Güzel diyetlerle hamileliği rahat geçirmek için neler yapmalısınız

Güzel diyetlerle hamileliği rahat geçirmek için neler yapmalısınız?

Güzel Diyetlerle Hamileliği Rahat Geçirmek

Geçmişten günümüze gelen bir düşünce vardır ki hamilelikte ne kadar çok yersen o kadar bebek kilo alır ve sağlıklı olur. Aslında ne kadar çok yediğinin değil ne kadar sağlıklı beslendiğinin önemi vardır.

Bebek anne vücudundan gerekli vitamin ve mineralleri kendi ihtiyacı olduğu kadarını sağlamaktadır. Anne adayının vücudundan eksilen vitamin ve minareleri değerinin altında tutmaması için uygulaması gereken sağlıklı diyet programları mevcuttur.

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmek için bu diyet programlarını uygulaması önemlidir.

Anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli maddelerden bir tanesi tuz ve tuzlu yiyeceklerdir. Hamilelik döneminde alınan kilolar ve vücutta oluşan ödem tuz alımı ile daha fazla şişkinlik ve albüm oluşmasına sebep olacaktır ki buda hamileliğin son zamanlarda gebenin ve bebeğinin sıkıntılı bir süreç geçirmesini sağlar.

Az tuzlu yiyecekler tüketin

Az tuzlu yiyecekler yenmesi yanında da bol su tüketilmesi vücutta tuzun tutulmasına engel olacak ve anne karnında ki bebeğin su kaybını da engellemiş olacaktır. Tuz diyetinin dışında rahat bir hamilelik geçirmek için anne adayının kan yapıcı gıdalar tüketmesi ciddi önem taşımaktadır. Çünkü bebek anne karnındayken kan değerlerinin düşmesini sağlayacaktır.

Gerekli vitamin ve minarelerin yüksek oranda bebek anne kanından sağlar. Bunun için tüketmesi gereken başlıca gıdaların en başında kırmızı et yer alır. Kırmızı et en önemli demir kaynağıdır.

Gebelik sürecinde haftada iki gün en az kırmızı et tüketilmesi gerekmektir. Bunun için diyet programının en önemli yerinde yer alması gerekiyor. Anne adayının ve bebeğin en önemli ihtiyaçlarından omega 3 peki nasıl alınmalıdır? Omega 3 somon balığında yüksek oranda mevcuttur. Balık yemek istendiğinde somon balığı tercih edilmesi bu süreçte fayda sağlayacaktır.

Tatlı isteklerinde kuru üzüm yenebilirse hem kan yapıcı özelliğinden yararlanmış hem de tatlı isteği köreltmiş olacaktır.

Çikolata, şekerleme gibi yapay şeker içeren gıdalardan uzak durulmalı doğal şeker alınması gerekmektedir. Kuru incir ya da kuru kayısı yiyerek de tatlı isteğini azaltabilir ve hamilelikte doğabilecek kabızlık sorunu için de önem almış olunacaktır. Zorlu ve güzel bir süreç olan dokuz aylık bu serüvende hamile bir kişinin kolay ve rahat gebeliğini geçirmesi için hamile diyetinin bir günü listelenmiştir. Bu şekilde anne adayları kendilerine program hazırlayabilirler.

Güzel diyetlerle hamileliği rahat geçirmek için neler yapmalısınızzz

Hamileler için sağlıklı beslenme diyeti

 # Sabah:

1 avuç ceviz

1 dilim beyaz peynir

Zeytinyağlı omlet ( protein açısından çok önemli. Zeytinyağı da kabızlık oranının düşmesini sağlayacaktır.)

2 adet kuru kayısı

2 dilim kızarmış ekmek

1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

7-8 adet siyah veya yeşil zeytin

# Ara öğün

Bir kâse yoğurt içine çay kaşığı ile zencefil, zerdeçal ve tarçın koyup yiyebilir. Bu şekilde de bağışıklık sistemini güçlendirmiş hem de kalsiyum alınmış olunacaktır.

Öğle yemeği

4 adet ev yapımı köfte ( et gıdasını almak için)

Bolca yıkanmış yeşilliklerden oluşan bol limonlu salata ( c vitamini için önemli )

2 bardak su

1 dilim ekmek

Ara öğün

İstenilen meyvelerden oluşan mevsim salatası kurutulmuş meyveler eklenip çeşitlendirilebilir.

Akşam yemeği

Mercimek çorbası

Fırında pişirilmiş somon balığı ( omega 3 için önemli )

Bol limonlu mevsim salata

2 dilim ekmek

Kendinizi koruyun – Egzersiz yapın.

Hangi diyet programı uygulanırsa uygulansın atlanmaması gereken en önemli madde su tüketimidir. Günde en az 3 litre su tüketimi bebeğin susuz kalmamasını sağlayacak, anne adayının vücudunda ödem oluşumunu engelleyecek ve hamilelikte çok sık oluşan idrar yolu enfeksiyonu da bol su içerek önlenmiş olacaktır. Örnek listeden yola çıkılarak menüde değişikler yapılabilir. Çeşitleri farklı yiyecekler ile değiştirilebilir ya da diyet programının bir gününü bu şekilde düzenlenebilir.

Aynı zamanda hamileliğiniz süresince kol ve bacak egzersizleri yapmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Diyetle beraber günlük egzersizlerinizi de en azından doğuma kadar yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı ve risksiz bir doğum için günlük yapacağınız egzersiz sizi doğuma sıkı bir biçimde hazırlayacaktır. Öte yandan şunu da belirtmekte fayda var. Çoğu kadın doğum sonrası karın sarkmalarından ve yırtıklarından şikayetçi olmaktadır. Bu egzersizler sayesinde kilo probleminizi çözebilir ve yırtıkları en aza indirgeyebilirsiniz.

Egzersizleri çok fazla zorlamayınız, ufak kol ve bacak egzersizleri yapmanız yeterli olacaktır.

Leave a Reply