Sol kasık üstünde ağrı nedenleri

sol kasık üstünde ağrı nedenleri

Sol kasık neden ağrır?

İnsanlarda sol kasık ağrısı oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Yaşa ve yaşamın dönemsel süreçlerine göre sol kasık ağrısı nedenleri çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Genel olarak insanlar sol kasık ağrısı sorununu yaşadıkları zaman apandis-apandisit sorunu yaşadıklarını düşünürler.

Bu düşünce çokça yaygın olmasının yanı sıra tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü apandis-apandisit sağ kasığın üstünde bulunur ve apandisin yırtılması veya patlaması o kadar da kolay değildir.

Genellikle cinsel ilişki sırasında kasık ağrısı yaşarsanız o zaman apandisten şüphe edilebilir ancak apandis cinsel ilişki sırasında yaşanan kasık ağrılarının da en son nedenlerindendir.

Apandisin yırtılması veya patlaması

Apandisin yırtılması spor yapmanın da sonucu olabilir. Genelde kick boks yapan sporcularda görülür. Sert tekmelerle kendinizi yorduğunuz ve zorladığınız zaman apandisiniz de zorlanır ve apandis yırtılması veya apandis patlaması o vakit gerçekleşebilir.

Böyle bir durum yaşarsanız kasık ağrısının  nedenini kasılma veya farklı bir sebep olarak düşünmemeli ve derhal doktora gözükmelisiniz.


Sol kasık üstünde ağrı nedenleri

Sol kasık üstünde ağrı olmasının birkaç farklı faktörü olduğunu söylemiştik. Şimdi o faktörlere bir göz atalım.

Ergenlik dönemindeki sol kasık ağrıları

Ergenlik döneminde çokça kasık ağrısı sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle sol ve sol üst kasık ağrısı şikayetleri artabilir. Bunun nedeni vücudunuzun gelişmesi ve boyunuzun uzamasıyla kaynaklıdır. Aynı şekilde ergenlikte yapılan spor aktivitelerinin de sonucu olabilir.

Bu dönemlerde kasık ağrılarını azaltmanın birkaç yolu mevcuttur. Bunlardan birisi dinlenmedir. Öncelikle sol üst kasık ağrısı çekiyorsanız özellikle dinlenmelisiniz. Ergenlikte artan kasık ağrılarını geçirmenin bir yolu dinlenmedir. Bunun dışında kış aylarında bu kasık ağrıları artabilir.

Böyle bir vakada da daha sıkı giyinmenizi ve kasıklarınızın soğuktan korunmasının önemini vurgularız.

Yetişkinlerde sol üst kasık ağrısı nedenleri

Ergenlik dönemini aşmış olan yetişkinlerde sol üst kasık ağrısı nedenlerinden birisi cinsel ilişkilerdir. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde de kasık ağrısı görülebilir. Bunların dışında sol üst kasık ağrısı nedenlerinden birkaçı da,

-Bağırsak iltihabı, bağırsak kurtlanması

-İdrar yolu enfeksiyonları

-Yumurtalık kistleri, ve dönemsel adet süreçleri olabilir.

Kadınlarda cinsel üreme organının iltihaplanması sonucu sol kasık ağrısı şikayetleri artabilir. Bu iltihaplanma cinsel organının temiz tutulmamasından ve korunmadan cinsel ilişki yaşamaktan kaynaklanabilir. Bunun gibi bir sorunda sol kasık ağrısı tedavisi doktorlarca mümkündür.

Doktorunuzun vereceği antibiyotiklerle iltihaplanmadan oluşan sol kasık ağrısını ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak tekrar nüksetme durumu cinsel üreme organınızı temiz tutmanızla orantılıdır. Yani hijyenik bir vücuda bürünmezseniz iltihaplanmaya sebep olan bakteriler daha fazla türüyebilir ve sol kasık ağrısı daha da artmış bir biçimde dönebilir.

sol kasık üstünde ağrı nedenleri kasık ağrısı neden olur

Özellikle erkeklerde görülen sol kasık üstünde ağrıların nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

-Kasığa dışarıdan alınan bir darbe

-Hidrosel: halk arasında su fıtığı olarak bilinir. Testisleri çevreleyen zarlar içinde normalden daha fazla su birikimi sonucu testisin şişerek büyümesi ve ağrısının sol kasığa vurmasıdır.

-Testis zedelenmesi: Testisin dışarıdan bir müdahale ile zedelenmesi sonucu yaşanan durumdur. Özellikle sol kasık ağrısına sebebiyet verebilir. Bunun dışında testisin burkulması, ezilmesi, kendi etrafında dönmesi de sol kasık ağrısını ve sol kasık üstünde ağrıları tetikleyecek bir durumdur.

-Testis orşiti: Orşit çocukluğunuzda kabakulak olmanızın nedenidir. Ancak bu sefer hastalığı testislerinizin kapması sonucu testis orşiti oluşur. Yapılan bir araştırma ergenliğin sonlarına doğru kabakulak hastalığını geçirenlerin üçte birinin orşit olduğunu ortaya koydu. Bu durum kasık ağrılarına neden olmaktadır.

-Böbrek sorunları: Böbrekten kaynaklanan sorunlardır. Örn: böbrek taşlarınızın neden olduğu kasık ağrıları oldukça şiddetlidir. Çoğunlukla sol kasık üstünde ağrı durumu görülür. Tabi bunu siz oturduğunuz yerde bilemeyeceğiniz için bir doktora gözükmenizde fayda var.

-Kasık fıtığı: kasık fıtığı bağırsakların kasığa kaçma durumudur. Basitçe kasık fıtığı ismi verilmiştir. Sindirim sisteminin yapısal dizilişi bağırsakların kıvrımlarını sola doğru eğilmesini zorunlu kılmıştır. Zamanla da bu sola eğilen bağırsaklar kasık ağrılarına neden olabilir. Bu durumda kasık bölgesindeki duvar işgal edilir ve sol kasık üstünde ağrılar görülür.

-Kas gerilmeleri: Akşamları oynadığınız futbol veya gün içerisinde aktiflik gösterdiğiniz herhangi bir spor dalı (özellikle basketbol) sol kasık üstünde ağrıya neden olabilir. Çünkü çoğu insan koşarken veya zıplarken (futbol ve basketbol için) sol bacağını kullanır. Basketbolda zıplarken yerden kesilen son bacak sol bacaktır.

Futbolda koşu için atılan ilk adım sol bacaktan gelir. Hal böyle olunca bazen bu aktivitelerimiz şiddetli olabilir. Bu şiddet sonucu da sol kasık kaslarınız gerilebilir ve sol kasık üstünde ağrılara neden olabilir.

Cins gözetmeksizin insanlarda sol kasık üstünde ağrının nedenleri de kalın bağırsak, idrar yolu enfeksiyonları ve boşaltım sistemiyle alakalı olabilir. Bununla birlikte şiddetli ishal hastalığı geçirmeniz durumunda da sol kasık üstünde şiddetli ağrılar görülebilir.

sol kasık üstünde ağrı nedenleri


Hamilelik sırasında görülen sol kasık ağrıları

Sol kasık üstünde şiddetli ağrılar genelde hamile kadınlarımızda görülür. Bunun nedeni hamilelik sürecinde bebeğin gelişmesidir. Bebek geliştikçe kasık ağrılarınız artabilir. Çünkü gelişen bebek vücudunuzdaki kasık bölgesinde olan organları sıkıştırabilir ve onları kasık duvarına doğru itebilir.

Bu da kasık fıtığına ve sol kasık üstünde ağrıya neden olur. Bebeğin tekmelemesi sırasında sol kasık ağrısı şiddetini artırabilir. Hamilelik süresini doktorunuzla birlikte geçirmeniz hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça sağlıklıdır. Evde sizler tarafından gerçekleşen müdahaleler bebeğe zarar verebilir.

Bu müdahaleler sonucunda plasenta bebeğin boynuna dolanabilir ve bebek zarar görebilir. Bu yüzden doktorsuz hareket etmeyin.

Yukarı da yorumladığımız şekilde sol kasık üstünde ağrı nedenlerini artık öğrendiniz. Vücudunuzun neresinde olursa olsun çekilemez şiddetli ağrılarınızda kesinlikle doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz.

About Atakan

Ağrısına iyi gelen sağlık platformu editörü. Araştırmacı, girişimci, yazar ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor. 4 senedir sağlık üzerine makaleler yazıyor.

13 Comments

 1. sol kasığımın üstü çok kötü ağrıyor ya. napsam geçiremedim. var mı farklı bir formülünüz. 🙁 yazdıklarınızı da denemedim. inşallah denicem.

 2. bir süredir sol aksık üstünde bendede ağrı vardı ama kendiliğindne geçti doktora gidecektim yoks. sanırım zorladım

  1. boyunuzun uzadığı dönemlerde kasık ağrılarının artmış olması muhtemeldir. Ergenlik dönemini atlattıktan sonra bu kasık ağrıları geçer. :))

 3. arkadasımın sol kasığında ağrı vardı doktor doktor gezdi. sonrasında ufak bir operasyonla kurtuldu ağrısından . cok sızlanıyordu zor bir hastalık

  1. Aynı sıkıntı ablamda var bir tütlü ağrının sebeb tespiti yaılamadı
   ,Arkadaşınızın gittiği doktor bilgisini alabilirmim,
   tşk.

  1. yazıda da anlatıldığı gibi, kasık ağrısının başlıca nedenlerinden birisidir. Tavsiyemiz doktora gözükmenizden yana.

 4. Merhaba sol kasığım da bayağı bir ağrı vardı Nedenini araştırıyordum ergenlik döneminde yapılan sporlardan olabileceğini gördüm bu site sayesinde fitnessa gidiyordum ancak sporlardan olduğunu anladığım zaman fitnesi bıraktım da adamın geçtiğini gördüm bir daha sol kasığımda ağrı olmadı ayrıca nedenlerini de sol kısık ağrısı nedenleri sayesinde etkili bir şekilde gördüm gerçekten güzel ve kaliteli bir site elinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.