kadınlar için baldır eriten egzersiz hareketleri aynı zamanda sıkılaştırıyor

Kadınlar için baldır eriten en etkili egzersiz hareketleri

Kilo alan kadınlarda genellikle kalça ve baldır bölgesinin yağlandığı görülür. Baldır eriten ve kalça şekillendiren egzersizler bu zamanlarda önemini arttırmaya başlamıştır. Çağımızın problemi olan obezite sorunu artık çoğu kadının problemi haline gelmeye başlamıştır.

Yaptığımız araştırmalara göre özellikle son dönemde obez kadın oranında %10 artış görmekteyiz. Bu artışın nedeni kadınların sağlıksız beslenmesi değil. Çünkü çoğu kadın az çok yediği besinlere dikkat etmeye başladı.

Yani kadınlar artık sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenme adına belirtiler gösteriyor. Ancak, bazı kadınlarda hala spor bilinci uyanmadığı gibi gündelik işlerde de hareket etme adına hiç bir şey yapılmamakta.

Bu nedenle, özellikle kadınların sorunu olan baldır bölgesinin yağlanmasına ve yine baldır bölgesindeki yağları eriten en etkili egzersizlere bu sebeple değinmek istedik.

Kadınlar için baldır eriten egzersizler

Baldır, yağlanmaya %80 oranında yatkınlık gösteren bir bölgedir. Kilo alan bir kadın yağlanmaya ya kalçasından ya da baldırından başlar. Göbek bölgesi bir alt sıradadır. Kadınların baldır yağlarından müzdarip olduğu gibi bu sıkıntı erkeklerde de gözlemlenmektedir. Şimdi baldır yağlarını eritecek en etkili egzersizlere ve yapılış süreçlerine bir bakalım.

baldır eriten hareketler

1- Baldır eritmeye birebir: Açık bacak dağ tırmanma egzersiz hareketi

Bu hareket baldır yağlarını eritmek için çok etkili bir egzersizdir. Düz bir zemine şınav pozisyonu alınır. Eller ile omuzlar aynı hizada olmalı, yatay eksen üzerinde eller omuzların genişliğinden biraz daha geniş açılmalıdır. Ardından sağ veya sol bacak kolun dışına doğru çekilir.

Bu egzersizi 1 dakika boyunca hızlı bir tempo da yapınız. Günde bir dakika olacak şekilde aksatmadan yaparsanız 1 ay sonra farkı göreceksiniz.

2- Baldır yağlarına hücum: Düz dağ tırmanma egzersiz hareketi

1. maddede olduğu gibi pozisyonumuzu alıyoruz. Eller düz bir zeminde, omuz genişliğinin biraz daha genişliğinde açılan kollar, ve düz bir şınav pozisyonu alınız. Bacaklarımızı sırasıyla olmak üzere önce sol sonra sağ olarak göğüs bölgesine çekiniz. Üst madde de kol dışına çekiyorduk.

Şimdi göğüs bölgesine çekeceğiz. Bu hareketi de 1 dakika boyunca yapın. 1 dakika boyunca ne kadar çok hızlı yaparsanız o kadar çabuk baldır yağlarından kurtulursunuz.

3- Baldırı eriten başka bir egzersiz hareketi: Açık bacak V squatı

Dik bir pozisyon alın. Kalçanız dışarı çıkacak şekilde squat pozisyonuna girin. Ayaklarınız vücudunuzla birlikte V pozisyonu alacak şekilde yanlara döndürünüz.

Sonrasında iyice aşağı inip tekrar dik bir pozisyona geliniz. Bunu 1 dakika boyunca yapın. Hem daha sıkı ve çıkık bir kalçaya sahip olursunuz hem de baldır bölgenizdeki yağlar hızla erimeye başlar.

kadınlarda baldır eritme hareketleri

4- Baldır şekillendiren ve kuvvetlendiren egzersiz: Sağ bacak sol kol, sol bacak sağ kol

Ayakta yapılan bu egzersiz, bacakların şekillenmesini sağlayacaktır. Ayakta dimdik durun. Sol bacağınızı yukarı doğru kaldırın aynı zamanda sağ bacağınızla da zıplayın.

Bu harekete paralel olarak da sağ bacağınızı kaldırıyorsanız sol kolunuzu yukarı kaldırıp indirin. Aynı şekilde hareketi sağ kol içinde uygulayın. Bu egzersizi 1 dakika boyunca yapın. Bir ay sonra farkı anlayacaksınız.

5- Baldır bölgesini sıkılaştırın: Yüzme hareketi

Düz bir zemine uzanın. Ayaklarınızı omuzlarınıza paralel bir şekilde açın. Sonrasında ayaklarınızı yukarı kaldırın. Dizde yukarıda olacak. Bacaklarınız dümdüz bir şekilde olmalı. Ellerinizle de kurbağa yüzüşü şeklinde hareketler yapın. Bacaklarınızı 1 dakika bu şekilde hava da tutmaya çalışın. Şimdi yapamıyor olsanız bile zamanla yapacaksınız.

6- Merdiven inin: Merdiven egzersizi

Gün içerisinde merdiven inip çıkma hareketini vücudunuzda sergilemeniz oldukça önemlidir. Bacak kaslarını ve baldır kaslarını sıkılaştırır. Günde 5 dakika merdiven inip çıkmanız tüm egzersizlerden iyi olacaktır.

Bu egzersizleri yapamıyorum diye ümitsizleşmeyin. Çünkü burada bahsettiğimiz egzersizler maximum yapmanız gereken sürelerde verilmiştir. Kimse ilk yapışında bu egzersizleri 1 dakika boyunca yapamaz. Bu iş zamanla olacak bir şeydir. Bu yüzden önce sabırlı olmanız gerekmektedir.

baldır eriten en etikili egzersizler

Baldırlarınıza streç film sarın!

Öte yandan baldırları inceltmenin bir diğer yolu da baldırlara streç film sarmaktadır. Yukarı da bahsettiğimiz egzersizleri baldırlarınıza streç film sararak yaparsanız 2 kat hızlı sonuç alırsınız.

Çünkü streç film, bacaklardaki ter gözeneklerini sıkıştırarak sıkılaşmasını sağlar. Aynı zamanda bolca terleteceği için x2 performans harcarsınız. Baldırlarınızı tam saracak şekilde 2-3 kat streç film sarmak baldırlarınızı hızla inceltecektir.

Pes etmeyin 🙂

Yorumlarınızı aşağıda yorum bölümüne yazarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Öte yandan yorumlarınız diğer okurlarımız içinde oldukça önemlidir. Bu yüzden yorum atmayı unutmayın ve ihmal etmeyin. Atmış olduğunuz yorumlar baz alınarak bu makale sürekli güncellenecektir.

One Response

  1. Fatma 4 Haziran 2018

Leave a Reply