İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi için Gıdalar

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için gıdalar

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer?

Çok sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonundan artık illallah mı ettiniz? Doktorlara gitmekten, ilaç kullanmaktan sıkıldınız mı? Devam edin o halde sizin için yazdık… 

İdrar yolu enfeksiyonu yine kadınların baş belası olan bir rahatsızlıktır. İdrarı yaparken bir yanma hissi ile karın bölgesinde bir baskı ve düşük ateş belirtileri beraberinde yaşanır.

Genelde yaygın olan bu enfeksiyon doktorların verdiği antibiyotikler ile tedavi edilse de sizlere bu makalemizde önereceğimiz birtakım doğal gıdalar ile tedavinize eşlik etmesini sağlamak ve evinizde çözümü sizin yaratmanıza destek olmak istiyoruz.

 • Bol bol sıvı içerek idrar yolunuz temizleyebilirsiniz.
 • Tarçın, papatya ve biberiye çayları da iltihabı azaltıp, size büyük fayda sağlarlar.
 • Antibiyotik özelliği bulunan hepinizin bildiği gibi sarımsak, zencefil, maydanoz gibi gıdalar tüketin. Kendinize zencefil çayı hazırlayabilir ya da olmadı 1 bardak su içinde bir tutam maydanoz kaynatıp, sıvıyı süzüp içebilirsiniz.
 • Kuşkonmaz, salatalık kereviz ve pancar gibi iyi idrar sökücü gıdalar ile ödemi önler, idrara çıkmanız kolaylaşır.
 • Ödemi arttıran un, maya ve şekerle yapılan gıdalardan mümkün olduğunda kaçının. Bunlar enfeksiyon ile savaşmanıza yardımcı olmaz.
 • İdrar yolu enfeksiyonunuzun tedavinize yardımcı olacak bir diğer içecek ise; her gün 1 bardak su içine 1 yemek kaşığı karbonat eritip içerseniz epey faydalı olacaktır.
idrar yolu enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanıza yardımcı olacak besinler

Bu düşman enfeksiyon ile savaşmanıza yardımcı olacak meyveler şunlardır:

 1. Kızılcık

İdrar yolu enfeksiyonunuz var ilk aklınıza gelen kızılcık olmalıdır. Doktorlar kesinlikle kızılcığın mükemmel antibiyotik ve antioksidan özelliklerinin çok iyi olduğunu söyleyip, önermektedirler. Kızılcık idrarın içindeki bakteriyi öldürür öldürmese bile süründür yani idrar yolu duvarlarına bağlanmasını önler. 🙂

Marketlerde kutularda satılan hazır kızılcık sularını almayın! İçinde yüksek miktarda şeker içerirler ve hiçbir faydası olmaz. Manavlarda taze kızılcığı alıp evde suyunu sizin hazırlamanız daha sağlıklı olacaktır.

 1. Papaya

Papaya idrar sisteminin sağlığını koruyan ve bakterilerin vücuttan uzaklaşmasına yardımcı olan yüksek asitli başka bir meyve örneğidir. Doğal antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca papayalar lif deposu olduklarından detoksu teşvik ederler ve yüksek antioksidan seviyeleriyle birleşince bu meyve idrar, bağırsak ve kolonun temizlenmesine yardımcı olur.

Papaya aynı zamanda iltihabı azaltan ve iyileşmeyi teşvik eden enzimler içerdiğinden de sağlığımız için çok faydalıdır. Papayayı es geçmeyin, denemekten çekinmeyin. İdrar yolu enfeksiyonu için birebirdir.

 1. Portakal ve limon suyu

C vitamini dendiğinde aklımıza gelen yalnızca birkaç meyve vardır sizin de bildiğiniz antioksidan yönünden güçlü olan portakal ve limon.

En ideali sabahları 2 portakal ve yarım limonun suyunu sıkıp içmelisiniz. Posasını atmadan, yavaşça içmeye devam edin çünkü posası bağırsakların temizlenmesine büyük yardımcıdır. O yüzden bu doğal ve C vitamin deposunu her gün için ve bahsettiğimiz diğer meyvelerle de katkı sağlayın!

 1. Ananas

Ananasın içindeki enzimler idrardaki iltihabı azaltıp iyileşme sürenizi hızlandırarak size şifasını verir. İsterseniz salatalarınıza ekleyerek, isterseniz de suyunu sıkarak ya da olduğu gibi yiyerek bu doğal ilaç olan meyveyi her gün tüketmek için gereken önemi vermelisiniz.

 1. Kırmızı üzüm

Kızılcık gibi idrar sistemimizin sağlığını hem koruyan hem de zengin faydaları ile çok sağlıklı doğal bir meyvedir. Damak tadına hitap ettiği gibi, gözümüze ve gönlümüze de hitap eder. Eğer siz de idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırsanız mutlaka ama mutlaka tüketmeniz gereken bir meyvedir.

Antioksidan deposu ve idrar söktürücüdür. Hem de çok lezzetlidir! Olsa da yesek…

Bu leziz meyveleri yiyerek, hastalıklardan kurtulmak son derece keyifli ve güzel olsa gerek…Ne kaybederiz ki? Aksine midemiz bayram eder!

Leave a Reply