Sol ve sağ testis ağrısı nedenleri | testis ağrısı nasıl geçer?

19 Ekim 2017

Sağ ve sol testis ağrısı nedenleri! Testis ağrısı nasıl geçer?

Testis ağrısı çoğu erkekte ölümü temsil eder. Çünkü testis erkek yaşamının bir pamuk iplikte cambazlık yaptığı yerdir. Erkek yaşamı için bu kadar önemli sayılabilecek organ tabii ağrıdığı zaman oldukça açı verici ve çekilmez bir hal alacaktır. Testis ağrısı sağ ve soldaki iki testisin etrafında oluşan bir sağlık tanımıdır. Testislere küçük bir etki bile erkeklerde dayanılmaz acılara neden olur. Testis ağrısı olduğu an erkek karın ve cinsel organı arasında ani bir boşluk hisseder ve tüm damarlarına  şiddetli bir sancı girer. Bu sancı erkeği kıvrandırabilir, süründürebilir ve erkeğin nefesini kesebilir. Ancak testis ağrısı her zaman dışarıdan bir müdahale ile ağrımaz. Testis ağrısının nedeni vücut içinde de olabilir. Önce vücut içinde olan testis ağrısı nedenlerine göz atalım.


Sol ve sağ testis ağrısının nedenleri (İç nedenler)

-Böbrek taşları: böbrekte oluşan taşlar testisleri negatif yönde etkileyebilir. Böbrek kısmında, böbrek taşlarının neden olduğu ağrı testise ulaştığı zaman testiste de ağrıya neden olabilir. Bu tür ağrıları tabi ki kendiniz anlayamazsınız. Doktor yardımıyla tespit edilen böbrek taşları sorunu tedavi edildiği zaman testislerinizde oluşan ağrıdan da kurtulacaksınızdır.

-Kasık fıtığı: kasık fıtığı, kasık bölgesine yakın iç organların kasık duvarını zorlaması ve bazen geçmesiyle oluşan bir rahatsızlık türüdür. Kasık fıtığı şiddetli ağrılara neden olduğu için cinsel organı ve testisleri çok fazla etkiler. Testis ağrısının bir nedeni de bu olabilir.

-Bel fıtığı: bel fıtığı doğrudan testislerinize etki etmez. Bu yüzden sorunun kaynağının bel fıtığı olduğunu anlamanız güç olabilir ancak doktor kontrolünde ortaya çıkan bu durum omurga destekli bel kemerleriyle tedavi edilebilir. Ameliyat seçeneği de mevcut ancak tabi ki doktor onayıyla…

-Göbek fıtığı: göbek fıtığının bel altına bölgeye oluşturduğu basınç yüzünden testislerde ağrı oluşabilir.

Sol ve sağ testis ağrısının nedenleri (Kısmen dış nedenler)sol-testis-agrisi-nedenleri-testis-agrisi-neden-olur

-Diyabet hastalığı

-İdrar yolu enfeksiyonları

-Testislere alınan darbe

-Spermatosel (Sağ veya sol testisin etrafında sıvı tutulması)

-Skrotal kitle

-Testil bükülmesi (Sağ veya sol testiste olabilir.)

-Varikosel (genişlemiş  damar ağları)

-Orşit (İltihaplı testis)

-Meni kanalı hastalıkları

-Epididimit (Testis iltihabı)

Yukarı da saydıklarımın dışında cinsel organda ve testislerde meni birikmesi yani ereksiyon halinde uzun süre kalıp boşalamama durumunda testis ağrıları yaşanır. Bunun yanı sıra testise besin, vitamin taşıyan kan damalarının sıkıştırılması da testise büyük acılar verir. Nedeni oldukça basittir, dar iç çamaşırları… Dar iç çamaşırları kasık bölgenize tamamen oturarak sağ ve sol testisinize besin, vitamin, hormon taşıyan damarları sıkıştırır. Bu sıkışmaların sonucu hasta da testis ağrılarının arttığı gözlemlenir. Sıkışan damarlarda biriken kan, damarların genişlemesine ve giriş çıkış ağının zorlanması nedeniyle, hormonsal dolaşımın yavaşlaması testisi genişletir. Genişleyen testis dar iç çamaşırına sığmakta zorlanır. Testis ağrısının bir diğer nedeni de budur.

Cinsel ilişki öncesinde testis ağrısı

Cinsel ilişki öncesinde bir çok insan ön sevişme süresini uzun tutmak istiyor. Bu uzun tutulan süre kadınlar için iyi olsa da erkekler için pek de iyi değildir. Erkek Sol ve sağ testis ağrısı nedenleri testis ağrısı nasıl geçerereksiyon halini yaşadığı andan itibaren testis-penis kanallarında meni birikmeye başlar. Çünkü vücut artık sinyali almıştır ve az sonra boşaltım yapılacağını düşünüyordur. Boşalmanın gecikmesiyle birlikte testis-penis kanallarında biriken meni sıkışıklığa ve kanal yollarının genişlemesine sebep olur. Bu şiddetli acı o kadar artabilir ki boşalma sırasında zevk bile almayabilir hatta acı çekebilirsiniz.

Testis ağrısında doktora hangi durumlarda gidilmeli

Sağ veya sol testislerinizde ezilme, sıkılma, burkulma, yırtılma gibi sorunlar oldukça şiddetli ağrılara neden olacaktır. Dışarıdan gelen etkinin büyüklüğüne göre de testislerde kanama gözükebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hızlı bir şekilde doktora gitmelisiniz. Çünkü bu durumlarda testis kaybı çok kolay olabilir ve yalnızca doktor testis kaybını önleyebilir. Testis bölgesi oldukça hassas bir bölgedir. Sinir sisteminin, vücudun diğer bölgelerine oranla arttığı görülen testis bölgesi herhangi kanamalı bir durumda hem acıya hem de fazla kan kaybına neden olacaktır.

Testis ağrılarının şiddetinden kaynaklanan rahatsızlıklar

Ani şiddetli testis ağrılarınız varsa ve bu ağrı sizi yerinizde durdurmuyorsa üstüne üstlük,

-Titreme

Baş dönmesi

-Karında boşlukluk hissi

Mide bulantısı

-Ateş

Gibi sorunlar gözlemleniyorsa derhal tıbbi süreçlere tabii olmanız gerekmektedir. Bu durumlarda tıbbi müdahale edilmezse testis kaybı yaşanabilir. Testislerinizde kronik ve günlük olarak ağrılar varsa kesinlikle bir doktora gözükmeyi ihmal etmeyin.

Testis ağrısı nasıl geçer? Sol testis ve sağ testis ağrısını dindirmek için birkaç öneri sol ve sağ testis ağrısı nedenleri testis neden ağrır

Beklenmedik bir olay sonrasında testis ağrısı yaşarsanız ağrıyı dindirmek için buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Ancak bu buz tedavisi biraz daha farklıdır, şöyle ki normalde 15 dakika buz konulan ve bir o kadar da dinlendirilen bölgelerin aksine testis bölgesi yalnızca 45 saniye buza maruz kalmalıdır. 70 Saniyenin artından 5 dakika mola verilmelidir. Bu süreçte testis ağrısı sizi terkedecektir. Sonradan ekliyorum, buzu testisinize değil testis bölgesinin çevresine uygulamalısınız.

Bir başka çözüm yolu ise, ani testis ağrılarına karşın diz çökmektir. Yine beklemediğiniz bir anda dışarıdan gelen bir etki sonucu testis ağrısı yaşadınız diyelim olduğunuz yere çökmek karnınızdaki boşluk hissini azaltacaktır. Karındaki boşluk hissi ne kadar az olursa testis ağrısı o kadar aza olur. Arasındaki oran-orantıyı kavradığınızı varsayıyorum.

Testis ağrısına iyi gelen bir başka yöntem ise, işemektir. Testis ağrısı sırasında işemek, sıkışan kanal yollarını temizleyerek dışarı atar. Bunun sonucunda kısa sürede rahatlarsınız. Çişin toplandığı organ olan mesane, penise ana kanal yolları ile bağlıdır. Cinsel ilişki öncesinde de testis ağrısı yaşarsanız işemeyi deneyebilirsiniz. Yalnız unutmayın, çişinizi yapmanız sırasında zorlanabilirsiniz, bunun nedeni mesaneden çıkan çişin kanal yollarında sıkışan meniyi iterken de sıkışmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle testislerinize çok iyi bakın, onlara çok iyi davranın. Kilo verin, bacak aranızda onları sıkıştırmayın. En başta söylediğim gibi onlar yaşama tutunmanızı sağlayan dallarınız 😉

Yorum atmayı unutmayın. Yorumlarınızla yaşıyoruz…


About Atakan

Ağrısına iyi gelen sağlık platformu editörü. Araştırmacı, girişimci, yazar ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor. 4 senedir sağlık üzerine makaleler yazıyor.

11 Yorum

 • Mustafa20 Ekim 2017, 13:25

  sol ve sağ testis ağrısına ne iyi gelir hakkında çok güzel bilgiler vermissiniz. Gerçekten teşekkür ederim fakat böyle kronik degil darbeye baglı agrıları nasıl dindirebiliriz

  • Admin20 Ekim 2017, 23:11

   Darbeye bağlı ağrılar aslında biraz tehlikelidir Mustafa bey bunun sebebi testislerin darbesel durumlarda ciddi boyutta tehlike içerisinde olmasıdır. Genelde buz değil fakat soğuk tampon yapılabilir aynı zamanda mutlaka dik, ayakta durulmalıdır. Dikkatli olunmalıdır. Bu konuda bir yazı yayımlamayı düşünüyoruz. Pratik çözümler üzerine.

  • Atakan26 Aralık 2017, 22:53

   özellikle dikkatli hareketler yapmanızı tavsiye ederim. Yürürken bile bacak aralarınız testis ağrısına sebep olabiliyor.

 • arda mert12 Kasım 2017, 19:37

  merhaba ben okulda evde ve çevremde testislerime karşı fazla hasar alıyorum ve ağrısı yaklaşık 5 10 dk sürüyor nedenleri nelerdir acaba lütfen söylermisiniz ona göre önlem almak istiyorum

  • Atakan26 Aralık 2017, 22:55

   testis ağrısının nedenleri arasında genelde dış etkenler vardır. Dışardan testislerinize darbe almamaya özen gösterin.

 • emre31 Aralık 2017, 19:00

  makat apsesi yada anal fissürün testis ağrısı yaparmı sağ ve sol testislere

  • Atakan31 Aralık 2017, 22:07

   dolaylı yollarla testislerde ağrı yapabilir. Ancak sağ ve sol testislerdeki ağrıların genel sebepleri arasında gösterilemez. Varikosel testis ağrısına neden olabilir.

 • Emre3 Ocak 2018, 00:19

  Sayin hocam sol testisim de yan ma var ve ve isldrar yap tik dan sonra bi kac dakika son ra damla damla idrar kaciriyorum sol testisim deki testise baglanan damarlar cok siskin gibi geliyor dokundugumda ama sag tarafda oyle birsey yok testis deki agriyada o damarlarin sebeb oldugunu dusunuyorum ne olabilir sorunu.

  • Atakan7 Ocak 2018, 14:58

   sorununuz testis varikoseli olabilir. Eğer durum bu şekildeyse doktora başvurmanızı öneririm. Alternatif yöntemlerle maalesef sonuç alınmayabilir ve tek çözümü de ameliyat olabilir.

 • Enes6 Ocak 2018, 13:53

  Hocam teşekkürler bilgiler için bi sorum var şimdi sol testisimde dokunulduğunda tek bir noktasında ufak sivilce gibi bişey var burası deyildiğinde çok ağrıyor üst kasık ve böbreğe doğru sancı verio belimde de ufak bi ağrı yapıo daha öncede buduruma benzer bi durum yaşadım ve iltaplanma olduğu sölendi ve ilaçla geçmişti peki budurum hakkında bi önerinşz varmıdır acaba saygılar teşekkürler şimdiden

  • Atakan7 Ocak 2018, 15:02

   merhabalar, yorum için teşekkürler.
   Şimdi şöyle açıklıyım. Anladığım kadarıyla hissettiğiniz kitle testis içinde. Eğer bu kitle kötü huylu bir kist vb. bir şeyse durumunuz acil olabilir. Çünkü testis içerisinde sivilcelenme vs olmaz. Ancak durum damar bükülmesi veya ezilme de olabilir. En iyisi bir doktora gözükmeniz. Aman yabana atmayın diyip sağlıklı günler ddiliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.