H3N2 Virüsü Nedir? Yeni Grip Virüsü

Son günlerde ABD’de ortaya çıkmasıyla adından söz ettiren H3N2 Grip Virüsünün Türkiye gündemine girmesiyle bizde haberdar olmuş olduk. Kimi başlıklarda Domuz Gribinden bile etkili olduğu söylenen, kimi başlıklarda ise domuz gribine benzetilen bu virüsü sizler için araştırdık.

Geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan H1N1 domuz gribi virüsü yalnızca Türkiye’de 57 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Bu rakamın dünya genelinde 6 bin ila 10 bin arasında olduğu belirtiliyordu. Öte yandan daha önceki dönemlerde ortaya çıkan H5N1 Kuş gribi virüsüne baktığımız zaman ölen kişi sayısının 167 olduğunu görmekteyiz.

Bu da şöyle bir sonuç ortaya çıkarıyorGrip her geçen dönemde güçlenerek geri dönüyor, ya bir daha ki dönüşünde önüne geçilemezse” işte bu durum tüm insanlığı korkutuyor. Bu nedenle gribe karşı önleminizi erkenden almanızı tavsiye ediyoruz.

H3N2 Virüsü nedir?

H3N2 olarak bilinen virüs ABD’de ocak ayından bu yana yaklaşık 4 binin üzerinde kişiyi öldürdüğü biliniyor. Üstelik ölen 4 bin civarı kişinin 63 tanesini çocuklar oluşturuyor. Zatürre ve grip etkisiyle öldükleri tespit edilen bu kişilerin tedavi kapsamında araştırmaları devam ettiği söyleniyor.

Hastalık salgının ise 2009 yıllarında Domuz Gribi olarak ortaya çıkan virüsten daha kolay yayıldığı ve daha tehlikeli olduğu başlıklarda dikkat çekiyor. Ek olarak belirtmekte fayda var “H3N2 Virüsünün tedavisi domuz gribinden daha uzun sürüyor.” Bu nedenle ekstra dikkatli olmanız gerekiyor.

H3N2 Virüsünün belirtileri nelerdir?

H3N2 Virüsü ya da diğer bilinen ismiyle İnfluenza Virüsünün A ve B çeşidi olmak üzere 2 farklı çeşidi bulunuyor. Günümüzde ülkemizde bahsedilen virüsün tipi ise geçmişte Domuz Gribi olarak adlandırdığımız H1N1 yani Domuz Gribi olarak adlandırılan İnfluenza Virüsünün A türü olarak biliniyor.

Ateş ve halsizlik şikayetleri ile başlayan H3N2 Virüsü şikayetleri, geniz ve burun boşluklarında yanma gibi çeşitli semptomlara sebebiyet veriyor. Araştırdığımıza göre Uzman Dr. Zerrin Beykal H3N2 Virüsünün daha çok geniz ve burun boşluklarına yerleştiğini söylüyor. Bu bölgelerde türeyen H3N2 virüsü vücudun tüm bölgesine buralardan yayılıyor.

Belirtileri sıralamak gerekirse eğer; Yüksek ateşli halsizlik, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, öksürük, göğüste sıkıntı şikayetleri görülebiliyor. Yaptığımız araştırmaya göre 7 – 10 gün içerisinde düzelmeyen öksürük genellikle 1 ila 2 aya kadar devam edebiliyor. Sonrasında ise çeşitli akciğer hastalıklarına neden olabiliyor. (Bronşektazi, akciğer kanseri ve verem gibi)

Kimler Risk Altında ?

H3N2 virüsünün genel olarak risk alanına giren kişiler genellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, risk altında olan yaşlılar, kronik akciğer ve karaciğer rahatsızlığı olan kişiler, kalp hastaları, şeker hastaları ve kronik böbrek rahatsızlığı olan kişiler, çocuklar olarak açıklanıyor. Bu kişilerin her yıl düzenli grip aşısı olması ve beslenmelerine dikkat etmeleri, gerekli önlemlerini almaları gerektiği söyleniyor.

H3N2 Virüsü tedavisi var mı?

Bilindiği kadarıyla şuan için bu gribin herhangi bir tedavisi bulunmuyor. Yalnızca aşısı bulunan normal grip virüsünün tedavisinde, grip olan kişilerden uzak durmak, elleri sık sık yıkamak, kişisel hijyene dikkat etmek yapılabileceklerin başında geliyor.

Ek olarak Bol sıvı tüketimi, bol C vitamini tüketimi de arttırmak oldukça önemli. Bol bol dinlenmek, ateş düşürücü etkisi bulunan ilaçlardan yardım almak, doktor kontrolü gibi etmenler de önem taşıyor.

Aynı zamanda kişiler hava almalı, kapalı ortamlarda çok fazla kalmamalı ve günlük vücutlarını çok yormadan spor ya da benzeri aktiviteleri yerine getirebileceği söyleniyor. Vücut direncini arttıran yiyecekleri tüketmenin de önemli bir faktör olduğu karşımıza çıkıyor.

 

 

Kullanılan Kaynaklar;
H3N2 Google Trends 13.02.2018 konu başlıklı makaleler
Konu ile ilgili google içerisinde yer alan arşiv, dökümanlar

Leave a Reply