Arpacık İçin Evde Basit Çözümler

Arpacık deyince hemen akla kirpik altında çıkan kırmızı tombul şişlikler gelir değil mi? Yani evet, gözde çıkan iltihaplanma demektir ve ciddi de bir sağlık sorunu değildir ama oldukça ağrı veren ve rahatsız eden iltihaplanma ile yağ birikimi olan keseciklerdir.

Arpacığın etkeni virüs olup, bu resimdeki gibi şişmenin sivilceden tek farkı ucunun beyaz olmamasıdır. Tabi bu da sivilce gibi yağlanma nedeni ile oluşmadığının sonucudur. Dokunmaya karşı hassas olur ve bir anda ortadan yok olabilir.

Bu makalemizde, evinizde doğal yöntemlerle arpacık tedavisinin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Tedavisi nasıl, ne yapmam gerek?

Arpacık gibi diğer tür iltihaplanmalara da yapılmaması gereken;

 • Baskı uygulamak, ovalamak ve bu iltihaplanmaları sıkıp patlatmaya çalışmak kesinlikle tavsiye edilmez! (öyle de tatlı tatlı kaşınır ki.) Bulaşmayı engellemek için bu kaşınma isteğini bastırmamız gerekecek öncelikle… Ya da ellerinizin temiz ve hijyen açısından güvendiğiniz ufacık bir an kaşıyabilirsiniz. 🙂
 • Bölgenin temiz tutulması çok önemlidir tekrar enfeksiyon kapmasını engellemek için hijyenik olarak özel ilgi istemektedir.
 • Ilık kompres uygulayabilir, bezelerin tıkanmasının önüne geçilebilirsiniz.
 • Bu sürede göz makyajı kesinlikle yapılmamalı ve herhangi kozmetik bir ürün sürmeyin zira yayılmasına neden olabilir.
 • Arpacık iyileşene kadar lens kullanıyorsanız ara verin. Kontak lensler arpacığın yayılmasına yol açabilir.

Arpacık İçin Evde Basit Çözümler

Kocakarı yöntemi diye dalga geçtiğimiz, aslında doğru bildiğimiz ama önemsemediğimiz doğal, sağlıklı ve evde kolayca kullanabileceğimiz gıdalar ve tarifler şunlardır:

 • Nane yaprağı bir tutam ve dövün-ezin arpacık üzerine doğrudan sürün. 5 dakika gözünüzde tuttuktan sonra ılık suyla durulayın.
 • Öncelikle kurutulmuş kadife çiçeği alın aktardan ve yapraklarından bir çay hazırlayın. Süzgeçten geçirdikten sonra sargı bezi yardımıyla arpacığın üzerine çay soğuyana kadar uygulayın.
 • Papatya çayının içerdiği rahatlatıcı bileşenleri ile ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olduğu genelde bilinir ve çok sık kullanılır. Arpacık içinde rahatlıkla kullanılır ve içerisinde biriken sıvının atılmasına yardımcı olur. 1 adet hazır papatya çayı torbasını alarak bir kaç saniye sıcak suda bekletin, sonrasında çıkartıp torbanın içindeki suyunu sıkarak atın. Fotoğrafta görüldüğü gibi torbayı doğrudan gözünüzün üzerine yerleştirin. Soğuduğu zaman kaldırın, gün içerisinde 3-4 kez tekrarlayın.
 • Anti bakteriyel bir bitki olan ekinezya arpacığa iyi gelir ve papatya çayında olduğu gibi ekinezyanın da çayını pamukla arpacık üzerine sürerek kullanabilirsiniz.
 • Evimizdeki doğal ilaç olan sarımsak diğer enfeksiyonları da tedavi ettiği gibi arpacığın da iyileşme süresini kısaltır. Arpacık çıkacağını hissettiğiniz zaman veya çıktıktan sonra 1 diş sarımsağı hafif ezerek kabuğunu soyun ve elinizle 2’ye ayırın. Böldüğü­nüz yerden arpacığın üzerin­de bekletin ama maalesef gözünüz çok acıyacak buna yarım saat kadar dayanabilirseniz sonrasında ılık suyla gözünüzü yıkayabilirsiniz.
 • 1 patatesi soyup, rendeleyerek temiz bir beze sararak, arpacığın üzerine koyun. Patates şişliği alarak iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Gün içinde (temiz bir bezle) 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.
 • Kekik yağı da arpacık için kullanılabilen diğer bir doğal ve antiseptik etkisi olan bir bitkidir. 2-3 damla kekik yağını bir parça pamuğa damlatarak arpacığa sürerek, iyileşme süresini kısaltabilirsiniz.
 • Gün içerisinde 5-6 kere, 15 dakikalık sürelerle arpacığın üzerine gözünüz kapalı şekilde olmak üzere sıcak kompres yapabilirsiniz.

Normalde 5 gün içerisinde geçebilen arpacıkların iyileşme sürelerini yukarıdaki doğal yöntemler ile hızlandırabilirsiniz. Güzel gözler, güzel bakışlar ve güzel yaşam dileğiyle…

Leave a Reply