kol ağrısı neden olur kol ağrısı tedavisi

Sol ve sağ kol kas ağrısı nasıl geçer? Kol ağrısı nedenleri

Sağ ve Sol kol kası ağrısı evde nasıl geçer? Kol ağrısı için neler yapılır?

Genellikle çevrenizde aktif spor yapan insanlardan şu sözleri duyarsınız; “sağ veya sol”, ”kol kaslarım ağrıyor.” Spor yapan insanlarda sol ve sağ kol kaslarının ağrıması hiçte şaşkınlık verici bir durum değildir. Kol kaslarını geliştirmek için yapılan hareketler, kasların liflerini yıpratıp daha sağlam olmasını sağlamaktadır.

Ancak bu süreç sporcuyu oldukça fazla zorlamaktadır. Bunun sonucunda da istenmeyen sol veya sağ kol ağrıları ortaya çıkmaktadır.

Tabi ki sol veya sağ kol ağrısı sorunu yalnızca sporcularda ortaya çıkmıyor. Normal bir insanda bu durumdan çokça payını alabiliyor. Gündelik yaşamın getirdiği sürprizlerde kolların ve kollardaki kasların ağrı yapmasına neden olabiliyor. 

Sol kol kası ağrısını azaltmak ve kolu rahatlatmak için sunacağımız çözüm önerileri sadece sporcular için değil, kol ağrısı ve sol – sağ kol kası ağrısı çekenlerin de uygulayabileceği yöntemlerdir. Aşağıda okuyacağınız tedavi yollarıyla sizde sol – sağ kol ağrısından kurtulacaksınız.

Sol – sağ kol kası ağrısını neler geçirir?

Sol kol kası ağrısını geçirmek ve huzura ermek için ilaçlar mevcuttur. Ancak biz bu yazımızda ilaçlara en aşağıda yer vereceğiz çünkü öncesinde ağrı kesici bitkisel yağlara ve doğal kas gevşetici bitkisel çaylara göz atacağız.

Peki neden bitkisele yöneliyoruz? Onu da hemen bir cümleyle açıklayayım. Sağlıklı yaşama arzusu taşıyan herkes her şeyin doğalına yönelmeye eğimlidir. Doğal besinlerden zarar gelmez. Tabi burada zehirli mantar da tüketin demiyoruz. Aman dikkat 🙂

kol kaslarının isimleri

kol kaslarının isimleri

Sol ve sağ kol kas ağrısı nedenleri – Kol ağrısı neden olur?

Gündelik hayatta ağır işlerle uğraşan bireylerin sağ veya sol kolu ağrıyabilir. Aynı zamanda ters bir hareket sonucu da kol ağrısı yaşanabilir. Diğer nedenleri sıralayacak olursak,

 • Omuz kaslarının sıkışması
 • Boyun zedelenmeleri
 • Kemik hastalıkları
 • Kireçlenme
 • Omurga disklerinin zedelenmesi
 • Spor yaparken yanlış hareket uygulamak
 • Sinir felci
 • D vitamini eksikliği
 • Kalsiyum eksikliği
 • Fosfat eksikliği
 • Kemik erimesi
 • Damar tıkanıklığı
 • Kalp hastalıkları (özellikle sol kol ağrısı için)
 • Kol kemiğinde kırık – çatlak
 • Yanlış bir pozisyonda uyumak
 • Eklem hastalıkları

Kol kası ağrısına iyi gelen bitkisel yağlar

Zeytinyağı: İlk sırayı tabi ki de zeytin yağı alıyor. Zeytinyağı içeriğindeki steraik, olein, palmitrik ve linolik asitlerin gliseritleri bakımından zengindir. Ayrıca bolca E vitaminine ve hidrokarbonlara da sahiptir. Has zeytinyağını ağrıyan kolunuza sürüp ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir bez kullanarak kolunuzu sarmanız da ağrıya nokta koymanıza yardımcı olacaktır. Eklem ve bağ zorlanmalarının neden olduğu ağrılarda kullanılabilir.

Susam yağı: Bir yemek kaşığı susam yağı tüketmek karın ağrısı dahil bir çok ağrı çeşidini ortadan kaldırır. Aynı zaman da kabıza da iyi gelir. Kola uygulandığı zaman deri altındaki dokulara nüfuz ederek dokuları uyarır. Böylece kastaki lifler yeniden yapılandırılır.

Alabalık yağı: Kas ağrılarına kökten çözüm olan alabalık yağı kas gevşetici özelliğe sahiptir. Kol eklemlerindeki kireçlenme dahil çoğu sorunu çözen bu yağ içilmez. Yalnızca masaj şeklinde ağrı hissedilen bölgeye uygulanır.

Biberiye yağı: Kan akış hızını arttıran biberiye yağı iyi bir ağrı kesicidir. Kan akışını hızlandırarak kol kaslarının liflerinin daha çabuk toparlanmasını sağlar. Masaj yapılarak sürülebilir.

Hardal yağı: Kol eklemlerinde kireçlenme görülebilir. Bu kireçlenme kol ağrılarına neden olur. İşte bu durumda aklınıza hemen hardal yağı gelsin. Çünkü içeriğindeki besin değerleri sayesinde kireçlenmeler için kullanılabilecek iyi bir yağ çeşididir. Masaj yaparak kullanılır.

Defne yağı: Birbirinden faydalı yağların içerisinde defne yağını konuya dahil etmezsek olmazdı. Çünkü defne yağı o kadar faydalı ki saç uçlarınızdan ayak tırnaklarınıza kadar birbirinden özel yararları bulunuyor. Kullanımı ise oldukça basit.

Bir kahve fincanı suya 3 damla defne yağı damlatıyorsunuz. Bu karışımı günde en fazla iki defa tüketebiliyorsunuz. Ayrıca kol üzerinde ağrı hissedilen herhangi bir bölgeye de masaj yapılarak uygulanabilir. Daha ne olsun 🙂

kol kemiği ağrısı

Pelesenk yağı: Kas ağrılarını gideren pelesenk yağı iyi bir doğal ağrı kesicidir. Kireçlenmeye karşı ağrı hissedilen bölgeye sıvazlama şeklinde masaj yapılarak kullanılabilir. Ayrıca güçlü bir kas gevşetici olduğunu da hatırlatmak gerek.

Sıkışmış kasların gevşemesinde kullanılabilecek, akla ilk gelen bitkisel yağlardandır. Bir yarım çay bardağı suyun içerisine 2-3 damla damlatılarak tüketilebilir. Bunu günde en fazla 2 defa yapın.

Zencefil yağı: Zencefil zedelenen eklemlerin yenilenmesi için gerekli besin değerlerini sunar. Zencefil yağının kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği ve eklem ağrılarını kesici etkisi bulunmaktadır. Alanında uzman birçok doktor zencefil yağını tavsiye eder.

Çünkü halsizlik başta olmak üzere soğuk algınlığı, romatizma ağrıları, solunum acıcı gibi özellikleri de bulunmaktadır. Yarım çay bardağı kadar suya 3 damla zencefil yağı eklemeniz bu karışımı uygulamanız için yeterli olacaktır.

İçmek istemezseniz bunun dışında bir kullanım yöntemi daha bulunuyor. Ağrı hissettiğiniz bölgeye masaj yaparak iyice yedirebilirsiniz.

Kekik yağı: Kronikleşmiş eklem ve kas ağrılarınız sizi her zaman zor durumda bırakabilir. Ancak kekik yağı kullanıyorsanız kazanan siz olursunuz. Kekik yağı kas ve eklem ağrılarının semptomlarını en aza indirgeyen bir yağ türüdür. Romatizma, kol ağrısı dahil her türlü ağrı için kullanılabilir.

Ancak kendileri asidik bir yağ olduğu için deriyi yakar. Cildinizin zarar görmemesi için zeytinyağı ile birlikte karıştırılarak kullanılmalıdır.

Küçük bir kaba 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1,5 yemek kaşığı kekik yağını ilave edip iyice harmanlayın. Elde ettiğiniz karışımı kol kaslarınızın olduğu bölgeye masaj yaparak yedirin.

Sağ veya sol kol kası ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar

Papatya çayı: Ağrı kesici deyince aklınıza ilk olarak papatya çayı gelmeli. Çünkü vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan ağrı papatya çayı tüketilerek dindirilebilir. Doğal bir ağrı kesici olan papatya çayı kol ağrıları içinde kullanılabilir.

Nane çayı: Nanenin mentol ferahlığı birçok ilaçtan iyidir. Kas gevşetici birçok ilacın içeriğinde zaten nane özü bulunmaktadır. Genel ağrılar ve karın şişkinliği için önerilen nane çayı kas ağrısını azaltmakta etkilidir. Kana doğrudan karışarak kanın dolaşma hızını arttırır. Buna bağlı olarak da ağrı ve kas sıkışmalarını giderir.

Ihlamur çayı: Omuz ve kol kaslarınızın gevşemesini sağlayarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Kediotu çayı: Geçmişten beri alışılagelen tedavi yöntemlerinin ilk başında her zaman kediotu vardır. Çünkü kediotu sağlam ve doğal bir kas gevşeticidir. Kasların gerginliğini ve sıkışıklığını azaltır. Böylece rahatlamanıza olanak tanır. Stresi de azalttığını söylememizde fayda var.

UYARI: Yukarı da sıraladığımız bitkisel yağlar – bitkisel çaylar kişiden kişiye, farklı alerjik reaksiyonlar başlatabilir ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kullanıma başlamadan önce cildinizin yalnızca bir nokta kadar bir bölümüne uygulayıp 24 saat aldığınız aksiyonları inceleyin. Ancak bir zarar görmezseniz o halde uygulama kısmına geçin.

kol ağrısından evde nasıl kurtuluruz

Kol ağrısı evde nasıl geçer? Tek öneri.

Soğuk tedavisi | Soğuk uygulaması yapın.

Soğuk uygulaması diğer adıyla soğuk kompres, kasların ve ağrıyan eklemlerin hızlı bir şekilde toparlanmasını amaçlayan bir tedavi şeklidir. Genellikle kemik ağrıları ve bağ zedelenmeleri sonrası şişmeyi önlemek için uygulanır. Diz sakatlıklarında, kol sakatlıklarında, omuz ve sırt sakatlıklarında da kullanılabilir. Sinir hücrelerini uyuşturduğu için anlık olarak hissedilen ağrıyı veya acıyı keser.

Uygulaması ise oldukça basittir. Bir buz torbasını ağrıyan kol kasına veya direkt kola koyabilirsiniz. Ancak 15 ila 20 dakikadan fazlası soğuk uygulanan yere zarar vereceği için her seferinde 12 dakika kadar dinlenme süresi ayırın.

Kol ağrısını geçiren ağrı kesici kremler ve kas gevşeticileri

Ağrı kesici kremler

 • Elfenor
 • Diklofar
 • Jetex
 • Lpkaın krem
 • Dıfenak
 • Lıdorın

Kas gevşetici merhemler

 • Adeleks
 • Atrasyl
 • Blok L
 • Cabral
 • Bengay
 • Cureflex
 • Colciospa
 • Esmeron
 • Kenfix

Not: İlaç kullanımına başlamadan önce kesinlikle doktorunuza danışınız. Yukarı da verdiğimiz ilaç isimleri tamamen bilgi sahibi olmanız içindir. Olumsuz bir durumda tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.

Yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz. Online ve anlık olarak takip ettiğimiz için tüm yorumlarınız cevaplanır. Ayrıca agrisinaiyigelen.com ‘a özel Soru Cevap platformumuzda aklınıza takılan tüm soruları iletebilirsiniz.

Leave a Reply