baş ağrısı için ağrı kesiciler

Baş ağrısı için ağrı kesiciler

Baş ağrısı için hangi ağrı kesicileri kullanmalıyız? Ağrı kesici kullanmak doğru mu?

Ağrı kesici olarak ne kullanırsınız? Ağrı kesicileri genel hatlarıyla mı alırsınız yoksa ağrı yerine ve türüne nazaran mi kullanırsınız. Baş ve boyun ile kafa tası kemik ağrıları için, önerdiğiniz en kuvvetli ağrı kesicileriniz neler? Bel ağrıları için ne kullanıyorsunuz?

Eklem ağrıları ile tabir edilen ağrılarınız var mı? Varsa ne yapıyor, hangi devaları kullanıyorsunuz?

Her baş ağrısı durumunda ağrı kesici kullanımı ne kadar doğru?
Migren, tansiyon baş ağrısı, küme baş ağrısı şeklinde primer baş ağrılarında ve öteki daha nadir görülen baş ağrısı ataklarında hastanın klinik özelliklerine müsait ağrı kesiciler önerilmektedir. Uzmanlar ağrı kesicilerin her baş ağrısında kullanılmaması gerektiğini özellikle belirtiyor.

Baş ağrıları görülen hastalarda önemli olan ağrının olmaması ya da sıklık ve şiddetinin azaltılmasıdır. Bu daha çok ağrı kesici özelliği olmayan profilaktik tedaviler belirli sürelerle kullanılmaktadır. Hastalara bu profilaktik tedavilerin uygulandığı vakitlerde ağrı atakları olduğu taktirde kullanabilecekleri ağrı kesiciler de önerilmektedir.

Bu ağrı kesicilerin daha önce kullanmadıkları bir gruptan seçilmesine özen gösterilmektedir.

Sinirsel tipte baş ağrıları için ağrı kesici almak  gereklidir ve hafifçe ağrı kesiciler de, kısaca parasetamol grubu devalar da bu durumda oldukca etken olabilir. Fakat migren tipi ağrılarda rahat ağrı kesiciler çoğu defa işe yaramaz. Şu demek oluyor ki parasetamol devalar tek başına işe yaramaz, sadece kafeinle beraber alındığında birazcık etken olabilir.

Baş ağrısı olan kişilerin çok fazla ve çeşitli ağrı kesici kullanımına bağlı olarak, kronik günlük baş ağrısı denen, ayın çoğu gününde az da olsa baş ağrısının olabildiği klinik tablolar görülebilmektedir. Bu klinik tablo yanlış ağrı kesici kullanımı sonucu sıkça görülebilmekte ve hastaların tedavi dönemini zorlaştırmaktadır.

Gün içerisinde şiddetini arttırarak devam eden ağrılarda, antiromatizmal yahut antifenlamatuar denilen ilaçları kullanmak daha etken sonuçlar verir. örneğin ibuprofen yada naproksen grubu ilaçlar, vücudun ihtiyacı kadar dozlarda alınmalıdır. Bu dozların parça parça değil de bir defada alınması daha sağlıklı ve normal olacaktır.

Migren ağrılarında kullanılan devalar

Migren tipi ağrılarda, triptan grubu ilaçlar da kullanılır. Bunlar aslına bakarsak ağrı kesici ilaçlar değildir. Sadece beyin zarındaki damarlarda bulunan iltihabı giderirler ve bu damarların daralmasına yol açarlar. Dolayısıyla bu grup tedavi yöntemleri, sadece migren hastalarında kullanılırlar. Ne kadar güçlü olursa olsun, başka bir ağrıya hiç bir etkinliği yoktur.

baş,ağrısını,kesen,ilaçlar

Baş ağrısına iyi gelen ilaçlar

Dolorex, arveles, parol, minoset, majezik, apranax, cataflam baş ağrıları için kullanabilirsiniz.

Uyarı

şahıs hayatında ilk kere, çok şiddetli ve yaklaşık 1 dakika arasında en yüksek şiddetine ulaşan baş ağrısı tarif ediyorsa “subaraknoid kanama”dan şüphe edilir. Subaraknoid kanama, beyin damar duvarlarındaki anomaliden meydana gelen balonlaşma şeklinde tanımlanacak anevrizmaların yırtılması sebebiyle oluşur.

Baş ağrısı bazı hastalar tarafından ”başımın içinde bir şey patladı” şeklinde de ifade edilir. şikayeti olmayan hastada ani ve şiddetli baş ağrısı ile beraber bilinç değişimleri, uyku hali, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, epilepsi (sara) nöbetleri gözlenebilir.

Bu durumdaki hastaların yaklaşık dörtte birinin 24 saat arasında yaşamsal tehlikesi bulunduğu için belirtiler ortaya çıktığı anda hemen hastaneye başvurulmalıdır.

2 Comments

  1. Cengizhan 30 Ekim 2017
  2. Burak 31 Ekim 2017

Leave a Reply