vajinismus tedavisi nedir

İlişkiye Girememe Hastalığı (Vajinismus)

Vajinismus Nedir?

İlişkiye girememe hastalığı olarak bilinen Vajinismus hastalığı halk arasında ilk gece korkusu adı ile de bilinmektedir. Vajinismus nedir sorusunun en basit cevabı ise kadın tam eşi ile ilişkiye girdiğinde vücudunun istem dışı kendini kasarak ilişkiye izin vermemesidir. Kadının iradesi dışında gerçekleşen bu olan bir takım psikolojik sorunlardan, kaygı ve korkulardan dolayı yaşanmaktadır.

Vijinismus tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır ve vajinismus nedenleri her kadında farklıdır. Her kadının vajinismusu da birbirinden farklılıklar göstermektedir. Kadın bu sorun karşısında kendini çok kötü hisseder ve en önemlisi evliliklerde bu sorun karşısında çok kötü etkilenmektedir. Bir çok boşanma bu nedenle olmaktadır.

İlişkiye Girememe Hastalığı

Vajinismus yani kadınlarda ilişkiye girememe hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık istem dışı vajina refleksidir. Oluşan kas kasılması vajina girişini kapayarak eş ile ilişkiyi imkânsızlaştırır. Bazı kadınlarda bazen diğer organlarda da kasılmalar yaparak nadiren de olsa soluk almayı bile güçleştirmektedir. Erkek kadından uzaklaşıp, olay bittiğinde kaslar normale kendiliğinden dönerler.

Her kadında ilişkiye girememe hastalığı farklılıklar göstermektedir. Kimi durumda kadın doğum uzmanına bile muayene olamaz, tampon koyamaz, parmakla bile olay tetiklenerek kasılmalar olur. Kimi kadın ise bunların hiç birini yaşamazken sadece ilişki esnasında kilitlenerek kasılır.

Bazı kadınlarda ilişki nispeten olurken erkeğin penisi çok az miktarda girebilir yada kadında bu kasılma nedeni ile çok ağrı ve acı yaşanmaktadır. Her şekli de kadın için çok zor bir durum yaşanmasına neden olur. Kadınlarda vajinismus nedenleri farklılıklar gösterdiğinden her kadın bunu farklı yaşamaktadır.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi yüzde yüz başarılı sonuçlar veren hastalıkta kadınlara eşlerinin yardımı tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Vajinismus nedenleri ise tamamen psikolojik nedenlere dayanmaktadır. Bu kadınlarda geçmişten gelen bir taciz, tecavüz, cinsel istismar, cinsel eğitim eksikliği, kızlık zarını kaybetme endişesi, baskıcı bir aile, yanlış bilgilendirilme gibi bir çok nedene dayanmaktadır.

Kadınlarda vajinismus görülme sıklığı aslında çoktur fakat her kadında farklıdır. Doktora gitmeye çekinilir ve kadın bunu bir eksiklik gibi algılamaktadır. Korkuları, endişeleri ve kaygıları kadınlarda bu sorunu yaratırken evliliklerde de bu sorun yüzünden problemler çıkmaktadır. Kadın elinde olmadan istemsizce bu sorunu yaşar ve bu sorunu atlatabilmesi için kesinlikle yardım almalıdır.

En önemli yardım eşinin desteği olmalıdır. Eş yardımı ile birlikte gidilen uzman bir kadın hastalıkları doktoru ve psikiyatrist desteği bu sorunu çok kısa vadede çözmektedir. Bu sorunla baş etmenin birçok yöntemi vardır ve en uygun şeklini ancak doktorunuz belirler. Vajinismus Tedavisi Ankara merkezli klinikten ücretsiz bilgi ve ilk görüşme randevusu alarak hastalığınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply