spor yapan insanlar nasıl beslenmeli neler tüketmeli

Spor Yapanlar Nasıl Beslenmeli? Hangi Besinlere Ağırlık Vermeli?

Spor Yapanlar İçin Beslenme Önerisi

Spor insanların sağlıklı kalması için aynı zamanda hareketsizlik, halsizlik, güçsüzlükten korunmak için yapılması gerek bir yöntem denilebilir. Herkes kendine uygun bir spor dalı seçer. Kimileri kilo vermek, kimileri güçlenmek, kimileri güzel görünmek, kimileriyse sağlıklı kalmak için spor yapar, ancak sporun etkisini arttırmak ve desteklemek için bunun yanında beslenme de çok önemlidir.

Beslenme şekilleri farklılıkta gösterir. Örneğin; Kilo vermek isteyen bir insan kalorisi düşük, az yağlı, lif oranı yüksek besinleri tercih ederken, kas kütlesini arttırmak isteyen bir insan daha çok protein ağırlıklı beslenir. Bunlar çok faydalı destekleyicilerdir.

Neden Lifli Besinler:

Aslında her insan lif ağırlıklı beslenmelidir. Bu bir çok yönden sağlıklıdır. Sindirim sisteminizi ve boşaltım sisteminizi düzenleyen yararlı bir besin, bunun için bazı besinler ortak ihtiyacımız denilebilir.

Kilo vermek isteyen bir insan kalorisi az besinler tüketir ancak bu hiç tüketmemeli demek değildir. Her insanın her gün alması gereken belirli besinler bulunmakta bunları yeterince almalı ki dengeli beslenmiş olsun ve hareket etmeye yeterli enerjisi her zaman bulunsun, yani kilo vermek isteyen bir kişi az da olsa kalori almalı.

Kas yapmak isteyen bir kişi ise tüm besinlerden yeterince aldıktan sonra fazladan protein alarak kaslarının aralarını protein ile doldurup kaslarını büyütür.

Spor yaparken beslenmeye dikkat edilmezse eğer, istediğiniz sonuçları elde etmek zorlaşır. Beslenme tüm yaşamın kaynağıdır. Spor yaparken iyi beslenmez iseniz, daha çok yorulur, halsiz kalır, istediğiniz sonuçları elde etmekte oldukça zorlanır ve bazen asla istediğiniz gibi olmaz. Peki, ne gibi besinler karbonhidrat ne gibi besinler protein içermektedir?

lifli proteinler nelerdir sporcular nasıl beslenmeli1

Karbonhidrat İçeren Besinler:

Şeker yerine karbonhidrat içeren besinlerden kalori almak çok daha faydalıdır. Hatta şeker hiç tüketilmese daha yararlı denebilir. Bazı besinlerin karbonhidrat oranı çok yüksektir bazılarınınsa düşüktür. Un ürünleri yüksek miktarda karbonhidrat içerir, Nişasta içeren besinler de öyle.

Sebzelerde de karbonhidrat vardır ancak miktarları düşüktür. Meyveler neredeyse her şeyde karbonhidrat bulunmaktadır. Sağlıklı karbonhidratlara örnek verecek olursak, patates, yulaf, muz, esmer pirinç. Bunlar tüketilebilir.

Protein İçeren Besinler:

Protein açısından zengin besinlere bir kaç örnek verilecek olursa bunlar; balık, yoğurt yani süt ürünler, süzme peynir, barbunya, tavuk, yumurta. Bu besinleri tüketerek karbonhidrat ve protein ihtiyacınızı karşılayarak spor faaliyetlerinize destek olabilir ve istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Bu besinleri tüketirken pişirme yöntemlerine dikkat ederek daha da sağlıklı beslenebilirsiniz. Kızartma yerine haşlama kullanmak öneri olarak verilebilir.

 

Yorumlarınızı aşağıdaki alandan iletebilirsiniz. Ayrıca tüm sorularınızı soru cevap panelimizden iletebilirsiniz. Linki üst kısımdaki menüden bulabilirsiniz. 

Leave a Reply