tırnak bakımı nasıl yapılır tırnaklar neden kırılır nasıl tırnak uzatırız

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Hızlı Tırnak Uzatma Kürü!

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı ve tırnak uzatma kürü! Güçsüz ve yıpranmış tırnaklarınız için sıklıkla önerilen bilindik tırnak bakımı yöntemi olan limon suyu ile silmek, sirkede bekletmek gibi. Aşındırıcı işlemleri tırnaklarınız güçlenen kadar uzunca bir süre uygulamamalısınız. Tırnaklarınızı daha parlak gösterseler de zamanla daha kırılgan bir hal almalarına sebep olacaktır.

Oje tırnaklarınızı beslese de koyu renk ve tonlarını kullanmak güneş ışığını engelleyeceği için tırnaklarınız güçsüz düşecek ve kırılganlaşacaktır.

Deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasallardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu nedenle ev işleri veya benzer kimyasallar kullanılan mesleklerde eldiven mutlaka kullanılmalıdır.

Tırnak kırılmasının nedenlerini merak ediyorsanız tıklayın.

 Tırnak Bakımında Bitkisel Yağlar

Evde sık sık bulunan veya kolay edinilen yağlar.

 – Zeytinyağı

 – Badem yağı

 – Argan yağı (Argan yağı kullanacağınız temel ürünler içerisinde yer almaktadır tek başına da uygulayabilirsiniz.)

Özellikle argan yağını sadece geceleri yatarken tırnaklarınıza sürmeniz bile bir ay içerisinde ciddi farklar ortaya çıkaracaktır.

 Bakımı Uygulama

Gün içerisinde tırnaklarınıza yağ sürmeniz pek mümkün olmayacağı için bakımınızı gece uygulamanızı öneririz.

Yağlarınızı küçük bir şişede karışım halinde bulundurabilir veya tırnaklarınıza sürerken kullanacağınız pamuğa ayrı ayrı dökebilirsiniz.

Duştan çıktıktan sonra veya sıcak bir su ile ellerinizi 3-5 dakika yıkadıktan sonra bakımınıza başlayabilirsiniz.

Pamuk ile tırnaklarınıza uçlarından diplerine doğru sürdüğünüz yağı tırnak diplerinize masaj yaparak iyice emdirin.(Sürdüğünüz yağlar tırnaklarınızda en az 30 dakika kalmalıdır.)

Sıcak ve nemli bir havluda ellerinizi sararak bekletebilirsiniz.(Bekleme süresini cildinizin nemden yumuşamasına göre uzatabilirsiniz.) Eğer kumaştan bir eldiven takarsanız tırnaklarınıza uyguladığınız yağı gece boyunca cildinizin emmesini sağlayabilirsiniz.

Gece boyunca cildiniz yağı emeceği için tırnak kökleri gece boyunca beslenecek ve uykunun onarım etkisi ile uzamaları kolaylaşacaktır. Uyguladıktan sonra veya gece beklettiyseniz sabah ellerinizi yine argan yağı özlü veya zeytinyağlı bir sabunla yıkayıp nemlendirici kremle nemlendirin. Bir kaç hafta içinde farkı gözle gözlemleyebilirsiniz.

tırnak kırılması ve tırnak uzatma nasıl olur

Tırnağı geç uzayanlara hızlı tırnak uzatma kürü

Bu kürde limonsuyu, sirke, tuz, zeytinyağı besinlerini kullanacağız. Bunlardan birisine alerjiniz varsa lütfen bu kürü yapmayın. Bu kür tırnaklarınızın diplerini uyarıyor ve daha hızlı uzamasını sağlıyor. Bunu yaparken karıncalanma gibi bir hissi tetikleyebilir. Tırnakların sağlıklı ve hızlı uzaması için kullanacağımız kürün yapılışına geçelim.

Geniş bir kap alıyoruz. Bu kabın içine daha önceden kaynattığımız ve ılıklaştırdığımız suyumuzu koyuyoruz. Kabı, içerisine elinizi sokacak kadar doldurun. Devamında bu kabın içerisine 1 tatlı kaşığı limonsuyu, 1 tatlı kaşığı sirke ekleyin. İyice karıştırın.

Sonrasında 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. İyotlu tuz kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak da 1 çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Karışımımız hazır. Ellerinizi bu kabın içerisinde bekletin. 30 dakika kadar bekletmenizi tavsiye ediyoruz. Bu kürü her akşam düzenli olarak uygulamanız gerekir. Yoksa olumlu bir sonuç almanız çok zor olacaktır.

Hemen aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere yorumlarınızı iletebilirsiniz. Yorumlarınızı titizlikle incelediğimizden emin olabilirsiniz. Üstelik sorularınızı da hem yorum alanından hem de soru cevap panelinden iletebilirsiniz.

Leave a Reply