akciğer kanserine iyi gelen içecekler

Akciğerlerinizi güçlendirmek için içmeniz gereken 3 çay?

Akciğer ağrısına iyi gelen içecekler

Sağlıklı olmak isteriz ama son ana kadar hastalıkları pek önemsemeyiz. Sağlıklı akciğerler için her şeyden önce iyi alışkanlıklarınızın olması gerekir. Akciğerlerimize iyi bakmanın yollarından bazıları tabi ki kötü alışkanlıklardan geçiyor. Bildiğiniz üzere sigara içmeyi bırakmak, toksik ortamlar veya hava kirliliğinden uzak kalmak, bol egzersiz yapmak ve bağışıklık sisteminize iyi bakmaktır bir anlamda. Bu önemli organın bronşit, astım ve enfeksiyon gibi tıbbi müdahaleler gerektiren ciddi rahatsızlıklara yakalandığı vaaka çoktur.

Sevgili doktorunuzun öngördüğü tedavinin yanı sıra, aşağıda paylaşacağımız 3 şifalı çayı içmek de akciğerlerinizi güçlendirecektir.

Taze taze demlediğinizde çaylarınızı yanında bir de sevdikleriniz varsa daha keyifli hissetmenin imkânı var mı? dediğinizi duyar gibiyiz…

 1. Kekik ve ısırgan otu çayı

Akciğerleri temizlemenin ve güçlendirmenin harika bir yolu olan bu çay, öksürüğü geçirmek ve solunum hastalıklarını tedavi etmek için birebirdir. Kekik doğal balgam sökücü ve antiseptiktir.

Isırgan otu ana özelliklerinden biri kan dolaşımı ve akciğerleri temizleyip arındırmasıdır. Isırgan otunun içinde demir, kalsiyum, magnezyum ve silikon gibi bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Hatta kansızlık ve zayıflıktan şikâyet edenlere ve yatalaklara dahi önerilen bir ot çeşididir. Gelin bu kadar bahsedip canınızı çektirmişken çayın tarifinden bahsedelim.

Malzemeler

akciğer kanserine iyi gelen içecekler

akciğer kanserine iyi gelen içecekler

 • 1 yemek kaşığı kekik (30 g)
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu (30 g)
 • 1 bardak su (200 ml)
 • 1 yemek kaşığı bal (30 g)

Hazırlanışı: Su kaynatıp, içine kekik ve ısırgan otunu ekleyin ve 15-20 dakika boyunca demleyin. Hemen ardından, çay soğurken bir 10 dakika kadar daha bekletin ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin ve yavaşça için, içerken çayın buharını da solumayı ihmal etmeyin. Oldukça sakinleştirici etkiye sahip olan bu çayı günde 2 bardak içebilirsiniz.

 1. Sinirotu, rezene ve melisotu çayı

Akciğerleriniz için 2. önerebileceğimiz leziz ve şifalı bu çay, organlarda biriken toksini atmak için en iyi çaylardan biridir. Sigara içenlerin akciğerlerini temizlemede ve varsa enfeksiyonları tedavi edip öksürük söktürmede ideal bir içecektir. Sebeplerini birazcık özetlersek;

Sinirotu: Hava yolunuzu tıkayan her türlü balgamı atmada size yardımcı olup, buhar olarak solunduğunda harika bir iltihap sökücü işlevi de görür. Bu çayı göğsünüzün üzerine sıcak kompres yaparak bile kullanabilirsiniz…

Rezene ve melisotu: Bu iki şifalı bitkiyi birleştirmek akciğerlerinizde biriken toksinleri atmanıza yardımcı olup sizi de rahatlatma da büyük rol oynar.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı melisotu
 • 1 yemek kaşığı sinirotu
 • 1 yemek kaşığı rezene
 • 1 bardak su (200 ml)
 • 2 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: Önce 1 bardak suyu ısıtıyor ve kaynadığında 3 otu da ekliyoruz. (melisotu, rezene ve sinirotu) 20 dakika demlemeye bırakıp, ardından çaya biraz daha demlenmesi için 10 dakika daha veriyoruz.

Sinirotu sebebiyle biraz güçlü bir tada sahip olan bu çaya o yüzden 2 yemek kaşığı bal eklemenizi öneririz. Sert tadına rağmen bu çayı günde 3 defa içmenizi öneririz. Çünkü detoks yapmak ve iltihabı azaltmak için harika bir çaydır.

 1. Ihlamur ve yeşil çay

  sinirotu rezene çayı

  sinirotu rezene çayı

Son olarak da bu leziz çayımız ağırlıklı olarak akciğerleri güçlendirip daha iyi çalışmalarını sağlayarak akciğer sorunları yaşamanızı önlemeyi amaçlar. Hâlihazırda akciğerlerinizle ilgili bir sorun var ise şayet yukarıda bahsettiğimiz 2 çay daha iyi seçenekler olabilir.

Bu tarifte yeşil çayı antioksidan içeriği için kullanılmıştır ve akciğer kanseri başlangıcını önlediğini de bulunmuştur. Tabii ki 100% etkili olmayacaktır, ancak günde 1 bardak büyük bir fark yaratabilir. Neden olmasın? Denemekte ne zarar var değil mi?

Ihlamur spazmla savaşan bir bitkidir ve çok kolay bulunan bir bitki arkadaşımızdır. Rahatlamanıza izin verir, daha iyi nefes almanızı sağlar ve akciğerlerinizi güçlendirir. Ihlamur diğer çay çeşitleriyle de iyi giden hoş aromalı çok güzel bir çaydır.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı ıhlamur
 • 1 bardak su (200 ml)
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: Öncelikle 1 bardak suyu kaynatıp, içine yeşil çay ile ıhlamuru atıyoruz. Çay 10 dakika demlendikten sonra ardından tat vermesi açısından biraz da bal ekleyin. Oldukça leziz bir tadı vardır ve kahvaltıda içilebilecek en güzel çaylardan biridir. Afiyet olsun, işte bu kadar basit tarifler…

One Response

 1. Mehmet Kaya 7 Şubat 2018

Leave a Reply