ishal nasıl geçer ishale ne iyi gelir

İshal nasıl geçer? Bir gecede ishalden kurtulmak mümkün!

İshal hızlıca nasıl geçer? İshal için ne iyi gelir?

İshal, mevsim geçişlerinin gerçekleştiği dönemlerde hassaslaşan insan vücudunda oluşan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ishal nasıl geçer? sorgusu mevsimlerin geçiş evrelerinde her insanın cevabını bilmek isteyeceği bir soru haline dönüşür.

Bu nedenle “ishal nasıl geçer? ishal için ne iyi gelir?” başlıklı makalemizi ele alıyoruz. Öncelikle belirtelim ki Türkiye’de ishal rahatsızlığını yaşayan insan sayısı oldukça fazla, oran ile gösterecek olursak %25’ler söz konusu diyebiliriz.

Bu oran ülkenin dört bir yanına dağılmış durumda. Bunun nedeni Türkiye’nin iklim kuşaklarının tam ortasında yer almasından kaynaklanıyor. Her zaman dile getirdiğimiz 4 mevsimi ülkemiz tam anlamıyla yaşıyor ve bu da senede 4 mevsim geçiş dönemi demektir.

Türkiye’nin dört bir yanı bu problemle uğraşıyor derken şaka yapmıyorduk. Buyrun ishalin Türkiye haritasına dağılımı ortada…

Son 12 ayın ishal sorgusunu en çok gerçekleştiren illeri

Haritayı incelediğimiz zaman ishal problemini yalnızca sizin çekmediğinizi ve Türkiye’nin çoğunluğunun bu problemi çektiğini görebiliyoruz. Artık yalnız değilsiniz diyebildiğimize göre ishal nasıl geçer? ishale ne iyi gelir? Başlıklı yazımıza geçelim.

ishali ne geçirir ishal nasıl geçer

İshal nasıl geçer? İşte sizi bir gecede ishalden kurtaracak tedavi yöntemleri

İshali geçirmek için sanal alemde bir çok deva bulunsa da bunlardan yalnızca bir iki tanesi gerçekten işe yarar. Biz size, bu makale de daha fazla işe yarar tedavi yöntemi sunmayı arzuluyoruz. Şimdi ishal geçirecek yöntemleri ele alalım ve ishal nasıl geçer? sorusunu maddelendirerek cevaplandıralım.

-İshal için çözüm: Muz

Oldukça sıvı bir dışkı şeklinde olduğu için ishal bize bazen zor zamanlar yaşatabilir. İshal olduğunuz dönemlerinizde muz tüketmelisiniz. İster rendeleyerek, ister olduğu gibi nasıl yerseniz yiyin ancak muz kesinlikle tüketmelisiniz. Günde 3 ila 5 adet muz yeterli olacaktır.

Ancak muzu yalnızca birkaç gün fazla fazla tüketiniz. Çünkü aşırı muz tüketmek sizi kabız yapabilir ve bu sefer de başka bir sorunla uğraşmak zorunda kalırsınız.

İshal için çözüm önerimiz:

İshal olduğunuz zamanlarda muz tüketin dedik. Ancak daha etkili bir yol olan muz ve kuru kahve karışımını da deneyebilirsiniz. Bu karışım, sizi bir gecede ishalden kurtarabilir. Bu karışımı yapmak için ihtiyacımız olan şeyler muz ve kahvedir.

Muzu iri kıyım olacak şekilde bir kaseye doğrayın. Üzerine 2 çay kaşığı kuru kahve serpiştirin. Bu karışımı daha da güçlendirmek için içerisine yarım limon da sıkabilirsiniz. Tabi bu sizin damak zevkinize kalmış. Karıştırmadan öylece tüketin. Kahve damağınıza yapışırsa bir yudum su içebilirsiniz.

Bu karışımı tükettikten 2-3 saat sonra bolca su tüketiniz. Bu süreçte tuvalete çıkma ihtiyacınız zaten azalacaktır.

-İshale iyi gelecek bir diğer yöntem haşlanmış patates

Haşlanmış patates içeriği sayesinde günlük ihtiyacınız olan su miktarını karşılamaktadır. 3 adet patatesi haşlayarak pişiriniz. Pişme durumunu çatalla kontrol ediniz. Çatal girecek kıvama geldiyse ocağın altını söndürebilirsiniz. Patatesi doğrayınız ve içerisine bir miktar dereotu ekleyiniz. Üzere birazcık limon sıkabilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

-İshali kuru kahve geçirir

Kuru kahve, ishal için biçilmiş kaftandır. Yukarı da muz ile karıştırılarak tüketildiğinden bahsettik. Şimdi ise kuru kahveyi sade olarak tüketeceğiz. İki çay kaşığı dolusu kuru kahveyi ağzınıza atın. Üzerinden yutabilmeniz için bir yudum su içebilirsiniz. İshali anında kestiğine şahit olacaksınız.

-İshale anında çözüm: Tuz ve şeker ikilisi

İshal rahatsızlığında vücut çok fazla su kaybı yaşar. En önemli tedavi şekliyse bu su kaybını gidermekten geçmektedir. Şimdi vereceğimiz tarifle hem ishaliniz geçecektir hem de vücutta meydana gelen su kaybı giderilecektir. Tariften önce şunu da belirtmekte fayda var.

İshal bebeklerde ve çocuklarda oldukça ciddi bir sorundur. Yetişkinler bu sorunun üzerinden gelebilir. Ancak bebeklerde ishal sorunu hayati riske sahiptir. Çocuklarda da aynı şekildedir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen ishal için birebir tedavi yöntemi olan tarifimiz şu şekildedir.

1 litre su (soğuk olmamasına dikkat edin. Ilık veya oda sıcaklığında olmalı)

Bir yemek kaşığı tuz (bebeklerde lütfen bir tatlı kaşığı kadar)

Bir yemek kaşığı şeker (Bebeklerde lütfen bir tatlı kaşığı kadar)

İshale iyi gelecek olan bu tarifin hazırlanışı şu şekildedir. 1 Litre suya tuz ve şeker eklenir. İyice karıştırılır. O kadar iyi karıştırmalısınız ki su tekrar şeffaf halini almalı. Şekeri ve tuzu birbirine iyice yedirmelisiniz.

Elde ettiğiniz karışımı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu tarif bebeklerde görülen ishal rahatsızlığında hayat kurtarıcı bir değere sahiptir. Her dışkılama sonrasında 30 dakika içerisinde bir bardak hazırladığınız karışımdan almayı unutmayın.

-İshali geçirecek yiyeceklerden en önemlisi: Lifli yiyecekler

İnternette ishal nasıl geçer? başlıklı her konuda denk gelmişsinizdir. Özellikle lifli yiyecekler tüketmeniz tavsiye edilir ve listeyi saydıkça sayalar. Pirinç, elma, havuç, yoğurt ayran vs. Şimdi bunlardan farklı olarak bir lif içeriği zengin besini de biz ekleyelim. Marketlerde satılan lifli gevrekler…

Eğer ishalseniz ve sorununuza bir çözüm bulmakta güçlük çekiyorsanız soluğu size en yakın markette almalısınız. Sadece lifli, zengin lif içeren kahvaltılık gevrekler mevcuttur. Bunları kullanarak ishal rahatsızlığına direk etki edebilirsiniz. Birde yanına keçi sütü ilave ettiniz mi? Sizden iyisi yoktur.

Tabi yoğurtla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Bu da çok etkili bir ishal tedavi yöntemidir.ishal nasıl geçer bir gecede ishali geçirmek

İshalin neden olduğu aşırı karın guruldaması nasıl geçer?

İshal rahatsızlığını yaşayan insanlar bilirler ki ishal yanında şiddetli bir karın guruldamasını da getirir. Sanki karnınızda kazan varmışta fokurduyor gibi hissedebilirsiniz.

Bu ishalin şiddetinin göstergesidir. Şiddetli karın guruldaması yaşıyorsanız ve ishalseniz sorun hem karnınızda hem de bağırsaklarınızdadır. Bağırsaklarınız yediğiniz besinleri düzgün enzimlemiyor ve karnınıza baskı yapıyordur.

Bu oluşan baskı sonucu şiddetli karın guruldamaları oluşmaktadır. İshal sorununuz bu raddeye geldiyse derhal doktora başvurmanızı öneriyoruz. Öte yandan bu konu hakkında özellikle ele aldığımız “karın guruldaması nasıl geçer” başlıklı makalemize göz atabilirsiniz. Makaleye gitmek için yeşil başlığa tıklayınız.

Bol bol su içmeyi ve güneşe çıkmayı da ihmal etmeyin. Sağlık dolu günler sizin olsun.

Makalemizi iyileştirmemizi kolaylaştırmak için yorumlarınızı bekliyoruz. Yorumlarınız bizim için çok önemlidir. Yorumlarınız göz önünde bulundurularak makale her zaman yorumlarınıza göre güncellenmektedir. Ayrıca sizden sonra bu bilgilerden faydalanacak okurlarımız için de yorumlarınız oldukça değerlidir.

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.sabah.com.tr/saglik/2015/05/14/ishal-nasil-gecer

Leave a Reply