sperm tahlili nasıl yapılır normal değerler nelerdir

Spermiyogram (Sperm Tahlili) Ve Sperm Analizi | Normal Değerler

Spermiyogram(Sperm Tahlili) Ve Sperm Analizi

Spermiyogram Nedir?

Bir sperm tahlil yöntemi olan spermiyogram; spermin sayısının, şeklinin ve hareketinin değerlendirildiği ve günümüzde sperm analizi için en çok kullanılan testtir.

Spermiyogram; sperm sayısı, spermin hareketlilik derecesi gibi parametrelerle ölçülmektedir. Aynı zamanda alınan semen örneğinin; pH’ı, rengi, lökosit oranı gibi nitelikleri de değerlendirmeye alınmaktadır. Belirli zaman aralıklarında spermlerin hareketliliği incelenerek de bu hareketlerin çeşitlerine göre bir sınıflandırma yapılabilmektedir.

Spermiyogram Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

En az bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir cinsel hayat yaşamalarına rağmen, çocuk sahibi olamayan çiftlerde bu test, doktorlar tarafından istenmektedir.

Sperm testi, uzman doktorlar tarafından ve tam teşekküllü hastanelerde yapılmalıdır. Erkek hasta, sperm testinde kullanılacak olan sperm örneğini, en az 2 gün ve en fazla 5 gün süreyle uyguladığı cinsel perhizin ardından donanımlı bir sağlık merkezine iletmelidir. Testin sonuçları ise ertesi gün öğrenilebilmektedir.

Sperm örneğinin hastane veya bir laboratuvar ortamında alınması tavsiye edilmektedir. Örneğin Eğer örnek laboratuvarda alınacaksa da en kısa zamanda ve vücut ısısına yakın bir ortamda tutularak laboratuvara ulaştırılması istenmektedir. Çünkü alınan örneğin 1 saat içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

sperm testi tahlili nedir nasıl yapılır

Sperm Tahlilinde Normal Değerler

Spermiyogram parametrelerinin normal değerleri ise aşağıda verilmiştir:

Sperm Hacmi (Volüm): 2-6 ml arası olmalıdır.

pH: 7.2 – 8 arası olmalıdır.

Konsantrasyon: 20 milyon/ml’den fazla olmalıdır.

Toplam sperm sayısı: 40 milyondan fazla olmalıdır.

Motilite (Spermin hareketliliği): Ejakulasyonun ardından 1 saat içerisinde spermlerin %50’sinin veya daha fazlasının progresyon (ileri hareketlenme) göstermesi gereklidir.

Morfoloji (Spermlerin Şekli): En az %30 oranında sperm, normal boyutlarda olmalıdır.

Vitalite (Spermlerin canlılık durumu): %75 veya daha fazla oranda canlı sperm bulunmalıdır.

Viskozite (Spermin kıvamı): Artmış düzeyde olmamalıdır

Renk ve Görünüş: Meni homojen, gri ve opak olmalıdır.

Mikroskobik Muayene: Eritrosit görülmemelidir. Lökosit sayısı ve oranı da yüksek olmamalıdır. Yuvarlak hücrelerin miktarı 5 milyonu geçmemelidir.

Aglütinasyon (Çökme): Normal koşullarda olmaması gerekir.

 

Yorumlarınızı aşağıdaki yorum alanından bildirebilirsiniz. 

Leave a Reply