diş ağrısına evde ne iyi gelir iyi gelen tedavi yöntemleri

Diş ağrısı için evde ne yapabiliriz?

Diş ağrısını geçirmek için evde de uygulayabileceğimiz kolay tedaviler

Sabah uyanınca bir bardak su içtiğimizde ya da gece mışıl mışıl uyumayı planlarken yastığa başımızı koyduğumuz anda şimşek gibi çakan ağrıya diş ağrısı diyoruz.

Bazı hastaların diş ağrısı o kadar şiddetli oluyor ki yanaklarını hissetmez oluyorlar, bazı diş ağrısı tipleri de hastanın başını ağrıtabiliyor. Diş ağrısının en büyük nedeni tabi ki dişlere özenle bakmamaktan kaynaklanıyor. Öyle ki gün içerisinde yuttuğumuz hava bile dişlerimizi sızlatmaya yetiyor.

Şimdi sizlere bir kaç öneri de bulunacağız. Önce diş ağrısının sebeplerine kısaca bakalım.

Diş ağrısının en büyük sebebi dişe bakım yapmamaktır. Şekerli gıdalar tüketmek ve asitli içecekler içmek diş ağrılarının bir numaraları sebeplerindendir. Şöyle açıklayalım, kolanın içerisindeki asit diş minesini aşındırır ve zayıflatır.

Haliyle dişi koruyan tabaka zarar gördükçe bu sefer zamanla dişin kendi yapısı zarar görmeye başlar zarar gördükçe de diş problemleri ortaya çıkmaya başlar.

diş ağrısına karanfil iyi gelir

Diş ağrısına çözüm

Diş ağrısı için en etken çözümlerden birisi, soğuk su uygulamasıdır. Bu uygulamada ağza belli oranda soğuk su alınır ve özellikle ağrı bölgesine doğru çalkalama yapılır. Ondan sonra su ağızdan boşaltılır ve yeniden bir yudum soğuk su alınır. Bu şekilde ağrı kesilene kadar devam edilebilir.

Eğer dişteki iltihaptan dolayı yüzde şişlik var ise yeniden soğuk su uygulaması ve yüz bölgesine de soğuk uygulama yapılması icap eder. Dişte şiddetli ağrı olması durumunda sirkeli su veya tuzlu su ile gargara yapılabilir. Tertipli uygulamada orta veya hafif diş ağrılarını koymak için etkilidir.

Bu tatbik ile dişteki bakterilerden tamamen kurtulmak olası. Genelde yatar durumda baş yastıkta pozisyonunda olmak diş ağrılarını arttırır. Geceleri daha çok olan diş ağrısı için yatarken yüksek yastık kullanabilirsiniz. Şayet evde doğal karanfil yağı varsa bu yağdan bir kaç damla pak bir pamuk üzerine döküp ağrı bölgesine koyabilirsiniz.

Bu şekilde bir ağrı kesme yöntemi deneyebilirsiniz. Şayet karanfil yağı yoksa, kuru karanfili de ağrılı bölgeye bastırıp uyuşmasını sağlayabilirsiniz. Karanfil antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar ve böyle ağrıyı da azaltır.

Diş ağrısı evde nasıl geçer?

İltahaptan dolayı nasıl ki soğuk su kompresi yapabilirseniz, aynı uygulamayı sıcak su ile de yapabilirsiniz. Bir kaç damla sıcak suyu ağzınıza alıp normal ısıya gelene kadar tutup geri çıkarın. Belli bir süre böyle devam edin. Eğer ağrı devam ederse başka yöntemleri deneyebilirsiniz.

Dişiniz çok ağrıdığında kesinlikle diş bölgesine kolonya veya alkol gibi maddeler koymayın. Müessir olmasına mukabil zararlı olan bu şekilleri uzmanlar da kesinlikle öneri etmiyor.

Yeniden aynı şekilde ağrıyan dişin üzerine her hangi bir ilaç koyup bastırmak da uzmanların tavsiye etmedikleri yöntemler içinde yer ediniyor.

Diş ağrılarını evde geçirecek pratik öneriler

  1. Evvela dişlerinizi fırçalayıp, bütün ağzınızı temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Bu ağzınızdaki bakterili ve asitli ortamı hafifletecektir.
  2. Bolca tuzlu ve az sirkeli su kullanarak dişlerinizi gargara yaparak sık sık çalkalayabilirsiniz. Tuzlu su ağzınızın pak kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.
  3. Soğan suyu ile gargara yapmakta çözümlerden birisidir. çiğ soğan suyu ağrıyan bölgedeki bakterileri öldürerek yarar elde edecektir. Ezilmiş sarımsağı yürütmek da bakterilerin hasımı olacaktır.
  4. Suyun içerisine karabiber atarak ağzınıza gargara yapabilirsiniz. Rehavet elde edecektir.
  5. Karanfil tohumu yada karanfil yağı uygulayarak dişinize organik anestezi işlemi yapabilirsiniz. Karanfil tohumunu ağrıyan dişinizin üzerine bir müddet bastırarak, bölgenin uyuşmasını ve bir süre ağrıyı hissetmemenizi sağlayabilirsiniz.
  6. Piyasada satılan karanfil hasımnı alıp, bir küçük pamuğu top haline getirin. üzerine karanfil yağını emdirin ve ağrıyan dişinize kıstırın. Bir süre sonra karanfil yağının diş ağrınızı geçirdiğini göreceksiniz.
  7. Evde zerdeçal varsa, su ile karıştırıp minik bir hamur elde edip ağrıyan dişinizin üzerine uygularsanız zerdeçal bitkisinin antiseptik özelliğinden faydalanmış olursunuz.
  8. Ağrınıza yardımcı olması açısından bir doktora başvurana kadar bir ağrı kesici almanızda fayda vardır.

diş ağrısına buz tedavisi

Sirke ve tuzlu su
Dolgulu dişlerde pek etkili olamamaktadır. Bu arada sirkenin saf olarak değilde bire bir oranında su ile karıştırılması ağız içinde oluşabilecek tahrişlerin önüne geçecektir. Sirke ancak dolgusu olmayan çürüklü diş ağrılarında gargara yapılması ağrıyı azaltıp, çürük bölgesindeki bakterilere karşı müthiş bir dezenfektan işlemi sağlamaktadır.

Tuzlu suda yine diş eti ve açık diş çürüklerinde dezenfektan gayelı kullanılmaktadır.

Leave a Reply