evde spor yaparak zayıflamak ve forma girmek

Evde Basit Egzersizlerle Nasıl Zayıflanır? Zayıflamanın En Kolay Yolları

Evde Basit Egzersizlerle Zayıflamak

Evde Nasıl Zayıflanır? Çoğu insan spor salonlarına para vermek istemez, bazıları dışarıda egzersiz yapmaya çekinir, bazıları vakit bulamaz, bazılarıysa spor salonuna kadar gitmeye üşenir. Bu nedenle farklı çabalarla ev egzersiz yapmak için daha konforlu getirilebilir. Egzersiz yapmak isteyen bu tür insanlar evde egzersiz yapabilir. Bunun için ilk önce bir egzersiz türü seçilmelidir.

Pilates, vücut geliştirme, kardiyo gibi türlerden birini seçebilirler. Seçiminizi yaptıktan sonra, bu egzersizler için almanız gereken ürünler mevcut. Bu ürünleri aldıktan sonra güzel bir araştırma ile doğru çalışma süreci belirlenebilir, kendinizce bir program oluşturulabilir. Bu egzersizleri yapmadan önce mutlaka uzun süre ısınılması gerekmektedir.

Tek başınıza bir antrenör olmadan çalıştığınız için sakatlanma riskiniz olabilir. Bunu önlemek için en uygun yöntem bir süre ısınmak olacaktır.

Isınma Hareketleri Nelerdir?

Isınma hareketleri vücudunuzu zorlamadan, kaslarınızı çalıştırmak ve bir anda zorlanıp kas yırtılması gibi sakatlanmaları önlemek için uygulanan hareketlerdir. Bunu spor öncesi yaparak sakatlanmayı önlerken spor sonrası yaparak kaslarınızın kramplarını önlersiniz. Özetle çok yararlı egzersizlerdir. Bu egzersizlerin neler olduğunu araştırarak tüm kaslarınızı ısıtmanız gerekmektedir.

Boyun, omuz, bilekler genelde unutulan veya umursanmayan bölgelerdir, ancak çok önemlidir ve egzersiz öncesi mutlaka o bölgelerinde çalışması gerekir. Bu hareketlere bir kaç örnek verecek olunursa; yürüyüş ısınmak için iyi bir yoldur, çünkü yürürken ve hafif tempoda koşarken birçok vücut bölgenizi aynı anda çalıştırmanız mümkün.

Boyun ve bileklerinizi içe ve dışa yavaş yavaş döndürmeniz o bölgelerin çalışmasını sağlayacaktır. Bacak, uyluk gerdirme yapmanız kaslarınızın esnemesini sağlayarak sakatlanma riskini azaltacaktır. Kobra hareketi ile karın bölgenizi esnetebilir, kedi gerinme ile sırtınızı esnetebilirsiniz. Bu hareketler ve bulunan bir kaç hareket daha sonra artık egzersizlere başlanabilir.

evde zayıflamak için yapılması kolay ve gerekli sporlar

Egzersiz Seçimi

Seçtiğiniz egzersiz türüne göre bir başlangıç hareketi bulunur. Genelde başlarken hafif egzersizler tercih edilir. Bu egzersizleri İnternet üzerinden bulabilir, Bazı yerlerden satın alıp izleyebilir ya da telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama ile öğrenebilirsiniz.

Hareketlere ulaştıktan sonra çalışmaya başlamak kalıyor. Peki, nasıl bir çalışma olmalı. Her gün aynı bölgeleri çalıştırmak yerine birer gün atlayarak değiştirmek daha doğru olacaktır. Bu her bölgesini çalıştırmak isteyenler için söylenebilir.

Bölgesel çalışacak bir kişinin o bölgeye yüklenmesi doğrudur, ancak bu her gün aynı bölge çalışacak demek değildir. Bir dinlenme süreci tanımak daha doğrudur. Üç günde bir ara verebilir ya da beş günde bir, iki gün ara verebilirsiniz. Bu süreçte kaslarınız dinlenip gelişme sürecine girecektir.

Evde Ne Tür Hareketler Yapılabilir (Vücut geliştirme)

Evde de spor salonundaki gibi birçok hareket yapabilirsiniz. Tamamını yapmak mümkün olmaz, ancak evde de aynı işlevi gören, başka şekildeki hareketler uygulanabilir. Yine antrenörünüz olmadığı için çok dikkatli olunması gerekir.

Bir ağırlık kullanacaksanız ve yeni başlıyorsanız, çok hafif ağırlıklar tercih etmeniz önerilir. Bu hareketler yapılırken duruşlarda çok önemlidir. Taşıdığınız ağırlığın yükü istediğiniz bölgeye ulaşmalı, bu da doğru bir duruşla mümkün. Duruş sonrası hareketi sizi çok da zorlamayacak şekilde yapabilirsiniz. İlk zamanlarda kas kramplarını önlemek amacı ile çok fazla kaslarınızı zorlamamak akıllıca olacaktır, yoksa 1 hafta yürümekte zorlanabilir ve ağrısını çekebilirsiniz.

İlk hareketi tamamladıktan sonra 30 saniye en fazla 60 saniye mola verebilirsiniz. Daha çok 30 saniyelik verilen molalar tercih edilir ve daha doğru olduğu düşünülür.

evde egzersz nasıl yapılır nasıl zayıflanır kilo vermenin basit yolları nelerdir

Zayıflamaya Çalışırken Bunlara Dikkat Edin

Verilen mola süresine uymak önemlidir. Bunun sebebi vücudun soğumadan, yani tekrar ilk başladığınız hale dönmeden devam edebilmesini istememizdir. Diğer türlü aynı şekilde zorlanmayacağınız hareket sizi yoracaktır.

Pilates yapmak isteyenler için en iyi öneri ise Ebru Şallı videoları olacaktır. Ebru Şallı videolarında Nasıl başlanması gerektiğini dahi size göstermekte. Isınma ile başlayıp yoğun egzersizleri ile devam eder. Pilates için bazı ürünlerin alınması sizi hem zevkli, hem de daha verimli kılacaktır.

Ebru Şallı da bir çok ürün ile videolarını çekmekte. Ürün almadan önce kendinize uygun bir videosunu izleyerek öncesinde hangi ürünlerin gerekli olduğunu görebilir ve ihtiyacınız olan ürünleri temin edebilirsiniz. Dilerseniz evde ip atlama, dans etme gibi daha basit egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Bu egzersizler daha çok zayıflama amaçlı olmakla birlikte sizin tercihinize uymayabilir, ancak kilo vermek isteyenler için oldukça uygun, masrafsız, basit ve eğlenceli olacaktır. Bu egzersizler öncesi de ısınmanız faydalı olur.

Aşağıdaki yorum alanından bize ne düşündüğünüzü bildirebilirsiniz ve yazımız hakkında yorumlayabilirsiniz. Ayrıca soru cevap panelimizden de sorularınızı bekliyor olacağız.

Leave a Reply