mide ülseri tedavisi

Mide ülseri nedir?

Mide ülserinin oluşmasında etkili olan sebepler

Eğer bu hastalık sizin de başınıza geldiyse, korkmayın doğal tedavi yöntemleri ile mide ülserinden korkmanıza gerek kalmayacak. Ağrılara ve acılarınıza son vermek ve geçmişte bırakmak için makalemizi bir okuyun deriz…

Kötü beslenme alışkanlıkları ya da bir ilacı uzun süreler kullanmak vücutta birçok hasara sebebiyet verir. Bu hasarlardan biri de mide ülseri veya Peptik ülser olarak adlandırılan bir hastalıktır. Ayrıca beslenme alışkanlığınıza bağlı olarak mide guruldaması sorununu da yaşayabilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarının büyük rol oynadığı, beslendiğiniz gıdalar mide ülseri tedavisinde kilit bir rol oynar. Beslenmenizde protein ve sebze alımına özen göstermeniz oldukça önem teşkil eder. Özellikle yağsız eti tercih etmeli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Bu besinlerden uzak durmanız mide ağrısına da iyi gelecektir.

Midenin iç yüzeyini kaplayan mukus tabakasındaki Lezyonlardan meydana gelen ve oluşmasında etkili olan bazı sebepleri şöyle

mide ülseri nedir

mide ülseri nedir

sıralayabiliriz:

  • Özel bir bakterinin varlığı (Helikobakter pilori)
  • Sinirler
  • Durağan, hareketsiz bir yaşam sürmek
  • Yeterince egzersiz yapmamak
  • Fazlaca baharatlı veya yağlı yiyecekler tüketmek
  • Stress (çok önemli)
  • Anksiyete
  • Kötü beslenme (çok önemli)
  • Belirli ilaçların kullanılması (özellikle antienflamatuvar ilaçlar ve ağrı kesiciler)

Son derece ağrılı olabilen ve hastaların bazen mide bulantısı, mide yanması ve kusma gibi belirtilerini gösterdiği rahatsız edici bir hastalıktır mide ülserleri… Eğer erken teşhisi konulmaz ise ve tedavi edilmezlerse oldukça ciddi komplikasyonlara ve hasarlara sebep olabilir, ameliyat bile gerektirebilirler. Genelde bahsedildiği gibi kötü beslenme alışkanlıklarının bu tip ülserlere sebep olduğu aşikârdır. Bu yüzden; bitki bazlı yiyecekler (meyve ve sebzeler) ile bitkisel proteinler (baklagiller, kuru yemişler v.b.) ayrıca da balık ve tavuk gibi yağsız etler tüketmenizi önerebiliriz.

Ayrıca, işlenmiş her türlü gıdadan uzak durmalı, beyaz olanlar yerine tam tahıllı pirinç, makarna ve ekmekleri tercih etmelisiniz.

Alkolden, kahveden, sosis, kızarmış yiyeceklerden ve şekerli ya da fazla baharatlı besinlerden uzak durmalısınız.

Çok sevdiğiniz birçok gıda olduğuna eminiz ama sağlık daha önemli lütfen kendinizin değerini bilin!

Leave a Reply