bebeklerde ishal

Bebeklerde yeşil ishal nasıl geçer?

 En etkili ve hızlı çözümler nelerdir? İshal neden olur?

Genelde bebeklerde ishal çoğu zaman kış aylarında görülür. Özellikle yeni anneler, bebeklerde ortaya çıkan ishali önemsemeli ve takip etmelidir.

Bebekte ishal ne zaman görülüyor? Gün içerisinde kaç defa ishal oluyor? Bebek günde kaç defa kaka yapıyor? Gibi soruları önce kendinize sormalı ve cevapları bir yere not etmelisiniz. Dilerseniz yoruma da yazabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırız. Konumuza dönelim.

Bebek ishal olduğu zaman öncelikle dışkısı gözlemlenmeli ve incelenmelidir. Çünkü bebeklerin bünyesi hassastır ve her etkenden nem kapabilir. Bebeklerde ishal rahatsızlığını önemseyin diyoruz çünkü ishal bebekler için ölümcül olabilir. Neden ise, vücuttan çok fazla sıvı kaybına vakıf olmasındandır.

Bilindiği üzere vücudun %70’i sudur. Oran böyle iken bebeklerin vücudundaki su değeri çok önemlidir ve düşmemesi gerekir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri zayıftır. Bu yüzden özellikle bebek ishal olduğu dönemlerde gözünüzü bebeğin üzerinden ayırmamalısınız.

Bebeklerde ishal neden olur?

Bebeklerde ishal genellikle kış aylarında görülür. Mevsim geçiş aylarında her insan da ortaya çıkabilir, tabi bebeklerin ishal olması daha olasıdır. Çünkü vücutları daha zayıf ve bakıma muhtaçtır. Bebeğin ishal olmasının bir numaralı nedeni “üşütmesidir.”

Yaz aylarını geride bırakıp kış aylarına geçiş dönemlerini yaşarken bebeklerin ciğerleri, içine çektiği havayı ısıtamaz ve bu yüzden dolaylı yoldan midesini üşütebilir ve küçük motorlarını bozabilir. 🙂 Özellikle 4-5-6 ay bebeklerde sıkça görülen bu durumda doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Bebeğin günde 2-3 defa ishal olması normal karşılanabilir. Ancak 5-6-7 defa ishal olduğunu gözlemlerseniz anlayın ki bir sorun var. Bebeği derhal doktorunuza götürün.

Bebeğin ishal olmasının diğer nedenlerinden biri de vücuduna giren besinlerdir. Yeni doğmuş ve yaşını doldurmamış bebeklerin tek besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü yoluyla bebeğe, aslında kendi yediklerinizin vitaminini vermiş oluyorsunuz.

Dolayısıyla bebeğin yediklerinden çok sizin yedikleriniz çok daha önemli. Yaşını doldurmamış bir bebeğe zaten anne sütünden başka bir şey verilmez, verilmemelidir. Bu dönemde sizde yediklerinize dikkat etmelisiniz. İşte yerseniz bebeği ishal yapacak olan bazı yiyecekler;

-Acı biber

-Yapay yağlar

-Yapay şekerler (tatlandırıcılar vs dahil)

-Kafein (Kahve ve kola)

-Çözünmesi güç besin lifleri

-Alkol

Gibi ishale neden olacak besinler tüketirseniz bebek rahatsızlanabilir. Sizin bünyeniz güçlü olduğundan yediklerinizin zararlarını kaldıracaktır ancak unutmayın ki siz bir annesiniz ve bir bebek emziriyorsunuz.

Bebeğin bağışıklık sisteminin sizinki kadar güçlü olduğunu düşünmek yanlış olur. En azından emzirmeyi bırakana kadar kendi vücudunuza bebek muamelesi yapmalısınız.

ishal nasıl geçer

ishal nasıl geçer

 

Bebeklerde yeşil ishal neden olur?

Bebeklerde genelde ishal rahatsızlığı görüldüğü dönemlerde dışkı da yeşil renk yoğunluktadır. Yeşil rengin yoğunluğu bebeğin, ishalden ne kadar etkilendiğini ortaya koyar.

Örneğin, dışkı çok bozuk ve sulanmış ise rengi de açık yeşil ise bebek ishal rahatsızlığını en üst düzeyde yaşıyor demektir. Yeşil renk koyu ve dışkı da bozulmalar az ise bebeğin ishal olması normal demektir. Siz yine de bebeğin küçük bedenlerine güvenmemelisiniz.

Doktora danışarak hareket etmek yapabileceğiniz en doğru yöntemdir.

Bebeklerde yeşil ishalin nedeni

Öncelikle bebeklerde ilk “yeşil” ishalin nedeni üşütmedir. Bebeğin bünyesi dayanıklı olmadığı için midesini üşütmüş olabilir. Bu dönemde bebeği sıcak tutmaya özen gösterin.

Diğer bir neden ise, sizin yediklerinizdir. Günlük öğünlerinizde tüketmiş olduğunuz herhangi bir besin bebeğin bünyesine ağır gelmiş olabilir. Bu kısım emziren anneler için geçerlidir. Unutmayın siz ne yerseniz bebeğinizde onu yiyor 🙂

Yukarıda bebeklere ağır gelebilecek bazı besinlere yer vermiştir. Ayrıca bu besinler annelere de zorluk yaşatabilir. Örneğin, bebek emzirirken meme uçları acıyabilir ve yanabilir. Ayrıca bebeklerin annelerine bir tavsiyemizde çok yağlı besinler tüketmeyin demek olacaktır.

Bebeklerde yeşil ishal nasıl geçer?

İlk başta belirtelim, kuru kahveyi ağzınıza atıp sonra bebeği emzirmeye çalışmayın. Kahvenin besin değerleri bebeğe ağır gelebilir. Bebeğin ishali nasıl geçer? diye düşünmeden önce bunu bilin. Şimdi gelelim etkili ishal geçirme yöntemlerine,

-Muz yiyin. İki adet muzu puding kıvamına getirip yiyebilirsiniz. Ardından bebeğini emzirin. Ancak muzu çok abartmayın. Çünkü bebeğinizi kabız yapabilir.

Öte yandan muz, potasyum değeri yüksek bir yiyecek olduğu için bebeğinizi diri tutacaktır. Yani hastalığı sağlıklı geçirecektir ve dinç olacaktır.

-Sıcak yerde ılık banyo yaptırın. Evet bebeğinize sıcak yerde bir duş aldırın. Ancak en ufak bir esintinin bile olmamasına özen gösterin. Mide kısmına sıcak suyla hafif masajlar yapın. Bu işlemi yapmanız bebeğinizi oldukça rahatlatacaktır ve gaz çıkarması kolaylaşacağı için mutlu olacaktır.

Aynı şekilde mide arkası yani bel kısmını da ovalayabilirsiniz.

-Kış aylarında daha sağlıklı bir yaşam için C vitamini tüketin. Sizin C vitamini almanız bebeğinde C vitamini almasını sağlayacaktır. Böylelikle hastalığa yakalanma riski hayli düşecek ve bağışıklık sistemi de bir hayli güçlenecektir.

-Sebze yiyin. Sadece ishal için değil. Herhangi bir rahatsızlık için sebze yemeniz hayati önem taşımaktadır. Sırf ishal içinde maydanoz tüketebilirsiniz. İshale neden olan bütün bakterileri ve virüsleri yok edecektir.

-Bol sıvı tüketin. Bol bol su içmeye özen gösterin. Bebeğin vücudunun susuz kalmaması oldukça önemli bir konudur. Bu maddemizi kesinlikle dikkate alın. Günde 2 litre su tüketiyorsanız 3 litre su tüketmeye başlayın.

-Bebeğe esneme hareketleri yaptırın. Hafif ve zorlayıcı olmayan esneme hareketleri bebekleri rahatlatacaktır ve vücutlarını güçlendirecektir. (Detaylı olarak konuyu ele aldığımız zaman linkini bu alana ekleyeceğiz.)

bebeklerde ishal nasıl geçer

Bebek ishal olduğu dönemlerde bebeğe kesinlikle ilaç kullandırmayınız. Çünkü bebeğin vücudunun ilaca nasıl bir reaksiyon vereceği kestirilemez. Kesinlikle bebek ishal olduğu zaman ilaçtan uzak duruyoruz.

Bebeğin ishal durumuna göre doktora başvurmayı unutmayın. Bebeğinizi sevin ona iyi bakın. Mutlu gelecek, güzel yarınlara…

Yorumlarınız bizler için değerlidir. Ayrıca makale altına yorum atmanız sizden sonraki okurlarımız içinde yönlendirici ve bilgilendirici olacaktır. Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz. Bunun yanı sıra bu makalemiz yorumlarınız baz alınarak sürekli güncellenecektir. 

ÖNEMLİ UYARI

Yukarıda saymış olduğumuz, makalemizde geçen hiçbir besini bebeğinize direkt olarak vermeyin veya vermeye çalışmayın.

İlk altı ay kesinlikle sadece anne sütü bebek için hayati önem taşımaktadır. Bizim tavsiyemiz ise 1,5 – 2 yaşına kadar anne sütü ile besleyin. Ancak yaşını doldurmamış bir bebeğe kesinlikle anne sütü dışında bir şey yedirmeyin, içirmeyin.

Aradaki zamanda azar azar bünyesini alıştıracak şekilde lapa halinde mamalar verebilirsiniz.

Aşağıdaki yorum bölümünden bebeğinizin durumunu iletebilirseniz sizden sonraki kullanıcılarımız içinde bir bilgi bırakmış olursunuz. Orası yorum yapın diye var 😉 Ayrıca soru cevap bölümünden bizlere anında soru sorup anında cevap alabilirsiniz.

3 Comments

  1. Dilek 19 Kasım 2017
  2. Nihat 19 Kasım 2017
  3. Burak 20 Kasım 2017

Leave a Reply