kolesterol beslenme düzeni

Kolesterol hastaları nasıl beslenmeli? Neler tüketebilir?

Kolesterolde Beslenme Düzeni

Kalp hastalıkları kişinin sağlığını tehdit eden en tehlikeli unsurlardan biridir. Yüksek kolesterol kalp rahatsızlıklarını meydana getirir. Kötü kolesterol kalp ve damar yapısını etkileyerek kişiler üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verir.

Yüksek kolesterolü engellemek için öncelikle beslenme üzerine değişiklikler yapmak söz konusudur. Bu değişikliklerden biri düzenli bir şekilde diyet yapmak diğeri ise yaşam tarzını değiştiren bir unsur olan sporu hayata katmaktır. Ne kadar hareketli bir yaşam yaşarsanız o kadar sağlıklı olursunuz.

 Kolesterol Yüksekliğinde İlaç Tedavisi Gerekli midir?

Kolesterol yükseldiği zaman, doktorlar tarafından belirlenmiş birkaç grup hastalar dışında, ilaç tedavisi uygulamak doğru bir yaklaşım değildir. Eğer kişi yüksek kolesterol için ilaç kullanıyorsa, bunları kendi isteğine bağlı olarak sonlandırmak oldukça riskli bir durumdur ve kesinlikle doktor onayı gerekir. Yüksek kolesterolün düşürülmesi ve dengede tutulması için öncelikle beslenme şeklini değiştirmek gerekir.

Yüksek kilolu olduğunuzu öğrenmek için beden kitle indeksi hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

kolesterol düşüren besinler

 Hangi Besinler Kolesterole İyi Gelir?

Kolesterol dengesini sağlayabilmek açısından oldukça faydalı besinler vardır. Bu besinlerden bir tanesi alıç çayıdır. Alıç çayı, kalp ve damar sorunlarına karşı koruyucu niteliktedir. Bu çay günde 2-3 kere tüketildiği zaman kötü kolesterol düzeyini düşürme eğilimi göstererek, sağlık açısından olumlu etkilere neden olur.

Bunun dışında, kişi tarafından tüketilen kefir, salkım çekirdekli kırmızı üzüm ile bir avuç miktar ceviz ve bademin tüketilmesi ile kolesterol dengesi kolayca sağlanır. Kolesterol dostu olan diğer bir besin ise balıktır. Haftada iki kere fırında pişirilmiş balık tüketimi sayesinde kolesterol değerlerinde düşüşler gerçekleşir.

 Kolesterol Açısından Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı?

Kesinlikle yağ oranı yüksek besinlerden kaçınılmalıdır. Et tüketimlerinde etin yağlı kısımlarını ayırmak kolesterolü dengede tutar ve yüksek kolesterolü engeller. Paketlenmiş ürünler, kızartmalar, trans yağlar kolesterol düşmanı besinlerdir. Bunun dışında, margarin, doymuş yağ asitleri ile oluşmuş besin gruplar yüksek kolesterol oranlarına sebep olur ve kişinin sağlıklı beslenme durumunu zedeler.

Sağlıklı beslenmek ve güzel bir yaşam sürmek yalnızca hareketli bir vücutta mümkündür. Aksi halde sürekli rahatsızlıklarla karşılaşır ve hayattan zevk alamazsınız. Yaz günlerinde bir karpuz yemek, kış günlerinde sıcak bitki çayı tüketmek, bahar aylarında hayatınıza hareket katmak, akşamüstüleri koşuya çıkmak size her zaman yarar sağlayan şeyler olacaktır.

Aşağıdaki yorum alanından bizlere düşüncelerinizi iletmeyi unutmayın. Ayrıca soru cevap panelimizden de bizlere sorular yağdırabilirsiniz. 

Leave a Reply