karın şişkinliği nasıl geçer karnın şiş olmasına ne iyi gelir

Karın şişkinliği nasıl geçer? Mide de gaz sıkışmasına çözüm

Karın – mide şişkinliği nasıl geçer? Karın – mide şişkinliğine ne iyi gelir?

Gündelik yaşantınız da karnınızın şiş olması gibi mide sorunları sizi oldukça rahatsız edebilir. Ayrıca karın gurultusu gibi sorunlara da neden olan şişkinlik sorunu, yediden yetmişe herkesin problemidir. Bu makalemizde karın şişkinliğinin nedenlerine odaklanacağız ve karın-mide şişkinliği için neler yapılabilir? bu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Karın şişkinliğine iyi gelen yöntemler?

Doğru nefes alıp verme olayı karın şişkinliklerini gidermek için çok ama çok önemlidir. Çünkü doğru nefes alıp verme eylemi vücuttaki toksin atımına oldukça faydalı bir eylemdir. Bu sayede de karın şişkinliği giderilmesi için oldukça iyi gelen bir yöntemdir.

Gün içlerinde mutlaka ama mutlaka en an 2 ya da 3 defa nefes egzersizleri yapılmalıdır. Bu egzersizlerde nefes mümkün olduğunca yavaş yavaş alınmalı ve de alınan bu nefes tüm vücutta hissedilmelidir.

Etkili nefes egzersizleri

#  Kollarınızı iki yana doğru açın ve o sırada nefes alın. Ardından kollarınızı başınızın üzerinde birleştirin ve nefes verin. Sonra ellerinizi midenize kadar indirip tekrar nefes alın. Elleri göğüs hizasına doğru çıkarırken tekrar nefes verin.

Düz bir zemine yüz üstü uzanın. Kollarınızla ve dizlerinizle kendinizi yukarı doğru kaldırın. Sonrasında sol kolunuzu ve sağ bacağınızı derin bir nefes alarak kaldırıp derin bir nefes vererek indirin. Unutmayın, doğru nefes, bir çok sorununuzu çözecektir. Bu egzersizleri her gün uygulamayı unutmayın. Hayatınızın bir parçası haline getirin.

Karın şişkinliğine iyi gelen davranışlardan, eylemlerden birisi de düzenli yürüyüştür. Düzenli yürüyüş sayesinde bağırsak hareketlenmeleri olacağından ve bu durumdan mide de olumlu etkileneceğinden, bu tür bir soruna oldukça iyi gelecektir.

Protez diş kullananlar mutlaka ama mutlaka çeneye çok iyi oturan bir diş kullanmalıdırlar. Bu şekilde gereksiz hava alımı engellenecek ve karın şişkinliği sorunu yaşanmayacaktır.

Herhangi bir hastalık sonucu yaşanmayan ve doğal olan karın şişkinliklerini önlemek için diyet değişikliği gerekmektedir. Bu açıdan mevcut yeme alışkanlığında değişikliğe gitmek zorunda olunur. Bu durumda uzman kişilerden alınacak yardım ile farklı bir diyete başlanmalıdır.

Diyet ile düzeltilmeyen durumlarda karın şişkinliği için ilaç tedavisine başlanılabilir. Bağırsak çalıştırıcı, karbon preperatları, sindirim enzimleri, antiasit gibi ilaç türleri denenebilir. İlaç kullanımı için mutlaka ama mutlaka uzman doktor kontrolüne gidilmeli ve doktorun tavsiye ettiği şekliyle hareket edilmelidir.

şişkinlik nasıl geçer ne iyi gelir

 Karın şişkinliği çekmemek için dikkat etmemiz gerekenler

Yemek yerken kesinlikle acele edilmemelidir. Acele bir vaziyette yenen yemekler, karın şişkinliği yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu açıdan yemek yerken oldukça sakin olunmalıdır. Bir öğün bitirmek için en az yaklaşık olarak 30 dakika harcanmalıdır. Tüm lokmalar mümkün olduğunca çok iyi çiğnenmelidir.

Aşırı halde yağlı yenilmesi kişilerde karın şişkinliklerine yol açmaktadır. Böyle durumlarda mide mutlaka boşaltılmaya çalışılmalıdır. Bunu yemek yedikten sonra 30 dakikalık bir yürüyüşle sağlayabilirsiniz. Yediklerinizi sindirerek midenizi rahatlatırsınız. Bunun sonucunda da daha mutlu bir yaşantıya sahip olursunuz.

İnsan bağırsaklarında iltihaba sebep olmakta olan kron ya da divertikülit hastalıkları da karın şişkinliğine sebep olan hastalıklardır. Bu açıdan bu tarz şikayeti olan kişiler karın şişkinliği sorunundan kurtulmak için bu hastalıkların tedavilerine odaklanmalıdırlar.

Karın şişkinliğinde kurtulmak için yerine getirebileceğiniz diğer bir madde de sakız çiğnememektir. Çünkü yoğun sakız çiğnemek fazla hava alımına sebep olabilmektedir, bu durumda karın şişkinliği yapmaktadır.

Tuvalet geldiğinde mutlaka tuvalete çıkılmalıdır. Erteleme yapılmamalıdır. Aksi takdirde kabızlığa yol açabilmektedir. Kabızlık da kişilerde karın şişkinliklerine yol açmaktadır.

 Karın şişkinliği çekmemek için bunlardan uzak durun!

Tuz çok ama çok ölçülü kullanılmalıdır. Tuzun şişirici etkileri bulunmaktadır ve de vücuttaki su miktarını tuz oranı belirlemektedir. Bu açıdan mümkün olduğunca tuzlar yerine limon ve de doğal otları yemeklerde tercih etmek gereklidir.

Genel olarak karbonhidrat içermekte olan çoğu gıdalar karın şişkinliği oluşmasına sebep olmaktadır. Ancak protein ve yağlar daha az şişkinlik yapan gıdalardandır.

Brüksel lahanası, karnabahar, lahana ve fasülye karın şişkinliklerine sebep olan gıdalardandır. Yine armut, soğan ve enginar da karın şişkinliğine sebep olabilecek gıdalar arasındadır.

Fazlaca mayonez ve ekmek tüketimi de karın şişkinliği sebeplerindendir. Şeftali, erik, elma karın şişkinliğine sebep olan meyvelerdendir.

Yoğun bir şekilde buğday, pasta, mısır ve patates alımı da kişilerde karın şişkinliklerine yol açmaktadır.

Erimeyen lif içeren gıdalarda karın şişkinliklerine yol açmaktadır. Bu açıdan bu gıdaların tüketimine oldukça dikkat edilmelidir. Kepekli gıdalar bunlara örnektir.

şişkinlik neden olur

şişkinlik neden olur?

 Karın şişkinliğine iyi gelen gıdalar

Bol bol lifli gıdalar tüketilmelidir. Alınan bu liflerin dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Meyve sebzeler ile tam tahıllı besinlerden alınacak liflerin mutlaka günlük olarak 20 ile 35 gram arasında değişmesine dikkat edilmelidir. Bunlara dikkat edildiği takdirde karın şişkinliği önlenmiş olmaktadır.

Bolca sebze tüketilmelidir. Sebzeler genel olarak çok iyi sindirilen gıdalar olduğundan ve de hazmı oldukça kolaylaştırdıklarından karın şişkinliğini gidermek için oldukça ideal gıdalardandır.

Yumurta, et ve balık gibi gıdalar hızlı bir şekilde enerjiye dönüştüklerinden mide içi hacmini arttırmaktadırlar ve bu şekilde de karın şişkinliğine iyi gelmektedirler.

Kayısı ve elma vücuttaki potasyumu arttırmaktadır. Potasyum insan vücudundaki sıvı dengesi açısından yararlıdır. Bu meyveler vücudun bağırsaklardaki hareketlenmelerine de iyi gelmektedirler ve bu sayede karın şişkinliği sorununa çözüm olabilmektedirler. Ananas karın şişkinliklerini geçirmede oldukça faydalı gıdalardandır.

Kilo verin

Kilo vermek bir çok sorununuza çözüm olacaktır. Yağlı ve tuzlu besinler tüketen insanlar sağlıksız beslenme davranışı sergiledikleri için hem kilo alırlar hem de çeşitli mide sorunlarıyla karşılaşırlar. Zararlı besinler nedeniyle bağırsaklarda bakteri ve mikroplar çoğalarak bağırsak hastalıklarını tetikler.

Bunun sonucunda bağırsaklar düzgün çalışmaz ve dolaylı olarak mideye etki ederler. Kilo verdiğiniz takdirde mide ağrılarınız azalır ve kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Kilo vermek için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz. Ayrıca soru cevap panelimizden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Soru cevap panelinde sürekli online oluyoruz. Öte yandan facebook sayfamızdan da bizlere ulaşabilirsiniz. 

Sağlıklı günler.

3 Comments

  1. Buse 26 Mart 2018
    • Huseyin 13 Temmuz 2018
      • Atakan 13 Temmuz 2018

Leave a Reply