Testis kaşıntısı

Testis kaşıntısı nasıl geçer? Testis neden kaşınır?

Testis kaşıntısı nasıl geçer? Erkeklerin gündelik hayatların çektiği sıkıntıların başında testis kaşıntısı gelir. Oldukça rahatsız eden ve bazı zamanlarda sürekliliği sağlayan bu sorun, erkeğe ciddi anlamda zor zamanlar yaşatabilir. Şimdi şöyle düşünün, öğrencisiniz ve sınavdasınız, birden testisiniz kaşınmaya başlıyor.

Sorunun boyutunu fark ettiniz değil mi? 🙂 Sıklıkla gözükmese de erkeklerin çoğunda gözlemlenebilen testis kaşıntısının nedenlerine bakalım ve birkaç çözüm önerisi sıralayalım.

Testis kaşıntısının nedenleri

Testis kaşıntısının birçok nedeni vardır. Bunlardan en bilineni testis mantarıdır. Şimdi madde madde nedenleri sıralayalım.

#Testis mantarı

Temiz olmamanın neden olduğu bu durum, ilerleyen zamanlarda testis kaşıntısı gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. testisin düzenli olarak temizlenmemesi ve testis bölgesinde oluşan tüylerin kesilmemesi gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır.

Öte yanda cinsel münasebet yaşadığınızda partnerinizden de bulaşabilen bir rahatsızlık türüdür. Ancak genel olarak nedeni testisin hijyenik olup olmamasıyla alakalıdır.

Çözüm: Testisinizi düzenli olarak temizleyerek ve banyo –duş alma sırasında bol köpükle yıkayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tabi hemen sonuç almayı beklemeyin. Testis temizliğinize tüm hayatınız boyunca özen göstermeniz gerekli. Sonuçta vücudunuzun bir parçası ve temizliği hak ediyor.

Ayrıca doktorunuza da gözükmeniz faydalı olacaktır. Mantarı geçirecek krem tavsiyeleriyle bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

 

testis kaşıntısı nasıl geçer

testis kaşıntısı nasıl geçer

Testis mantarı olduğunu nasıl anlarız?

Kaşıntının olduğu bölgeyi kontrol etmeniz gerekir. Bölgede kızarıklık varsa ve pürüzlü hale gelmişse mantar enfeksiyonu var demektir. Ayrıca çizgi halinde yaralarda gözlemlenir.

#Testiste sedef rahatsızlığı

Sedef hastalığı vücudun her yerinde görülebilir. Testis de görülmesi imkansız değildir. Testiste görülen sedef hastalığı çok fazla kaşıntıya neden olmaktadır ve bir süre sonra acı hissi verir. Yürürken ve uykudayken kendini oldukça hissettirir. Ayrıca ileri seviyelerde kanamalarda gözlemlenebiir.

#Testiste sedef hastalığının olup olmadığını nasıl anlarız?

Testis bölgesinde veya kaşıntının olduğu yerde deri de kızarmalar ve pul pul dökülmeler olur. Bununla birlikte elinizle kabarıklığını hissedebilirsiniz. Pütür pütür bir hissiyatı vardır.

Çözüm : Doktora başvurmanız en sağlıklı çözümdür. Bunun yanı sıra Testis düzenli olarak temizlemeniz ve bakımını yapmanız sorunun belirtilerini en aza indirgemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kısa buz-soğuk uygulamaları yaparak kaşıntı hissini indirgeyebilirsiniz.

#Maya mantarı

Kadınlardan cinsel yolla bulaşabilen bu mantar türü erkeklerde yüksek kaşıntı hissine neden olur. Çoğunlukla testislerde görülen bu mantar türü testislerde yanma, şiddetli kaşıntı, tahriş gibi deformasyonlara neden olur.

Çözüm : Maya mantarını geçirecek ilaçlar mevcuttur. Bunları doktorunuzla görüştükten sonra eczanelerden alabilirsiniz. Ayrıca testise, yarım limon ile bakım yapmakta çözüm sağlayabilir.

#Kasık bitleri

Genellikle, hayatımızın içinde olan kedi ve köpek gibi hayvanlardan bulaşan bu bit türü kasıklara yerleşerek tahrişe neden olur. Devamında ise testis kaşıntısı gibi sorunlar baş gösterir. Bu bit ısırdığında küçük bir cimcikleme hissi ortaya çıkar. Isırmasının sonrasında şiddetli kaşıntı ve yanma gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

Çözüm : Limon ve elma sirkesiyle kasık bölgenizi temizlerseniz bu bitleri uzaklaştırabilirsiniz. Öte yandan doktorunuza gözükmeniz de faydalı olacaktır.

#Egzama sorunu

Egzama, genellikle saçta ve elde görülen bir rahatsızlıktır. Egzama görülen alanda, deri de dökülme, kanama, kaşıntı, yanma ve kızarıklık gözlemlenir. Eğer testiste egzama rahatsızlığı varsa durumdan çıkmanız zor. Bu nedenle kasık bölgesini temizlerken 2 kat özen göstermelisiniz.

Kasıklarınızı egzamayı geçirecek bitkisel ve tıbbi şampuanlarla yıkamalısınız. İki günde bir testisinizi oda sıcaklığındaki su ile pisliklerden ve egzama bakterisinden arındırmalısınız. Tüm iç çamaşırlarınızı çöpe atmalı ve yenisiyle değiştirmelisiniz (Yıkamak çare olmayacaktır).

Hatta ve hatta evdeki su tesisatını bile değiştirmelisiniz. İçtiğiniz suya test yaptırmalı ve standart değerlerin altında olan suları tüketmemelisiniz. Kısa sürede egzama sorunundan kurtulamazsınız. Bu nedenle olumlu sonuç almak için günlük yaşamanızda çok sıkı kurullar almalı ve bu kurallara uymalısınız.

#HİJYEN

Hijyen, her şeyin başı hijyen. Kasık bölgesini ve testis kökünü düzenli ve etkili bir şekilde temizleyerek yukarıda saymış olduğumuz tüm nedenleri ortadan kaldırabilirsiniz. Pis ve kirli olan kasık bölgesinde her türlü böcekte, bitte türeyebilir. Bu nedenle sürekli vücut bakımınızı yapmalı ve iç çamaşırı gibi şeyleri sıklıkla temiziyle değiştirmelisiniz.

testis kaşıntısı nedenleri

Testis kaşıntısına çözüm

Testis kaşıntısının nedenlerini genel olarak öğrendiniz ve soruna kafanızda kabataslak bir isim koydunuz. Şimdi gelelim Testis kaşıntısını geçiren tedavilere,

 • Pamuklu iç çamaşırları giyin.
 • Kasık ve testis bölgesinin temizliğini özenle yapın.

Limon : Testis bölgesini limon ile temizleyerek bol suyla yıkayın. Limonun asidik özelliği testisteki kaşıntıya neden olan bakterileri yok edecektir.

Elma sirkesi : Çoğu deri rahatsızlığını ortadan kaldıran elma sirkesi, testis kaşıntısında da yardımınıza koşuyor. Testis kaşıntısını durdurmak için elma sirkesi kullanmak doğal bir tedavi şeklidir.

Kullanımı,

Bir bardak oda sıcaklığındaki suya 1,5 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve karışım çözümlenene kadar karıştırın. Sonrasında kaşınan bölgeye karışımı uygulayın. Kuruduktan sonra 15 dakika bekleyip temizleyin. Günde iki defa bu işlemi gerçekleştirmeye çalışın.

Zeytinyağı : Deriyi besleyici özelliğiyle bilinen zeytinyağı aynı zamanda doku bozulmalarını ve deri dökülmelerini iyileştirir. Kızarıklık, yanma ve kaşıntı olan bölgenize zeytinyağı sürün. Farkı birkaç güne hissedeceksiniz.

Susam yağı : Besleyici özellikleriyle mantar gibi sorunların çoğalmasını azaltır. Günlük kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kullandıktan 30 dakika sonra bol su ile yıkayın ve yağdan arındırın.

Yeni tedavi önerileri eklenecektir. Takipte kalın.

Aşağıdaki yorum alanından yorumlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca soru cevap panelinden bizlere ve okurlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

 

8 Comments

 1. Cebrail 29 Mayıs 2018
 2. Fatih 19 Haziran 2018
 3. Eşsiz at 24 Haziran 2018
 4. İsimsiz 25 Haziran 2018
  • Isimsiz 13 Ağustos 2018
 5. Mert 30 Haziran 2018
 6. Benayoun 30 Haziran 2018
 7. NoName 20 Temmuz 2018

Leave a Reply