bel fıtığı ve spinal stenoz nedir belirtileri nelerdir tedavisi nasıl yapılır teşhisi

Spinal Stenoz – Bel Fıtığı Nedir? Spinal Stenoz Belirtileri

Spinal Stenoz Nedir? Spinal Stenoz Ve Belirtileri

Halk arasında bel fıtığı olarak bilinen Spinal Stenoz, omurga aralarındaki kanalın daralması nedeniyle, omurganın içinden geçen sinir ve omuriliğin sıkışması olarak tanımlanabilir.

Spinal Stenoz yani spinal darlık ile ilgili bilgi vermeden önce vücudun yükünün önemli bir kısmını taşıyan omurgayı tanımak fayda sağlayacaktır. Omurganın bel kısmında yer alan omurların arasında, insanın hareket kabiliyetini sağlayan ve yük taşımasına olanak veren diskler bulunmaktadır.

Bu disklerin ve omurun içerisinde de bacaklar ve omuriliğe giden sinirlerin olduğu omurilik kanalı yer almaktadır. Omurilik kanalında doğuştan veya sonradan bir takım nedenlerle meydana gelen darlık, bir süre sonra kanalda yer alan sinirleri sıkıştırarak, bel bölgesi ve bacaklarda ağrı, kramp, güçsüzlük ve uyuşukluğa sebebiyet vermektedir.

Spinal Stenozun Belirtileri

Spinal Stenozun belirtileri, sinirdeki sıkışmanın olduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. İlk belirti, genelde bel ile kalça arasındaki bölgede ağrı, bacaklarda kramp, ağrı ve çekilme hissidir. Bazı durumlarda ağrı belden başlayıp ayağa dek uzanan tüm bölgede hissedilir.

Özellikle uzun süre hareket etmek ve yürümekle ağrı şiddetlenir, istirahat edildiğinde hafifler veya geçer. Spinal stenozun görüldüğü hastaların bazılarında günlük hayatı yürütmek çok zor olurken bazılarında belirtiler yok denecek kadar az olabilir.

Spinal Stenozun Nedenleri

Spinal Stenozun nedenleri çok farklı olabilir. Konjenital yani doğuştan olabileceği gibi yaşanan bir travma ya da yaşlanmayla da ortaya çıkabilir.

Çeşitli kazalar sonucu olan kas travmaları, ayakta uzun süre durmak, ani yapılan bazı hareketler, ağır yük kaldırmak vb ise sonradan ortaya çıkan Spinal Stenoz nedenlerindendir.

Özellikle 50 yaşın üstündeki insanlarda omurlardaki kireçlenme ve benzeri deformasyonlar Spinal Stenozun başlıca sorumlularındandır.

Spinal Stenoz Teşhis ve Tedavisi

Teşhis, hastanın şikayetleri göz önünde bulundurularak ve röntgen, MR, tomografi gibi görüntüleme teknikleri kullanılarak konulur. İlaç tedavisi ve fizik tedavi ile egzersizler Spinal Stenozun tedavisinde ilk başvurulan yöntemdir.

Bu süreçte hastaya yatak istirahati önerilir, kas gevşetici ve ağrı dindirici ilaçlar verilir. Sonrasında ise hasta fizyoterapi ile desteklenir. Doktorun önereceği egzersizler ve kilo kontrolü hastanın şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.

Çok ağrısı olan, sinir basısı nedeniyle bacaklarda ciddi his kaybı ve hareket kısıtlılığı bulunan hastalarda cerrahiye başvurulabilir. Tedaviye erken başlanmasıyla, belirtilerin önemli oranda azaldığı görülmektedir.

Aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi ve sorularınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca soru cevap kısmından da bizlere sorularınızı gönderebilirsiniz.

Leave a Reply