vücut-kitle-endeksi-hesaplama-aracı-nasıl-kullanılır

Beden-vücut kitle indeksi hesaplama aracı | Detaylı sonuçlar

Kilonuzun ne kadar fazla veya ne kadar az olduğuna beden-vücut kitle indeksiniz karar verir. Obez misiniz? veya çok mu zayıfsınız? bunu anlamanın tek yolu beden-vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanmaktır. Çoğu kişi bu aracı kullanarak kilosunun vücuduna etkilerini öğrenebiliyor ve buna göre bir beslenme çizelgesi oluşturabiliyor. 

Beden-vücut kitle indeksihesaplama aracını kullanmak çok kolaydır. Aşağıdaki boşluklara kilonuzu ve boyunuzu yazarsınız. Beden-vücut kitle indeksi hesaplama aracı da otomatik olarak bunları hesaplayıp “çok kilolusunuz, çok zayıfsınız, 1.derece obezsiniz” diye uyarılarda bulunur.

Bunlar tamamen otomatikten gerçekleşir. Normal kiloda birisine de “normal kilodasınız” diye durum gösterir.

Beden-vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Bu aracı kullanarak günlük beslenme öğünlerinizi düzenleyebilir ve olmanız gereken kiloyu öğrenebilirsiniz. Boy ve kilo orantısı sağlığınız açısından çok önemlidir. Araca girdiğiniz veriler bir algoritma da işlenir ve vücudunuzun kilo durumunu size bildirir.

Sizde bu bilgiyi baz alarak kendinizi cesaretlendirebilirsiniz. Öte yandan vücudunuzun sağlık durumuna ilişkin bilgilere de ulaşabileceğiniz için bu aracı kullanmaya başlamak kolay kilo almanız veya sağlıklı kilo vermeniz açısından güzel bir adım olur.

Nasıl zayıflanır? başlıklı makalemize giderek bilgi alabilirsiniz.

Beden-vücut kitle indeksinizi hesaplayarak sağlığınızı koruyun!

Fit bir vücuda sahip olmanın ilk ayağı, kafanızda bunu netleştirmenizdir. Kafanızda bir düşünceyi veya bir hayali netleştirmek içinde bilgi sahibi olmanız gerekir. İşte bu nokta da size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz beden-vücut kitle indeksi hesaplama aracını yayına aldık.

Okurlarımızın vücut sağlığına ilişkin bilgilere daha kolay ulaşması ve sağlıklı bir yaşam yaşaması bizim için çok önemlidir. Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak aslında yalnızca kilonuzun durumunu öğrenmiş olmayacaksınız, fit bir vücut için neler yapmanız gerektiği konusunda da ilk adımını atacaksınız.

Vücut-beden kitle indeksi nedir?

Vücut kitle indeksi, 18 yaşını geçmiş, yetişkiliğe erişmiş bir bireyin kilosunun, boy baz alınarak ve arasındaki orantı hesaplanarak “normal” olup olmadığını gösteren sayısal bir parametredir.

Kısaca anlatmak gerekirse, vücut kitle indeksi vücudunuzun yağ oranının sağlık açısından durumunu belirleyen matematiksel bir orandır. Bu oran göz önüne alınarak yukarıda da belirtiğimiz gibi vücudunuzun kilo ve yağ durumunu bir cümle içinde size bildirir.

vücut kitle endeksi hesaplama aracı

vücut kitle indeksi hesaplama aracı

Kilo durumuna göre neler yapabilirsiniz?

Eğer, test etmeniz durumunda “zayıf” çıkarsanız, sağlıklı bir şekilde kilo alma çalışmalarına başlamanız gereklidir. Çünkü vücudunuz olması gerekenden daha zayıftır ve büyük ihtimal cılız bir görünüme sahipsinizdir. Kilo almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. “Nasıl kilo alınır? kilo almak için yapabilecekleriniz nelerdir?”

Eğer kilo durumunuz “normal” çıkarsa, yediğiniz öğünlerde ne tüketiyorsanız onları tüketmeye devam etmelisiniz. Sağlıklı bir şekilde yaşıyorsunuz demektir ve fazladan besin takviyesine ihtiyacınız yoktur. Fit bir görünüme sahip değilseniz ideal kilonuzda spor yaparak fit bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eğer kilo durumunuz “fazla kilolu” çıkarsa, beslenme şeklinize bir çeki düzen verme zamanınız gelmiş demektir. Aşırı yağlı ve aşırı şekerli tüketimine dikkat etmelisiniz ve tuz tüketimini de azaltmalısınız. Ayrıca aşağıda zayıflamanız için size yardımcı olacak bir yazının linkini bırakacağım. O bağlantıya tıklayarak zayıflama önerilerimizin bulunduğu yazımıza gidebilirsiniz.

Eğer kilo durumunuz “1. derece obez” çıkarsa, beslenme şeklinizi değiştirmenin yanı sıra spor ve egzersiz yapmaya da başlamanız gereklidir. Sağlıksız bir yaşam sürüyorsunuz ve yediklerinize hiç dikkat etmiyorsunuz sonucu karşınıza çıkar. Ayrıca bir diyetisyenden destekte alabilirsiniz.

Eğer kilo durumunuz “2. derece obez” çıkarsa, kesinlikle bir diyetisyen yardımı almalısınız. Yedikleriniz kesinlikle tamamen sağlıksız besinlerden oluşuyor demektir. Beslenme düzeninize evrim geçirtmelisiniz ve artık sağlıklı bir şekilde yaşamaya başlamalısınız. Aşağıda size kolaylıkla kilo vermenizi sağlayacak bir kaç bağlantı bırakacağım.

Eğer kilo durumunuz “3. derece obez” çıkarsa, kilonuzu ve yağ oranınızı kontrol altında tutmanız gerektiği anlaşılır. İpleri kendi elinize alma vakti gelmişte geçiyor demektir. Kesinlikle tıbbi destek almalısınız ve zayıflama çalışmalarına derhal başlamalısınız. Sağlıksız yaşantınızın yanı sıra oldukça zorlu bir hayat yaşıyorsunuz demektir.

3. derece obez insanlar genellikle tek başlarına bir işi yapamazlar. Bu seviye kilonuzun gelebileceği en yüksek seviyelerdendir. Size tavsiyemiz sitemizde dahi vakit kaybetmeden derhal bir doktora başvurmanız olacaktır. Çeşitli kalp hastalıklarına yakalanmanız olasıdır ve diğer bir çok sağlık sorununuzun sebebi de aşırı kilolarınızdır.

Zayıflamak için ilgili bağlantılarımıza göz atmak isterseniz buyrun,

30 günde nasıl kilo verilir?

Zayıflamak için neler yapılmalıdır? Nasıl zayıflanır?

Aşağıdaki yorum alanını kullanarak bizlere yorumlarınızı bildirmeniz bizi çok heyecanlandıracaktır. Ayrıca soru cevap panelimizden aklınıza takılan her türlü soruyu iletebilirsiniz ve sizinle aynı sorunu yaşayan kişilerle iletişim kurabilirsiniz. 

Leave a Reply