hasta yatağı donanımsal özellikleri

Hasta yataklarının donanımsal özellikleri

Hasta yatağı kullanımına aday bir çok hasta, kullanacağı hasta yatağının donanım özelliklerine detaylıca dikkat etmelidir. Çünkü hasta yatağı özellikleri, hastaya doğru bir bakım ve keyifli zamanlar sunmak için önemli bir konudur.

Hasta yatağı, gerek tedavi sürecinde gerekse hastanın genel hayatındaki rahatlığına kadar uzanan bu serüvenin de mühim bir etkendir.

Hasta yatağı hastaya neler sunar?

Hasta yatağı, hastaya huzurlu ve sakin bir hastalık dönemi sunar. Bu süreçte hasta konforlu ve acısız bir şekilde dönemi atlattığı için mutlu olur. Bu nedenle hasta yataklarının gerektirdiği bazı donanımsal özellikleri aşağıda sıralayalım.

Öncelikle en önemlisi ve olmazsa olmazı,

-Ergonomik tasarım:

Bir hasta için yatağının vücut şekline uyum sağlaması çok önemlidir. Hasta yatağı konfor ve rahatlığı ancak bu şekilde sunabilir. Bu nedenle bir hasta yatağı satın almadan önce ergonomik mi? Değil mi? Bunu kesinlikle öğrenin.

-Yan korkuluklar:

Özellikle yatalak hastalar için yan korkulukların hareketli olması yani açılıp kapanabiliyor olması önem taşımakta. Buna dikkat etmelisiniz. Çünkü hastayı yataktan bir an olsun ayırmak istediğiniz de bu korkuluklar size çeşitli zorluklar çıkartabiliyor. Bunun gibi sorunları daha yaşamadan çözmek için tavsiyemize kulak verin.

-Baş ve ayak yüksekliği:

Hastanın konfor ve üst seviye bir rahatlık yaşaması için baş kısmının ayarlanabilir olması çok önemlidir. Bu özellik hastanın hareket etmeden pozisyon almasına yardımcı olur.

-Anti bakteriyel olmalı:

Özellikle uzun süre yatağa bağlı kalacak hastalar için bu özelliğin olması oldukça önemlidir. Sağlık açısından büyük bir öneme sahip olan anti bakteriyel yatak modelleri, hastanın iyileşme sürecine direkt katkı sağlar.

Hasta yataklarında tekerleğin önemi

Gündelik yaşamınızı kolaylaştıracak olan hasta yatakları, tekerlekli olmalıdır. Kolaylıkla yer değiştirebilmek için bir hasta yatağında tekerlek şarttır. Aynı zamanda istenmeyen hareketlerin önlenmesi içinde bu tekerleklerde birer adet fren olmalıdır.

Bu frenler ile yatak olduğu yere sabitlenmelidir. Aksi takdirde bu durum istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Bir hasta yatağı, hastanın hareketlerini kısıtlamamalıdır. Aksine hastanın rahat hareket etmesine olanak sağlamalıdır. Bu nedenle boy ve genişlik bakımından hasta ile uyumlu olan bir hasta yatağı tipi seçilmelidir.

Aşağıya yorum olarak öğrenmek istediklerinizi ve düşüncelerinizi bırakabilirsiniz.

Leave a Reply