düşük karbonhidratlı besinler nelerdir

Düşük karbonhidratlı besinleri sağlıklı kilo vermeniz için sıraladık!

Düşük karbonhidratlı sağlıklı yiyecekler nelerdir?

Düşük karbonhidratlı besinler nelerdir? Karbonhidratlar, vücudun genel gelişimi ve kas kütlesinin arttırılması için önemli bir enerji kaynağıdır. Ancak düzensiz ve fazla tüketim vücutta yağlanmaya yol açar. Bu nedenle fazla ve istenmeyen kilolar oluşur.

Karbonhidratların fazla tüketimi kan şekerinin düşmesine neden olur. Buna bağlı olarak protein yapısında bulunan insülin üretim sorunu ortaya çıkar. İnsülin kandaki şeker değerini kandan ayrıştırarak hücrelere iletilmesini sağlar.

Diyabetli hastalarda insülin üretimi durur ve bazı durumlarda dışarıdan sıvı enjektörü ile alınması gerekir. Kan şekerinin düşmesiyle açlık hissi ortaya çıkar. Ne kadar çok karbonhidrat tüketilirse geri dönecek açlık hissi bir öncekinden o kadar çok kuvvetli olacaktır.

Kilo vermek için düşük karbonhidratlı besinler tüketin.

Zayıflamak isteyen çoğu kişi, zayıflamak için karbonhidrat tüketimini durdurmayı ister. Ancak bu tamamen yanlıştır. Çünkü karbonhidratlar metabolizmanın çalışmasını sağlar. Karbonhidratı yeterli seviye de tüketmezseniz metabolizmanız yavaş çalışır. Buna bağlı olarak da kilo vermek daha da zorlaşır.

Günlük aktivitelerinizi yerine getirirken vücut bir nebze efor sarf eder. Bu süreçte vücudun kaybettiği enerjiyi tekrar kazanmasını sağlamak amacıyla düşük karbonhidrat değerine sahip besinler tüketilmelidir.

Kilo verirken karbonhidratlı besinler tüketmeyi kesmemelisiniz ancak biraz sınırlandırma getirmelisiniz.

İşte düşük karbonhidratlı besinler

Gelelim Düşük karbonhidratlı besinlere,

 • Somon balığı
 • Kuzu eti
 • Tavuk eti
 • Alabalık
 • Mezgit
 • Yumurta (Omega 3 vitamini bakımından da zengin)
 • Ispanak
 • Havuç
 • Maydanoz
 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Domates
 • Armut
 • Portakal
 • Çilek
 • Yoğurt
 • Badem
 • Ay çekirdeği (Yağsız ve tutsuz)
 • Badem
 • Kaymak
 • Tereyağı
 • Zeytinyağı

Gibi besinler zayıflamak isteyen bireyler için tüketilebilecek besinlerdir ve düşük karbonhidratlı besinlerin başında gelir. Karbonhidrat seviyesini minimum tutmak vücudunuzun ihtiyacı kadar olan enerjiyi sağlayacaktır.

Ayrıca kilonuza daha fazla dikkat etmek isterseniz içtiklerinizin de besin değerlerini biliyor olmanız gerekir. Çünkü genelde yediklerinizden çok içtikleriniz kilo alımını tetikler.

düşük karbonhidratlı yiyecekler ile sağlıklı zayıflayın

kontrollü ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için düşük karbonhidratlı besinleer tüketin

İşte karşınızda karbonhidrat oranı düşük içecekler

# Kahve: İçerdiği kafein ile metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayan kahve karbonhidrat bakımından oldukça makul değerlere sahiptir. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Günde 2 fincandan fazlasını önermiyoruz. Sade için, şeker kullanmayın.

# Çay: Bitkisel çaylardan zarar gelmeyeceğini unutmayın. Karbonhidrat bakımından fakir olan bitkisel çaylar vücudunuzun genel sorunlarına da derman olacaktır. (Adaçayı, ıhlamur çayı, papatya çayı, yeşil çay vb.)

# Su: H2O, bilindiği gibi vücudun zaten hali hazırda %70’ini oluşturmaktadır. Beynin de 3/2’si sudur. Su tüketmek metabolizmanızı hızlandırır. Uzmanlar her sabah uyandıktan sonra güne bir bardak su ile başlamanızı tavsiye etmektedir. Çünkü uyandıktan sonra su içmek, yeni uyanan organların çalışmasını sağlar.

# Maden suyu: Öncelikle şunu belirtelim. Soda ile maden suyunu karıştırmayın. İkisi farklı içeceklerdir. Maden suyunun içeriği oldukça besleyicidir. Karbonat, potasyum, kalsiyum, magnezyum, florür, iyodür gibi önemli minerallere ev sahipliği yapar.

Karbonhidrat bağımlılığının önüne geçmek için neler yapılabilir?

Düzenli beslenme listesi ve diyet listeleri oluşturmak, karbonhidrat bağımlılığından kurtulmak için iyi bir başlangıç olur. Karbonhidrat bağımlılığından kurtulmak için öncelikle vücuttaki karbonhidrat seviyesini düşürmeniz gerekir. Bununda en etkili ve hızlı yolu spor ve egzersiz yapmaktır.

Spor vücudun yorulmasını ve enerji tüketmesini sağlar. Vücuda enerji veren iki tip besin vardır. Bunlardan birisi karbonhidratlar diğeri de proteinlerdir. Eğer karbonhidrat baz alınarak protein tüketimi yaparsanız vücudunuzun hacmi artar ve kilo sorunları oluşabilir.

Fakat protein baz alınarak düşük karbonhidrat tüketimiyle sağlıklı bir yaşam mümkün olur. Protein ağırlıklı beslenirseniz hareketli bir yaşam için enerjiniz olur. Spor yaparken daha enerjik olursunuz ve çabucak yorulmazsınız.

Fazla karbonhidrat tükettiğinizi düşünmüyorsanız gelin bir test edelim.

Şimdi sizlere 10 adet soru yönelteceğim. Bu 10 soru içerisinde 4 tanesine evet derseniz bu fazla karbonhidrat tükettiğinizin işareti olacaktır.

 1. Şekerli ve sütlü tatlı isteğiniz sık sık oluyor mu?
 2. Gün içinde unlu besinler tüketmeyi tercih eder misiniz?
 3. Kilo oranınız sıklıkla değişiyor mu?
 4. Günlük öğünlerinizi tükettikten sonra algılarınızın zayıfladığını ve düşüncelerinizin yavaşladığını hissediyor musunuz?
 5. Yemek yedikten sonra uykunuz geliyor mu? Kendinizi bitkin ve uykuya hazır hissediyor musunuz?
 6. Stres halindeyken şekerli ve karbonhidratlı besinler aklınıza geliyor mu?
 7. Gündelik yaşamda bir şeye odaklanınca bir süre sonra başınız dönüyor mu?
 8. Aldığınız kilolar vücudunuzun üst yanında toplanıyor mu?
 9. Akşamları canınız asitli ve şekerli içecekler istiyor mu?
 10. Açlık hissettiğinizde kendinizi asabi veya agresif hissediyor musunuz?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplardan 4 tanesi evet ise üzgün olmanız gerekiyor. Çünkü fazla karbonhidrat tükettiğinizi doğruluyoruz. Bunun için önlem almalı ve yukarı da sıraladığımız düşük karbonhidratlı besinleri tüketmelisiniz. Bu sağlıklı besinleri hayatınıza şimdiden sokmaya başlayın.

düşük karbonhidratlı besinler kilo aldırmaz

Bu besinlerden uzak durun.

Şeker, beyaz ekmek, makarna, trans yağlar, işlenmiş gıdalar sizin kilo kaybetmenizi engeller. Ayrıca uzun vade de vücudunuz için oldukça zararlılardır. Yeterli karbonhidrat tüketimi sayesinde zaten bu gıdalara ihtiyacınız kalmayacak. Ancak unutmayın ki vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidratı yalnızca düşük karbonhidratlı besinlerden doğru şekilde alırsınız.

Not: Zayıflamak için karbonhidrat tüketimini tamamen kesmek istiyorsanız bu düşünceyi derhal bir kenara atın. Çünkü vücudunuzda karbonhidrat eksilirse vücut yağ yakmaz. Sağlıksız bir şekilde kilo verirsiniz ve bu kilo kaybının çoğunluğu kaslardan olur. Yani kas kütlesinde kayıp yaşarsınız.

Aşağıda yorum bölümünü bize ulaşmak için kullanabilirsiniz. Her türlü derdinizi dinlemeye hazırız. Ayrıca unutmayın ki soru cevap panelimizden de sizlere yardımcı olabiliriz.

Leave a Reply