elzheimerı tetikleyen etmenler, alzheimer, alzheimer nasıl geçer

Alzheimer hastalığı nedenleri

Yaşlıların en büyük sorunu alzheimer hastalığının nedenleri nelerdir?

Yaşlıların sorunu diye başlık attık ama alzheimer tabi ki sadece yaşlı kesimin sorunu değildir. Ancak genelde yaşlılarda görüldüğü koca bir gerçek. Bu makale de alzheimer hastalığının nedenlerinin yanı sıra nasıl olduğunu da inceleyeceğiz.

Yaşı ilerlemiş insanlar için oldukça büyük sorun teşkil eden alzheimer hastalığı, geçmişte yaşanan tüm anıların silinmesi demektir. Unutkanlık olarak da karşımıza çıkmaktadır. Alzheimer’ın ilk evresi unutkanlıktır. Öncelikle ufak tefek unutkanlıklarla başlar ve zaman ilerledikçe şiddetini arttırır.

Beyne yerleşen bir örümcek gibidir. Bir süre sonra hasta sosyal yaşantısını idare edemez ve yalnızca yaşamsal fonksiyonlarını idame ettirecek hale gelir.

Alzheimer hastalığının başlıca nedenleri

Alzheimer hastalığının en çok bilinen nedeni bu hastalığın ırsi olmasıdır. Genetik kodlamanızda varsa maalesef zamanı gelince bu hastalığa yakalanabilme şansınız vardır.

Ancak alzheimer’a yakalanmamak için yapılabilecek beyin jimnastikleri ve önleme çalışmaları da mevcuttur. Bahsi geçen önlemlere aşağıda yer vereceğiz.

Alzheimer, genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Yaşlıların %80’inde görülecebilecek potansiyele sahiptir. Şimdi alzheimer’ın başlıca nedenlerine iyice bir göz atalım.

Alzheimer’ın başlıca nedenleri arasında,

 • Sinir hücrelerinin iletim yollarının bozulması,
 • Beyin hücrelerinin bir daha yenilenmemek üzere ölmesi,
 • Beyin hücrelerinde protein miktarının artması,
 • Kalıtsal-gen faktörleri

Yapılan onca araştırma gösteriyor ki alzheimer hastalığının, kalıtsal nedenlerden ortaya çıkma olasılığı %10’dur. Yani bu demek oluyor ki alzheimer hastalığının ortaya çıkmasında başka sebeplerde var. Ancak bu sebeplerin ne olduğu günümüz teknolojisiyle bile tam olarak çözülebilmiş değil.

Yani üzülerek şunu söyleyebiliriz ki, alzheimer hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor.  Ancak uzmanlar tarafından yapılan tahminler bu yönde.

Alzheimer’ın, insan beynini bir örümcek gibi kemirdiğini ve ağlar yoluyla yayıldığını biliyoruz. Alzheimer hastaları üzerinde yapmış olduğumuz araştırmaya göre, hastalığın başlangıcından sonrası sürece kadar, alzheimer, hastaların %70’in de sürekli artış gösteriyor. Geriye kalan %30’luk vakaa da hastalık gerilemiş ve kişiler gündelik yaşantısına devam etmiştir.

alzheimer belirtileri, Alzheimer hastalığı nedenleri

Alzheimer hastalığına neden olan başlıca yiyecekler

Beyin hücrelerinin işleyişi insanların beslenme düzenine bağlıdır. Beyin hücrelerini sürekli öldüren ve hücre yenilenmesini yavaşlatan besinler alzheimer’ın etki oranını arttırır.

Alzheimer’ın son yıllarda artması beslenme düzensizliğine bağlıdır. Son zamanlarda insanların beslenme alışkanlıkları sürekli değişiyor ve çevremizde gerçekten sağlıklı beslenen insan oranı geçmiş yıllara göre hayli az.

Düzensiz beslenmenin zararlarını şimdi görmeseniz bile ileri ki yaşam dönemlerinde bu zararları kesinlikle deneyimleyeceksiniz. Sağlıklı yaşam sahibi olmanız adına beyne zarar veren ve hücre yenilenmesini yavaşlatan zararlı yiyecekleri aşağıda sıralayalım.

 • Şeker ve şekerle üretilmiş her şey: Şekerin çoğu zararını televizyonlarda ya da başka mecralarda kesin duymuşsunuzdur. Canan Karatay bile bangır bangır söylüyor. Şimdi bizde burada belirtelim: Uzun süreli şeker tüketimi insan beyninde nörolojik sorunlara yol açıyor. Hafızanın genel yapısını zayıflattığı da bilinen bir gerçek. Tüm yaşam boyunca öğrenme kabiliyetini zayıflattığı ve beyin fonksiyonlarını yavaşlattığını da söylemekte fayda var.
 • Alkol: Karaciğerde oluşan problemlerin çoğu alkol yüzünden olmaktadır. Ayrıca beynin sinirsel yapısını direkt olarak etkilediğini ve bir zaman sonra beyni yeyip bitirdiğini belirtelim. Dengeli düşünme yetisini zayıflatan alkol, hafızaya da zarar verir. Unutkanlık ve bunama gibi beyin problemlerini de tetikler. Uzun süre alkol kullanımı beyin de ve vücutta geri döndürülemez şekilde hasar bırakır.
 • Yağlı ve fast food gıdalar: Yapılan araştırmalar sonucu insanı hantallaştırdığı ve öğrenme bozukluğunu tetiklediği gün yüzüne çıkarılmıştır. Gündelik hayatta, zihnin ihtiyacı olan çeviklik hissini kaybettiren fast food yiyecekler ayrıca hafıza kaybı riskini de yükseltmektedir.
 • İşlenmiş gıdalar: Vücudun merkezi sinir sistemine ve beynin sarmalarına doğrudan zarar veren işlenmiş gıdalar alzheimer’ı tetikleyen bir başka yiyecek çeşitlerindendir. Beynin pratik düşünme yapısını bozan işlenmiş gıdalar, içeriğinde vücudun kimyasal yapısını alt üst edecek maddeler bulundurmaktadır.
 • Aşırı tuz kullanımı: Kalbe direkt olarak zarar verdiğini bildiğimiz tuz içeriğindeki yoğun sodyum değeriyle de beyne zarar verir. Zeka geriliği ve sağlıklı düşünceler üretme kapasitesini düşürdüğü için aşırı tuz tüketimini doğru bulmuyoruz. Olabildiğince uzak durun ve daha sağlıklı baharatlara yönelin.
 • Proteinler: İşlenmiş olarak önünüze sunulan proteinlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Örnek verecek olursak, salam, sucuk, piliç sosis vb. ısıl işlem görmüş işlenmiş gıdalar. Bu gıda türleri beynin sinirsel ağ yolunu proteinlerle tıkar ve sinir sistemini zedeler. Bu da sağlıklı düşünmeyi zorlaştırır.
 • İşlenmiş tatlandırıcılar: Günümüzde çoğu insanın kilosunu korumak ve şeker bağımlılığını azaltmak için başvurduğu tatlandırıcılar aslında beyne oldukça büyük zararlar verir. Beynin uzuvları kontrol etme yapısını zayıflatır ve buna bağlı olarak el titremeleri gibi sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca zihinsel bozuklukları da beraberinde getirir. (Baş ağrısı, stres, içe kapanıklılık, konuşmada zorluk ve akıcı konuşamama gibi)

alzheimer hastalığı tedavisi, alzheimer hastalığı nedenleri,

Alzheimer hastalığında gerekli tedavilere nasıl başlanılır?

Alzheimer hastalığı olan kişilerin günlük hayatında yaşadığı zorluklar ve yaşanan unutkanlıkların neden olduğu ve geri de bıraktığı kasveti azaltmak için etkili alzheimer hastalığı tedavileri bulunmaktadır. Bu makale de etkili alzheimer tedavi yöntemlerinden bir kaçına değineceğiz.

Hasta bireylerin hayatını daha iyi ve yaşanabilir hale getiren bu tedaviler gündelik hayattaki küçük değişikliklerden oluşuyor. Beslenme düzenindeki ufak değişikliklerle alzheimer riski %50 oranla düşürülebiliyor ve alzheimer hastası birinde görülebilen belirtiler azaltılabiliyor. Haydi başlayalım o halde!

Alzheimer doğal tedavi yöntemleri

Sadece beyin kabuğunda 80 milyardan fazla hücre olduğu tahmin ediliyor. Bu hücrelere zarar veren gıdaları yukarı da ele aldık. Aslında en iyi tedavi yukarıdaki zararlı besinleri hayatınızdan çıkarmak olacaktır. Şimdi kendi kalemimizce alzheimer hastalarının günlük yaşantısını normale çevirecek tedavi yöntemlerini sıralıyoruz.

 • Günlük tutmak: Yaşadığınız olayları ve anılarınızı bir yerlere yazmak ve onlara canınız istediğiniz zaman ulaşabilmek, elinize almak zihninizin düzenle geri besleme yapması için çok önemlidir. Yaşadıklarınızı günlük yazarken tekrar etmiş olursunuz ve böylece hafızanız sürekli canlı kalır.
 • Düzenli uyku: Beynin dinlenmesi için düzenli uyku çok önemli bir etkendir. Düzenli uyku sayesinde zihin açılır ve beyin hücrelerinin yenilenme oranı artar. Alzheimer hastalığını yenmek istiyorsanız bolca dinlenmenizi tavsiye ederiz.
 • Einstein’ın tavsiyesi: Alzheimer’a yakalanmamak için önerilen bir diğer tavsiye ise, eve giderken hep aynı yolu kullanmamanız yönündedir. Farklı yollar ile eve varmanız zihninizin anlık düşünce yapısını geliştirir. Bu nedenle her zaman farklı yollarda seyahat edin ve bolca gezin. Gezdiğiniz yerleri hafızanıza kaydedin.
 • Bol su tüketimi: Bildiğiniz üzere vücudun %70’i, beyninde %80’i sudan oluşmuştur. Susuz kaldığınız zaman baş ağrısı çekmenizin nedeni budur. Beyindeki su oranı azalır ve beyin küçülmeye başlar. Hal böyle iken bir beyin rahatsızlığını yenmek için su neden önemli olmasın? Günde 2,5-3 lt. su içmek vücudunuzun canlı kalmasını ve genç görünmesini sağlayacaktır. Buna dolaylı yoldan bağlı olarak idrar yolu rahatsızlıklarınız giderilecektir. Ayrıca beynin sarmal yapısı ve özellikle beyin lobları yeterince beslenecektir.

Beyin sağlığına iyi gelen ve alzheimer hastalığını önleyen besinler-gıdalar

Beyni besleyen, beyin hücrelerinin artmasını sağlayan ve sinir iletim yollarının sağlığını koruyan besinler aşağıdakiler gibidir.

Süt, peynir, tavuk, somon, hamsi, dana ciğeri, pirinç, mercimek, hindi, fasulye, ıspanak.

Beyni besleyen diğer yiyecekler ise,

Yaban mersini, yumurta, yeşilçay olarak belirlenmiştir.

Yorum kısmımız azıcık bir şey aşağıdadır. Bir yorum ile bize ne düşündüğünüzü ve bundan iki akşam önce hangi yemeği yazdığınızı iletirseniz memnun oluruz. 🙂

4 Comments

 1. burak 14 Ocak 2018
  • Atakan 3 Nisan 2018
 2. Buse 3 Nisan 2018
  • Atakan 3 Nisan 2018

Leave a Reply