Sol ve sağ testis ağrısı nedenleri

sol ve sağ testis ağrısı nedenleri testis neden ağrır

Testis ağrısı nasıl geçer? nedenlerine de şöyle bir bakalım

Testis ağrısı çoğu erkekte ölümü temsil eder. Çünkü testis erkek yaşamının bir pamuk iplikte cambazlık yaptığı yerdir.

Erkek yaşamı için bu kadar önemli sayılabilecek organ tabii ağrıdığı zaman oldukça açı verici ve çekilmez bir hal alacaktır. Testis ağrısı sağ ve soldaki iki testisin etrafında oluşan bir sağlık tanımıdır. Testislere küçük bir etki bile erkeklerde dayanılmaz acılara neden olur.

Testis ağrısı olduğu an erkek karın ve cinsel organı arasında ani bir boşluk hisseder ve tüm damarlarına  şiddetli bir sancı girer. Bu sancı erkeği kıvrandırabilir, süründürebilir ve erkeğin nefesini kesebilir. Ancak testis ağrısı her zaman dışarıdan bir müdahale ile ağrımaz.

Testis ağrısının nedeni vücut içinde de olabilir. Önce vücut içinde olan testis ağrısı nedenlerine göz atalım.

Sol ve sağ testis ağrısının nedenleri (İç nedenler)

-Böbrek taşları: böbrekte oluşan taşlar testisleri negatif yönde etkileyebilir. Böbrek kısmında, böbrek taşlarının neden olduğu ağrı testise ulaştığı zaman testiste de ağrıya neden olabilir. Bu tür ağrıları tabi ki kendiniz anlayamazsınız. Doktor yardımıyla tespit edilen böbrek taşları sorunu tedavi edildiği zaman testislerinizde oluşan ağrıdan da kurtulacaksınızdır.

-Kasık fıtığı: kasık fıtığı, kasık bölgesine yakın iç organların kasık duvarını zorlaması ve bazen geçmesiyle oluşan bir rahatsızlık türüdür. Kasık fıtığı şiddetli ağrılara neden olduğu için cinsel organı ve testisleri çok fazla etkiler. Testis ağrısının bir nedeni de bu olabilir.

-Bel fıtığı: bel fıtığı doğrudan testislerinize etki etmez. Bu yüzden sorunun kaynağının bel fıtığı olduğunu anlamanız güç olabilir ancak doktor kontrolünde ortaya çıkan bu durum omurga destekli bel kemerleriyle tedavi edilebilir. Ameliyat seçeneği de mevcut ancak tabi ki doktor onayıyla…

-Göbek fıtığı: göbek fıtığının bel altına bölgeye oluşturduğu basınç yüzünden testislerde ağrı oluşabilir.

sol-testis-agrisi-nedenleri-testis-agrisi-neden-olur

Sol ve sağ testis ağrısının nedenleri (Kısmen dış nedenler)

-Diyabet hastalığı

İdrar yolu enfeksiyonları

-Testislere alınan darbe

-Spermatosel (Sağ veya sol testisin etrafında sıvı tutulması)

-Skrotal kitle

-Testil bükülmesi (Sağ veya sol testiste olabilir.)

-Varikosel (genişlemiş  damar ağları)

-Orşit (İltihaplı testis)

-Meni kanalı hastalıkları

-Epididimit (Testis iltihabı)

Yukarı da saydıklarımın dışında cinsel organda ve testislerde meni birikmesi yani ereksiyon halinde uzun süre kalıp boşalamama durumunda testis ağrıları yaşanır.

Bunun yanı sıra testise besin, vitamin taşıyan kan damalarının sıkıştırılması da testise büyük acılar verir. Nedeni oldukça basittir, dar iç çamaşırları… Dar iç çamaşırları kasık bölgenize tamamen oturarak sağ ve sol testisinize besin, vitamin, hormon taşıyan damarları sıkıştırır.

Bu sıkışmaların sonucu hasta da testis ağrılarının arttığı gözlemlenir. Sıkışan damarlarda biriken kan, damarların genişlemesine ve giriş çıkış ağının zorlanması nedeniyle, hormonsal dolaşımın yavaşlaması testisi genişletir. Genişleyen testis dar iç çamaşırına sığmakta zorlanır.

Testis ağrısının bir diğer nedeni de budur.

Cinsel ilişki öncesinde testis ağrısı

Cinsel ilişki öncesinde bir çok insan ön sevişme süresini uzun tutmak istiyor. Bu uzun tutulan süre kadınlar için iyi olsa da erkekler için pek de iyi değildir.

Erkek ereksiyon halini yaşadığı andan itibaren testis-penis kanallarında meni birikmeye başlar. Çünkü vücut artık sinyali almıştır ve az sonra boşaltım yapılacağını düşünüyordur. Boşalmanın gecikmesiyle birlikte testis-penis kanallarında biriken meni sıkışıklığa ve kanal yollarının genişlemesine sebep olur.

Bu şiddetli acı o kadar artabilir ki boşalma sırasında zevk bile almayabilir hatta acı çekebilirsiniz.

Testis ağrısında doktora hangi durumlarda gidilmeli

Sağ veya sol testislerinizde ezilme, sıkılma, burkulma, yırtılma gibi sorunlar oldukça şiddetli ağrılara neden olacaktır. Dışarıdan gelen etkinin büyüklüğüne göre de testislerde kanama gözükebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hızlı bir şekilde doktora gitmelisiniz.

Çünkü bu durumlarda testis kaybı çok kolay olabilir ve yalnızca doktor testis kaybını önleyebilir. Testis bölgesi oldukça hassas bir bölgedir. Sinir sisteminin, vücudun diğer bölgelerine oranla arttığı görülen testis bölgesi herhangi kanamalı bir durumda hem acıya hem de fazla kan kaybına neden olacaktır.

Sol ve sağ testis ağrısı nedenleri testis ağrısı nasıl geçer

Testis ağrılarının şiddetinden kaynaklanan rahatsızlıklar

Ani şiddetli testis ağrılarınız varsa ve bu ağrı sizi yerinizde durdurmuyorsa üstüne üstlük,

-Titreme

Baş dönmesi

-Karında boşlukluk hissi

-Mide bulantısı

-Ateş

Gibi sorunlar gözlemleniyorsa derhal tıbbi süreçlere tabii olmanız gerekmektedir. Bu durumlarda tıbbi müdahale edilmezse testis kaybı yaşanabilir. Testislerinizde kronik ve günlük olarak ağrılar varsa kesinlikle bir doktora gözükmeyi ihmal etmeyin.

Testis ağrısı nasıl geçer? Sol testis ve sağ testis ağrısını dindirmek için birkaç öneri

Beklenmedik bir olay sonrasında testis ağrısı yaşarsanız ağrıyı dindirmek için buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Ancak bu buz tedavisi biraz daha farklıdır, şöyle ki normalde 15 dakika buz konulan ve bir o kadar da dinlendirilen bölgelerin aksine testis bölgesi yalnızca 45 saniye buza maruz kalmalıdır.

70 Saniyenin artından 5 dakika mola verilmelidir. Bu süreçte testis ağrısı sizi terkedecektir. Sonradan ekliyorum, buzu testisinize değil testis bölgesinin çevresine uygulamalısınız.

sol ve sağ testis ağrısı nedenleri testis neden ağrır

Bir başka çözüm yolu ise, ani testis ağrılarına karşın diz çökmektir. Yine beklemediğiniz bir anda dışarıdan gelen bir etki sonucu testis ağrısı yaşadınız diyelim olduğunuz yere çökmek karnınızdaki boşluk hissini azaltacaktır. Karındaki boşluk hissi ne kadar az olursa testis ağrısı o kadar aza olur.

Arasındaki oran-orantıyı kavradığınızı varsayıyorum.

Testis ağrısına iyi gelen bir başka yöntem ise, işemektir. Testis ağrısı sırasında işemek, sıkışan kanal yollarını temizleyerek dışarı atar.

Bunun sonucunda kısa sürede rahatlarsınız. Çişin toplandığı organ olan mesane, penise ana kanal yolları ile bağlıdır. Cinsel ilişki öncesinde de testis ağrısı yaşarsanız işemeyi deneyebilirsiniz.

Yalnız unutmayın, çişinizi yapmanız sırasında zorlanabilirsiniz, bunun nedeni mesaneden çıkan çişin kanal yollarında sıkışan meniyi iterken de sıkışmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle testislerinize çok iyi bakın, onlara çok iyi davranın. Kilo verin, bacak aranızda onları sıkıştırmayın. En başta söylediğim gibi onlar yaşama tutunmanızı sağlayan dallarınız 😉

Yorum atmayı unutmayın. Yorumlarınızla yaşıyoruz…

About Atakan

Ağrısına iyi gelen sağlık platformu editörü. Araştırmacı, girişimci, yazar ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor. 4 senedir sağlık üzerine makaleler yazıyor.

62 Comments

 1. sol ve sağ testis ağrısına ne iyi gelir hakkında çok güzel bilgiler vermissiniz. Gerçekten teşekkür ederim fakat böyle kronik degil darbeye baglı agrıları nasıl dindirebiliriz

  1. Darbeye bağlı ağrılar aslında biraz tehlikelidir Mustafa bey bunun sebebi testislerin darbesel durumlarda ciddi boyutta tehlike içerisinde olmasıdır. Genelde buz değil fakat soğuk tampon yapılabilir aynı zamanda mutlaka dik, ayakta durulmalıdır. Dikkatli olunmalıdır. Bu konuda bir yazı yayımlamayı düşünüyoruz. Pratik çözümler üzerine.

 2. merhaba ben okulda evde ve çevremde testislerime karşı fazla hasar alıyorum ve ağrısı yaklaşık 5 10 dk sürüyor nedenleri nelerdir acaba lütfen söylermisiniz ona göre önlem almak istiyorum

  1. dolaylı yollarla testislerde ağrı yapabilir. Ancak sağ ve sol testislerdeki ağrıların genel sebepleri arasında gösterilemez. Varikosel testis ağrısına neden olabilir.

 3. Sayin hocam sol testisim de yan ma var ve ve isldrar yap tik dan sonra bi kac dakika son ra damla damla idrar kaciriyorum sol testisim deki testise baglanan damarlar cok siskin gibi geliyor dokundugumda ama sag tarafda oyle birsey yok testis deki agriyada o damarlarin sebeb oldugunu dusunuyorum ne olabilir sorunu.

  1. sorununuz testis varikoseli olabilir. Eğer durum bu şekildeyse doktora başvurmanızı öneririm. Alternatif yöntemlerle maalesef sonuç alınmayabilir ve tek çözümü de ameliyat olabilir.

 4. Hocam teşekkürler bilgiler için bi sorum var şimdi sol testisimde dokunulduğunda tek bir noktasında ufak sivilce gibi bişey var burası deyildiğinde çok ağrıyor üst kasık ve böbreğe doğru sancı verio belimde de ufak bi ağrı yapıo daha öncede buduruma benzer bi durum yaşadım ve iltaplanma olduğu sölendi ve ilaçla geçmişti peki budurum hakkında bi önerinşz varmıdır acaba saygılar teşekkürler şimdiden

  1. merhabalar, yorum için teşekkürler.
   Şimdi şöyle açıklıyım. Anladığım kadarıyla hissettiğiniz kitle testis içinde. Eğer bu kitle kötü huylu bir kist vb. bir şeyse durumunuz acil olabilir. Çünkü testis içerisinde sivilcelenme vs olmaz. Ancak durum damar bükülmesi veya ezilme de olabilir. En iyisi bir doktora gözükmeniz. Aman yabana atmayın diyip sağlıklı günler ddiliyorum.

 5. Bu araya iyi gelecek şey uzun zamandır arıyordum ve bulamıyordum teşekkürler ama iyi gelen şeyin bu kadar basit bir şey olunca ana doktora bile gitmeden sadece buradan uyguladıklarını çözüme kavuşmasına çok sevindim tekrardan bize böyle bir yararlı site açtığınz için teşekkür ederim

 6. hocam iyi günler.sabırla verdiginiz cevaplar için teşekkür ederiz …benim sorunum şu hocam. yaşım 32 neredeyse 13 yaşından bu yana biri testisime dokunsun yada ben ufak bir hamle yapayım manyak bir şekilde agrıyor cinsel ilişki esnasındada fazla gitrgel yaparsam artık testislerimin biyere degmesi imkansız hale geliyor.aslında 13 yaşında büyük bir abinin bana şaka olarak testislerimi sıkmasından sonra başladı bu olay neredeyse 4 saniye felan çok şiddetle azla sıkmıştı.bu arada penisimde oldugundan fazla küçük.bunun etkiside olabilirmi cevabınızı merakla bekliyorum…

  1. Merhaba Sinan,

   Öncelikle şunu söyliyeyim. Penisinin küçüklüğünün testisle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Penis boyu genetik geçmişine bağlıdır. Testis ağrısı konusuna gelelim.

   Abinin testislerini sıkması sonucu bir damar bükülmüş veya ezilmiş olabilir. Bu da testis varikoseline neden olabilir. Testisteki damarlar sıkışarak düğüm düğüm olur.

   Cinsel ilişki esnasında ve boşalma anında bu testis rahatsızlığa kişiye oldukça acı verebilir. Benim tavsiyem doktora gözükmenden yana. Çünkü üzerinden yıllar geçmiş anlattığın olayın.

   Şimdiye alternatif tedavi yöntemlerinin çözebileceği bir şey kalmamıştır. Sorunun cerrahi, bir gözük derim.

 7. Mrb. Hocam bn 1.5 yil once kasık fitigi ameliyati oldum ve son 1 aydir ara sira sag testislerimde agri oluyor ara oyle cok asiri deil ama normal bi agri kasik fitigi ameliyatindan dolayimi boyle oluyor yoksa bi problemm olabilir mi merak ediyorm umarim ciddi bsey deildir tskurlerr…

  1. Merhaba Süleyman,

   Kasık fıtığı ameliyatı olmuşsun ve üzerinden 1,5 yıl gibi bir süre geçmiş. Bu süre boyunca kasık ve makat bölgesindeki kaslarını sürekli zorladıysan iyileşme süreci daha tamamlanmamış olabilir. Ayrıca testisin kasık fıtığından bağımsız bir şekilde de ağrıyor olabilir. Öğrenmek istediğim sadece kendini kasınca mı ağrıyor yoksa yolda yürürken de testisinde ağrın oluyor mu?

   1. Yani hocam bazen oturunca bazen yolda yuruyunce ufak tefek agri oluyor ama hissediyorm bazen de ameliyat yeride sanci yapiyor sanki

    1. Anladım süleyman,

     Büyük ihtimal kasık fıtığından kaynaklanıyordur. Ameliyat yerin ağrıyorsa sağ testisine ağrısı vuruyor olabilir. Şöyle yapalım. Biz her ihtimale karşı, fıtığın tekrarlamasına karşı, bi doktoraa gözükelim. Hem testisinde başka bir problemde olabilir. İçin rahat etmiş olur.

 8. Hocam yaklasik 1.5 yil once kasik fitigi ameliyati oldum ve son 1 aydir sag testisimde cok asiri olmasada agrilar hissediyorm acaba bu agrilar kasik ftigi ameliyatindan dolayimi agri yapiyor yoksa gerckten bi problemm varmi …

 9. Hocam ilk önce şiddetli bi karın ağrısı geldi üstüne sol tesisim çok ağrıyor kıvrandırıyor beni , sebebi nedir geçer mi veya ne yapabilirim

  1. Merhaba Hasan, Yorumun için teşekkür ederim.
   Karın ağrısı mevsimsel sebeplerden ötürü olabilir. Mideni üşütmüşsündür. Gaz sıkışması olmuştur. Ancak testis ağrısının nedeni karın ağrın değildir. Sen yine de karın ağrın için ilaç almaya kalkma. Testisini sıcak suyla sıvazla biraz. Bir de yakın zamanda testisine darbe aldıysan damar bükülmesi veya testiss ezilmesi olabilir. Her durumda doktora gitmeni öneririm. Şiddetli testis ağrılarında direk doktor öneriyoruz.

 10. Hocam merhaba ben 38 yaşında bir erkeğim benim sol testisimin oynarken bi noktası acı veriyor ve sol karın boşluğuna hafiften agriyo nedeni nedir sizce teşekkürler

  1. Merhaba umut,

   yorumun için teşekkürler. Karın boşluğun ağrıyorsa -ve anladığım kadarıyla bu ağrı testislerden karna vuruyor- Varikosel (genişlemiş damar ağları) rahatsızlığınız olabilir. Yakın zaman da ezilme veya darbe alma gibi sorununuz olmadıysa varikoselden şüphelenin derim.

 11. Selam
  Bende de sol testis ağrısı var ama sadece testis ağrısıyla kalmıyor, idrarda zorlanma, yanma, prostat civarında ağrı da var.
  2 yıldır bunları çekiyorum. Kaç defa doktora gittim, türlü türlü ilaçlar kullandım fayda etmedi.
  İdrar ve sperm tahlili temiz çıktı, kan testinde yine kanser ihtimali yoktur, prostat boyu normal. Başka bir şey bulamıyorum.

  1. Merhaba servet, yorumun için teşekkür ederm.

   idrar yolu enfeksiyonu dicem de doktora gittim diyorsun. Apandis olabilir diye düşünüyorum. Bazı apandis rahatsızlığı çeken kişilerde bu belirtiler gözükebilir. Sana tavsiyem maydanoz tüketmenden yana olacak. Bol bol maydanoz tüket. Hatta hafta da bir kere falan maydanoz suyu tüket. Bu boşaltım sistemini rahatlatacaktır. Birde ıhlamur çayı içtin mi ağrıların büyük oranda azalacaktır. Ihlamur çayını marketlerde bulabilirsin. Poşet çay olarak satılmakta 🙂 şimdiden geçmiş olsun.

   1. Tavsiyeler için teşekkürler. Maydonoz tüketiyorum, hatta maydonoz kökünü de kullanıyorum çorbalarda vs. Şu anda kızılcık çayı içiyorum, idrar miktarını arttırıyor, dolayısıyla idrar torbasını boşaltmaya yardımcı oluyor (yine de geceleri bir kaç damla yüzünden 10dk harcıyorum).
    Doktorun ilk tahmini idrar yolu enfeksiyonu üzerineydi, verdiği ilaçlar etki etmedi. Daha sonra antibiyotikler filan yine etki etmedi. Apandis ve böbrek taşından da şüphelendik. Ultrasonla baktıklarında sorun yok gibiydi. Sabahları erken vakitte kalkarsam sağ alt taraflarda kalan bağırsaklar mı ne başka bir şey mi kasılmalar oluyor.
    Ben de bu rahatsızlıklar başladıktan bir süre sonra artık tesadüf mü yoksa bir bağlantısı var mı bilmem reflü çıktı. Ne zaman testislerde ağrı belirse aynı anda yemek borusu, kalp çevresinde de ağrılar beliriyor. Hem gastrolog hem ürolog bir bağlantısı yok dedi.
    Tahliller temiz çıkıyor ama sorun halen devam ediyor.

    1. Kilo durumunuz nedir? Kilolu bir insan mısınız? Birde beslenme alışkanlıklarınız nerelerde? Gündelik hayatınızda nelerle besleniyorsunuz? Sorun mide ile alakalı bir rahatsızlık olabilir. Mide ülseri şüphesi doğdu içimde. Sağlıklı beslenmeyi denediniz mi ?

   2. 183cm/72kg (10kg kadar verdim mide şikayetleri başlayınca)
    Yeteri kadar sağlıklı ve dengeli besleniyorum. Hazır gıda tüketmiyorum. Kendim pişiriyorum. Çoğu alışkanlığı zaten terk etmek zorunda kaldım. Dondurma ve çikolata bile yemiyorum.
    Her ne kadar bir bağ yok deseler de bu testisteki ağrılarla başladı, yukarıyı tetikledi. İnternette benzer durumda olanları da okudum, onlar da bulamamış sorunu. Vücuttaki en hassas bölge, en ufak bir sıkıntıda tüm her şey ağrıyor, tanı zorlaşıyor.

    1. aynen öyle çok doğru dedin son kısımda. Kilon ve boyun orantılı yani uygun kilondasın. Neden ve nasıl testis sorunu yaşabilirsin. Onu düşünüyorum şuan. Ancak bir tanı koyamadım. Acaba irritabl bağırsak sendromu rahatsızlığın mı var? İleri düzeylerde bu rahatsızlık testis ağrısı dahil karın ağrısı mide guruldaması şişkinlik vb. tüm sorunların nedeni olabiliyor. Bir araştır derim. Sonucunu kesinlikle buraya yaz. Meraktayım.

 12. Merhaba hocam
  3-4 Günden beri karnım ağrıyor kassık bölgem sonrada bugün yani tesislerim ağrımaya başladı acı çekiyorum hocam sizce ne olabilir?

   1. Hocam dünler soru sordum da şuan kassık bölgem ağrıyor ve yumurtalıklarım da ağrıyor biraz acı çekiyorum sizce ne olabilir?

 13. Yıllar önce yılda bir kaç kez ağrı olurdu sol testisin bağlandığı kısımda. Bir gün ağrır sonra geçerdi. Hiç yoktan 5-6 ay daha rahatsız etmezdi. 3 yıl önce yine böyle ağrıyla başladı, ondan beri gitmedi, kronikleşti. Fıtık filandır dedim ilk başta, o da değil. Sonra da işte reflüyü tetikledi. Önüne geleni yiyen içen, hiç bir sorun yaşamayan ben, bir kaç ayda alt üst oldu. Şimdi düzenli olarak mide koruyucu hap kullanıyorum. Sakin sayılır son 4-5 aydır. Ama testisler için geçici de olsa rahatlama sağlayan bir şey olmadı. Sadece 1 aylık antibiyotik kullandığım sürede ilk hafta rahatlar gibi oldu sonra yine aynı. Bir de antibiyotiğin yan etkisine kapıldım, cildimde kızarıklıklar oluştu. Onlar da daha yeni yeni iyileşti.
  Bağırsaklarda birşeyler olabilir. Genelde zayıflar. Soğuk alırsam karın bölgesinden başlar hep. Düzenli olarak probiyotikler alıyorum. Genel olarak bağışıklığım iyi. Hatta şu an evde 3 kişi enfeksiyon kapmış(grip gibi davranıyor), antibiyotik aldılar, öksürüyorlar filan, bir tek ben sağlamım.

  1. Bağışıklığının sağlam olması çok iyi bir şey. Ancak kendini bu kadar ilaçlara vermeni doğru bulmuyorum. Mide rahatlatıcı bitkisel çaylar vb. çözümler var. bunlara yönelmelisin. Öte yandan testis ağrısının ülseri başlattığını düşünmüyorum. Çünkü arasında gerçekten buna neden olacak bir bağlantı olamaz. İrritabl bağırsak sendromu üzerinde duruyorum ben. Aklım orada kaldı.

   Bunun dışında da doktor kontrolü gerekir. Sen iyi bir doktora git ve onun çizelgesinden çıkma.

   Eğer irritabl bağırsak sendromunun olduğunu düşünüyorsan her sabah aç karnına bir yeşilçay hazırlayıp iç, sıcak sıcak. İyi gelecektir.

   1. İlaç kullanmayı ben de istemiyorum. Şu an sadece mide koyurucu kullanıyorum (günde bir defa düşük dozda).
    Yeşil çay içemiyorum, midemde doluluk hissi yaratıyor, boğazımda bekliyor gibi hissediyorum.
    Gittiğim doktorlar iyi, tavsiyeler üzerine bilinen özel bir hastaneye gittim. Buraya da yazayım dedim belki benzer durumda birisi görür, belki aklımıza gelmeyen başka bir sebep ortaya çıkar diye.

    İrritabl bağırsak sendromununun belirtilerine baktım. Dışkılama da sorunsuz (arada bir ani dışkılama isteği dışında genel anlamda iyi, kabızlık veya ishal yoktur). Ancak eşlikçi belirtiler arasında bana uyanlar var;
    Uykusuzluk
    Kronik yorgunluk sendromu (Chronic Fatigue Syndrome = CFS)
    Baş ağrısı (migren)
    Fibromiyalji

    1. ben irritabl bağırsak sendromu rahatsızlığının olduğunu düşünüyorum. Tabi burada gören benzer ve farklı bir rahatsızlığı olan olursa zaten yazar. Kendini biraz yeşilçaya alıştırsan çok iyi olur aslında. İçerisine biraz limon da sıkabilirsin. İçimini kolaylaştırır. Ancak miden için biraz tehlikeli olabilir. Dikkatli tüketmelisin.

     Bence tanı listene irritabl’ı da eklemelisin.

   2. Bir sonraki ziyaretimde bunu da sorarım mutlaka. Ama yine de idrarda zorlanmayı, penis ucunun yanması gibi idrar yolu enfeksiyonunu çağrıştıran sorunlara cevap vermiyor.
    Bir çözüm bulursam burada paylaşırım mutlaka.

 14. tamamdır servet,

  Umuyorum rahatsızlığına bir çözüm bulabilirsin. Durumunu burada paylaş. Okurlarımıza bilgi olur.

 15. Onun tanısı nasıl yapılıyor?
  Ben 2 yıl önce gastroskopi için gitmiştim, ondan sonra reflü daha kötü oldu, şimdi doktor tekrar bakmam gerek diyor ülser veya farklı bir hal mi aldı diye.

  1. İrritabl bağırsak sendromu için bir makale yayınlamadık daha. Ancak en kısa zamanda üzerinde çalışacağız. Bu sendrom biraz psikolojik nedenlerin tetiklediği bir çeşit hastalık. Gündelik hayatta hastayı oldukça rahatsız edebiliyor.

   Doktorun kesinlikle tekrar baksın. Çünkü mide ülseri gibi bir durumun varsa bunun için derhal tedaviye başlaman gerekiyor. Ancak ben mide ülserinin olduğunu düşünmüyorum. Umalım ki öyle bir sorunun olmasın da 🙂

   Sağlıklı beslenen bir bireyin mide ülseri olması gerçekten binde 000,1 dir 🙂

 16. @kadir sorduğun soruya buradan devam edelim. Yorumlarını yeni yorum olarak iletirsen sevinirim.

  Şimdi gelelim sorununa. Kasık fıtığı olma ihtimalini değerlendirmelisin. Son zamanlarda yaptığın yanlış bir hareket, zorlama, kasıklarını sıkma, sıkıştırma kasık ağrısına neden olabilir. Kasık ağrın için şurada yazan öneriler senin için iyi olacaktır. http://www.agrisinaiyigelen.com/sol-kasik-ustunde-agri-nedenleri/

  Öte yandan rahatlatıcı bitkisel çaylar tüketmeni tavsiye ediyorum.

  1. hocam şimdi yumurtalık tarafım sancıyor ve oda kasığıma vuruyor sancısı şimdi benim ne yapmam gerekiyor hocam lavobaya girdiğim zaman geçiyor idrar yaptığımda biraz rahatlıyorum bazen bu sancı artıyor sizin görüşlerinizi bekliyorum hocam

 17. @Kadir maydanoz ile beslenmeni tavsiye ederim. Çünkü görünüşe göre idrar yollarının enfeksiyon kapmış olma ihtimali var. Boşaltım sistemini rahatlatacak besinler tüketmelisin. Örneğin, roka, kuzu kulağı, dereotu, maydanoz… Bunun gibi bitkilere şans ver vücudunu yapılandırsınlar.

  Ayrıca idrar yollarının enfeksiyon kapması hakkında bilgi almak için buna tıkla:
  http://www.agrisinaiyigelen.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-nedir/

 18. Hocam yaklaşık 1 aydır sağ testisimde aşırı hassasiyet var kendi çamaşırım deyse rahatsızlık veriyor. Doktora gittim kan ve idrar tahlilleri sorunsuz çıktı. Ultrason çekimi yapıldı her hangi bir sorun çıkmadı. Gittiğim doktor sorun yok dedi beni gönderdi. Fakat benim rahatsızlığım hala geçmedi arada kasık bölgemde ağrı oluyor. Sizden ricam ne yapmalıyım. Hayırlı günler dilerim.

 19. Merhaba hüseyin yorumun için teşekkür ederim.

  Doktorlar hiç bir sorun yok diyorsa gerçekten sorun yoktur. Sorununun psikolojik olabileceğini düşünüyorum ben. Biraz kendini rahatlat ve bitkisel besinlerle daha fazla beslen. Dereotu ve maydanozu bolca tüket. Ayrıca kesinlikle ama kesinlikle pamuklu içlikler giy. Slim külot yerine pamuklu boxer kullan. Bir sorunun kalmayacaktır.

 20. Selam Hocam size bir sönüm olacak.Defalarca Doktora gitmeme rağmen kimse bir tanı bulamadı.
  Benim sorunum Cinsel organın sol tarafında ağrı,yanma ve çekme var.Üstelik deride kararma var.Ayriyeten çok terliyor.
  Acaba Bağırsak sorunları ile ilgili olabilirmi?
  Yada başka bir nedenmi var ?.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 21. Deri de kararma nasıl oluyor? Çok şaşırdım alp. Yorumun için teşekkür ederim. Deri de kararma olması demek bölge de bir şeylerin ters gittiğini işaret eder. Acaba diyorum bir çıban veya kötü bir sivilce olabilir mi?

  Çekme ve yanma gibi sıkıntılar genelde testise ağır bir darbe geldiğinde olur. Son zamanlarda hiç testisine darbe aldın mı?

 22. Merhaba, Testisimin sol bölümünde bir ağrı hissediyorum iki gündür otururken ve ya uzanırken ağrıyor sorunu ne olabilir ve ne tavsiye edersiniz şimdiden Teşekkürler

 23. Merhaba anonim 🙂 yorum için teşekkürler.

  Büyük ihtimal dar iç çamaşırları kullanıyorsun. Bu nedenle testis üzerindeki dokular sıkıştı. daha bol iç çamaşırları kullanmanı tavsiye ederim. Ayrıca ağrını papatya çayı içerek azaltbilirsin. Zamana bırak kendiliğinden düzelecektir.
  Sorunun devam ederse üroloji alanından uzman bir doktora gitmelisin.

 24. Hocam iyi günler yumurtalıkların .ağrıyor

  Birde. Karnım hep boş gibi hissediyorum

  Bazen çok götü ağrıyor ….. Neden olabilir

  İserken bazen zorlaniyorum

  1. Kaan yorumun için teşekkürler. Karnını boş gibi hissetmen mide üşütmesinin belirtisi olabilir. Kış aylarında böyle rahatsızlıklar oldukça fazla olur. Bu dolaylı yollardan testisini de etkileyebilir. İşerken zorlanma sorununa gelelim. Penis ucunda yanma oluyor mu? İdrar yollarını temizlemen için bolca dereotu ve maydanoz tüketmeni öneririm.

 25. Merhaba hocam benim sorunum iki hafta önce başladı.esimle cinsel iliskiye girdikten sonra penis kafasinda siyah renk morluk gibi iki leke olustu suyla ovusturunca yuzuldu ve kizariklik olustu ereksiyon halinde yine o boygeler koyu renge donuyor hafif morarma gibi ilk etapta fazla agrım yoktu sonrasında uyuşukluk hissi baş gösterdi. Ilerleyen zamanlarda uyuşukluk gitti yerini testis torbamin alt kısmında tam ortasında yanma ve ağrıya birakti agrım gün içinde sitdetleniyor. Penisimin ucuna ve sağ kasik bölgeme ara ara ağrı giriyor. Karnımda sürekli bi ağrı hissi ve iştahsızlık bu da halsizlik yapıyor bende üroloji doktoruna gittim idrar tahlili ve röntgen çekti hiç bi sorun yok kronik prostat intahabindan şüphelendi ağrı kesici ve antibiyotik verdi 4 gündür kullanıyorum hiç faydasını görmedim ağrılarım dahada artti ereksiyon ve cinsel ilişki sırasında ağrı ve bosalma sorunu yasamiyorum hafta ağrılarım yok oluyor bu arada motorlu paket serviscisiyim ve motorda bu testis torbamdaki yanma hissi şiddetleniyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Hüseyin, yorum yaptığın için teşekkür ederim.

   Testis ağrın eşin cinsel ilişkiye girdikten sonra olduysa büyük ihtimal cinsel ilişki sırasında ters bir harekete maruz kalmıştır. Buna bağlı olarak damar bükülmesi veya ezilmesi olmuş olabilir. Bu da peniste aynı dediğin gibi morluklara yol açabilir. Bükülen damar kanı etkin iletemediği içinde kasığına doğru bir sıkışma meydana gelmiştir ve bu nedenle ağrı yapıyordur. Motorda da oturduğun vakit aldığın şekil bu bükülmeyi arttırıyor olabilir. Doktorunun verdiği tavsiyeleri kulak arkası etme. Birde sıcak su torbası kullan. Ben sana buradan ilaç önerisi yapamam ancak senin sorunun alternatif önerilerle çözülebilir. Doktorun zaten bir hastalık olmadığı kanısına varmış.

   Gün içerisinde bolca maydanoz tüketmeni tavsiye ediyorum. 2 günde bir maydanoz suyu da içebilirsin. Ancak çok abartmadan. Sonuç alamazsan zeytinyağı ile sıvazlayarak masaj yapmayı dene. Sonucunu buraya yazarsın, bekliyor olacağım.

 26. merhaba hocam size bi sorum olacak belki bi çaresini biliyorsunuzdur.Benim testislerimde 2 senedir yanma var 2 senede kac ilde doktora göründüm doğru düzgün bi çaresi bulunmadı kimisi ilac yazdı ama nedense hic faydasini göremedim bu ulkede doktor mu yok doğru düzgün anlayamadım. neden geçmiyor bu ağrı hayatimi zehir ediyorum bi yerde oturdugum zaman sürekli beni rahatsız ediyor

  1. Selamlar Kamil, Yorum attığın için teşekkür ederim.

   Gelelim sorununa. Bir çok testis rahatsızlığı aslında testis üzerindeki tüylenmeden kaynaklanıyor. Sana tavsiyem testis tüylerini çok bıçaklı bir jiletle temizlemen ve sonrasında da badem ile ceviz yağını karıştırıp testisine masaj yapman olacaktır. Bu yağları her aktarda bulabilirsin. Böylece kıl kökleri beslenecek ve herhangi bir mikrop kapma olasılığı varsa o olasılık ortadan kalkacaktır. Pamuklu iç çamaşırlarını kullanmanı da öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.