Sol ve sağ testis ağrısı nedenleri | Testis ağrısına çözüm!

Testis ağrısı nasıl geçer? nedenlerine de şöyle bir bakalım

Testis ağrısı çoğu erkekte ölümü temsil eder. Çünkü testis erkek yaşamının bir pamuk iplikte cambazlık yaptığı yerdir. (Testis diğer bir adıyla erbezi ağrısı)

Erkek yaşamı için bu kadar önemli sayılabilecek organ tabii ağrıdığı zaman oldukça açı verici ve çekilmez bir hal alacaktır. Testis ağrısı sağ ve soldaki testis etrafında oluşan bir sağlık tanımıdır. Testise dışarıdan küçük bir etki bile erkeklerde dayanılmaz acılara neden olur.

Testis ağrısı olduğu an erkek karın ve cinsel organı arasında ani bir boşluk hisseder ve tüm damarlarına  şiddetli bir sancı girer. Bu sancı erkeği kıvrandırabilir, süründürebilir ve erkeğin nefesini kesebilir. Ancak Testis ağrısı her zaman dışarıdan bir müdahale ile ağrımaz.

Testis ağrısının nedeni vücut içinde de olabilir. Önce vücut içinde olan testis ağrısı nedenlerine göz atalım.

Sol ve sağ testis ağrısının nedenleri (İç nedenler)

-Böbrek taşları: böbrekte oluşan taşlar testisi negatif yönde etkileyebilir. Böbrek kısmında, böbrek taşlarının neden olduğu ağrı testise ulaştığı zaman testiste ağrıya neden olabilir. Bu tür ağrıları tabi ki kendiniz anlayamazsınız. Doktor yardımıyla tespit edilen böbrek taşları sorunu tedavi edildiği zaman testislerde oluşan ağrıdan da kurtulacaksınızdır.

-Kasık fıtığı: kasık fıtığı, kasık bölgesine yakın iç organların kasık duvarını zorlaması ve bazen geçmesiyle oluşan bir rahatsızlık türüdür. Kasık fıtığı şiddetli ağrılara neden olduğu için cinsel organı ve testisi çok fazla etkiler. Testis ağrısının bir nedeni de bu olabilir.

-Bel fıtığı: bel fıtığı doğrudan testise etki etmez. Bu yüzden sorunun kaynağının bel fıtığı olduğunu anlamanız güç olabilir ancak doktor kontrolünde ortaya çıkan bu durum omurga destekli bel kemerleriyle tedavi edilebilir. Ameliyat seçeneği de mevcut ancak tabi ki doktor onayıyla…

-Göbek fıtığı: göbek fıtığının bel altına bölgeye oluşturduğu basınç yüzünden testiste ağrı oluşabilir.

testis ağrısı nedenleri

 

Sol ve sağ testis ağrısının nedenleri (Kısmen dış nedenler)

-Diyabet hastalığı

İdrar yolu enfeksiyonları

-Testislere alınan darbe

-Spermatosel (Sağ veya sol testisin etrafında sıvı tutulması)

-Skrotal kitle

-Testis bükülmesi (Sağ veya sol testis damarlarıında olabilir.)

-Varikosel (genişlemiş  damar ağları)

-Orşit (İltihaplı testis)

-Meni kanalı hastalıkları

-Epididimit (Testis iltihabı)

Yukarı da saydıklarımın dışında cinsel organda ve testislerde meni birikmesi yani ereksiyon halinde uzun süre kalıp boşalamama durumunda testis ağrıları yaşanır.

Bunun yanı sıra testise besin, vitamin taşıyan kan damalarının sıkıştırılması da testise büyük acılar verir. Nedeni oldukça basittir, dar iç çamaşırları… Dar iç çamaşırları kasık bölgenize tamamen oturarak sağ ve sol testise besin, vitamin, hormon taşıyan damarları sıkıştırır.

Bu sıkışmaların sonucu hasta da testis ağrılarının arttığı gözlemlenir. Sıkışan damarlarda biriken kan, damarların genişlemesine ve giriş çıkış ağının zorlanması nedeniyle, hormonsal dolaşımın yavaşlaması testisi genişletir. Genişleyen testis dar iç çamaşırına sığmakta zorlanır.

Testis ağrısının bir diğer nedeni de budur.

Cinsel münasebet öncesinde testis ağrısı

Cinsel münasebet öncesinde bir çok insan ön sevişme süresini uzun tutmak istiyor. Bu uzun tutulan süre kadınlar için iyi olsa da erkekler için pek de iyi değildir.

Erkek sertleşme halini yaşadığı andan itibaren testis-penis kanallarında meni birikmeye başlar. Çünkü vücut artık sinyali almıştır ve az sonra boşaltım yapılacağını düşünüyordur. Boşalmanın gecikmesiyle birlikte testis-penis kanallarında biriken meni sıkışıklığa ve kanal yollarının genişlemesine sebep olur.

Bu şiddetli acı o kadar artabilir ki boşalma sırasında zevk bile almayabilir hatta acı çekebilirsiniz.

Testis ağrısında doktora hangi durumlarda gidilmeli

Sağ veya sol testis de ezilme, sıkılma, burkulma, yırtılma gibi sorunlar oldukça şiddetli ağrılara neden olacaktır. Dışarıdan gelen etkinin büyüklüğüne göre de testiste kanama gözlemlenebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hızlı bir şekilde doktora gitmelisiniz.

Çünkü bu durumlarda testis kaybı çok kolay olabilir ve yalnızca doktor testis kaybını önleyebilir. Testis bölgesi oldukça hassas bir bölgedir. Sinir sisteminin, vücudun diğer bölgelerine oranla arttığı görülen testis bölgesi herhangi kanamalı bir durumda hem acıya hem de fazla kan kaybına neden olacaktır.

Testis ağrısı neden olur

 

 

Testis ağrılarının şiddetinden kaynaklanan rahatsızlıklar

Ani şiddetli testis ağrılarınız varsa ve bu ağrı sizi yerinizde durdurmuyorsa üstüne üstlük,

-Titreme

Baş dönmesi

-Karında boşlukluk hissi

-Mide bulantısı

-Ateş

Gibi sorunlar gözlemleniyorsa derhal tıbbi süreçlere tabii olmanız gerekmektedir. Bu durumlarda tıbbi müdahale edilmezse testis kaybı yaşanabilir. Testiste kronik ve günlük olarak ağrılar varsa kesinlikle bir doktora gözükmeyi ihmal etmeyin.

Testis ağrısı nasıl geçer? Sol testis ve sağ testis ağrısını dindirmek için birkaç öneri

Beklenmedik bir olay sonrasında Testis ağrısı yaşarsanız ağrıyı dindirmek için buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Ancak bu buz tedavisi biraz daha farklıdır, şöyle ki normalde 15 dakika buz konulan ve bir o kadar da dinlendirilen bölgelerin aksine testis bölgesi yalnızca 45 saniye buza maruz kalmalıdır.

70 Saniyenin artından 5 dakika mola verilmelidir. Bu süreçte testis ağrısı sizi terkedecektir. Sonradan ekliyorum, buzu testise değil testis bölgesinin çevresine uygulamalısınız.

erbezi ağrısı nedenleri neden olur

Bir başka çözüm yolu ise, ani testis ağrılarına karşın diz üstü çökmektir. Yine beklemediğiniz bir anda dışarıdan gelen bir etki sonucu testis ağrısı yaşadınız diyelim olduğunuz yere çökmek karnınızdaki boşluk hissini azaltacaktır. Karındaki boşluk hissi ne kadar az olursa testis ağrısı o kadar aza olur.

Arasındaki oran-orantıyı kavradığınızı varsayıyorum.

Testis ağrısına iyi gelen bir başka yöntem ise, işemektir. Testis ağrısı sırasında işemek, sıkışan kanal yollarını temizleyerek dışarı atar.

Bunun sonucunda kısa sürede rahatlarsınız. Çişin toplandığı organ olan mesane, cinsel organa ana kanal yolları ile bağlıdır. Cinsel münasebet öncesinde de testis ağrısı yaşarsanız işemeyi deneyebilirsiniz.

Yalnız unutmayın, çişinizi yapmanız sırasında zorlanabilirsiniz, bunun nedeni mesaneden çıkan çişin kanal yollarında sıkışan meniyi iterken de sıkışmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle testisinize çok iyi bakın, onlara çok iyi davranın. Kilo verin, bacak aranızda onları sıkıştırmayın. En başta söylediğim gibi onlar yaşama tutunmanızı sağlayan dallarınız 😉

Yorum atmayı unutmayın. Yorumlarınızla yaşıyoruz…

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.