grip nasıl geçer grip için ilaçlar

Grip için en etkili ilaçlar! Grip nasıl geçer?

Grip nasıl geçer? Gripten kurtulmak için en etkili ilaçlar

Özellikle mevsimsel geçiş aylarında çoğu insanda görülen grip hastalığı artık tüm dünya da kronikleşmiştir. Grip hastalığı genelde kalabalık ve kapalı ortamlarda hızlı bulaşmaya meyillidir. Buna bağlı olarak grip nasıl geçer? ve grip için ilaçlar gibi konu başlıkları merak konusu olmuştur.

Gribin mevsimsel geçiş aylarında artmasının sebebi havaların güneşli ancak soğuk hava koşullarının seyretmesinden kaynaklanmaktadır. Çok değerli okurlarımıza bu makalemizde, grip nasıl geçer? sorusu için çok etkili ve hiçbir yerde bulamayacağınız grip geçiren öneriler sunacağız.

Grip nasıl geçer?

Grip oldukça hızlı bulaşan ve etkisini çok hızlı gösteren bir hastalık türüdür. İnfluenza adlı virüsün neden olduğu grip hastalığı, insan vücudunda direkt olarak bağışıklık sistemine saldırır ve ardından eklem ağrısı, baş ağrısı, şiddetli kas ağrısı, halsizlik, burun akıntısı, geniz akıntısı gibi başlıca sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, kalp ağrısı, akciğer rahatsızlığı gibi ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Grip hastalığı en hızlı nasıl geçer? sorusunun cevaplarına bir göz atalım.

Grip hastalığını yenmek için ilk yapmanız gereken dinlenmek

Grip, hareket halindeki vücudun yorulmasından faydalanarak, vücudun grip virüsüne karşı ürettiği antikorlara karşı savaşır ve dinlenemeyen vücut, grip virüsüne yenik düşer.

Grip hastalığı, yok ettiği antikorları kullanarak vücuda daha hızlı yayılır ve yerleşir. Bu süreç boyunca vücudunuzu dinlendirmeniz çok önemlidir.

Grip için antibiyotik tedavisi

Eğer grip hastalığınız normalinden farklı seyrediyorsa, bir uzmana danışmanızda fayda var demektir. Çünkü grip virüsü vücutta başka rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu nedenle gribi hafife almak yapacağınız en büyük yanlış olur. Bir doktora başvurarak vereceği ateş düşürücü ve antibiyotik ilaçlar sayesinde gripten kurtulabilirsiniz.

Makalemizin devamında etkili ateş düşürücü ve antibiyotik isimlerini belirteceğiz.

grip nasıl geçer

Grip virüsüne doğal ve bitkisel çözümler

Grip hastalığına iyi gelen bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bunlardan en etkili olanları nane, limon, pul biber, karabiber, dereotu, roka, sarımsak, soğan, portakal, mandalina, greyfurt, adaçayı, yeşilçay, lavanta çayı, muz, kuru üzüm, zencefil çayı, kuşburnu çayı gibi doğal ve bitkisel örneklerdir.

Gribe iyi gelen doğal ve bitkisel karışımlar

Bir üst paragrafta vermiş olduğumuz doğal ve bitkisel örnekleri şimdi bu kısımda kullanarak gribe iyi gelecek güzel karışımlar oluşturacağız.

-Grip olduğunuz dönemlerde balı bol tüketin.

Bal, vücudumuzun bağışıklık sistem için çok önemli bir besindir. Tamamen doğal olması ise balı özel yapmaktadır. Aşağıda sayacağımız her karışımın içerisine bal karıştırabilirsiniz. Özellikle soğanın, çünkü soğan ve bal çok iyi bir karışımdır ve mucizesine inanamazsınız.

-Yeşilçay ve karabiber karışımı

Bu karışım gribin ele geçirdiği hücrelerinizi canlandırmak için kullanacağımız bir antioksidan düşmanıdır. Vücudunuzu gribe karşı olan savaşında direncini arttırır ve vücuda daha fazla direnç kazandırır. Ayrıca karabiberinde etkisiyle halsizliğiniz ortadan kalkacaktır.

Buna bağlı olarak ciğerleriniz açılacak ve daha temiz hava teneffüs edebileceksiniz.

-Grip hastalığında terlemenin önemi!

Yeşilçay ve karabiber ile elde ettiğiniz karışımı içtikten sonra kendinizi yatağa atmalısınız ve bolca terlemelisiniz. Ateşinizin kritik seviyelere ulaşmasını engellemek için yanınızda mutlaka bir termometre bulundurmalısınız. Grip sorunuyla cebelleşirken terlemek çok önemlidir.

Terlediğinizde vücuttaki mikroplar dışarı atılır ve bu grip ile savaşan vücudunuza kazanması için bir şans verir. Yeşilçay metabolizmanızı hızlandıracaktır ve karabiber ile birlikte vücudunuzun devir daim hızı artacaktır. Böylece bolca terleyebileceksiniz.

-Kendinize muz, greyfurt, mandalina ve portakaldan bir meyve tabağı hazırlayın

Potasyum ve c vitamini takviyesi ile vücudunuz canlanacaktır ve ikinci paragrafta saymış olduğumuz kalp ağrısı ve akciğer rahatsızlıklarının tehlikesi ortadan kalkacaktır. Çünkü muzdan alacağınız potasyum değeri çok yüksektir. Potasyum, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir mineraldir.

Bu mineral kaslar için oldukça önemlidir. Kalp başta olmak üzere akciğerler ve diğer organlar için hayati önem taşımaktadır. C vitamini ise bağışıklık sisteminizin tekrar canlanmasına ve grip virüsü ile savaşacak antikorlar üretmesine yardımcı olur.

Potasyum eksikliği, halsizliğe, iştah kaybına, sinirli ve stresli olmaya neden olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü gripten kurtulmanız bir hayli zorlaşır. Onun için diyoruz 🙂 muzu bol yiyin.

-Nane ve limon karışımı

Nane limon karışımı grip hastalığı için birebir tedavi yöntemi olabilir. Ancak bu karışımı biraz daha güçlendirmeye ne dersiniz? Nane-limon karışımının içerisine hiç pul biber ve karabiber eklemeyi denediniz mi? Tadı biraz kötü olacaktır fakat sizi bir günde ayağa kaldırabilecek bir formül elde etmiş olursunuz.

Nane-limon üzerine düşen görevi yaparken pul biber ve karabiber de vücudun dirençli kalmasını ve terlemesini sağlayacaktır. Terlemenin öneminden yukarıda bahsetmiştik. Devam ediyoruz.

-Taze sıkılmış portakal suyu ve limon

Taze sıkılmış portakal suyuna bir dilim limon kesip atmanız size hem kokteyl havası yaşatacaktır hem de grip için gerekli olan c vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu karışımı vücuda sıvı olarak alacağınız için mide en hızlı şekilde kana karışmasını sağlayacaktır. Böylece vücudunuz gribi daha kolay atlatacaktır.

-Sarımsak ve soğan ikilisi

Sarımsağın doğal antibiyotik olduğunu herkes bilir. Soğanda bir nebze aynı görevi görmektedir. Soğan sarımsak ikilisini sıcak bir mercimek veya ezogelin çorbasıyla birlikte tüketmeniz gribi atlatmanız için yeterli olacaktır. Buradaki püf nokta, soğanı keserek değil, ezerek yemenizdedir. Soğanı ezmek, içerisindeki vitaminlerin yok olmamasını sağlar.

-Gribe zencefil etkisi

Zencefilli çay vücudunuzu güzelleştirir ve gribin neden olduğu o kasvetli havayı etrafınızda uzaklaştırır. Grip yalnızca vücudunuzu etkilemez, vücudunuzla birlikte çevrenize bakışınızı da etkilemektedir. Bu yol ile sizi psikolojik olarakta hastalandırır.

Çünkü psikolojik olarak hastalanan kişinin iyileşmesi çok zordur. Ah şu grip 🙂 nasıl sinsii! Bunu önlemek için zencefil çayı yardımınıza koşuyor. Zencefil, odak noktanızı kasvetli havalardan alıp, neşeli günlere çeviriyor ve psikolojik olarak gribi yenmiş oluyorsunuz. Zencefilin karın yağlarına etkisini ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

-Kuşburnu çayı gribin etkilerini ortadan kaldırıyor!

Kuşburnu çayının 150 gramında 2250 mg c vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden gribe yakalandığınız günlerde özellikle kuşburnu çayı tüketmek sizi dirençli tutacaktır. Kuşburnu’nun rengini aldanmamalısınız. Rengi kırmızı diye c vitamini yoktur sanmayın. Aslında C vitamini kaynağı olan kuşburnu, grip hastalığına yakalandığınız dönemlerde gribe karşı birebir devadır.

Grip nasıl geçer? diye düşünen okurlarımıza tekrar hatırlatmak istiyoruz. Gribi atlatmanın en etkin yolu terlemek ve vücuda c vitamini almaktır…

Grip olduğunuz zamanlarda çay gribe iyi gelmez!

Çayı Türk milleti olarak çok sevmekte ve her gün kahvaltı öğünlerimizde çay bulundurmaktayız. Öyle ki ülkemizde, insanlarımız tarafından oldukça rağbet gören kahvehanelerimizde bile çay içilmekte. Adı kahvehane 🙂

Grip için önereceğimiz karışımlar bu kadardı. Makaleye eklememizi istediğiniz gribe iyi gelen yöntemleri yorum olarak iletebilirsiniz. Şimdi grip için ilaçlar başlığımızı açalım. Ancak müsaadenizle öncesinde gribin Türkiye haritasındaki dağılımına bir göz atalım.

Gribin Türkiye’ye etkileri ve grip nasıl geçer? sorgusunun illere dağılımı

Grip hastalığı ülkemizde oldukça yaygın bir hastalık türüdür. Özellikle kış aylarına geçerken, yaz aylarının insanlara vermiş olduğu o rahatlık hissi yüzünden bünyeler çok kolay gribe yakalanabilir.

Şimdi paylaşacağımız harita Türkiye üzerinde gribin yoğunluk oranına göre dağılımını gösteren bir tablodur. Yaşadığınız ilde eğer bir salgın varsa bu tablodan takip edebilir ve grip nasıl geçer? sorgusu hangi illerden en çok aranmış görebilirsiniz.

Bu bilgilere sahip olmak yaşadığınız şehirde sizi daha dikkatli ve temkinli olmaya itebilir. Çünkü çevrenizin nasıl bir hal aldığını görüp ona göre atacağınız dikkatli adımlara zemin hazırlayabilirsiniz.

Grip için ilaçlar hem de en etkilileri

Grip hastalığı tüm zamanların geçiş mevsiminde, çoğu insanda rastlanıldığı için ilaç piyasasına birçok grip ilacı sürülmüştür. Bu ilaçlardan bazıları gribin ağır olduğu dönemlerde kullanıldığında işe yarar ve hızlı sonuçlar verir. Grip ilaçları genellikle c vitamini içermektedir.

Yani grip ilacı kullanmak istemiyor ve gribi doğal yollarla atlatmak istiyorsanız c vitamini bakımından içeriği zengin doğal meyveler tüketebilirsiniz.

Gelelim gribi geçirecek ve sizi dimdik hızlıca ayağa kaldıracak ilaçlara,

1-Penipastil: Vücuttaki ve ağızda türeyen bakterileri önlemesiyle bilinen penipastil, grip için oldukça iyi bir ilaçtır. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle ve sinüzit sorunlarınız için birebir deva niteliği taşımaktadır. İlacın tadını merak edenler için, ilacın tadı güzel değil. Kötü bir tat bırakıyor ağızda. Portakalın kabuğu daha güzel 🙂

2-Paranox: Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak görev yapan bu ilaç grip için oldukça etkilidir. Hele ki baş ve diş ağrısı için birebirdir. Bunun dışında adet dönemlerinizdeki ağrılarınız içinde kullanılabilir fakat bu dönemde hassas olduğunuz için ilacı doktora danışarak kullanınız.

Özellikle gebelik sürecinde olan kadınlar paranox ilacından uzak durmalıdır. Çünkü paranox gebeliği engelleyen ve gebeliğe zarar veren bir ilaçtır. Her ilaç insanı iyi eder diye bir kaide yok. İlacı genel olarak kullanırken de kesinlikle doktora danışılmalı ve tedavi süresince kullanım planlamasına bağlı kalınmalıdır.

3-Tylolhot (Taylot): Sıcak suya eklenen bu limonlu toz ilacını her eczanede bulabilirsiniz. Grip, virüs türünde bir hastalık olduğundan gribi geçirmez ancak gribin etkilerini indirgeyebilir. Aynı zamanda terlemenize de yardımcı olur.

Bu süreçten sonra tek yapmanız gereken dinlenmek ve vücuda bol bol sıvı almaktır. Kanser yaptığı gibi bazı iddiaları mevcuttur. Bu yüzden doktor gözetiminde kullanınız.

4-Theraflu forte: Grip hastalığını kesin geçiren bir ilaçtır. İçerisinde, Fenilefrin hidroklorür 10mg, Klorfeniramin maleat 4mg, parasetamol 650mg olarak bazı maddeler bulunmaktadır. Etkili bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Ağız yoluyla yani oral yoldan alınarak çabuk bir şekilde emilir.

Zaten kendisi de sıvıya temas edince hafif dağılan bir yapıdadır. Burun akıntısı, gözde sulanma, hapşırma gibi grip belirtilerini azaltmaktadır.

Bu ilaçların yanında c vitamini ağırlıklı beslenmelisiniz. Eğer gripseniz c vitamini ihtiyacınız oldukça fazladır. C vitaminini yukarıda saydığımız besinlerden elde edebilirsiniz.

Gribi geçiren bazı hızlı tedavi yöntemleri

Çevrenizde grip salgını gibi söylentiler duymaya başladığınız an akşam yemeklerinizde bol bol sarımsak tüketmelisiniz. Evde grip olan birisi de varsa baş ucuna bir yere sarımsak koymalısınız. Bunu yapmanız hastalığın evin diğer üyelerine bulaşmasını engelleyecektir.

Soğan ağırlıklı beslenin. Soğan kepek ekmeği ile birlikte tüketildiğinde hem vücuda enerji verir hem de vücudu zararlı bakterilerden mikroplardan ve virüslerden arındırır. Bunun yanı sıra sinir sistemini güçlendirerek vücudunuz üzerinde tam yetkinlik kazanırsınız.

Birkaç muzu haşlayıp tüketmeniz gribin belirtilerini azaltacağı gibi boşaltım sisteminizi de düzene sokacaktır.

Chia tohumlu ekmekleri tüketmeye özen gösterin. Grip olduğunuz dönemlerde beyaz ekmek yerine esmer ekmek yemeniz gribe yakalanma hızını azaltacaktır.

Lavanta çayı için.

Kuru üzüm ve fındık tüketmeye özen gösterin. Vücudunuzun performansı içinde doping görevi görecektir.

Tüm bunların dışında bolca dinlenmeli terlemeli ve sıvı tüketiminizi arttırmalısınız. Geri kalanı vücudunuz zaten halledecektir.

Makalemizi iyileştirmemizi kolaylaştırmak için yorumlarınızı bekliyoruz. Yorumlarınız bizim için çok önemlidir. Yorumlarınız göz önünde bulundurularak makale her zaman yorumlarınıza göre güncellenmektedir. Ayrıca sizden sonra bu bilgilerden faydalanacak okurlarımız için de yorumlarınız oldukça değerlidir.

Bu makale: 10 Kasım 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yararlanılan Kaynaklar:

-www.sabah.com.tr/saglik/2015/10/06/grip-nasil-cabuk-gecer

-www.medikalakademi.com.tr/5-adimda-grip-tedavisi/

-tr.wikipedia.org/wiki/Grip

16 Comments

 1. Semih 4 Kasım 2017
  • Atakan 3 Mart 2018
 2. Esen 4 Kasım 2017
  • Atakan 3 Mart 2018
 3. Anonim 4 Kasım 2017
  • Atakan 3 Mart 2018
 4. yiğit 5 Kasım 2017
  • Atakan 3 Mart 2018
 5. Yigit 5 Kasım 2017
  • Atakan 3 Mart 2018
 6. Burak 7 Kasım 2017
 7. Melek 7 Kasım 2017
  • Atakan 3 Mart 2018
 8. Sevin 8 Kasım 2017
  • Atakan 3 Mart 2018
 9. Burak 3 Mart 2018

Leave a Reply