çorba diyeti nasıl yapılır 1 kase çorba kaç kaloridir

Çorba Diyeti Nasıl Yapılır? 1 Kase Çorba Kaç Kaloridir?

Çorba Diyeti Nasıl Yapılır?

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi de obezitedir. Obeziteye çorba diyeti ile karşı koyabilirsiniz. Birçok kişi fazla kilolarından şikâyet etmekte ve bu kiloları vermekte zorlanmaktadır. Yaz aylarının yaklaşması ve yavaş yavaş tatil planlarının yapılmaya başlanmasıyla birlikte diyet yapma ve fazla kilolardan kurtulma isteği artmaktadır. Bunun için etkili olabilecek bir zayıflama yöntemi de çorba diyetidir.

Çorba diyetiyle karın yağlarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Özellikle göbek bölgesinde ve bel çevresinde yağlanma olan kişiler için brokoli çorbası diyetini kesinlikle öneriyoruz. Ayrıca karın yağlarını nasıl eritiriz? başlıklı makalemiz için renkli kısıma dokunabilirsiniz. 

Çorba Diyeti Nedir?

Çorba diyeti zayıflamak isteyen kişinin belirli bir süre tüm öğünlerinde çorba tüketerek fazla kilolarından kurtulabileceği bir yöntemdir. Çorba, lezzet ve doyuruculuk özelliği ile diyet yapan kişinin zorlanmasının önüne geçen hem de düşük kalori ile zayıflamaya yardımcı olan harika bir besin kaynağıdır.

Çorba diyeti sırasında birçok çeşit çorba kullanılabilir. İçilecek çorbanın çeşidine besin değerleri ve alınan kalori miktarları da değişecektir. Örneğin; mahluta çorbasının besin değerleri yüksekken, patatesli kremalı çorbanın karbonhidrat ve yağ içeriği diğer çorbalara göre daha yüksek olacaktır.

Verdiğimiz örnekler çoğaltılabilir. Çorba diyeti yapmak isteyen bir kişinin kendi vücut yapısına göre çorbalar tercih etmesi oldukça önemlidir. Sütlü çorba zengin kalsiyum ve protein içeriğine sahiptir. Fakat içerisinde kullanılan pirinçteki nişastadan dolayı şeker hastalarının tüketmemeye özen göstermesi gerekmektedir.

zayıflatan çorbalar

1 Kase Çorba Kaç Kaloridir?

Çorbaların besin değerleri ve kalori miktarları içerisinde bulunan malzemeye göre değişkenlik gösterir. Aşağıda bazı çorbaların içeriğinden ve kalori miktarlarından bahsedilmiştir.

# Düğün Çorba- Kuzu veya tavuk etiyle hazırlanan bir çorbadır. Yağ içeriği yüksektir. 1 kase düğün çorbası 69 kcal’dir.

# Mahluta Çorba- Mahluta çorba, besin değeri oldukça yüksek bir çorbadır. 1 kepçe mahluta çorba 110 kcal’dir.

# Tavuk Suyuna Çorba- Tavuk eti veya tavuk suyu ile yapılan unlu bir çorbadır. Şehriye ilave edilerek yapılabilir. Kalori ve yağ içeriği yüksektir. Sindirimi kolaydır. 1 kase tavuk suyuna çorba 117 kcal’dir.

# Süzme Mercimek Çorba- Ana öğünlerde 1 ince dilim ekmek yerine 1 kepçe süzme mercimek çorba kullanılabilir. 1 kâse süzme mercimek çorba 76 kcal’dir.

# Domates Çorbası- Domates çorbası içerisinde kullanılan krema dolayısıyla yağ içeriği yüksek olan bir çorbadır. İçerisinde kullanılan yağ oranına dikkat edilerek kullanılmalıdır. 1 kase domates çorbası 109 kcal’dir.

Çorba Diyeti Ne Kadar Kilo Verdirir?

Çorba diyeti yapmak isteyen bir kişi her öğünde bir kase çorba ve yanında domates salatalık yiyerek haftada 4 kilosundan kurtulabilir. Çorba diyeti veya başka bir diyet yapmak isteyenlerin uzman bir doktora başvurması en önemli tavsiyedir.

Bilmeniz gereken bir diğer bilgi de çorba çeşitlerinin vücutta yağlanmaya sebep olmamasıdır. Ayrıca çorbalar sıvı oldukları için hazmı kolaydır ve mide çorbayı sindirirken sıkıntı çekmez. Çeşitli sağlık sorunlarında doktorlar dâhil, çoğu kişi çorba tüketimini tavsiye eder. Öte yandan çorba, vücudun günlük sıvı ihtiyacını da karşılayabilmektedir.

çorbayla kilo vermek

Çorba tüketiminin faydaları

Çorba, vücudun kan dolaşımını hızlandırır. Böylece metabolizmanız daha hızlı çalışır. Hem kilo vermek hem de sağlıklı bir yaşam sürmek çorba tüketimi ile mümkün olur. Bazı çorbalar protein yönünden bazıları ise karbonhidrat yönünden zengindir. Bu konuya bir sonraki yazımızda yer vereceğiz.

Bitkisel çorbalar çoğunlukla kalp dostudur. Organları yeniler ve vücudun ihtiyacı olan günlük besin miktarını karşılarlar. Kan şekerinin düzenlenmesine ve korunmasına da yardımcı olan bu çorbalar, çok kilo almanızı engeller. Yani bir nevi doğal kilo kontrol edici de diyebiliriz.

Bazı çorba çeşitleri baş ağrısını giderir ve kilo verimini hızlandırır. Buna örnek olarak brokoli çorbasını verebiliriz. Brokoli çorbası bünyenin zinde kalmasını sağlar ve vücuda direnç kazandırır. Ayrıca kendisi doğal bir ağrı kesicidir. Brokoli bitkisinin içinde doğal antibiyotik özelliği barındıran besinler vardır.

Brokoli çorbası metabolizmayı hızlandırır ve vücudun kas kütlesi kazanmasına yardımcı olur. Sporcuların oldukça fazla tükettiği çorbaların başında brokoli çorbası gelir. Tadı güzel mi? derseniz, evet tadı da enfes!

Diğer çorbaların protein karbonhidrat bakımından sınıflandırılmasını bir sonraki yazımızda ele alacağız. Ayrıca genellikle tükettiğiniz çorbaların merak ettiğiniz faydalarına da bir sonraki yazımızda yer vereceğiz.

Aşağıdaki yorum kısmından yorumlarınızı iletmeyi unutmayın. Özen vererek okuduğumuzu ve cevapladığımızı bilmenizi istiyoruz. Soru cevap bölümümüzden de bize soru sorabilirsiniz. Menüdeki Soru Sor butonuna tıklayarak gidebilirsiniz.

Leave a Reply