boğaza çekirdek batması ve boğazda takılan kılçık nasıl çıkarılır

Boğaza çekirdek batması ve bademciklerde kılçık kalmasına ne yapılır?

Boğaza batan çekirdek kabuğu – kılçık nasıl çıkarılır?

Boğazınıza çekirdek veya kılçık battıysa veya bademcikleriniz de çekirdek – kılçık kaldıysa ve bu sizi rahatsız ediyorsa size yardımcı olacak birkaç önerimiz olacak. Çekirdek oldukça çok sevilen ve tüketilmeye başlanınca bir türlü kendimizi durdurmamıza izin vermeyen bir kuruyemiş türüdür.

Ancak o kadar sert kabukları vardır ki bazen lezzetine kapılıp bu kabukları da yutabiliyoruz. Bu kabuklar bazen bir balık kılçığından daha sert olabiliyor.

Gırtlağa ve bademciklere batan çekirdek kabuğu için ne yapabiliriz?

Hal böyleyken bu duruma çok güzel bir deyim eşlik ediyor, “gülü seven, dikenine katlanır.” Peki bu sert kabuklar yüzünden çekirdek yemekten vaz mı geçeceğiz? Tabi ki de hayır. Şimdi aşağıda sizlere yardımcı olacak önerileri madde madde anlatacağım ve boğazınıza durmuş olan o çekirdek kabuğunu anında ortadan kaldıracaksınız. Başlayalım…

Boğaza çekirdek batması durumunda neler yapabiliriz? İşte çözüm önerilerimiz

Boğaza çekirdek batması ve kılçık kalması durumunda yapabilecekleriniz,

 • Zeytinyağı: Gırtlağınıza batan ve sizi sürekli rahatsız eden çekirdek kabuğunun kolaylıkla kayıp yemek borunuzdan aşağıya inmesini sağlayacaktır. Bir yemek kaşığı zeytinyağını ağzınıza alıp, çekirdek kabuğu ne tarafta kaldıysa kafanıza o yana çevirip yutmalısınız.

Yutarken de öksürmeyi ve tıksırmayı unutmayın. Bu çekirdek kabuğunun yerinden oynamasını sağlayacaktır.

 • Koca bir sokum ekmek: Çekirdek kabuğunun ekmeğe takılmasını umut ederek ağzınıza koca bir parça ekmek alıp çiğnemeden yutmaya çalışmalısınız. Zorlanıyorsanız ağzınızda biraz evirip çevirip çiğneyin ancak lokmanın büyük kalması çok önemlidir.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta da ekmeğin içini kullanmanız olacaktır. Çünkü yutkunma esnasında ekmeğin sert yerlerinin boğazınıza ve bademciklerinize zarar vermesini istemeyiz. Bir parça ekmek içi ayarladıktan sonra kafanızı yukarı doğru kaldırıp boğazınızı ayırıyorsunuz.

Bu esnada ağzınızdaki ekmeği yutuyorsunuz. Çekirdek kabuğu bu ekmek lokmasına takılıp midenize inene kadar buna devam edin.

 • Çikolata ezmesi: Yoğun ve yapışkan olduğu için listemizde yer bulan çikolata ezmesi boğazınızda tükürük salgılarının birikmesini sağlar. Bir tatlı kaşığı çikolata ezmesini ağzınıza alıp hiç ıslatmadan direk yutun. Ardından da öksürüp çekirdek kabuğunu çıkarmaya çalışın.

Büyük ihtimalle çekirdek kabuğu yerinden çıkacaktır, sizde rahata kavuşacaksınız. Aşağıda diğer çözümlere de göz atın.

boğaza çekirdek veya kılçık batması

Bir de bu yöntemleri deneyin! Boğazda batma hissinden kurtulun.

 • Limon suyu: Bir kaseye iki adet limonu iyice sıkın ve bu limon suyuyla gargara yapın. Limonla aranız kötüyse içerisine 3-4 yemek kaşığı su da ekleyebilirsiniz. Bu karışımla bir güzel gargara yapmak hem ağız kokusuna çare olacak hem de batma hissini ortadan kaldıracaktır.

Yalnızca bir kez deneyiniz. Limon asidik bir bitki olduğu için zarar görebilirsiniz. Aman dikkat!

 • Bal: Bir yemek kaşığı balı ağzınıza alın ve hiç bekletmeden yutun. Bal zaten yoğun bir sıvılıkta olduğu için boğazınıza zarar vermez. Aksine boğaz şişliklerine ve boğaz ağrılarına iyi gelecektir. Bal boğazınıza takılan çekirdeği battığı yerden söküp götürecektir.

Ayrıca  bademcikleriniz de bulunan bademcik taşları da bu baldan nasibini alacaktır ve onlarda bal ile midenize inecektir.

 • Zencefil ve bal: Zencefil parçalarını veya direk tozunu bal ile karıştırın. Büyük bir yemek kaşığı yapın ve ağzınıza atın.

Bunu diğer boğaz ve bademcik sorunları içinde kullanabilirsiniz.

 • Ihlamur çayı için: Sıcak bir ıhlamur çayının yumuşatamayacağı hiçbir şey yoktur. Ayrıca ıhlamur çayını günde 2 – 3 defa tüketebilirsiniz.

Öneri: Ihlamur çayını şekersiz için ve içerisine bir dilim limonu sıkın.

 • Parmağınızı kullanın: İyice öksürüp telefonun flash ışığını kullanarak aynaya bakın ve batan çekirdeğin yerini belirlemeye çalışın. Çekirdeği görüyorsanız işiniz kolay, görmüyorsanız hislerinize güvenmek zorunda kalacaksınız.

Çekirdeğin konumunu belirledikten sonra parmağınızla çekirdeği battığı yerden çıkarmaya, oynatmaya çalışın.

 • Muz: Potasyum bakımından zengin olan muz aynı zamanda yoğunluk bakımından ne zor ne de kolay yutulabilir tropikal bir meyvedir. Bir muzu ikiye bölerek art arda ağzınıza atıp çiğnemeden yutmalısınız. Bu bademcikte veya gırtlakta kalan çekirdeğe sürteceği için yerinden çıkmasını sağlayacaktır. Böylece batma hissi de ortadan kalkacaktır.

Ayrıca muz kolay sindirilebilir olduğu için büyük parçalar halinde yutmanız mide sorunlarına yol açmayacaktır. Çok tüketmenizi tavsiye etmiyorum. Kabız yapabilir.

 • Patates: Bir patatesi haşlayıp büyük lokmalar halinde tüketin.

Patatese pul biber ekleyip tüketin.

Bu yöntemler ile boğazınıza durmuş çekirdek veya kılçıktan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Boğazınıza zarar veren yöntemleri denemeyin ve kullanmaktan kaçının.

 • Yoğurt tüketin: Bolca yoğurt tüketebilirsiniz. İçerisine az bir şeyde pul biber atarsanız boğazınız gevşer. Yoğurdu kaşıktan ağzınıza aldığınız gibi yutabilirseniz çok iyi olur. Çekirdek veya kılçık daha kolay çıkacaktır.
boğaza kılçık batması çekirdek kalması

Boğazın yapısı

Son çare!

Bu yöntemler işe yaramazsa size en yakın acil servise, sağlık ocağına veya kulak burun boğaz uzmanlarına başvurun. Çekinmeyin, sıkılmayın, utanmayın. Sonuçta sağlık bu ve her insanın başına gelebilir. Boşu boşuna neden canınız yansın değil mi? Hem de çekirdek uğruna 🙂

Doktor boğazınıza bir cımbız uzatacak ve boğazınıza takılan çekirdeği veya kılçığı çıkaracaktır.

Haydi geçmiş olsun.

Yorumlarınızı ve son durumlarınızı aşağıdaki yorum yerinden yazmayı unutmayın. Yorumlarınızı itinayla kontrol edip cevap veriyoruz. Öte yandan soru cevap panelimize de göz atın. Belki de farklı bir sorununuzun çözümü oradadır.

10 Comments

 1. AVCI 23 Haziran 2018
 2. SAVCİ 3 Temmuz 2018
 3. Sanane 15 Temmuz 2018
  • Atakan 15 Temmuz 2018
 4. Anonim 15 Temmuz 2018
 5. Isim 21 Temmuz 2018
 6. Anonim 4 Şubat 2019
 7. Mustafa 15 Şubat 2019
 8. Tek 31 Mart 2019

Leave a Reply