu sonuçlar alamadık. Bu yüzden tüm işlemler şöyle gelişti aslında;

İlk etapta ALO 182 yardımıyla bulunduğum ilden direk ‘’ Sigara bıraktırma polikliği ‘’ servisinden sıra aldım. Bu tür bir isme sahip genelde ALO 182 ekibi size bu konuda yardımcı oluyor aynı zamanda Sigara Bıraktırma Hattı ALO 171’de gerekli yardımı sağlıyor.

Şimdi işlemlere geçelim, bu kısımlarda resmiyeti bırakıp biraz samimi olacağım sanırım,

Sırayı aldıktan sonra doktorla görüşüp ona durumu anlattım daha sonra sizlere aşağıda tablo şeklinde da detaylı bilgiyi sunacağım.

Doktorda ilk etapta kan tahlili, idrar tahlili, röntgen gibi çeşitli tahlillerden sonra ekstra olarak bir form doldurdum. Sigara kullanımıSigara bırakma üzerine bir form, daha sonra tahlil sonuçları ve bu sonuçları yorumlamalar vs. derken beni farklı bir servise yönlendirdiler.

Ulaştığım servisten ilgili kişiler T.C numarası yardımıyla sizlere ücretsiz 1 kutu Champix ilacını temin ediyor.

sigara nasıl bırakılır

Champix İlacı Kutu İçeriği;

Champix ilaç kutusunun içerisinde 2 paket çıkıyor.

Bu paketlerden ilki 1. Hafta ve 2. Hafta ilaçları diğer paket ise 3. Hafta ve 4. Hafta ilaçları oluyor.

İlk paketi açtığımızda ilk 3 gün tek doz ve yarım gram olmak üzere 3. Günden sonra tekrar yarım gram fakat günlük 2 doz olmak üzere ilaçlar mevcut. Daha sonra ise dozlar yükselerek devam ediyor.

Champix ve ben

Size küçük bilgiler sunayım daha sonra devam edelim,

Günlük içtiğim sigara sayısı ortalama 1 paket – bazen 1.5 paket

Beslenme düzenim – uyku düzenim normal ve standart yani pek ekstrem bir durum olmuyor

İlk defa bu ilacı kullanacağım daha önce herhangi bir sigara bırakma ilacı kullanmadım

Bu küçük bilgileri ilacın meşhur yan etkileri için yazıyorum. Yazının tamamını okurken problem olmaması için.

Başlıyoruz. / Tarih : 23.02.2018 / Cuma

 1. Gün – 24.02.2018 Sigarayı bırakmak için düşünceler oluşturuyorum.

İlk gün olarak ilacı saat 3 gibi tok karnına aldım. İlk gün olduğu için yüksek ihtimalle herhangi bir durum yaşanmadı gayet standart olarak sigara içmeye devam ettim.

Tavsiye: Sigara bırakma kararınız net olsun fakat kendinizi çok sorgulamayın. Sonuçta ilaç kullanıyorsunuz ve ilacın etkileri oldukça olumlu karşılanıyor. Antrenmanlarıma devam ettim. Bence sizde bu dönem herhangi bir aktivite ile uğraşabilirsiniz. Olumlu olacağını düşünüyorum.

sigara bırakma ilacı
sigara bırakma ilacı

 2. Gün – 25.02.2018 Kararlıyım.

İkinci gün yine aynı şekilde saat 3 gibi tok karnına ilacı aldım. Belki etki eder diye düşündüm fakat herhangi bir durum pek yaşamadım yalnızca gece kabus gördüm fakat psikolojik olduğunu düşünüyorum. Düşük dozlar alıyorum ve tek doz alıyorum.

Tavsiye: Dudak ve ağız kuruması vs. olabiliyor. Sanırım bende oldu bir tek o yüzden sıvı tüketiminize dikkat edin. Atıştırmalık şeyler etrafınızda bulundurun, ihtiyaç olabiliyor.

 3. Gün – 26.02.2018 Sigara İçmeye Devam.

İlacın üçüncü günündeyim. Garip bir şekilde sigaraya karşı ilgim azaldı. Bu etkide psikolojik olabilir diye düşünüyorum fakat nedense pek istemiyorum. İçimden gelmeden içiyorum, birazda durgunlaştım sanırım. Biraz gergin görünüyormuşum dışarıdan, tepkilerim durgunmuş.

Tavsiye: Sigara içilen ortamlardayım, kendimde aktif içiyorum fakat azaltmakta fayda olabilir. En azından bu dönemler yalnızca yürüyüş yapmayı ve spora yoğunlaşmayı planlıyorum. Bu arada Antrenman yapıyorum aktif olarak. Örneğin bu gün Antrenman günümdü. Antrenman konusunu yazmayı unutabilirim fakat herhangi bir problem olmazsa hafta da 5 gün aktif olarak yapıyorum.

sigara bırakma yolları

 4. Gün 27.02.2018 Sıkılmıyorum. Sigarayı içiyorum.

Bugün çift doz alacağım için o yüzden ilacın saatini değiştirdim ve öğlen 12 yaptım. Aynı şekilde tok karnına ilacı aldım. Durgunluk olayı aynı şekilde devam ediyor. Fakat bu durgunluk ve gerginlik durumu problem yaratmıyor. Hani normal rutin bir sıkıntı yaşamıyorsunuz, abartılı ya da benzeri bir durum yok. Sigara bırakma günü olarak 2. Haftayı belirledim.

Gündüz durgunlukları normal fakat dediğim gibi onun dışında Akşam 9’da diğer ikinci hapı aldım. Akşam ilacını olabildiğince uykudan olabildiğince geç almaya çalışıyorum. 4. Gün dolayısıyla artık 1 paket sigara içmiyorum. Tahmini sigara içme sayım sanırım maksimum 14 –15 adettir.

Tavsiye: Diğer tavsiyelere ek sakız ya da benzeri bir tatlı şeker bulundurun. Film ya da diziye başlayabilirsiniz, oldukça etkili oluyor. Dalıp gidebiliyorsunuz rahatlıkla ve keyif veriyor.

5.Gün 28.02.2018 Rutine Devam.

Ağzıma hafif bir metalik tat geliyor gibi hissediyorum fakat onun dışında herhangi bir durum gerçekleşmedi. Önce ki günler için söylediğim şeyler aynen devam. Sigara içmeye halen devam ediyorum. Yalnız ilaç hakkında söylenen rüya konusu gerçekleşmeye başladı sanırım.

Rüyalar konusunda bildiğiniz üst düzey teknoloji var sanki 4K – 3D ne ararsanız mevcut. Yazsanız kitap konusu bile olabilir. 😀

6.GÜN 01.03.2018 Sigaraya Devam.

Herhangi bir değişme yok. Rüyalar ultra hd özelliğinde halen fakat aynı geçmiş günler gibi devam ediyoruz. Yorgunluk ve uyku hali oluyor onun dışında herhangi bir şey yok. Sigara içme sayım azaldı fakat halen içiyorum

7.GÜN 02.03.2018 Sigara İçiyorum

Yine herhangi bir değişiklik yok bugün biraz agresiftim fakat sigaraya tabi ki devam ediyorum. Gelişme olarak sigara içme sayım azaldı fakat yarın itibari ile dozlar iki katına çıkıyor bakalım neler olacak sigaraya karşı.

Uyku konusunda ilk defa bu gece uyuyamadım fakat etkisinin ilaç kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Ekstra kullandığım gıda takviyelerinin etkisi olduğunu düşünüyorum.

8.GÜN 03.03.2018 Yarını Bekliyorum

Bir önceki günlerin hemen hemen aynı belirti ve bulgularıyla devam ediyorum herhangi bir gelişme yok fakat yarın yani ayın 04’ü sigarayı komple bırakacağım.

9.GÜN 04.03.2018 SİGARAYI BIRAKTIM

Normalde bende beklemiyordum, 14. gün düşünmüştüm aslında sigarayı bırakmayı çünkü içesim var gibiydi fakat öyle böyle derken ” 9. Gün bırakırım ben bunu ya” oldu ve gün boyunca tamamen sigara içmedim. Üstüne üstelik birazda stresli bir gündü hatta bir adet bira bile tükettim.

Gelişmeler ise gün boyunca o bir adet ısmarlanan biranın yanında ne de o stresli anda sigara içmedim. Yanıma bir adet sigara aldım yalnızca, kendimi zorlamadım ”canım isterse yakarım bir tane” kafasında gayet rahattı. Gece’de herhangi bir problem yoktu. Yani kısaca baya baya sigara içmiyorum artık, herhangi bir yoksunlukta yaşamıyorum yalnızca ara ara yılların getirdiği boşluk hissi ve aranma hissi gibi bir şey oluyor. Bu tür hisleri de sakız, su, kuruyemiş gibi şeylerle geçiştiriyorum.

Tavsiyeler;

Sonuç olarak sigara kesinlikle sağlıklı bir şey değil ve aynı zamanda ciddi boyutta yaşama karşı performans kaybına neden olan bir alışkanlık. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Hayat standardınız ne olursa olsun, sigara sizin hayat standardınızı bir tık daha aşağı çeken bir alışkanlık. Bu yüzden farklı düşünceler içerisinde aldanıp bir tane yaksam bir şey olmaz aslında gibi çelişkiler arasında kalmayın. Unutmaya çalışın ve farklı şeylerle ilgilenin.

Su tüketin, Sakız ya da şekersiz tatlandırıcı gibi ürünlerden deneyebilirsiniz. Şahsen ben bu tür ürünleri deniyorum.

 

14.Gün 09.03.2018

İlk paket bugün tamamlanıyor ve İkinci pakete geçiyorum. Yaklaşık 5 gündür herhangi bir güncelleme yapmamamın sebebi herhangi bir değişiklik olmamasıdır. Yaklaşık 1 haftadır sigara kullanmıyorum. Ara ara nadirde olsa sigara içesim geliyor fakat çok fazla üşeniyorum, uğraşmak istemiyorum. Geçmişte tabi ki böyle değildi, yani ne olursa olsun mutlaka yakardım o sigarayı hatta arka arkaya yakardım. Son 5 günlük yada ilaca dair bir şeyler söylemek gerekirse rüya etkisi hala devam ediyor ve gün içerisinde yorgun – depresif hissetme durumu mevcut. Rüyalar son dönemlerde kabus olarak seyrediyor. Keyifli rüyalar yerini farklı kabuslara bıraktı diyebilirim. Fakat kabuslar garip rüyalar, gün içerisinde ki olaylardan ya da bilinçaltınızdan esinlenebiliyorlar.

Tavsiye olarak;

Günlük gıda alımınıza ve ilaç saatinize dikkat edin. Sigarayı bıraktım 1 hafta oldu yada 3 gün – 5 gün oldu diyerek ilacı da bırakmayın. İlacı doktorunuzun önerdiği gibi kullanmaya dikkat edin ve kontrollerinize dikkat edin. Sıvı alımı bu noktalarda oldukça önemli, kendinizi pek boş bırakmayın. Temizlik, çeşitli hobiler gibi şeylerle uğraşabilirsiniz. Çerez benzeri şeyler ara ara tüketebilirsiniz. Kilo alımına sebep olabilir fakat bu tür çeşitlilikler size oldukça yardımcı olacaktır.

Sigara champix ile nasıl bırakılır? Champix Günlüğüm Burak.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/sigara-champix-ile-nasil-birakilir-champix-gunlugum/feed/ 2 3184
30 günde nasıl kilo verilir? Zayıflamak için neler yaptım? http://www.agrisinaiyigelen.com/30-gunde-nasil-kilo-verilir-zayiflamak-icin-neler-yaptim/ http://www.agrisinaiyigelen.com/30-gunde-nasil-kilo-verilir-zayiflamak-icin-neler-yaptim/#comments Tue, 27 Feb 2018 17:09:54 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3175 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

30 gün boyunca kilo vermek için neler yaptım ? Günlük öğünlerimde neler tükettim? Günlük hayatınızı işgal eden kilolarınızdan kurtulmanıza destek olmak istiyoruz. Bu nedenle 30 gün boyunca günlük şeklinde yazılacak bu makaleyi ele almayı uygun gördük. 30 günde...

30 günde nasıl kilo verilir? Zayıflamak için neler yaptım? Atakan.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

30 gün boyunca kilo vermek için neler yaptım ? Günlük öğünlerimde neler tükettim?

Günlük hayatınızı işgal eden kilolarınızdan kurtulmanıza destek olmak istiyoruz. Bu nedenle 30 gün boyunca günlük şeklinde yazılacak bu makaleyi ele almayı uygun gördük.

30 günde nasıl kilo verilir? Nasıl zayıflanır? merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. 30 günün sonunda kaç kilo verdik? Uyguladığımız diyetler hayatımızda neleri değiştirdi? Hepsini aşağıdan yorum olarak iletmenizi rica ediyorum.

Çoğu insanın günümüzde kilo verememek gibi büyük ve katı bir sorunu var. Genelde insanlar kendini yalnız hissettiği için stres altına girer vücut yağlanmaya başlar.

Aynı zamanda metabolizma ve kan akış hızı yavaşlar. Bir de üzerine düzensiz ve sağlıksız beslenme öğünleri eklenince kilo almak kaçınılmaz olur.

Öte yandan hareket etmeyen bir bünye kilo almaya daha yatkındır. Bu nedenle gündelik yaşantınızda olabildiğince hareket etmeye özen gösterin. Masa başında çalışan bir beyaz yaka olsanız bile ofis içerisinde kalkın, yürüyün ve belinizi esnetin. 

Şimdi gelelim bu 30 gün boyunca neler yapmaya çalışacağım? kısa bir anlatayım. 

30 gün boyunca yememe içmeme dikkat edeceğim. Günlük kalori ihtiyacımın altında besleneceğim ve sürekli hareket etmeye çalışacağım. 30 günün sonunda kilo ve boyumu yazıya ekleyeceğim.

Hedefim sağlıklı bir şekilde en az 10 kilo verebilmek. Boş zamanlarımda koşuya çıkacağım. Aynı zamanda bolca basketbol oynayacağım. Siz de sevdiğiniz bir sporu yapabilirsiniz. Spor salonuna gitmeyi düşünmüyorum çünkü spor salonları şevkimi kırıyor 😀

Şaka bir yana spor salonlarının havası içimi sıkıntıya sokuyor. Bu nedenle spor salonuna gitme gibi bir düşüncem yok.

Beslenme stilim genel olarak nasıl olacak?

Hayatımdan şekeri ve beyaz ekmeği çıkaracağım. Zaten tuz tüketen birisi değilim. Günde sabah 1 dilim, akşam 1 dilim olmak üzere toplamda 2 dilim kepekli ekmek tüketeceğim.

Şeker ihtiyacımı meyvelerden karşılayacağım ve günlük tükettiğim su şişesine iki kaşık tarçın atacağım. Maden suyu ve limon ikilisini günde 3 defa tüketeceğim.

Yağlı besinler tüketmeyeceğim. Buna ek olarak günde 2 saat bel kemeriyle dolaşacağım. (Bununda bel yağlarını eritme de yardımcı olacağını düşünüyorum.)

28 Şubat itibariyle bu programa başlıyorum. Gelişen tüm olayları günlük olarak buraya yazacağım. Sizinle bunu paylaşacağım için heyecanlıyım ancak başaracağıma inanıyorum.

Haydi başlayalım…

 1. Gün – 28.02.2018 Zayıflamak adına kahvaltı da neler tükettim?

Sabah erken uyanmaya çalıştım. Hava da yağmur olduğu için koşuya çıkamadım ancak bu yağ yakmama engel değil. Güzel bir kahvaltı yaptığımı düşünüyorum. Bir dilim kepek ekmek, iki kaynatılmış yumurta, bir adet salatalık, 2-3 dilim peynir ve şekersiz çay tükettim. Bir sonraki öğünüme kadar beni tok tutacağına inanıyorum.

zayıflamak için nasıl kahvaltı edilmeli

Not: Yumurtanın yalnızca beyazını yedim. Sarısını tüketmedim. Heyecanlıyım, ne olacak birlikte göreceğiz.

Öğle yemeğini az önce yedim. Bir tabak salata ve az yağlı ve mevcut yağı süzülmüş kızartma tükettim. 10-12 kadar normal dilim patates kızartmasıydı. Ancak kızartma tüketmezsem daha iyi olacaktır. Şeker ihtiyacımı da bir adet küçük kakaolu bisküviden karşıladım. Salatama bol limon sıktım. Limonun metabolizmamı hızlandıracağını düşünüyorum.

Ara öğünlerimi hafif tutacağım. Daha fazla salata yemeye çalışacağım. İlk gün olduğu için biraz zorlanıyorum. Ancak pes etmek yok. Öğlen öğünümün yanında 1 dilim kepekli ekmek daha tükettim.

Bir adette maden suyu içtim. Maden suyuyla zayıflamak gerçekten çok kolay. Vücudun çoğu ihtiyacını tek başına karşılıyor ve sizi zaten tok tutuyor. Bu nedenle maden suyunu her zaman severek tüketeceğim.

Saat 8 gibi akşam öğümünü tükettim. Ancak söylemeden edemeyeceğim. “Şekerli bir şeyler olsa hiç fena olmazdı :)” Şeker ihtiyacı gerçekten kendini gösteriyor. Yarın kendime tarçınlı su hazırlamayı planlıyorum.

Saat 23.30’da 30 dakikalık bir yürüyüşe çıktım. 2 dilim kepekli ekmek diye planlamıştım, ancak 5 dilim kepekli ekmek tükettim. Zayıflamayı kafaya koydum. Zor ama pes etmek yok. Akşam öğünümde bir tabak yağsız salata, kepek ekmek ve az kızartma tükettim. Genel olarak beslenmemi baya değiştirdim. 30 gün hemen geçsin 🙂

Şuan da yazıyı güncellerken de sade maden suyumu tüketiyorum. Ayrıca gün boyunca 2-3 saat bel kemeri kullandım.

Şuan tek derdim şeker. Bakalım ilerleyen günlerde çare bulacağım.

 2. Gün – 01.03.2018 Zayıflamak için aç kalmam gerekmiyor.

Biraz araştırma yaptım ve zayıflamak için aç kalmak gerekmez kanısına ulaştım. Bu nedenle öğünlerini güne yaydım. Az ve sık yiyorum. Aç kalmıyorum ancak tokta olmuyorum. Kahvaltı da tam yağlı 2 dilim peynir, az yağda 2 yumurta, şekersiz çay tükettim. 3 Dilim kepek ekmek yedim.

Ara öğünlerde yeşillik tükettim. Yanında da bol limonlu sade maden suyu içtim. Metabolizmayı çalıştırmak için geceleri pul biberli yoğurt tüketmeyi planlıyorum. Ayrıca tarçınlı ve limonlu su hazırladım kendime. Tadı her zaman olduğu gibi ilk başta garip geliyor ama 1-2 güne alışırım diye umut ediyorum.

Akşam öğünümü saat 6 gibi tükettim. Gece acıkırsam yoğurt ve salatalık yemeyi düşünüyorum. Listemde şuanlık bunlar var. Ayrıca maden suyu da tüketeceğim. Günde 3 adet demiştik. Bugün şeker ihtiyacımı bir su bardağı boza içerek sağladım.

Boza karbonhidrat ve kalori açısından yüksek değerlere sahip. Araştırmama göre bir su bardağı boza da 350 kalori var. Bu kaloriyi yakmak için 15-20 dakikalık koşuya çıktım. Havalar biraz güzelleşsin, basketbol antrenmanlarına devam. 🙂

3. Gün – 02.03.2018 Zayıflamak için hareket etmek şart!

Yalnızca yemekten kısarak ve azar azar yiyerek zayıflamak gerçekten çok güç. Evet imkanı var fakat zor. Vücudun yağ oranının dengelenmesi konusunda diyet yapmak sadece %70 etkiliyor.Geriye kalan %30’da spor. Spor yapmazsanız %70 pekte  etki etmiyor. Bugün 30 günde nasıl zayıflanır? günlüğümün 3. günündeyim. Bunu açıkça söyleyebilirim.

Bugün bel kemerini 1 saat kullanacağım. Çünkü karın ve bel bölgemde kaşınmalar olmaya başladı. Üstelik her gün duş alıyorum. Buna rağmen bu kaşıntı geçmiyor. Öte yandan kendimi biraz daha dizginlemem gerek. Bugün çok fazla kaçamak yaptım. İlk iki gün bir şey yememenin acısını bildiğiniz bugün çıkardım.

Şekere bağımlı olmak gerçekten çok kötü bir şey. Bence kilo vermeye başlamadan önce şeker bağımlılığından kurtulmak gerekiyor.

zayıflamak için neler tüketmeliyim
zayıflamak için neler tüketmeliyim

Bugün basketbol oynadım. Size de tavsiyem sevdiğiniz bir sporu yapmanızdan yana olacaktır. Dediğim gibi hareket etmek şart. Öte yandan şekeri çayım da bile bir süredir kullanmıyorum. Ancak genel olarak şeker bağımlılığından kurtulmuş değilim.

Şeker bağımlılığından kurtulmak için tarçınlı su tüketimini artıracağım. Üstelik ıhlamur çayı içmeye başlayacağım.

Sabah kahvaltı da 2 dilim kepekli ekmek ve salata tükettim. Ara öğünlerimde maden suyu içtim. Sonra gün boyunca yaklaşık 1500 kalorilik abur cubur yedim. Kendime bu nokta da biraz kızıyorum. Ancak sanırım basketbol da fazla yoruldum 🙂

Akşam yemeği yemedim. Çok acıkırsam bir kase pul biberli yoğurt yerim. Üzerine birde sade limon sıkılmış maden suyunu gömdüm mü efsane olur. Sabah uyandıktan hemen sonra ıhlamur çayını içmeye başlarım. Nasıl hissettirecek? Buraya yazarım.

4. Gün – 03.03.2018 Ihlamur çayı içinizi rahatlatıyor…

Dün içmeyi planladığım ıhlamur çayı gerçekten işe yarıyor. Bugün sabah kahvaltı da ıhlamur çayı tükettim. Şişkinlik veya mide ağrısı gibi sorunlarla çatışmak için birebir bitkisel bir çözüm yolu 🙂 Kilo vermek için uğraşlarımın 4. günündeyim.

Kendimi yeni beslenme şekline hala alıştıramadım. Hala kaçamaklar yapıyorum. Ama sanırım bir durgunluk var üzerimde. Sabah kahvaltı yapıyorum, öğlen bir şey yemiyorum veya sadece ufak bir şeyler atıştırıyorum (yoğurt gibi ve bir dilim kepekli ekmekle biber domates salatalık gibi). Sonra gün bitene kadar hiç bir şey yemiyorum.

Kendimi aç hissetmiyorum ve yeme isteğimde yok. Sanırım bunu maden suyuna borçluyum. Günde hala 3 adet içiyorum. Öte yandan yemek yerken de iyice doymadan masadan kalkabiliyorum. Midem 3-4 dilim kepekli ekmekle doluyor gibi görünüyor. Böyle olması iyi ancak hala kilo verdiğime dair bir işaret göremiyorum. 

Öğlen öğünümü sade maden suyu, 2 dilim kepekli ekmek ve zeytin, peynir gibi aperatif kahvaltı çeşitleriyle yaptım. Ayrıca gün içerisinde 2 adet ıhlamur çayı tükettim. Akşam ise hiç bir şey tüketmedim ve yalnızca bir avuç fındık ile beslendim. Şeker bağımlılığından yavaşça kurtuluyormuş gibi hissediyorum.

Bakalım… Yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi umuyorum.

zayıflamak için bitkisel çaylar

5. Gün – 04.03.2018 Zayıflatıcı bitkisel çaylara yöneliyorum.

Zayıflatıcı bitkisel çaylara yönelmeye başladım. Bunlardan birisi tarçınlı ve limonlu yeşilçay. Ancak tadı biraz kötü. Bende salt yeşilçayın içerisine tarçın  tozu ekliyorum ve bu şekilde tüketiyorum. Limon çayın tadını bozuyor. Kahvaltılarda özellikle tüketmeye başladım.

Doygunluk hissi veriyor ve bu da beni kahvaltı dahil tüm öğünlerimde daha az yememe olanak tanıyor. Bugün yağan yağmura rağmen basketbolu eksik etmedim. Hareket bu süreçte benim için çok önemli, bunu biliyorum. Şeker bağımlılığım ara sıra kendini gösteriyor.

Uzun zamandır çayına şeker atmayan birisi olsam da diğer tüm tükettiğim besinlerin  içerisinde şeker var. Bu da eski alışkanlıklarımı zorluyor. Ancak bu konuda kararlıyım. Beyaz ekmeği ve şekeri tamamen bırakmayı hedefliyorum. Tüm öğünlerimde hafif ve yağsız besinler tüketmeye özen gösteriyorum ve az yiyorum. Masadan tam doymadan kalkmak bir çok şeyin başlangıcı.

6. Gün – 05.03.2018 Sanırım hastayım.

Uyandığımdan beri hapşırıp duruyorum. Çok sinir bozucu. Hatta şuan bu yazıyı yazarken bile burnum akıyor. Sanırım biraz portakal sıkmanın ve suyunu içmenin vakti geldi. Özellikle bu mevsimlerde C vitamini tüketmek oldukça önem taşıyor. Düşünsenize sizi tüm kış hastalıklarından koruyan bir şifa var ve bu şifa bitkisel. 🙂

Sabah 3 yumurta kaynattım ve beyazını yedim. Yanında biraz tam yağlı peynir ve 6-8 adet kadar siyah zeytin tükettim. Yeşilçay da olduğu için öğün bana tam yetti diyebilirim.

Bel kemerimi aksatmadan kullanıyorum. Günde 2 saat üzerimde taşıyorum. Gündelik işlerimi bu şekilde yerine getiriyorum. Aman aman terlemesem de karın bölgem gerçekten sıcak kalıyor. Faydasının kesinlikle olduğunu düşünüyorum.

Öğle öğünümde fırınlanmış tavuk ve az miktarda fırınlanmış patates tükettim. Protein ve karbonhidrat alımını aynı anda yapma aslında doğru değil. Ancak ikisi oldukça güzel gidiyor. Yanında 2 dilim kepekli ekmeğimi eksik etmedim. Öte yandan maden suyu tüketimini durdurdum.

Her gün aynı şeyleri tüketmek insana bir süre sonra gına getiriyor. Aynı zamanda sigarayı da bırakmaya çalışıyorum. Bu da biraz baş ağrısına sebep oluyor ama hiç bir şey imkansız değil.

7. Gün – 06.03.2018 Fazla spor kesinlikle zarar!

Bugün güne spor yaparak başlamak istedim. Ancak sanırım yanlış bir günü seçtim. Biraz soğuktu. Ayrıca İstanbul’da yaşayanlar bilir ki İstanbul’un hiç besleyici bir havası yoktur. Egzoz ve diğer zararlı gazları solumaktan artık ciğerimiz solmuş be. 

Tüm vücudumda bir ağrıyla günümü geçirdim. Gün içerisinde yine basketbol maçı yaptım. Dizlerimin bağı çözüldü sanırım. Ancak atmam gereken teri attığımı düşünüyorum. Her sabah kepekli ekmekle beslenmeye devam ediyorum. Birde bolca su içmeye gayret ediyorum. Maden suyu tüketimini azalttım. 

Akşam yemeğinde ise oldukça hafif besinlerle beslenmeye gayret ediyorum. Ancak güzel bir şekilde beslenmek benim için hala zor. Nedense vücuduma zararı olan besinlere karşı bir hobim var sanırım. Ancak yavaş yavaş bu huylarımdan kurtulmaya başladığımı hissediyorum.

Öte yandan evde şınav ve mekikte çekmeye başladım. Spor salonuna gitmeme işini yukarıdaki güncelerim de yazmıştım. Günde 30 dakika mı ayırmak istiyorum. Ancak yeni başladığım için 10-15 dakikadan sonra sıkılıyorum. Tabi ki pes etmek yok. 

Akşam öğünüm: Bir kase çorba, bir dilim kepekli ekmek, sade soda, salata, şnitzel (1 adet yağsız tavada kızarttım mis gibi oldu)

Akşam öğünlerinizi en geç saat 6 da tüketmeyi unutmayın.

8. Gün – 07.03. 2018 Zayıflamak adına ilk haftamı tamamladım.

İnsanın vücudu hakkında bir şeyler yapması, yerine getirmesi çok güzel bir şey. Vücudum bölge bölge hala ağrıyor. Bu ağrıların bir iki güne geçmesini bekliyorum. Ancak vücudumun gelişmesini izlemek çok iyi. Sanki kendi filmimi çekiyormuşum gibi bir hissi var. Sanki başrol de benim yönetmende… 

Bugün dinlenmeyi ve evden çıkmamayı seçtim. Limonlu bir bardak soda içtim ve kaynamış iki yumurta yedim. Akşam öğününde ise bir kase mısır gevreği tükettim. Tabi ki de şekersiz olanlardan, ayrıca light süt içtim. Yağlı sütün tüm diyetime zarar vermesini göze alamam. Gün içerisinde de sürekli elma, armut, portakal gibi meyvelerle beslenip kendimi güçlü tutmaya çalıştım. 

Mideniz boşken güçlü olmanız pek zor. 1 haftayı devirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum ancak hala alışabilmiş değilim. Bir bakıma sanırım hayatımın devamını bu şekilde beslenerek ve spor yaparak yaşayabilirim. Çünkü insana gerçekten bir aydınlanma geliyor… Bu şey gibi sanki vücudunuzdan tüm ağırlıklar kalkıyor ve gerçek kendinizle baş başa kalıyormuşsunuz gibi.

Sanırım beni içine çekiyor. Daha alışamamış olsam da, ömrümün devamında sağlıklı beslenmek vücudum için oldukça güzel bir adım atmak olacak. 

9. Gün – 08.03.2018 Yediklerimin kalorisini ölçüyorum!

Günde tükettiğim besinlerin kaç kalori olduğunu hesaplamaya başladım. Bu şekilde ne tükettiğimi ne kadar tükettiğimi bileceğim. Gün içerisinde sporu mu yaptım ve düzenli beslendim. Bir avuç fındık ve bir avuç kadar kajuyu bir arada tükettim. Bu arada baya hastayım.

Hastalığımın geçmesi için c vitaminiyle beslenmeye çalışıyorum ancak portakalın kokusu bile midemi bulandırıyor nedense… Daha önce hiç böyle bir şey yoktu. İlk defa yaşadım.

Beslendiğim öğünlere gelirsek, sabah iki yumurta yedim. Kaynatılmış olarak artık daha da hoşuma gidiyor. Eeee Alıştı artık bünye… Bir bardakta ıhlamur çayı içtim. Yanında da bir güzel yeşillik tükettim. Eskiden kemer takarken bollaştırıyordum. Artık en son deliğe kadar kemeri takabiliyorum.

Öğlen öğününde bir kase yoğurt, limon ve pulbiber üçlüsünü karıştırdım. Ayrıca bir elma ve haşlanmış karnıbahar tükettim. Az tuz atınca daha lezzetli olur diye düşünüyorum ancak siz tuz atmayın. Ben limon sıktım. Böyle daha güzel oldu.

Akşam öğününü artık aramıyorum. Ufak tefek atıştırma yapıyorum. Ekmek yemiyorum ve akşam yemeğimi erken saatte yiyorum. Genelde şnitzel ile besleniyorum ama artık midemi bulandırmaya başladı. Sanırım ton balıklı salata hazırlamanın vakti geldi…

10. Gün – 09.03.2018 Ton balıklı salata tüketin. Zayıflamanın anahtarı…

Ton balıklı salata tüketeceğimi söylemiştim. Yağ yakıcı olsun diye üzerine limon sıkıp az da pul biber ekliyorum. Gerçekten yararı olacağına inanıyorum. Üstüne üstlük tadı da enfes. Bir tabak salataya bir kutu ton balığı kullanıyorum.

Protein ve enerji bakımından sabah yediğim yumurta, kepekli ekmek ve ton balığı beni ayakta ve dinç tutmaya yetiyor.

Bel kemerini kullanmaya tekrar başlayacağım. Daha önceki günlerde azaltmıştım ve bir iki gün kullanmadım. Ancak sanırım artık kullanmanın vakti geldi. 

Ton balıklı salatayı akşam öğünlerinde tüketiyorum. Önce fazla yağını iyice süzüyorum. Böylece yağ oranı %80 azalıyor. Öğlen öğününde ise kahvaltılık besinler tükettim. Domates, peynir, zeytin, biber, bal (bir çay kaşığı kadar) ile güzel bir öğle yemeği yedim.

Benim için alışık olmadığım bir öğündü, ancak normal yemeklerin eksikliğini hiç hissetmedim diyebilirim.

30 günde nasıl kilo verilir? Zayıflamak için neler yaptım? Atakan.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/30-gunde-nasil-kilo-verilir-zayiflamak-icin-neler-yaptim/feed/ 2 3175
Champix ile sigarayı bırakmak | Sigara bırakma ilacı http://www.agrisinaiyigelen.com/champix-ile-sigarayi-birakmak-sigara-birakma-ilaci/ http://www.agrisinaiyigelen.com/champix-ile-sigarayi-birakmak-sigara-birakma-ilaci/#comments Thu, 22 Feb 2018 08:00:16 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3166 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Sigara, artık bir çok insanın gündelik hayatının ciddi bir parçası durumuna gelmiş durumda. Üstelik bir çok insanın ilklerinden biri olan sigara, ne yazık ki masumluk konusunda hiçte başarılı değil. Günümüzde sigaranın olumsuz etkilerini, zararları saymakla bitiremiyoruz fakat onun...

Champix ile sigarayı bırakmak | Sigara bırakma ilacı Burak.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Sigara, artık bir çok insanın gündelik hayatının ciddi bir parçası durumuna gelmiş durumda. Üstelik bir çok insanın ilklerinden biri olan sigara, ne yazık ki masumluk konusunda hiçte başarılı değil.

Günümüzde sigaranın olumsuz etkilerini, zararları saymakla bitiremiyoruz fakat onun yerine son dönemlerde sigara bırakma ilacı olarak tanıdığımız ‘’Champix’’ isimli bir ilaçtan bahsedeceğiz.

Sigara bırakma ilaçları arasında en popülerlerinden olan Champix ilacı hakkında internette bir çok yorum mevcut fakat yorumlar harici dikkat edilmesi gereken noktalarda oldukça mevcut.

Sigara bıraktırma ilacı Champix

Sigarayı bırakma konusunda farklı çözüm yollarını bir çok kere deneyip fakat olumlu sonuç alamadıysanız, sigarayı her seferinde bırakıp fakat tekrar başladıysanız ve artık tıbbi bir yardım almak istiyorsanız, ”ALO 171” Hattının yanında, gideceğiniz Devlet Hastanelerinin ‘’Sigara Bıraktırma Polikliniklerinde ‘’ muhtemelen bu ilaca denk geleceksiniz.

Champix ile sigara nasıl bırakılıyor?

İlk önce isterseniz ALO 171 hattını arıyor ve yardım talep ediyorsunuz, isterseniz ise bulunduğunuz ilin devlet hastanesine giderek sigara bıraktırma polikliğini bulup sıra alıyorsunuz. Daha sonra ilgili doktor ile görüşüp gerekli tahlillerden sonra elinizde bir takım sonuçlar oluyor.

Akciğer grafikleri, nefes testleri, kan değerleri testleri gibi bir takım sonuçlarla bir nevi genel kontrolden sonra muhtemelen Champix ile karşılaşıyorsunuz.

Sigarayı bırakmak

Champix kullanarak sigara bırakma

Champix dediğimiz ilaç tıbbi olarak ’Vareniklin Tartarat’’ denilen bir ilaç grubuna ait, ABD’de (Chantix), Kanada’da (Champix) ve Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılan ve anladığımız kadarıyla Alman menşeili, Pfizer isimli bir şirkete ait ilaç.

Vareniklin Tartarat dediğimiz şey ise sinir sistemi üzerine etkili, nikotin bağımlılığı ile mücadele de kullanılan bir kimyasal olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk olarak belirtelim, Champix gibi ilaçları eczanelerden de para karşılığı satışı yapılabiliyor fakat devlet, sigara bırakma polikliniğine müracaat eden kişilere bu ilacı ücretsiz olarak sunuyor. Yani ilacı ücretsiz olarak alabiliyorsunuz.

Neden sigarayı bırakmalısınız? başlıklı makalemize gitmek için  tıklayın.

Süreç Nasıl işliyor

İlk olarak aldığınız Champix kutusundan iki farklı Champix kutusu daha çıkıyor. İlk kutu 1. Ve 2. Haftayı içeriyor. Dozlar 0.5 mg ‘dan başlayarak 1 mg’a tamamlanıyor. İlk hafta boyunca normal olarak sigara kullanmaya devam ediyorsunuz fakat ilk 8 ila 14 gün arasında bir tarih belirliyor ve sigarayı bir anda kesiyorsunuz.

Sigarayı bir anda kesme olayı genellikle bu ilk paketin kullanımında gerçekleşiyor. İkinci paket ise ilacın 3. Ve 4. Hafta kullanımları için, içeriğinde ise 1 mg değerinde Champix ilaçlar bulunuyor. Bu dönem boyunca sigara kullanmıyorsunuz fakat tedavinizin tamamlanması için ilacı kullanmaya devam ediyorsunuz.

Devlet yine aynı şekilde diğer aylarda tüketeceğiniz Champix ilaçları da karşılamaya devam ediyormuş fakat ayda haliyle yalnızca 1 kutu Champix temin edebiliyorsunuz.

İlk 3 günden sonra günde 2 defa bir sabah ve bir akşam olmak üzere alınan Champix hakkında bir çok olumlu ve olumsuz yorum mevcut. Herkesin ise buluştuğu tek bir nokta var ‘’Sigarayı Bıraktım’’, yani anladığımız kadarıyla bu ilacı kullanan 100 kişiden 3-5 kişisi hariç sigarayı kesin olarak bırakıyor. Bu önemli bir detay.

İlacın olumsuz yönleri

İlacın içeriği ve çeşitli yan etkileri incelendiğinde oldukça fazla yan etkisiyle karşılaşıyoruz fakat belirtmekte fayda var bu yan etkiler 10 kişiden 1-2 kişide görülüyormuş. 1-2 kişide görülen o yan etkiler ise her ilaçta meydana gelebilecek standart yan etkiler olarak açıklanıyor.

İlaç bilindiği gibi metabolizmayı yavaşlatıyor. Yani bu da kilo alımına ve kabızlığa neden oluyor. Bunun yanı sıra kabus görünümde artma meydana gelebiliyor.

Kimi kişilerde anksiyete ataklarını, depresyonu tetiklediği gibi bilgiler mevcut olsa da bizim tavsiyemiz bu tür bilgilere çok fazla aldırmamanız ve doktorunuzun tavsiye ettiği gibi ilacı kullanmanız.

Herhangi bir aksilik durumunda ise doktorunuzla direk olarak görüşmeniz ve profesyonel bir destek almanız gerekiyor. Çünkü bu süreç oldukça önemli ki bildiğimiz kadarıyla belirli tahliller ve belirli bilgiler sonucunda bu ilacı kullanmanız uygun görülürse ilaç size teslim ediliyor.

Yani psikolojik problemleriniz varsa ya da farklı ilaçlar kullanıyorsanız size farklı tedaviler sunulabiliyor.

sigarayı bırakmanın yolları sigara bırakma ilacı
sigarayı bırakmanın yolları sigara bırakma ilacı

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

# İlacı doktorunuzun önerdiği şekilde, saatlerine, zamanına dikkat ederek kullanın,

# Bizce ilacı alkol ile kullanmayın ve kullanırken ne olur olmaz dikkatli olun, Sonuçta sigarayı bırakmaya çalışıyorsunuz. Kendinize vakit ayırabilir, farklı şeylerle ilgilenebilir bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

# Olumsuz yorumlardan uzak durun, Unutmayın vücudunuzu en iyi siz tanırsınız. Aksi bir olumsuzluk ya da hissettiğiniz olumsuz anlarda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Depresif ruh hali ya da benzeri durumlarda mutlaka doktorunuza danışın.

# Kabızlık ve metabolizma yavaşlaması anladığımız kadarıyla bu ilacı kullananlarda oldukça yaygın. Bu yüzden beslenme düzeninize dikkat edin. Ağır şeyleri yemekten kaçınabilir, yoğurt ve lifli gıdalarla ağırlıklı beslenebilirsiniz. Sindirim sisteminizi bir şekilde düzenlemeye yardımcı olacaktır.

# Geceleri kabus görme konusu bir çok kişinin kafasını karıştırmakta haliyle fakat araştırdığımız kadarıyla akşam alacağınız hapı biraz erken saatlerde alırsanız – ilaç düzeninize ve saatinize dikkat ederek, ona göre ayarlayarak – kabus durumunu oldukça daha az yaşıyormuşsunuz.

Örneğin ; akşam saat 9 yada 8’ de alınan bir hap ile akşam 11 – 12 saatlerinde alınan hapın kabusa etkileri daha farklı oluyormuş. O yüzden uyumadan ne kadar önce alabilirseniz o kadar iyiymiş.

# Kararınız net olsun. Unutmayın sigarayı bırakıyorsunuz. Daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamak sizin de hakkınız.

# Sigara bırakma tarihiniz net olsun, o tarih geldiğinde sigarayı tamamen bırakın. Zaten bir süre sonra sigar size tiksindirici, metalik bir tat olarak gelmeye başlıyormuş. Mide bulanması ve benzeri durumları oldukça sık yaşıyormuşsunuz. Bu tür durumlarda sakız çiğneyerek bu durumu azaltabilirsiniz. Sigaradan olabildiğince uzak durun.

# Sigarayı bıraktıktan sonra boğaz ağrısı, ciğer yanması, balgamlı öksürük gibi durumlara karşılaşabilir. Grip olabilirsiniz. Bu tür durumlar için dikkatli olun ve doktorunuzdan bilgi alın.

Sigarayı bıraktığınız için ciğerleriniz kendini yavaş yavaş temizlemeye başlayacak ve boğaz dokunuzda ki bakteriler eski haline – sağlıklı bir hale dönmeye başlayacaktır. Bağışıklık sisteminiz yenilenmeye başlayacak.

# Erken uyanın, Günün tadını yaşayın. Bol bol güneş alın ve hafif yürüyüşler yapın. Vücudunuzda ki serotonin seviyesi oldukça önemli.

# İlacı mutlaka doktor kontrolünde bırakın. İlacın dozu azaltılarak bırakılacaktır. Bu yüzden mutlaka doktorunuzla görüşün. Bir anda ilacı fırlatıp atmayın.

# Beslenme düzeni olduğu gibi su içme düzeninize de dikkat edin.

 

Sağlıklı günler dileriz.

Makalemiz bilgilendirme amacı ile sanal – sanal olmayan kaynaklar yardımı ile derlenerek hazırlanmıştır.

 

Champix ile sigarayı bırakmak | Sigara bırakma ilacı Burak.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/champix-ile-sigarayi-birakmak-sigara-birakma-ilaci/feed/ 1 3166
Kilo vermek için illa spor salonuna mı gidilmeli? http://www.agrisinaiyigelen.com/kilo-vermek-icin-illa-spor-salonuna-mi-gidilmeli/ http://www.agrisinaiyigelen.com/kilo-vermek-icin-illa-spor-salonuna-mi-gidilmeli/#comments Mon, 19 Feb 2018 23:02:48 +0000 http://www.agrisinaiyigelen.com/?p=3149 Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Nasıl kilo verilir? Sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmak için ilk yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Fazla kilolar ya da obezite günümüzün en önemli sağlık problemleri arasında sayılmaya başladı. Hareketsiz yaşam, kötü beslenme, ekranlar başında geçirilen uzun saatler, hatta hava kirliliği bile...

Kilo vermek için illa spor salonuna mı gidilmeli? Atakan.

]]>
Ağrısına İyi Gelen Ağrısına İyi Gelen - Konulu Sağlık Bilgi Platformu

Nasıl kilo verilir? Sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmak için ilk yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Fazla kilolar ya da obezite günümüzün en önemli sağlık problemleri arasında sayılmaya başladı. Hareketsiz yaşam, kötü beslenme, ekranlar başında geçirilen uzun saatler, hatta hava kirliliği bile kilo alımını tetiklemekte akabinde de sağlığımızı tehdit etmekte…

Kilo verme düşüncesini zihninizde oluşturun!

Kronik hale gelen boyun ve sırt ağrıları migren ağrıları diz ve eklem ağrıları hepsinin temelinde yatan sebep fazla kilolardır. Birçok mecrada yaratılmaya çalışılan algı “güzellik için spor yap ve sağlıklı beslen” olsa da en başta sağlığımız için bunları bir yaşam tarzı haline getirmeliyiz. Ayrıca bu durumu önce zihnimizde oturtmalıyız.

Yani “diyet” psikolojisinden kendimizi kurtarıp temiz beslenme, “zayıflamak için spor salonuna gitmeliyim, koşmalıyım” psikolojisinden kendimizi kurtarıp, “hobilerim arasına bir spor dalını dahil etsem güzel olacak” fikrini zihnimize oturtmalıyız.

Kaliteli bir yaşam için alışkanlıklarınızı değiştirin!

Unutmayın! Bir alışkanlık edinmek için 5 gün, bir bağımlılıktan kurtulmak için ise 21 gün yeterlidir. Bu sürecin kolay bir süreç olduğunu kesinlikle söylemiyorum hatta zor bir süreç bile denilebilir ancak, kaliteli bir yaşam için, sağlıklı, ağrısız bir yaşam için bunu yapmanız gerekir.

Bu sürece nasıl girilir?

Bu sürece başlarken öncelikle gidip spor salonlarına 6 aylık 1 yıllık üye olmayın lütfen çünkü o salonlara maalesef bir hevesle üye olunuyor ancak gidilmiyor, zaten salonlarda tam olarak bu şekilde para kazanıyor.

Onlarca kişinin aynı anda spor yapmaya çalıştığı, makine ve ekipmanları kullanabilmek için sıra beklediğiniz, oksijen yerine karbondioksit soluduğunuz bir ortamda spora alışmak ve sevmek yerine tam tersi soğuyacağınıza bahse girerim.

Dolayısıyla, zihninizde bir karar vermiş olmanız muhteşem, ancak daha önce hiçbir spor dalı ile ilgilenmediyseniz bu konuda bir alt yapıya sahip değilseniz maalesef 6 aylık üyelik aldığınız salon üzerinizde harikalar yaratmayacaktır.

Çünkü salonlardaki hocalar çok fazla üye ile ilgilenmek zorunda olduğu için çareyi olabildiğince ilgilenmemekte bulmuş durumdalar.

Bir de bir konu daha var, ama tamamen benim naçizane düşüncem, eğitim ve işlerini severek yapmaları konusunda büyük şüphelerim var ve işini sevmeden yapan kişilerin asla karşısındaki kişiye faydalı olamayacağı görüşündeyim.

Yani sonuç olarak salonlar (tabii ki istisnaları ayrı tutuyorum) bana bir spor alt yapısına sahip olmayan bireyler için çok verimli gelmiyor.

nasıl kilo vereceğim

Nasıl kilo vereceğim?

Peki nasıl olacak bu iş nerden başlayacağız? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Öyle bir bilgi çağında yaşıyoruz ki artık her şey online ve teknolojik araçlarla daha kaliteli daha verimli durumda.

Özellikle sizinle birebir iletişimde olacak çok kaliteli ve işlerini severek yapan spor koçları size bir diyetisyen gibi liste yazmasa da (ki buna ihtiyacınız olup olmadığı konusuna başka bir yazı da değineceğim) beslenme önerilerinde bulunarak sizi diyet yemeklere, listelere mahkum etmek yerine spora motive edecek ve kalıcı fit bir vücuda kavuşmanıza önayak olacaktır.

Her konuda anlık sorular sorabileceğiniz bir “canlı motive edicinin” hayatınızda olması inanın paralar döküp gitmediğiniz salonlardan da “bir kibrit kutusu peynir” diye başlayıp insanı yaşamdan soğutan listelerden de çok daha verimli ve faydalı olacaktır.

Kilo vermek için hayatınıza sokmanız gereken 3 madde

Kilo vermek için yukarı da saydıklarımdan daha fazlasını yapmanız gerekir. Beslenme alışkanlığınızı iyileştirmeniz ve hayatınızın geriye kalan ilk günlerinde daha düzenli beslenmeniz istediğiniz hayat tarzına kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin bu işe şu 3 maddeyi hayatınıza sokarak başlayabilirsiniz.

Bu üç temel besini günlük öğünlerinizi tüketmeden önce tüketirseniz kavuşmak istediğiniz vücuda daha hızlı sahip olabilirsiniz.

Şöyle ki, çoğu uzmana göre kilo vermenin altın anahtarı su tüketimini arttırmaktır. Ancak suyun yanında vücudunuzun mineral ve vitamin ihtiyacını karşılaması açısından maden suyunun önem taşıdığını düşünüyoruz ve bu nedenle tavsiyeler arasında yer verdik.

Limonu listemize almamızın sebebi ise, metabolizma hızlandırıcı en iyi bitkisel çözüm olduğundan kaynaklanıyor. İçtiğiniz her bir bardak suya yarım doğal limon suyu sıkarsanız metabolizmanız da hızlanma meydana gelecektir. Böylece daha kolay kilo verebilirsiniz. Ayrıca maden suyuna limon eklemek ekstra daha fazla yağ yakmanızı sağlayacaktır.

Yorum atarak bu makaleye destek olabilirsiniz. Ayrıca düşüncelerinizi belirtmek içinde yorum atabilirsiniz. Soru cevap bölümümüzü her türlü sorununuz için kullanabilirsiniz.

online beslenme ve spor koçu
online beslenme ve spor koçu

Sağlıkla ve sporla kalın,

Hoşça kalın.

Kilo vermek için illa spor salonuna mı gidilmeli? Atakan.

]]>
http://www.agrisinaiyigelen.com/kilo-vermek-icin-illa-spor-salonuna-mi-gidilmeli/feed/ 1 3149