bademcik taşı neden oluşur nasıl oluşur

Ağız kokusunun asıl nedeni: Bademcik taşı

Ağız kokusunu tetikleyen bademcik taşları nasıl oluşur?

Bademcik taşları, bir diğer adı tonsil stone veya tonsilit. Bademciklerin üzerinde bulunan küçük, sert, genelde beyaz leke gibi gözüken kötü kokulu taşlardır. Şekli küçük çakıl taşını andırdığı için bu şekilde bir isim almıştır.

Küçücük bademcik taşları ağız kokusuna nasıl sebep olabiliyor? Diye düşünebilirsiniz. Çünkü bademcik de olan böyle basit ve küçük nesnelerin ağız kokusuna nasıl sebebiyet verdiği gerçekten çok garip. Bu küçük beyaz taşlar koku bombası gibi, gerçekten çok iğrenç kokuyorlar ve günümüzde bir çok genç bu durumdan şikayetçi.

Yaşlı insanlarda çoğunlukla görülmüyor. Ancak gençlerde, özellikle kadınlarda ortalamanın çok üzerinde gözlemlemeler olabiliyor. Yaptığımız bir araştırmaya göre “bademcik taşları” arama sorgusu son iki yılda büyük bir yükseliş yapmış.

İnsanlar daha öncesinde ağızlarında daha doğrusu bademciklerinde böyle bir nesnenin var olduğundan habersizdi. Sonrasında, o dönemde televizyonda yayınlanan birkaç haberle insanlar bilinçlendi ve bademcik taşı neden oluşur? Bademcik taşları neden kötü kokar? Bademcik taşları nasıl yok olur? Gibi sorularla kafalarını meşgul etmeye başladılar.

Bu makale de sizlere bu soruların yanıtını vereceğiz ve kafanızdaki sorulara bir nebze cevap olacağız. Başlayalım.

Bademcik taşları neden oluşur?

Bademcik taşlarının yapısı incelediğinde içeriğinin iltihaplı olduğu ortaya çıkmıştır. Bademcik, pürüzsüz ve %100 düz yapıda bir organ değildir. Bademcik üzerinde bulunan ve genelde kript adıyla anılan dilik dilik çukurlar bulunmaktadır.

Tükettiğiniz besinler bir süre sonra bu çukurlara dolar ve bu alanlarda belli bir sertleşme olur. Yutkunurken boğazınıza bir şey batmasının nedeni budur. Çukurları dolduran bu yiyecekler bir süre sonra bademcik üzerinde katılaşarak ağız kokularına neden olur. Şimdi sırasıyla bademcik taşı oluşumunu tetikleyen gıdaları sıralayalım.

Peynir

Susam

Tofu

Badem

Keten tohumu

Süt, Yoğurt

Muz

Yulaf

Gibi besinler kalsiyum ve protein bakımından zengin içeriğe sahip oldukları için bademcik taşlarının oluşmasında büyük rol oynarlar. Biz size burada tabi ki yukarıdaki besinleri tüketmeyin demiyoruz. Yukarıdaki besinleri kesinlikle tüketmeniz gerekiyor.

Burada dikkat çekmek istediğimiz konu şu: saydığımız besinleri tükettikten sonra ağız temizliğini özenle yapmanız yönündedir. Bir gargara suyuyla ağzı çalkalamak ve dişleri fırçalamak bademcik taşlarının oluşumunu büyük oranda azaltacaktır.

bademcik taşları nasıl gözükür

bademcik taşları nasıl gözükür

Bademcik taşım olduğunu nasıl anlarım?

Bunu anlamak aslında oldukça basit ve kolay. Evde ayna karşısına geçerek bunu kontrol edebilirsiniz. Ağzınızı büyükçe açmanız ve dilinizi dışarı çıkarmanız kontrol için yeterli olacaktır. Bademcik üzerinde beyaz lekeler görüyorsanız tebrikler nur topu gibi küçük bademcik taşlarına sahipsiniz.

Öte yandan bademcik taşı olan birinin ağzı çok kötü kokar. Yukarıda da anlattığımız gibi kötü kokmasının nedeni bademcik taşlarının bademcik üzerinde uzun bir süre durmasından kaynaklanıyor. Sabah uyandığınızda ağzınızda garip bir koku ve tat varsa bu da bademcik taşlarına işaret edebilmektedir.

Bademcik taşları ve sigara ilişkisi

Sigarayı yukarıdaki gıdalar bölümüne eklemedik. Çünkü ayrı bir başlığı hakkettiğini düşündük. Sigara zaten ağız kokusunun başlıca nedenidir. Sigara içerken ağız yoluyla vücuda çekilen duman önce dişlere ulaşır ardından dil, damak ve direkt olarak bademciğe uzanır.

Bu yolculuğu sırasında dişleri sarartır, damağı kurutur, dilin tat alma dokusunun yapısını bozar ve bademciklerde iltihaplanma oluşmasına neden olur. Ayrıca bademcikleri de kurutarak bademcik çukurlarının oluşmasına sebebiyet verir. Ayrıca, sigara içen kişilerde bademcik taşları daha büyük ve daha kötü kokulu olur.

Buna bağlı olarak ağız kokusu seviyesi, sigara içmeyen birine göre daha fazladır.

Bademcik taşlarından kurtulmak için bademcik aldırma işlemi

Yapılan araştırmalar sonucunda bademcik, insan vücudunda 4 yaşından sonra önemli hiçbir işlev sağlamadığı netice de kanıtlanmıştır. 4 yaşından küçük çocukların bağışıklık sisteminin korunmasını sağladığı ama yetişkin bir bireyde yalnızca salya ve tükürük salgıladığı ortaya çıkarılmıştır.

Bu nedenle uzman doktor gözetiminde bir bademcik aldırma ameliyatı yaptırabilirsiniz. Çevrenizde bademcik aldırma ameliyatı olan insanlarla etkileşimde olmanızı tavsiye ederiz. Süreç nasıl gelişmiş? Neden bademciklerini aldırmışlar? Bademciklerin yokluğu çok his ediliyormuymuş? Gibi soruları yönlendirin ve cevapları almaya çalışın.

Bademcik taşları nasıl temizlenir?

Ağız kokusunun asıl nedeni olan bademcik taşlarını temizleme işlemi evde bile gerçekleştirebileceğiniz bir şey. Ancak çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. Bir kulak çöpünün ucunu biraz bükerek bademcik taşlarınızı yerleşmiş olduğu çukurlardan çıkarabilirsiniz. Tabi bu işlem sırasında bademciklerinizi fazla zorlamayın.

Herhangi bir acı hissetmeniz durumunda işlemi sonlandırın. Ayrıca ben yapamam, kendime güvenemem diyorsanız, gideceğiniz kulak burun boğaz (KBB) doktorları bu işlemi kısa bir sürede gerçekleştirebiliyorlar. Tabi alanında uzman doktorlara gözükmeniz bu işlem için en kesin adım olacaktır.

ağız kokusunun nedeni olan bademcik taşı işte bu

ağız kokusunun nedeni olan bademcik taşı işte bu

Aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize ne düşündüğünü belirtebilirsin. Ayrıca aynı derdi çeken insanlara da yorum bölümün sayesinde ulaşabilirsin.

Öte yandan en yukarı da soru cevap bölümümüze de ulaşabilirsin. Orada soru sormak çok kolay.

 

Leave a Reply