saç dökülmesi nasıl geçer, saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi nasıl geçer

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesi nasıl geçer?

Saç dökülmesi günümüzde sıkça rastlanan bir sağlık sorunudur. Genç yaşta saç dökülmesi aslında pek  büyük bir dert gibi gözükmese de bu problemi yaşayan insanlar için oldukça büyük ve önemli bir sorundur.

Eski zamanlarda saç dökülmesi bireyin olgunlaştığından itibaren başlarken günümüzde saç dökülme yaşı oldukça gerilemiştir. Çevrenize bakarsanız artık ergenlerde bile bu sorunu görmek mümkündür.

Öncelikle saç dökülme sorunundan kurtulmak istiyorsanız sorunun kaynağına bir göz atalım.

saç dökülmesine ne iyi gelir, saç neden dökülür, saç dökülmesi, saç dökülmesine çözüm, saç dökülmesi,

Saç neden dökülür? Saç dökülmesi neden olur?

  • Saç dökülmesinin ilk nedeni strestir. Hayatımızın bir çok döneminde stresle baş etmemiz gerekebilir. Günlük hayatımızda kafamıza takacağımız pek çok şey strese sebep olur. Stresten kurtulmanın yollarını şuradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.
  • Düzgün beslenmemek saçları döker. Günlük aldığınız kalori miktarınız, yağ miktarınız, şeker miktarınız gibi etkenler bu maddede çok önemlidir.
  • Saçı bakımsız bırakmak. Saç kadın gibidir. Her zaman bakım ve ilgi ister ama unutmayın fazla ilgide iyi değildir. Saçlarınızı iki günde bir yıkamalısınız. Her gün saçlarınızı yıkamak saçı yıpratır. Saç diplerinizin güçsüz kalmasına sebep olur.
  • Sık şampuan değiştirmek. Reklamlardan görüp haftada iki defa şampuan değiştirmek saçlarınıza oldukça zarar verir. Bir şampuan alıp sürekli onu kullanın. (Şampuanın marka olmasına dikkat edin. Her şampuan kullanılmaz. 🙂
 • Kimyasallardan uzak durun. Kimyasal kozmetik ürünleri saçı çok tahriş eder ve direk kökten kopmasına neden olur. Bu sebeple kopan yerden bir daha saç çıkmayabilir. Dikkat etmek gerek 🙂
 • Kireçli su ile saçları yıkamak. Evinizde kullandığınız ve dışarda bir yerlerde ellerinizi yıkadığınız su oldukça kireçli olabilir. Önce bir kireç ölçüm testi yaptırın. Sonra da bu sonuçları sağlık uzmanlarına götürün. En iyisini onlar söyleyecektir. Fakat kireçli su saç için azraildir. Unutmayın.
 • Başkalarının taraklarını kullanmak. Evinizde her zaman tarağınız ayrı olmalıdır. Kuaför ya da saç bakım merkezlerinden hizmet alırken kendi tarağınızla gitmeniz çok önemlidir. Belki ne alaka diyeceksiniz ama hemen şöyle izah edeyim. Saç derisi egzaması isimli bir hastalık tüm ömrünüzü mahvedebilir. Bu egzama türü için daha detaylı bir anlatım yapacağız. Anlamanız gereken nokta, bu egzama türü kafaların birbirine değdirilmesinden bile bulaşabilir, bu sebeple aynı tarağı kullanmayın diyoruz.
 • Psikolojik etkenler. Eğer kendinizi benim saçlarım dökülüyor diye şartlarsanız, saçlarınız daha çok dökülmeye başlayacaktır. Unutmayın bu vücudun hakimi sizsiniz. Saç dökülmesini kesmek için önce saçlarım dökülmüyor demelisiniz.
 • Depresyona girmek. Başa çıkamadığımız sorunlar yüzünden depresyona girmek ve sonuç elinizin saçınıza gitmesi. Bu süreçlerden geçerken ellerinizi saçınızdan uzak tutmalısınız.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesini önlemenin birkaç yolu vardır. Bunlardan birisi saçlarınızı düzenli aralıklarla yıkamaktır. Kendinize bir planlama yapabilir ve duş günlerinizi düzenleyebilirsiniz. Bunun dışında maydanoz ve dereotu tüketmekte saç dökülmesine iyi gelir.

Bir tabak ıspanağa az bişey yoğurt ve biraz pulbiberle dökülen saçınızın köklerinin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Her akşam saat 6-7 gibi bir öğünde olsa meyve sebze tüketmelisiniz. Brokoliyi ve karnabaharı hayatınızın merkezine sokmalısınız.

saç dökülme nedenleri, saç dökülme belirtileri, saç neden dökülür,

Saç dökülmesine çözüm

Saç dökülmeniz yukarıda anlattıklarımızı yapmanıza rağmen hala devam ediyorsa gelelim ana çözüme,

Saç dökülmesini azaltan yağlar,

Palmiye yağı, badem yağı, ceviz yağı

Bu üç mucizevi yağın içerisinde bulunan vitaminler saçı köklerinden uçlarına doğru besler ve saçınızın sağlıklı uzamasını sağlar. Aynı zamanda da ölmüş saç köklerinizi canlandırır ve yeni saç köklerinin oluşmasını sağlar. Buna karşılıkta sağlıklı pırıl pırıl, upuzun saçlar 🙂

Bu yağlar nasıl kullanılır? Badem ve ceviz yağını saçınıza yetecek kadarını avucunuza alıp iki yağı karıştırıp saç köklerinize masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. En fazla 25 en az 15 dakika kalmalı kafanızda uzun süre durması saç köklerinizi yakabilir.

O yüzden saçınıza sürüp uyuyup sabah kalkınca da saçımı yıkarım demek doğru bir hareket değildir. Palmiye yağını da aynı şekilde kullanabilirsiniz fakat onu tek başına kullanın. Son zamanlarda da çevremizde aktarlar çoğaldı. Bu bahsettiğim üç yağı da aktarlardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Üçünü en fazla 40 lira para verin fazlasını vermeyin 😉

Saç dökülmesini engellemek keratin bakımı ile mümkün!

Keratin bir protein çeşitidir. Keratin, polipeptit adı verilen zincirden oluşur. Bu polipeptit zinciri ile sülfür köprüsü birbirine bağlanmaktadır. Sülfür köprüleri sülfür atomlarının bulunduğu aminoasitlerin içinde yer almaktadır.

Saçlarınıza, kopma ve dökülme oranına göre iki ayda bir ya da ay da bir  keratin bakımı uygulayabilirsiniz. Farkı gözle görülür şekilde göreceksiniz. Keratin etkili şampuanda kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın çok sık şampuan değiştirmek saç derinizi oldukça etkili bir şekilde yıpratır.

İki şampuan kullanmak saç döker mi?

İki şampuanı bir arada kullanmak saçlarınızı dökmez fakat unutmayın ki bu da kesin dökmeyeceği anlamına gelmez. İki şampuan kullanırken kutuların üzerindeki formüllere göz atmalısınız. Küçük araştırmalarla saçınız için en etkili şampuanı keşfedebilirsiniz.

Çakışan formüllü şampuanlar saçınıza iyi gelmez iken birbirlerinin eksiklerini tamamlayan şampuanlar ise saçlarınızı ferahlatır.

Leave a Reply