hamilelik-cinsyet-belirleme-takvimi.jpg

Bebek cinsiyeti hesaplama | Hamilelik Takvimi

BEBEK CİNSİYETİ HESAPLAMA

Bebek beklemek ve bu dünyaya yeni bir canlı getirmek bu hayatta yaşanabilecek en büyük heyecanlardan biridir. Bebek sahibi olan kişiler bebeklerinin kız mı erkek mi olacağını çok merak ederler. Bebek cinsiyetine normal şartlarda 9-10. Haftalarda öğrenilmektedir. Yumurta ile spermin döllenmesi ile meydana gelen bebek 7. haftaya kadar gelişim göstermektedir. 7. haftasını tamamlamış olan bebeğin cinsiyet farklılıkları oluşmaya başlar.

Tıbbi Yöntemler İle Bebek Cinsiyeti Öğrenme

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyen ebeveynler ultrason yöntemi ile cinsiyetini öğrenebilirler. Ultrason ile bebeğin cinsiyeti öğrenmek istediğinde anne ve babanın 12-13 haftaya kadar beklemesi gerekmektedir. Tabi bu haftalarda öğrenilen cinsiyete göre garantisi bulunmamakla beraber 16. hafta da daha garantili bir şekilde cinsiyet görüntülemesi yapılabilir.

Bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için tabi biraz beklemek gerekmektedir. Ultrason yönteminin dışında farklı bir takım yöntemler ile de cinsiyet tahmini yapılmaktadır. Bu yöntemler ultrason gibi bir yöntemlere göre daha geleneksel olduğundan gerçeği yasıtması beklenmez. Tamamen tahmin üzerine olan yöntemler olduğunu söylemek doğru olacaktır.

hamilelik-cinsyet-belirleme-takvimi.jpg

Çin Takvimine Göre Bebek Cinsiyeti Hesaplama

Çok eski zamanlardan beri Çinlilerin kullandığı bu Hamilelik takvimi ile Çin’de bebeğin cinsiyetini belirliyorlardı. Tıbbi bir yönü olmasa da Çin inanışlarına göre bu takvimden çıkan sonuç doğru sonucu vermekteydi. Günümüzde Çin’den diğer ülkelere de yayılan bu yöntemde önemli olan annenin hamile kaldığı ay ve hangi yaşta hamile kaldığıdır. Bir takvim vardır ve bu takvim üzerinden annenin yaşı ve hamile kaldı ayın çakıştığı nokta bulunarak bebeğin cinsiyet belirlemesi yapılmaktadır.

 

Japon Takvimine Göre Bebek Cinsiyeti Hesaplama

Bu cinsiyet hesaplama yöntemi de Çin takvimine göre hesaplama yöntemi ile benzerlik göstermektedir. Çin takviminde sadece annenin yaşı ve hamile kaldığı dönemler önemli iken Japon takvimine göre bebek cinsiyeti hesaplanma durumunda annenin doğduğu ay, babanın doğduğu ay, Bu iki tablodan bulunan değerinde hamilenin başladı ay tablosundan cinsiyet elde edilmektedir.

Japonya’da aile planlamasına oldukça önem verilmekte ve çocukların cinsiyet hesaplamasının bu şekilde doğru olduğuna inanılmaktadır. Bu yöntem diğer ülkelerde de ilgi görmektedir.

 

Leave a Reply