Sol kasık üstünde ağrı nedenleri

Sol kasık üstünde ağrı nedenleri

Sol kasık neden ağrır?

İnsanlarda sol kasık ağrısı oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Yaşa ve yaşamın dönemsel süreçlerine göre sol kasık ağrısı nedenleri çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Genel olarak insanlar sol kasık ağrısı sorununu yaşadıkları zaman apandis-apandisit sorunu yaşadıklarını düşünürler.

Bu düşünce çokça yaygın olmasının yanı sıra tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü apandis-apandisit sağ kasığın üstünde bulunur ve apandisin yırtılması veya patlaması o kadar da kolay değildir.

Genellikle cinsel lişki sırasında kasık ağrısı yaşarsanız o zaman apandisten şüphe edilebilir ancak apandis cinsel ilişki sırasında yaşanan kasık ağrılarının da en son nedenlerindendir.

Apandisin yırtılması veya patlaması

Apandisin yırtılması spor yapmanın da sonucu olabilir. Genelde kick boks yapan sporcularda görülür. Sert tekmelerle kendinizi yorduğunuz ve zorladığınız zaman apandisiniz de zorlanır ve apandis yırtılması veya apandis patlaması o vakit gerçekleşebilir.

Böyle bir durum yaşarsanız kasık ağrısının  nedenini kasılma veya farklı bir sebep olarak düşünmemeli ve derhal doktora gözükmelisiniz.


Sol kasık üstünde ağrı nedenleri

Sol kasık üstünde ağrı olmasının birkaç farklı faktörü olduğunu söylemiştik. Bu faktörler bazen içsel bazende dışsal sebepler olabilir. Şimdi o faktörlere bir göz atalım.

Ergenlik dönemindeki sol kasık ağrıları

Ergenlik döneminde çokça kasık ağrısı sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle sol ve sol üst kasık ağrısı şikayetleri artabilir. Bunun nedeni vücudunuzun gelişmesi ve boyunuzun uzamasıyla kaynaklıdır. Aynı şekilde ergenlikte yapılan spor aktivitelerinin de sonucu olabilir.

Bu dönemlerde kasık ağrılarını azaltmanın birkaç yolu mevcuttur. Bunlardan birisi dinlenmedir. Öncelikle sol üst kasık ağrısı çekiyorsanız özellikle dinlenmelisiniz. Ergenlikte artan kasık ağrılarını geçirmenin bir yolu dinlenmedir. Bunun dışında kış aylarında bu kasık ağrıları artabilir.

Böyle bir vakada da daha sıkı giyinmenizi ve kasıklarınızın soğuktan korunmasının önemini vurgularız.

Yetişkinlerde sol üst kasık ağrısı nedenleri

Ergenlik dönemini aşmış olan yetişkinlerde sol üst kasık ağrısı nedenlerinden birisi cinsel ilişkidir. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde de kasık ağrısı görülebilir. Bunların dışında sol üst kasık ağrısı nedenlerinden birkaçı da,

-Bağırsak iltihabı, bağırsak kurtlanması

-İdrar yolu enfeksiyonları

-Yumurtalık kistleri, ve dönemsel adet süreçleri olabilir.

Kadınlarda cinsel üreme organının iltihaplanması sonucu sol kasık ağrısı şikayetleri artabilir. Bu iltihaplanma cinsel organının temiz tutulmamasından ve korunmadan cinsel ilişki yaşamaktan kaynaklanabilir. Bunun gibi bir sorunda sol kasık ağrısı tedavisi doktorlarca mümkündür.

Doktorunuzun vereceği antibiyotiklerle iltihaplanmadan oluşan sol kasık ağrısını ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak tekrar nüksetme durumu cinsel üreme organınızı temiz tutmanızla orantılıdır. Yani hijyenik bir vücuda bürünmezseniz iltihaplanmaya sebep olan bakteriler daha fazla türüyebilir ve sol kasık ağrısı daha da artmış bir biçimde dönebilir.

sol kasık üstünde ağrı nedenleri kasık ağrısı neden olur

Özellikle erkeklerde görülen sol kasık üstünde ağrıların nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

-Kasığa dışarıdan alınan bir darbe

-Hidrosel: halk arasında su fıtığı olarak bilinir. Erbezini çevreleyen zarlar içinde normalden daha fazla su birikimi sonucu erbezinin şişerek büyümesi ve ağrısının sol kasığa vurmasıdır.

-Erbezi zedelenmesi: Erbezinin dışarıdan bir müdahale ile zedelenmesi sonucu yaşanan durumdur. Özellikle sol kasık ağrısına sebebiyet verebilir. Bunun dışında Erbezi burkulması, ezilmesi, kendi etrafında dönmesi de sol kasık ağrısını ve sol kasık üstünde ağrıları tetikleyecek bir durumdur.

-Erbezi orşiti: Orşit çocukluğunuzda kabakulak olmanızın nedenidir. Ancak bu sefer hastalığı erbezinin kapması sonucu erbezi orşiti oluşur. Yapılan bir araştırma ergenliğin sonlarına doğru kabakulak hastalığını geçirenlerin üçte birinin orşit olduğunu ortaya koydu. Bu durum kasık ağrılarına neden olmaktadır.

-Böbrek sorunları: Böbrekten kaynaklanan sorunlardır. Örn: böbrek taşlarınızın neden olduğu kasık ağrıları oldukça şiddetlidir. Çoğunlukla sol kasık üstünde ağrı durumu görülür. Tabi bunu siz oturduğunuz yerde bilemeyeceğiniz için bir doktora gözükmenizde fayda var.

-Kasık fıtığı: kasık fıtığı bağırsakların kasığa kaçma durumudur. Basitçe kasık fıtığı ismi verilmiştir. Sindirim sisteminin yapısal dizilişi bağırsakların kıvrımlarını sola doğru eğilmesini zorunlu kılmıştır. Zamanla da bu sola eğilen bağırsaklar kasık ağrılarına neden olabilir. Bu durumda kasık bölgesindeki duvar işgal edilir ve sol kasık üstünde ağrılar görülür.

-Kas gerilmeleri: Akşamları oynadığınız futbol veya gün içerisinde aktiflik gösterdiğiniz herhangi bir spor dalı (özellikle basketbol) sol kasık üstünde ağrıya neden olabilir. Çünkü çoğu insan koşarken veya zıplarken (futbol ve basketbol için) sol bacağını kullanır. Basketbolda zıplarken yerden kesilen son bacak sol bacaktır.

Futbolda koşu için atılan ilk adım sol bacaktan gelir. Hal böyle olunca bazen bu aktivitelerimiz şiddetli olabilir. Bu şiddet sonucu da sol kasık kaslarınız gerilebilir ve sol kasık üstünde ağrılara neden olabilir.

Cins gözetmeksizin insanlarda sol kasık üstünde ağrının nedenleri de kalın bağırsak, idrar yolu enfeksiyonları ve boşaltım sistemiyle alakalı olabilir. Bununla birlikte şiddetli ishal hastalığı geçirmeniz durumunda da sol kasık üstünde şiddetli ağrılar görülebilir.

sol kasık üstünde ağrı nedenleri


Hamilelik sırasında görülen sol kasık ağrıları

Sol kasık üstünde şiddetli ağrılar genelde hamile kadınlarımızda görülür. Bunun nedeni hamilelik sürecinde bebeğin gelişmesidir. Bebek geliştikçe kasık ağrılarınız artabilir. Çünkü gelişen bebek vücudunuzdaki kasık bölgesinde olan organları sıkıştırabilir ve onları kasık duvarına doğru itebilir.

Bu da kasık fıtığına ve sol kasık üstünde ağrıya neden olur. Bebeğin tekmelemesi sırasında sol kasık ağrısı şiddetini artırabilir. Hamilelik süresini doktorunuzla birlikte geçirmeniz hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça sağlıklıdır. Evde sizler tarafından gerçekleşen müdahaleler bebeğe zarar verebilir.

Bu müdahaleler sonucunda plasenta bebeğin boynuna dolanabilir ve bebek zarar görebilir. Bu yüzden doktorsuz hareket etmeyin.

Yukarı da yorumladığımız şekilde sol kasık üstünde ağrı nedenlerini artık öğrendiniz. Vücudunuzun neresinde olursa olsun çekilemez şiddetli ağrılarınızda kesinlikle doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Sol kasık üstünde ağrı nedenleri” üzerine 40 yorum

 1. sol kasığımın üstü çok kötü ağrıyor ya. napsam geçiremedim. var mı farklı bir formülünüz. 🙁 yazdıklarınızı da denemedim. inşallah denicem.

 2. bir süredir sol aksık üstünde bendede ağrı vardı ama kendiliğindne geçti doktora gidecektim yoks. sanırım zorladım

  • boyunuzun uzadığı dönemlerde kasık ağrılarının artmış olması muhtemeldir. Ergenlik dönemini atlattıktan sonra bu kasık ağrıları geçer. :))

 3. arkadasımın sol kasığında ağrı vardı doktor doktor gezdi. sonrasında ufak bir operasyonla kurtuldu ağrısından . cok sızlanıyordu zor bir hastalık

 4. Merhaba sol kasığım da bayağı bir ağrı vardı Nedenini araştırıyordum ergenlik döneminde yapılan sporlardan olabileceğini gördüm bu site sayesinde fitnessa gidiyordum ancak sporlardan olduğunu anladığım zaman fitnesi bıraktım da adamın geçtiğini gördüm bir daha sol kasığımda ağrı olmadı ayrıca nedenlerini de sol kısık ağrısı nedenleri sayesinde etkili bir şekilde gördüm gerçekten güzel ve kaliteli bir site elinize sağlık

  • selam ali,

   Yorum için teşekkürler. Kesinlikle dediğin gibi. Yanlış yapılan bir harekette kasıkların ağrıyabilir. Dikkatli olmak lazım spor yaparken 🙂

 5. Sol kasıgımda bitmeyen ağrı var wc ye çok gidiyorum gece uyku uyumuyorum tuvalete gitmekten hiç birşey bulamıyor doktorlar

  • Selamlar Done, ağrın için farklı bir şeyler söyleyemem. Yeni bir yorum olarak daha detaylı yazarsan iyi olur. Yukarıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsin.

 6. 15 yaşındayım sol kaşık üstü ağrıyor,ağrıyan yerden yukarı doğru elime çektiğimde aģrı artıyor

  • Tunahan kardeşim selam, bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Senin yaşındakilerde boy uzaması nedeniyle böyle ağrılar çok olur. Sabır et ve dayan. Ayrıca bu süreçte spor yapman örneğin basketbol oynaman senin yararına olur.

 7. Sol kasık değilde genel anlamda kasıklarımda ağrı var özellikle tuvaletimi tuttuğum zamanlarda ve eğer gün içinde tuttuysam oluyor bazen genetal bölgeme de iniyor ağrı. Doktora gittik idrar testi ve ultrason yapıldı temiz çıktı herşey ama ağrılarım devam ediyor

  • Geçmiş olsun öncelikle. Yaşın daha küçük, bu ağrı boy uzaması yüzünden de kaynaklanıyor olaabilir. Senin yaşındaki insanlarda bu sıkça görülen bir durumdur.

  • Yanlış bir hareket yaptıysanız sebebi bu olabilir. Çünkü genelde kasılma sonuçlarında böyle ağrı hisseleri ortaya çıkar. Dinlenmenizi tavsiye ederim. Ağrı devam ederse bir uzmana gözükün.

 8. Merhaba iyi günler yaşım 26 benimde sol kasik üzeri yani kemer bağlantı yeri ara ara arılar giriyor kısa süreliğine tekrar geçiyor nedeni nedir acaba bilgi verirmisniz saygılar.

 9. Merhaba, yaşım 18, sol kasığımda (kasik bağı üzerinde) yaklaşık 1 yıldır aralıklarla tekrar eden ağrı oluşuyor. Önceden çok şiddetliydi ama şuan dayanılacak bir düzeyde. Hiç doktora başvurmadım, bir görünmeli miyim acaba?.

 10. 3 aydır askerim vajina görmüyorum ne demek cinsel ilişkiden ağriyor agrisa bile 31 cekmekten agrir 😂😂

 11. 19 yaşındayım sol kasiğim kiş aylarinda çok agrirdi idrar yolu enfeksiyonu dedi doktor ilac kullandim gecti bir sure ve son 1 aydir gene basladi bazen isemekte zorluk yasiyorum şişlik hissi oluyo cisimi tutunca acayip agri yapiyor

 12. Merhabalar bir gün önce sol kasığın üstünde idrardan sonra hafif bi ağrı vardı ama bugün baya şiddetli ağrım başladı dün biraz evde göbek eritme hareketi yapmıştım zorlamadan kaynaklı olabilir mi?

 13. merhaba kasık ağrıları genelde karın altında solda olmasının en büyük nedenlerinden birisi gaz problemi olabilir diğer bir faktör ise ailevi akdeniz ateşi olabilir. ailevi akdeniz ateşi belirtilerinde var bilinen bir hastalık değil yaygın değil kastamonu kars ve akdeniz bölgelerinde genelde görülür.

  dikkat etmek lzm

 14. Kasık ağrısı fena bi ağrı valla allah kimsenin başına vermesin arkadaşlar bunu yaşamış biri olarak dengeli beslenmenizi ve bol bol çorba içmenizi öneririm. Katı gıda sürekli tüketmek bu tür şikayetlere neden olabiliyor.

 15. Kasiklarimdan bacaklarima dogru damar gibi izler var ve donlarim da dar olunca agroyor.bu izlerin sebebini soyleye bilirmisiniz

 16. Ben pubis die birsey var ondan supeleniyorum kasigim cok agrio karnimin alt bolgeside . Tedavi icin ne yapmaliyim hapsrir ken bile agriyor otururken kalkarken guc pozisyonlarinda agri cekiyorum acil tavsiyenizi bekliyorum

 17. Merhabalar
  Genel olarak sol kasığım da daha şiddetli olan bir şişme ve ağrı var. Nefesimi kesiyormuş gibi hissettiyor. Oturduğum da yürüdüğümde sanki bir pinpon topu gibi bir şey olduğunu hissediyorum. Nedeni ne olabilir acaba?

 18. Merhaba;
  Sol varikosel 2016 ameliyatlıyım ve aynı zamanda askeri personelim 3 gün once kasık ustumde sağ ve sol dağınık sancili agri basladi ve agri kesici antibiyotik verdi Uzm.Dr. ağrı kesici gün ici 12 saat yeterli oluyor. 2.kullanmıyorum nedenini bilmediğim icin p.tesi randevum var donus yaparsaniz yorumlarinizla sevinirim.

 19. Sol tarafım çok ağrıyor oksururken hapsirica hatta gece birtarafimdan öbür tarafıma bile donemiyorum bu neden olur acaba

 20. Bende 4-5 yıldır ayaklarım üşüdüğünde karnımın sol tarafı kasıklarımın üstü ağırıyor. Ağrı 2-3 gün sürüyor ve kendiliğinden geçiyor. Bir kaç defa doktora gittim bir şey bulamadılar bu hastalık özellikle kış aylarında olıyor ayaklarıma da iyi bakıyorum iyi bakmama rağmen kendiliğinden üşüyor sürekli soğuk ter atıyor ayaklarım özellikle de sol ayağım. Ağrıyan bölgeye sıcak temas geldi mi ağrısı duruyor ve rahatlıyorum. İlk başlarda ağrı sol kasıklarımın üstü ile karın arasında başlıyor ağrı şiddetlendiği zaman bütün karnımın etrafı ağırıyor. Nedeni nedir acaba ? Ultrasyon film falan da çekildim bir şey bulamadılar. Acaba kas ağrısı olabilir mi lütfen yardım

Yorum yapın