Kızlık zarının bozulup yırtılması nasıl olur?

Kızlık zarı nasıl yırtılır Kızlık zarı nasıl bozulur

Kızlık zarı yırtılması nedir? Kızlık zarı nasıl bozulur?

Kızlık zarı ya da diğer tıbbi adıyla Hymen esnemesi vajinanı girişinde, vajina dudaklarının hemen hemen 1-2 cm ilerisinde bulunmaktadır. Döl yolunun girişinde bulunan kızlık zarı ağızdakine benzer mukoza yapısında olup, zarımsı değil daha çok doku kıvamında olmaktadır.

Bir çok türü ve farklı yapısı olan kızlık zarları, kadınlarda çoğunlukla esnek olarak bulunur. Bunun nedeni sümüksü bir yapıda olmasından kaynaklıdır. Bu nedenle bazı cinsel ilişkilerde kanama olmayabilir.

Esnek kızlık zarı yüzünden kızlık zarı genleşebilir ve erkek vajina duvarına geldiğini zannedip kadını düşünerek daha fazla ileri gitmeye cesaret edemeyebilir. Bu durumda kızlık zarı bozulmaz ve kanama olmaz. Kızlık zarında kanama olması için önce kızlık zarının yapısının bozulması gereklidir.

Bu süreç ne kadar yavaş ve rahat olursa o kadar ağrısız ve acısız olur. Hem siz hem de partneriniz bu durumdan memnun kalacaktır.

Halk arasında genellikle kızlık zarı patlaması, patlak, kızlık zarı delinmesi olarak tabir edilen bu kavramlar hoş karşılanmamakta birlikte tıbbı olarak kızlık zarı esnemesi olarak adlandırılmaktadır. Kızlık zarı bozulduğunda yada dikilmek istendiğinde bölgeye lokal anestezi uygulanarak kızlık zarı diktirme işlemi yapılabilmektedir.

Kızlık zarı yırtılması ise kızlık zarının dışarıdan herhangi bir şekilde tahriş – tahrip olması ya da zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Kızlık zarının bozulmasında en etkili yöntem cinsel ilişkidir.

Bilindiği gibi genital bölgeyi etkileyen travmalar ya da benzeri olaylarda kızlık zarının yırtılmasına sebebiyet verebilmektedir.

kızlık zarı kanaması nasıl olur

Kızlık zarı kanaması nasıldır? – kızlık zarı kanar mı?

Kızlık zarı yırtıldığında veya patladığında kanar. Kızlık zarının patlaması kişinin acıya bakış seviyesine göre şekillenir. Bazı kadınlar için oldukça acılı olurken bazı kadınlar içinse acı skalası oldukça düşük olabilmektedir. Kızlık zarı kanaması durumunda vajina deliğinden iki üç damla olacak şekilde kan gelmektedir.

Kızlık zarının yapısına göre bu miktar değişebilir. Çünkü kızlık zarı her kadında farklı bir yapıda bulunur. Bazı kadınlarda kalın ve delikli bazı kadınlarda esnek ve ince olabilir. Bunlara rağmen kızlık zarı kanamasında ancak üç dört damlalık bir kanama gerçekleşir.

Vajinaya girmek için çabalayan bakteriler kızlık zarının önünde birikir. Bu sebeple kızlık zarının patlaması durumunda oluşan kanama pis bir kan türüdür. Tüm bunların ışığında yapılan araştırmalar gereği yaşanan cinsel ilişkilerin yüzde 80’ninde kanama meydana geldiği bilinmektedir.

Bu yüzden kızlık zarı yırtılmasında kanama gelmesi tamamen kadın bireyin kızlık zarına bağlı bir olaydır. Kızlık kanaması bekaret zarının yapısına göre birkaç gün az miktarlarda devam edebilir. Tabi unutmamak gerekir ki kızlık zarı kanaması diğer vücut kanamalarından farklı değildir.

İlk gece kanaması nedir ? – Coit Yırtığı Nedir?

Bazı durumlarda aceleci hareketler yüzünden coit yırtığı denilen ilk gece kanaması meydana gelmektedir. Bazı yaşanan cinsel ilişkilerde kadın kendini kasmaktadır ve erkekte aceleci tavırlar içerisinde girmektedir. Erkek yükselmiş hormonların kontrolü altına girer ve vajina deliğini zorlamaya başlar.

Bu gibi durumlarda erkek kendini kaybedebilir ve kadın kendini oldukça fazla kasıp erkeği rahat ettirmeyebilir. Bu sebepten dolayı vajina içerisinde kanama meydana gelmektedir. Kanama vajina deliğinin aşınmasından ve vajina duvarının zorlanmasından ortaya çıkar.

Meydana gelen kanama genellikle 32-48 dk arasında hafif-sık bir şekilde sürmektedir ve daha sonra durmaktadır fakat durmayan kanamalara kesinlikle tıbbı uygulama yapılmalıdır. Hatta kanamanın seyrine bağlı bir şekilde tıbbı uygulama yapılması gerekebilir. Doktora gitmeyi düşünmenizde ilk yapacağınız şey olmalı.

Cinsel ilişki böyle bir çıkmaza girdiği zaman daha fazla efor sarf etmeden cinsel ilişki sonlandırılmalıdır. Bu durum kadın için hayati öneme sahip olabilir.

Kızlık zarı yırtılırken ağrı-acı yapar mı?

Kızlık zarının yırtılması herhangi bir ağrıya sebep olmamaktadır. Fakat cinsel ilişki sırasında bireylerin aceleci tavırlar sergilemesi kadının kendini kasmaya sebep olması ağrılara neden olabilmektedir. Kadın kendini kasmaya başladıkça vajina deliği daralır ve kızlık zarı küçülür. Kızlık zarının genellikle esnek bir yapı da olduğunu belirtmiştik. Küçülen kızlık zarı dışarıdan gelen küçük müdahalelere karşı fazla tepki veren haline bürünür.

Özellikle ilk cinsel ilişki deneyiminizde oldukça rahat olmaya ve vücudunuzu kasmamaya özen gösterin. Aksi takdirde vajina kanamanız artabilir ve ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.kızlık zarının bozulması

Kızlık zarı iyileşir mi?

Kızlık zarı yırtıldıktan ya da bozulduktan sonra kendi kendine iyileşemez. Bunun sebebi bekaret zarının anatomik yapısının bozulmasından kaynaklıdır. Bunu kolunuzun v şeklinde kırılması ve hiçbir müdahale olmadan tekrar eski halini almasını beklemeniz gibi düşünebilirsiniz.

Yırtılan kızlık zarının eski haline döndürebilmesi için tıbbı işlem yapılarak kızlık zarı diktirme operasyonu yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerde %98 başarı sağlanabilir ve yırtılan veya anatomik yapısı bozulan kızlık zarı tekrar eski haline getirilebilir.

Yapay kızlık zarı hakkındaki makalemize gitmek için tıklayınız.

Sürtünme yoluyla girilen ilişkilerde kızlık zarı bozulur mu?

Kızlık zarı sürtünme yolu ile girilen cinsel ilişkilerde bozulmamaktadır. Fakat vajina içerisinde yapılan zorlama, parmak ya da herhangi bir cisim teması kızlık zarının bozulmasına neden olmaktadır. Bu hareketlerin vajinanın deliğinden 2 cm içeri yapılması kızlık zarının bozulması için yeterlidir.

Öte yandan sürtünme yoluyla ilişkiye girildiği zaman vajinadan kan gelme gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda partneriniz vajina deliğinizi zorluyordur ve vajina deliğinde ufak çizilmeler meydana gelmektedir. Söz konusu kanama bu sıyrıklar yüzünden oluşabilir.

Mastürbasyon sırasında kızlık zarı bozulur mu?

Mastürbasyon sırasında kızlık zarı bozulmamaktadır. Çünkü mastürbasyon vajina deliğinin birkaç cm üzerindeki bölgeye verilen fazla hassasiyettir. Klitoris denilen bölgenin fazla uyarılmasıdır. Klitoris uyarılırken vajina deliği zedelenmediği için kızlık zarında kanama oluşmaz.

Kızlık zarının yırtıldığı ya da bozulduğu durumlar vajinanın içerisinde parmak yada herhangi bir cismin girmesi ile meydana gelmektedir. Vajina içerisinde herhangi bir cisim girmesi ya da zorlaması sırasında kızlık zarı yırtılabilmektedir.

About Atakan

Ağrısına iyi gelen sağlık platformu editörü. Araştırmacı, girişimci, yazar ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor. 4 senedir sağlık üzerine makaleler yazıyor.

1 Comment

  1. Kızlık zarı yurtılmalarını utanılacak bir şey gören bir zihniyet var memleketimizde. Güya namus üzerine cinayetler işleniyor. Umarım biraz daha bilinçlenebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.