Kilo Almanın Yolları - Kolay Kilo Nasıl Alınır?

Kilo almak için yapılabilecek süper öneriler

Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmekte, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek gibi günümüzün bir problemi haline gelmiş durumda. Zayıf, cılız gözükmek bir çok erkek için problem haline gelirken bir çok kadın için bile problem haline gelebilmekte. Peki bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Çağımızın sorunu olan obezite, yaptığımız son araştırmalara göre almış başını gidiyor. Türkiye’nin boy-kilo orantısına baktığımız zaman ortalama kilolu insan sayısı oranı %65’lere kadar çıkabiliyor. Bu rakam dünya çapında %25’lerde, Amerika’da ise oran %75. Bu nedenle kilo alırken de sağlıklı kilo alınmalıdır. Yeterince yemek yemek, düzenli uyku ve bolca dinlenmeyle sağlıklı kilo alınabilir. 

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Sağlıklı kilo alabilmek için ilk etapta yapılması gereken eylem mutlaka bir doktor kontrolünden geçmek ve kilo alamamanın sebebine odaklanmaktır. Kimi bireyler guatr gibi çeşitli sebeplerden ötürü kilo alamazken kimi bireyler ise metabolizma hızından kaynaklı kilo alamamaktadır. Bu tür sebepler değişebilir. Kilo almak için her şeyi yaptıysanız ve hala kilo alamıyorsanız çok açık bir şekilde metabolizma hızınız fazladır. Metabolizma hızınızı düşürecek ve yediklerinizin vücutta kalmasını sağlayacak bitki çayları mevcut. Bu bitkisel çayları tüketerek metabolizme hızınızı normal bir insanın metabolizma hızıyla eşitlendirebilir ve sağlıklı kilo almanın ilk adımlarını atabilirsiniz.

sağlıklı kilo nasıl alınır

Normal sağlıklı bir insan kilo alamıyorsa dikkat etmesi gereken konular ise;

 

Uyku Düzeni

Düzenli ve Dengeli Beslenme

Sigara kullanımı

Alkol kullanımı

Stres ve Depresyon

Yetersiz Kalori ve Takviye alımı olacaktır.

Kilo almanızı sağlayacak güzel bir tarif

Kilo almak ve aldığınız bu kiloyu korumak aslında zor bir iştir. Ancak yediklerinizin kalorisi ve yağ-şeker oranı yüksekse 1-0 öndesiniz demektir. Kilo almak demek yalnızca yağ oranının artması demek değildir. Kilo alarak vücudunuz hacim kazanır ve genişlersiniz. Şimdi sporcuların bile kullandığı bir yemek tarifini sizlere burada sunacağım. Günde en azından 1 defa 1 öğün bu yemeği tüketmeye çalışın.

Makarna ve tavuk mucizesi tarifi: Bu ikiliyi sürekli bir arada tüketmeye özen gösterin. Vücudunuz için istediğiniz hacmi bu iki besin türü kolaylıkla karşılayacaktır. Makarna yapmayı herkes bilir diye makarnanın yapılış kısmını atlıyorum. Tavukları salçalı kızarmış yağa atıp kızartıyoruz. Tabi önce küçük küçük kesmeyi unutmayın. Ben şahsen tavuk göğsünü tercih ediyorum. Bir tavada tavukları kızartın ve hala sıcak olan makarnanın içerisine atın. Üzerine de ek olarak bir tutam tuz atın ve yağlı bir salatayla bunu tüketin. Kısa bir süre içerisinde alacağınız kiloya şaşıp kalacaksınız.

Örneğin uyku düzeni bozuk olan bir kişi haliyle uykusunu alamayacak – çok fazla ya da ihtiyacından daha az uyuyacak ve bünyesine bu durum olumsuz olacak yansıyacaktır. Öğünlerini atlayacak yada beslenmesinde dengesizlikler meydana gelecektir. Bunun yanında düzensiz ve dengesiz beslenme burada en büyük problemlerden biridir. Örneğin beyaz et – kırmızı et tüketimi, makarna ve pirinç gibi kalorisi bol gıdalar, sebze ve meyve tüketimi kilo alma konusunda kilit gıdalardandır. Bu tür gıdaların düzenli alınmasına dikkat edilmeli ve gerekirse uygun bir kilo alma diyeti uygulanmalıdır. Uygun kilo alma yada benzeri diyetlerinizi mutlaka uzmanlardan yardım alarak ve uzmanlara hazırlatarak uygulayın. Unutmayın diyetler kişiye özel yazılır ve metabolizma kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Sigara kilo alma konusunda en büyük etken!

Sigaradan uzak durun. Zaten genel olarak sağlığa oldukça zararlı olan sigara, kilo alma konusunda da sizin en büyük düşmanlarınızdan biri. Yalnızca sigarayı bıraktıktan sonra bile değişimi gözle görülür bir şekilde göreceğinizden emin olun. Sigara akciğerinize direk zarar vereceği için öncelikle ciğerde küçülme sağlayacaktır. Bu küçülmeden dolayı vücut ağırlık kaybedecek ve sigara yüzünden zayıflamış olacaksınız. Ne kadar saçma değil mi? Sigarayı bırakarak akciğer sağlığınızı koruyabilir, yediklerinizden tat alabilir, içtiklerinizin vücudunuza yaramasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın! Sigarasız hayat o ne rahat 🙂 Ayrıca sigarayı bırakmak hayatınızdaki bir çok ekstrem durumu kontrolünüz altına sokar veya ortadan kaldırır. Daha sağlıklı bir yaşam yaşayacağınız için hayatın tadını daha çok hissedersiniz. Bu da sizi farklı lezzetler tatmaya yönlendirir. Sonra da gelsin kilolar.kilo almak ve nasıl kilo alırım

Her şey tadında güzel!

Alkolde bilindiği gibi sık ve yoğun tüketiminde metabolizmada bir çok probleme sebep olabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşama merhaba deyin ve her şeyi dozunda, kararında tüketin. Bu kötü alışkanlıklar sadece alkolde değil, uyuşturucu olabilir başka bir madde olabilir, bunlardan uzak durmakta fayda var. Çünkü bu maddeler direk vücudunuza zarar veren ve beyin fonksiyonlarını durduran maddelerdir. Siz ne kadar bu gibi maddelerden uzaklaşırsanız kilo alma şansınız da bir o kadar artar.

Stresten ve Depresyondan uzak kalın!

Yalnızca kilo problemleri değil, genel olarak hayatınızda yaşadığınız bir çok problemin temel kaynağı olabilen stres ve depresyondan uzak kalmak sağlıklı bir hayatın en vazgeçilmez ve en keyifli unsurudur.  Stresten ve depresyondan uzak durabilmek için bir spora başlayabilir, gerekirse profesyonel bir yardım alarak hayatınızda bir çok şeyi değiştirebilirsiniz. Stres ve depresyon gibi faktörlerin sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterir. Atıyorum sizin iştahınızı kapatırken, başka birinin iştahını açar. Ancak en mantıklısı stresten ve depresyondan uzak durmaya çalışmak. 🙂 Bu her ne kadar mümkün olmasa bile.

Leave a Reply