Sigara champix ile nasıl bırakılır? Champix Günlüğüm

Sigara bıraktırma ilaçları ya da sigara bıraktırma hapı gibi ilaçlara son dönemlerde rağbet oldukça arttı. Fakat kimi insanlar bu ilaçları alıp ya ilk 15 gün kullanıyor ya da kimileri alıp kullanacağı günü bekliyor.

Champix kullanma günlüğü

Tabi bu tür unsurların yanında bir de sigara bıraktırma ilaçlarına ön-yargı ile yaklaşan bir kesim var. Kendilerince onlarda haklı tabi fakat şöyle bir durum var ki sigarayı bırakmaya çalışan her 10 insandan 5-6 tanesi bu kararı erteleyip duruyor.

Geriye kalan 4-5 insandan ise yalnızca 2-3 tanesi sigarayı bırakıp hayatına devam ediyor. Tabi sigarayı bıraktıktan aylar sonra ya da belirli bir süre sonra alkol ya da benzeri etkiler ile sigaraya tekrar başlayanların sayısı da az değil.

Champix ile Sigarayı Bırakmak

Burada sizlere uzun uzun sigaranın zararlarını ya da benzeri konuları anlatmayacağız. Onun yerine geçenlerde ele aldığımız Champix ile sigarayı bırakma konusu hakkında bir çalışma sunacağız. Champix hakkında yazdığımız makaleyi merak edenler ilgili linkten makaleye ulaşıp okuyabilir.

Champix İlacı Hakkında Bilgiler

Sigarayı bırakmanın bir çok yolu var. İlaçsız ya da herhangi bir şey kullanmadan kesin bırakmayı denemek, Bitki çayları tüketmek, Mesir macunu gibi şeyler yiyerek sigarayı bırakmaya çalışmak gibi oldukça çeşitli yöntemler son dönemlerde mevcut fakat biz Champix kullanarak sigarayı bırakmayı seçtik.

Champix ile Sigara Bırakılır mı?

Her şeyi en baştan ele alalım. İlk etapta doğal yollarla ve çeşitli yollarla sigarayı bırakmayı defalarca denediğimiz halde pek olumlu sonuçlar alamadık. Bu yüzden tüm işlemler şöyle gelişti aslında;

İlk etapta ALO 182 yardımıyla bulunduğum ilden direk ‘’ Sigara bıraktırma polikliği ‘’ servisinden sıra aldım. Bu tür bir isme sahip genelde ALO 182 ekibi size bu konuda yardımcı oluyor aynı zamanda Sigara Bıraktırma Hattı ALO 171’de gerekli yardımı sağlıyor.

Şimdi işlemlere geçelim, bu kısımlarda resmiyeti bırakıp biraz samimi olacağım sanırım,

Sırayı aldıktan sonra doktorla görüşüp ona durumu anlattım daha sonra sizlere aşağıda tablo şeklinde da detaylı bilgiyi sunacağım.

Doktorda ilk etapta kan tahlili, idrar tahlili, röntgen gibi çeşitli tahlillerden sonra ekstra olarak bir form doldurdum. Sigara kullanımıSigara bırakma üzerine bir form, daha sonra tahlil sonuçları ve bu sonuçları yorumlamalar vs. derken beni farklı bir servise yönlendirdiler.

Ulaştığım servisten ilgili kişiler T.C numarası yardımıyla sizlere ücretsiz 1 kutu Champix ilacını temin ediyor.

sigara nasıl bırakılır

Champix İlacı Kutu İçeriği;

Champix ilaç kutusunun içerisinde 2 paket çıkıyor.

Bu paketlerden ilki 1. Hafta ve 2. Hafta ilaçları diğer paket ise 3. Hafta ve 4. Hafta ilaçları oluyor.

İlk paketi açtığımızda ilk 3 gün tek doz ve yarım gram olmak üzere 3. Günden sonra tekrar yarım gram fakat günlük 2 doz olmak üzere ilaçlar mevcut. Daha sonra ise dozlar yükselerek devam ediyor.

Champix ve ben

Size küçük bilgiler sunayım daha sonra devam edelim,

Günlük içtiğim sigara sayısı ortalama 1 paket – bazen 1.5 paket

Beslenme düzenim – uyku düzenim normal ve standart yani pek ekstrem bir durum olmuyor

İlk defa bu ilacı kullanacağım daha önce herhangi bir sigara bırakma ilacı kullanmadım

Bu küçük bilgileri ilacın meşhur yan etkileri için yazıyorum. Yazının tamamını okurken problem olmaması için.

Başlıyoruz. / Tarih : 23.02.2018 / Cuma

 1. Gün – 24.02.2018 Sigarayı bırakmak için düşünceler oluşturuyorum.

İlk gün olarak ilacı saat 3 gibi tok karnına aldım. İlk gün olduğu için yüksek ihtimalle herhangi bir durum yaşanmadı gayet standart olarak sigara içmeye devam ettim.

Tavsiye: Sigara bırakma kararınız net olsun fakat kendinizi çok sorgulamayın. Sonuçta ilaç kullanıyorsunuz ve ilacın etkileri oldukça olumlu karşılanıyor. Antrenmanlarıma devam ettim. Bence sizde bu dönem herhangi bir aktivite ile uğraşabilirsiniz. Olumlu olacağını düşünüyorum.

sigara bırakma ilacı
sigara bırakma ilacı

 2. Gün – 25.02.2018 Kararlıyım.

İkinci gün yine aynı şekilde saat 3 gibi tok karnına ilacı aldım. Belki etki eder diye düşündüm fakat herhangi bir durum pek yaşamadım yalnızca gece kabus gördüm fakat psikolojik olduğunu düşünüyorum. Düşük dozlar alıyorum ve tek doz alıyorum.

Tavsiye: Dudak ve ağız kuruması vs. olabiliyor. Sanırım bende oldu bir tek o yüzden sıvı tüketiminize dikkat edin. Atıştırmalık şeyler etrafınızda bulundurun, ihtiyaç olabiliyor.

 3. Gün – 26.02.2018 Sigara İçmeye Devam.

İlacın üçüncü günündeyim. Garip bir şekilde sigaraya karşı ilgim azaldı. Bu etkide psikolojik olabilir diye düşünüyorum fakat nedense pek istemiyorum. İçimden gelmeden içiyorum, birazda durgunlaştım sanırım. Biraz gergin görünüyormuşum dışarıdan, tepkilerim durgunmuş.

Tavsiye: Sigara içilen ortamlardayım, kendimde aktif içiyorum fakat azaltmakta fayda olabilir. En azından bu dönemler yalnızca yürüyüş yapmayı ve spora yoğunlaşmayı planlıyorum. Bu arada Antrenman yapıyorum aktif olarak. Örneğin bu gün Antrenman günümdü. Antrenman konusunu yazmayı unutabilirim fakat herhangi bir problem olmazsa hafta da 5 gün aktif olarak yapıyorum.

sigara bırakma yolları

 4. Gün 27.02.2018 Sıkılmıyorum. Sigarayı içiyorum.

Bugün çift doz alacağım için o yüzden ilacın saatini değiştirdim ve öğlen 12 yaptım. Aynı şekilde tok karnına ilacı aldım. Durgunluk olayı aynı şekilde devam ediyor. Fakat bu durgunluk ve gerginlik durumu problem yaratmıyor. Hani normal rutin bir sıkıntı yaşamıyorsunuz, abartılı ya da benzeri bir durum yok. Sigara bırakma günü olarak 2. Haftayı belirledim.

Gündüz durgunlukları normal fakat dediğim gibi onun dışında Akşam 9’da diğer ikinci hapı aldım. Akşam ilacını olabildiğince uykudan olabildiğince geç almaya çalışıyorum. 4. Gün dolayısıyla artık 1 paket sigara içmiyorum. Tahmini sigara içme sayım sanırım maksimum 14 –15 adettir.

Tavsiye: Diğer tavsiyelere ek sakız ya da benzeri bir tatlı şeker bulundurun. Film ya da diziye başlayabilirsiniz, oldukça etkili oluyor. Dalıp gidebiliyorsunuz rahatlıkla ve keyif veriyor.

5.Gün 28.02.2018 Rutine Devam.

Ağzıma hafif bir metalik tat geliyor gibi hissediyorum fakat onun dışında herhangi bir durum gerçekleşmedi. Önce ki günler için söylediğim şeyler aynen devam. Sigara içmeye halen devam ediyorum. Yalnız ilaç hakkında söylenen rüya konusu gerçekleşmeye başladı sanırım.

Rüyalar konusunda bildiğiniz üst düzey teknoloji var sanki 4K – 3D ne ararsanız mevcut. Yazsanız kitap konusu bile olabilir. 😀

6.GÜN 01.03.2018 Sigaraya Devam.

Herhangi bir değişme yok. Rüyalar ultra hd özelliğinde halen fakat aynı geçmiş günler gibi devam ediyoruz. Yorgunluk ve uyku hali oluyor onun dışında herhangi bir şey yok. Sigara içme sayım azaldı fakat halen içiyorum

7.GÜN 02.03.2018 Sigara İçiyorum

Yine herhangi bir değişiklik yok bugün biraz agresiftim fakat sigaraya tabi ki devam ediyorum. Gelişme olarak sigara içme sayım azaldı fakat yarın itibari ile dozlar iki katına çıkıyor bakalım neler olacak sigaraya karşı.

Uyku konusunda ilk defa bu gece uyuyamadım fakat etkisinin ilaç kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Ekstra kullandığım gıda takviyelerinin etkisi olduğunu düşünüyorum.

8.GÜN 03.03.2018 Yarını Bekliyorum

Bir önceki günlerin hemen hemen aynı belirti ve bulgularıyla devam ediyorum herhangi bir gelişme yok fakat yarın yani ayın 04’ü sigarayı komple bırakacağım.

9.GÜN 04.03.2018 SİGARAYI BIRAKTIM

Normalde bende beklemiyordum, 14. gün düşünmüştüm aslında sigarayı bırakmayı çünkü içesim var gibiydi fakat öyle böyle derken ” 9. Gün bırakırım ben bunu ya” oldu ve gün boyunca tamamen sigara içmedim. Üstüne üstelik birazda stresli bir gündü hatta bir adet bira bile tükettim.

Gelişmeler ise gün boyunca o bir adet ısmarlanan biranın yanında ne de o stresli anda sigara içmedim. Yanıma bir adet sigara aldım yalnızca, kendimi zorlamadım ”canım isterse yakarım bir tane” kafasında gayet rahattı. Gece’de herhangi bir problem yoktu. Yani kısaca baya baya sigara içmiyorum artık, herhangi bir yoksunlukta yaşamıyorum yalnızca ara ara yılların getirdiği boşluk hissi ve aranma hissi gibi bir şey oluyor. Bu tür hisleri de sakız, su, kuruyemiş gibi şeylerle geçiştiriyorum.

Tavsiyeler;

Sonuç olarak sigara kesinlikle sağlıklı bir şey değil ve aynı zamanda ciddi boyutta yaşama karşı performans kaybına neden olan bir alışkanlık. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Hayat standardınız ne olursa olsun, sigara sizin hayat standardınızı bir tık daha aşağı çeken bir alışkanlık. Bu yüzden farklı düşünceler içerisinde aldanıp bir tane yaksam bir şey olmaz aslında gibi çelişkiler arasında kalmayın. Unutmaya çalışın ve farklı şeylerle ilgilenin.

Su tüketin, Sakız ya da şekersiz tatlandırıcı gibi ürünlerden deneyebilirsiniz. Şahsen ben bu tür ürünleri deniyorum.

 

14.Gün 09.03.2018

İlk paket bugün tamamlanıyor ve İkinci pakete geçiyorum. Yaklaşık 5 gündür herhangi bir güncelleme yapmamamın sebebi herhangi bir değişiklik olmamasıdır. Yaklaşık 1 haftadır sigara kullanmıyorum. Ara ara nadirde olsa sigara içesim geliyor fakat çok fazla üşeniyorum, uğraşmak istemiyorum. Geçmişte tabi ki böyle değildi, yani ne olursa olsun mutlaka yakardım o sigarayı hatta arka arkaya yakardım. Son 5 günlük yada ilaca dair bir şeyler söylemek gerekirse rüya etkisi hala devam ediyor ve gün içerisinde yorgun – depresif hissetme durumu mevcut. Rüyalar son dönemlerde kabus olarak seyrediyor. Keyifli rüyalar yerini farklı kabuslara bıraktı diyebilirim. Fakat kabuslar garip rüyalar, gün içerisinde ki olaylardan ya da bilinçaltınızdan esinlenebiliyorlar.

Tavsiye olarak;

Günlük gıda alımınıza ve ilaç saatinize dikkat edin. Sigarayı bıraktım 1 hafta oldu yada 3 gün – 5 gün oldu diyerek ilacı da bırakmayın. İlacı doktorunuzun önerdiği gibi kullanmaya dikkat edin ve kontrollerinize dikkat edin. Sıvı alımı bu noktalarda oldukça önemli, kendinizi pek boş bırakmayın. Temizlik, çeşitli hobiler gibi şeylerle uğraşabilirsiniz. Çerez benzeri şeyler ara ara tüketebilirsiniz. Kilo alımına sebep olabilir fakat bu tür çeşitlilikler size oldukça yardımcı olacaktır.

2 Comments

  1. İnternette bir çok kaynakta aradığım fakat bulamadığım bilgiyere sayenizde ulaştım. Sigara champix ile nasıl bırakılır hakkındaki detaylandırıcı ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.