Aloe Vera Bitkisinin Sırları! Aloe Vera Nedir?

Artık düşündüğümüz kadarıyla Aloe Vera bitkisini duymayan veya karşılaşmayan kalmamıştır. Piyasa da bile saç kremlerinden, diş macununa, bir çok tıbbi ilaçtan, evlerde beslenmesi için saksı da beslenenlerine kadar çeşit çeşit ürün olarak karşılaştığımız bu bitkinin bilinen tıbbi adı ülkemizde Sarı Sabır olarak geçiyormuş. 

Aloe Vera Bitkisi nedir?

Aloe Vera bitkisi ülkemizde uzunca bir zamandır sarı sabır bitkisi olarak zaten biliniyordu fakat Aloe Vera ismiyle son yıllarda oldukça tekrar popüler oldu. Aloe Vera Bitkisinin köken olarak Afrika’da yetiştiğini biliyoruz.

Fakat şuan Aloe Vera bitkisi dünyanın bir çok yerinde aktif olarak yetiştirilmekte, hatta aloe vera yetiştirme alanları sayesinde aloe vera’dan elde edilen jelden yapılan binlerce ürün aktif olarak piyasa da bulunmakta.

Bilindiği gibi Aloe Vera bir çok hastalığa şifa sunan bitki olarak inceleniyor. İçeriğinde ise B1, B2, B3,  B6 Vitaminlerinden, bir çok mineral ve demir, kalsiyum, potasyum bile barındırıyor. Hatta bu da yetmiyor içeriğinde ek olarak alanine, arginne gibi pekte bilinmeyen 20 farklı mineral bile barındırıyor.

Bu kadar mı? Tabi ki hayır, tüm bunlara ek olarak 18 farklı aminoasit barındırdığı da söyleniyor.

Genel olarak özetlemek gerekirse eğer;

Antik Mısır’da rivayetlere göre ‘’Ölümsüzlüğün Bitkisi’’ olarak yorumlanan bu bitki bir çok derde şifa görünüyor. Peki nasıl kullanılıyor?

Aloe Vera Nedir

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera bitkisinin kullanımı oldukça basit. Olgunluğa erişmiş Aloe Vera bitkisinin yine olgun bir yaprağını, bitkiye zarar vermeyecek bir şekilde kopartıyoruz. Daha sonra kopardığımız bu yaprağı ortadan ikiye ya da kenarından ikiye ayırarak içeriğinde ki jeli bir kaba aktarıyoruz.

İşte her şey bu noktada başlıyor;

İçeriğine ayırdığımız bu jeli ister öylece krem yada nemlendirici olarak, isterseniz farklı bitkisel yağlar (örneğin; badem yağı, zeytin yağı.. ) gibi karışımlar yaparak kullanıyorsunuz.

Hatta direk olarak koparılan bitki yaprağının içeriğinde ki jelini ayırmadan ahşap bir havan yardımı ile yavaş yavaş dövüp kullananların sayısı hiçte az değil.

Aloe Vera Nelere iyi geliyor?

Aloe Vera bitkisi bilindiği gibi;

# Cilt nemlendirici olarak kullanılabiliyor,

# Yüz maskesi, saç maskesi olarak kullanılabiliyor,

# Yenebiliyor (çeşitli tarifler mevcut. Bu konuda uyaralım orijinal Aloe Vera bitkisi kullandığınıza dikkat edin.)

# Karaciğere iyi geldiği araştırmalar sonucu ortaya çıkarıldığı söyleniyor. Karaciğere iyi geliyor.

# Çeşitli, bir çok mantar hastalığını öldürüyor. Sterilize ediyor ve iyi geliyor,

# Kolesterol ‘ü dengeliyor!

# Bağışıklık sistemine iyi geliyor ve gelişmesini sağlıyor!

# Sedef hastalığı gibi bir çok cilt hastalığına iyi geliyor,

# Kanserli hücrelerin yayılmasını engelliyor ve hatta kanserle mücadele de oldukça kullanıldığı söyleniyor,

# Yanıklara ve lekeli ciltlere iyi geldiği söyleniyor!

# Kemik erimesi gibi çeşitli kemik hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor,

# HIV ve Herpes gibi hastalıklara da iyi geldiği son dönemlerde konuşuluyor!

Bu kadar çok şeye iyi geldiği söyleniyor, Peki hiç mi yan etkisi yok diye soracak olursanız eğer;

Aloe Vera nın yan etkisi var mıdır?

Aloe Vera’nın bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Yalnızca bazı kişilerde alerjiye sebep olabiliyor. Alerji durumu ise klasik alerji belirtileri, kızarıklık, kızarma, şişme gibi şekillerde ortaya çıkıyor. Fakat yine de doktorunuza danışmakta elbette fayda bulunuyor.

Uyarılar;

Aloe Vera bitkisini evinizde yetiştirebileceğiniz gibi bir çok ürününü satın alabilirsiniz fakat aman bu konuda dikkat; Aloe Vera bitkisini günümüzde bir çok farklı şekli ve türü bulunmakta. O yüzden hangi bitkiyi ve hangi ilacı kullandığınıza dikkat edin.

Sağlıklı Günler Dileriz.

Leave a Reply