erkek cinsel organı penis

Penis ne demek? Penisin tıbbi adı ve anlamı nedir?

Penisin tıbbi adı ne demektir? Penisin tıbbi adının anlamını merak eden ve özellikle ergenlik dönemlerine giren erkek çocuklarının yine merak ettiği sorulardan olan penisin tibbi adı ne demek? Sorusuna artık bir cevap getiriyoruz. Penisin anlamının genişliğini hep birlikte öğreniyoruz. Her dilde farklı söyleyişi fakat aynı anlamı olan penis nedir? Penis kelimesinin işte anlamı…

Penis kelimesi ne demek? Penis nedir?

Öncelikle penisin tıbbi kelimesi Latinceden türemiş bir kelimedir. Tıbbi repertuarlara da bu şekilde geçmiştir. Penis tam anlamıyla “erkeğin çiftleşme organı” demektir. Penisin Latince de anlamı ise “kuyruk” olarak bilinir. Penis, üreme hormonu kanalı ve idrar yani boşaltım sisteminin bir parçası halindedir.

Çevresini saran az yumuşak süngerimsi yapısı olan penis kan damarlarıyla donatılmış bir üreme organıdır. Erkek penisin ucundaki aralıktan hem menin hem de vücuttan atılması gereken ve idrar olarak adlandırılan sıvı vücut dışkısı atımı gerçekleşir.

Meni, üremeyi sağlayan ve spermlerin oluşturduğu sıvı şeklin adıdır. Penis, dışarıdan bir etki ile uyarıldığında, penis çevresini saran süngerimsi yapı sertleşir ve alt tabakadaki kan damarları belirginleşmeye başlar. Bu kan damarlarının içi kan dolmaya başlayınca penis büyümeye başlar.

Tıbbi terim olarak kullanmak gerekirse buna “sertleşme” denir. penisin yeteri kadar uyarılmasıyla boşalma işlemi gerçekleşir. Boşalma işlemine tıp lisanında “ejakülasyon” denmektedir.

erkek cinsel organı pensin tıbbi anlamı

 

Penisin genel yapısı ve sertleşme hali

Peniste iki ayrı kısım mevcuttur. Bunlar baş kısmı ve gövde kısmı olarak ikiye ayrılır. Baş kısmı dediğimiz kısım ilk doğumda fazla deri ile kaplıdır.

İşte bu deri alımına sünnet işlemi diyoruz. Sünnetten sonra bu baş kısmı dışarı çıkar ve o şekilde kalır. Sünnet işlemi geçmiş zamanlardan beri dinle bağdaşlaştırılarak gelenek ve göreneklerimizin bir parçası haline gelmiştir.

Sünnet olmayan erkeklerde uyarılmayla dışarı çıkan baş kısmı sünnet olmuş erkeklerde sertleşme hali öncesi ve sonrasında da dışarı çıkmış şekilde durmaktadır. Sünnet olmayan erkeklerde bu baş kısmı yalnızca sertleşme halinde ortaya çıkar. Penisin alt kısmında iki adet testis bulunur.

Penisin boyu veya organın performansı kadını tatmin etmede etkilidir. Yıllardır sıra gelen bir soru vardır. Bu soruyu ilerleyen günlerde detaylıca açıklıcaz. Takipte kalın.

4 Comments

  1. Ferdi 2 Kasım 2017
    • Burak 17 Kasım 2017
  2. Fulya 2 Kasım 2017
    • Burak 17 Kasım 2017

Leave a Reply