c vitamini bulunan besinler

Bol c vitaminli besinlere birlikte göz atıyoruz.

Kış aylarında insan vücudunun hasta olması oldukça olasıdır. Başlıca, ishal, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı ve karın guruldaması gibi sağlık sorunları peşinizi bırakmaz. Bunun yanı sıra grip ve soğuk algınlığı cabası.

Tabi bu hastalıklardan korunmak istiyorsunuz diye bir bardak portakal suyunun size yeteceğini mi sandınız. Vücudunuz daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Bu makaleyi bu nedenle ele alıyoruz. İşte C vitamini bakımından en zengin besinler.

C vitamini deposu olan besinler

C vitamini ihtiyacı her insanda farklılık gösterebilir. Biz burada ortalama rakamları ele alacağız. Erişkinliğe ermiş insanlar için 50-60 mg, hamilelik sürecinde 80-90 mg, zararlı madde kullananlarda ise 200-250 mg civarında C vitamini ihtiyaçları mevcuttur. Bu değerleri karşılamak için günde bir portakaldan fazlasını tüketmeniz gerek. İşte madde madde C vitamini deposu besinler;

 • Kuşburnu : Önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca ödem atar, öksürüğe iyi gelir. Mide hastalıklarının belirtilerini azaltır ve kanserler savaşır. Ne kadar çok özelliği var demi. Bu yalnızca bir çay bardağı kuşburnu.
 • Maydanoz : Zengin C vitamini içeriğinin yanı sıra cildi besleyen ve pürüzsüzlük kazandıran A vitaminini de bolca içerisinde bulundurur. Zayıflamak isteyen insanların diyet listesinde her zaman bulunur. Kanserle mücadele eden maydanoz aynı zamanda kalp sağlığını korumaktadır.
 • Asma yaprağı : Adeta C vitamini silahı. Varis katili. Alkol ve zararlı maddelerden vücudunuzu arındıran asma yaprağı, ihtiyacınız olan C vitamini değerlerini karşılamanızda size oldukça yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çok etkili bir ishal önleyicidir.
 • Çilek : Faydalarını saymakla bitiremediğimiz çilek, tüm vitaminleri içerisinde barındırıyor. Adet bir hazine kutusu. Damar tıkanıklığını önlediği ve vücuda enerji verdiği bilinen faydalarından. Ayrıca kanıda temizler.
 • Domates : Gündelik hayatınızın belki de başrolü olan domates, güzel bir C vitamini sağlayıcısıdır. Kan şekerini kontrol altında tutan faydasıyla bilinir. Bunun yanı sıra kan yapıcı olduğu da söylenmektedir.
 • Karpuz : Yazların vazgeçilmez meyvesi karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını tek başına karşılamasıyla biliniyor. İçeriğinde A vitamininin daha fazla olduğu da bilinenler arasında. Kışın pek tüketemesekte, yazın C vitamini depolamak için tüketilmesi gereken başlıca meyvelerden birisidir.
 • Kırmızı biber : Kanserle savaşan, vezir gibi bir sebzedir. Öte yandan kilo vermenize de yardımcı olur. C vitamini ve potasyum değerleri diğer sebzelere göre oldukça fazladır. C vitamini vücudun kendini koruma sistemini sağlamlaştırırken, potasyum kalp sağlığına iyi gelir.
 • Brokoli : Cilt sağlığını büyük oranda koruyan ve yaşlanmayı geciktiren yapısıyla tanınmaktadır. İçerisindeki C vitamini değeriyle bağışıklık sisteminin korunmasına destek sağlar.
 • Karnabahar : Adeta bir vitamin deposu, yaz-kış tüketin.
 • Havuç : Göz sağlığını koruyan havuç, kalp rahatsızlıklarıyla da mücadele eder. Beyindeki doku yenilenmesini tetiklediği de bilinmektedir. Ayrıca oldukça güçlü bir A vitamini ve C vitamini deposudur.
 • Roka : Havucun yeşili desek yanlış olmaz. Göz sağlığını koruyarak kilo vermenize yardımcı olur. Kemik erimesi gibi kemik hastalıklarının ilerlemesinin önüne geçer. Kemikleri güçlendirir. İçerisindeki C vitamini oranıyla vücudumuzun ihtiyacı olan değerin %15’ini karşılamamızı sağlar. Kış aylarında bolca tüketmenizi tavsiye ettiğimiz bitki türüdür.
 • Kuru soğan : Soğanın kendisi zaten bir mikrop savar. Eskiden yaralı insanlara, yaralarından enfeksiyon kapmasınlar diye yara üzerine soğan ağırlıklı bir karışım uygulanırmış. Bu karışım mikrobu kırar ve enfeksiyonu önlermiş. Kış aylarında bolca tüketin.
 • Ispanak : İçerisindeki demir değeriyle karşımıza çıkan ıspanak vücudun diri kalmasını sağlar. Kilo vermeyi basitleştirir ve kemik sağlığını korur. Beslenmesine dikkat eden bireylerin her zaman tükettiği bir besindir.
 • Kivi : Sevilen meyve kivi, tam bir C vitamini deposudur. Her akşam yatmadan 1 saat önce 1 adet kivi yemeniz önerilir. Böylece daha canlı bir cilde ve daha alıcı saçlara sahip olabilirsiniz.
C vitamini hangi besinlerde bulunur

C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini neye iyi gelir?

C vitamini vücudun hastalıklara karşı verdiği aksiyonu güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır. Grip, soğuk algınlığı ve halsizlik gibi rahatsızlıkları tedavi edilmesinde rol oynar. Bunun yanı sıra astım hastalığını da önler. Vücudun bakterilerle işgal edilmesini engeller. Yukarı da belirttiğimiz besinleri günlük beslenme öğünlerinizin aralarına sıkıştırıp tüketmeniz bu nedenle önemlidir.

Yetişkinlerde 50-60 miligram, çocuklarda da 80-100 miligram olacak şekilde C vitamini günlük olarak alınmalıdır. Yetişkinlerde eklem ağrılarının, çocuklarda ise kasık ağrılarının önüne geçer. Vücudumuzun farklı bölgelerinde oluşabilecek kanser türlerini önler.

Yeterli miktarda C vitamini tüketmemek enfeksiyonlara karşı bağışıklığın azalmasına, iştahın kapanmasına, cildin kendini yenileyememesine, eklemlerde ağrıya, diş etlerinde biçimsel bozulmalara, deformasyona yol açar. Ayrıca halsizlik ve yorgunluk belirtileri de kişi de gözlemlenebilir.

C vitamini eksikliğini nasıl giderebiliriz?

Yukarı da örneklerini verdiğimiz besinlerin familyalarına göz atıp bu besin türlerinden tüketmeniz C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Örneğin, çekirdek-kola yerine maydanoz-yoğurt tüketebilirsiniz. Beyaz ekmek tüketmek yerine esmer ekmeğe yönelebilirsiniz. Öğünlerinizde kırmızı biber, toz biber, domates ve türevleriyle beslenebilirsiniz.

C vitamini saç dökülmesini ve tırnak kırılmasını engeller

Vücuda bu kadar çok faydası olan C vitamini saç ve tırnakların deforme olmasını engeller ve saç-tırnak hücrelerini güçlendirir. Böylece kolay kopan saçlar ve çabuk kırılan tırnaklara elveda diyebilirsiniz. C vitamini takviyesine başladıktan tam 2-4 hafta sonra olumlu saç ve tırnak yorumları alacaksınız. Saçınız güçlenecek ve gürleşecektir. Ayrıca canlı bir görünümde kazanacaktır. Aynı şekilde tırnaklarınızda pürüzsüzleşecek ve üzerindeki izler yok olacaktır.

Not: Hamile ve sigara içen yetişkinlerin C vitamini ihtiyacı daha fazladır. Yukarı da belirttiğimiz değerlerde vitamin takviyesine özen gösterin.

c vitamini faydaları

c vitamini faydaları

Yorum yapmayı unutmayınız. Yorum bölümü azıcık aşağıdadır. Kolaylıkla yorum yapabilmeniz için özelleştirilmiştir. Ayrıca soru cevap bölümü de az aşağıdadır. Oradan da bizlere ve değerli okurlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz. Göz atmanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply