erken doğum riski ve erken doğum tedavisi

Gebelikte Erken Doğum Riski ve Tedavisi | Meraklanmayın!

Erken Doğum Riski Ve Tedavisi

Hamile Olan Her Kadının Korkusu Olan Erken Doğum Tehdidi

Gebeliğin 37. Haftasından önce olan doğumlar erken doğum olarak kabul edilmektedir. Bebek açısından asıl tehlikeli olan ve yeni doğan bakım ünitesinde takip edilmesi gereken genelde 34. gebelik haftasından önce olan doğumlarda ortaya çıkar ve doğumun ne kadar erken gerçekleştiğine bağlı olarak bebek açısından mental ve fiziksel sekel olasılığı o derece artmaktadır.

Erken Doğum Riski İçin Risk Etmenleri

Daha önceden erken doğum veya erken membran rüptürü durumu, annenin 18 yaşından küçük olması veya 40 yaşından büyük olması, sosyoekonomik durumun kötü olması, kansızlık, beslenme bozukluğu, gebelik öncesi vücut ağırlığının anormal olması, sigara, alkol, madde bağımlılığı, stres, rahmin gerilmesine yol açan durumlar, bebekte doğumsal anomali olması, enfeksiyonlar, kronik hastalıklar sayılabilir.

Erken doğumların %66’sı doğum sancılarının başlaması ya da suların gelmesi, %33’ü de gebelik komplikasyonları sebebiyle hamileliğin sonunun getirilmesinin gerekmesi sonucu gerçekleşir.

gebelikte erken doğum nasıl önlenir erken doğum tedavisi

Erken Doğum Riski Tehdidinin Belirtileri Nelerdir?

√ İstikrarlı ve sıklaşan kasılmalar, bel ağrısı, karın alt bölgesinde hissedilen ve aşağıya doğru yayılan basın hissi, vajinal akıntıda değişikliklerin olması, kanama veya lekelenme, bulantı, kusma ve ishal, ayrıca bebek hareketlerinde olan azalmalardır.

Erken Doğum Riski Tehdidi Şüphesindeyseniz Ne Yapmalısınız?

Erken doğum tehdidi şüpheniz olduğunda genel durumunuzun ve erken doğuma neden olabilecek durumların değerlendirilmesi ve vajinal muayene ile kanama oranı, suların gelip gelmediği, rahim ağzında olan yumuşama, kısalma ve açılma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Erken Doğum Riski Tedavisi Nedir?

Erken doğum riski tedavisi durumunda tokolitik tedaviye başvurulur. Bu tedavide kullanılan ilaçlar ise nifedipin, atosiban, ritodrin, magnezyum ve indometasindir.

Her ilacın başka başka etkileri ve yan etkileri vardır. Uygun ilaç seçilmeli, gerektiği durumda ilaç değiştirilmeli veya ikili tedavi uygulanmalıdır. Ancak bu tedavi yöntemi gebelik süresini en fazla 2-7 gün uzatabilir.

Gebelik sürecinde erken doğum riski olduğunda günlük fiziksel aktiviteler azaltılmalı ve eşinizle yaşayacağınız cinsel ilişki süreçleri kısıtlanmalıdır. Ayriyeten daha önceden erken doğum yapanlar ve rahim ağzı kısa olanlar progesteron hormonu içeren ilaçlar kullanabilirler.

Hemen aşağıda gördüğünüz yorum alanından bizlere yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sorularınız içinde yorum alanını kullanabilirsiniz. Buna ek olarak soru cevap panelimizden de sizinle aynı sorunu yaşayan kişilere ulaşabilirsiniz. 

Leave a Reply