ünlü diyetisyenlerden zayıflama ve kilo verme önerileri

Ünlü Diyetisyenlerden Zayıflama Önerileri | Fazla Kilolara Elveda!

Ünlü Diyetisyenlerden Zayıflama Önerileri

Araştırmalara göre sağlıklı bir yaşam için zayıf olmak o kadar önemli ise kilolu olmak bir o kadar da insan vücudu için hem fiziksel hem ruhsal olarak zararlı bir şeydir. Unutmamak gerekir ki obezite bir hastalıktır. Ufak bir araştırma yaptığımızda hemen dikkatimizi çeken nokta Dünya’daki 42 Milyon çocuk aşırı kiloludur.

Kiloların insanlara vermiş olduğu fiziksel zararların başında kalp, damar, kanser, böbrek yetmezliği ve diğer sağlık problemleri gelmektedir. Ruhsal olarakta insanların dış görünüşünden memnun olmayışlarından kaynaklı düşünceler ile insana zararları göz ardı edilemeyecek kadar ciddidir.

Özellikle çoğu bayan için yaz dönemi yaklaşması ile akla ilk gelen şey zayıflama, daha sonra bunu tek başına başaramayanlar için diyetisyen yolu gözüküyor. Peki, nedir bu zayıflama taktikleri. Bu yazımızda ünlü diyetisyenlerden ufak tüyolar ile kilo verme ve sağlıklı yaşam konusunda önerilerde bulunacağız.

İşte Zayıflama Önerileri

İlk olarak kahvaltı herkesin bildiği üzere en önemli öğün olarak bilinmektedir. Eğer kahvaltıyı eksik veya hiç yapmadan güne başlamak insan vücudunun direncini kırar ve yorgun hissetmenize neden olur. Özellikle kahvaltının mutluluk verici özelliğini de atlamamak gerekir.

Daha sonra kahvaltınızı ufak bir egzersiz ile taçlandırın. Bu spor salonlarında saatler geçirerek aşırı şekilde yorulmak değil. Ufak bir yürüyüş açık hava sizi rahatlatacağına eminim. Bu aktivite hem kan şekerinizi düzenler hem de insülin seviyenizi aşağı çeker. Ama eğer sizin için eğlenceli olacak ise koşmak, dans etmek gibi faaliyetlerinde çok yararı olacaktır.

En doyurucu yiyecekleri tercih etmekte faydalı olacaktır. Ünlü diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, bazı yiyeceklerin ötekilerden daha doyurucu ve besleyici olduğunu söylüyor. Bunların başında öneri olarak Yumurta, Somon, Bulgur, Yoğurt, Soya sütü, Badem, Mu , Avokado , Hindistan cevizi , Bitter çikolata gibi besinler başta sayabiliriz.

zayıflamak ve kilo vermek isteyenlere öneriler

Elvan Odabaşı ‘na göre diyette yapılan en büyük hatalar:

-Karbonhidratın yasak olduğu diyetleri yapmak

Hayatımızda bulunan bütün besinlerdeki protein mineraller şüphesiz almamız gereken besinler. Ama hızlı kilo vermek için karbonhidrat, protein gibi besinleri diyet listesinden çıkarmak vücudun aniden kilo kaybetmesine ve dirençsiz kalmasına neden olabilir.

Özellikle erkek spor yapan kişiler protein tercih ediyorlar ve bunu yaşam stili haline getiriyorlar. Fit bir görünüm her zaman sağlıklı bir vücut anlamına gelmeyebilir. Bu besinlerin yasak olduğu diyetler sonlandırıldığı zaman çok hızlı bir şekilde verilen kilolar tekrar geri alınıyor. Bunun önüne geçmek adına her besinden doğru oranda eşit miktarda almakta fayda var.

-Ara Öğünsüz Beslenmek

Çoğu insan ne yesem yarıyor düşüncesi ile diyetlerine sadece Ana öğünler ile devam etmekte. Özellikle gün içinde aktif olarak çalışan bir bireysek ara öğünlerin değeri çok. Bu nedenle gün içinde 4 saatten fazla aç kalmamalı ve ufakta olsa bir şeyler atıştırmalıyız.

-Günlük Kalori Sayımını Bırakmak

Bir hedef belirlediğimizde bunun için yapmamız gereken işlerin sınırlarını da belirlemiş oluruz. Eğer bir diyete başlayacaksak muhakkak kalori hesabını tutmalıyız. Ünlü diyetisyenimiz “üzerinde kalori yazmayan diyetlerden uzak durun” uyarısında bulunmuştur ve gayet yerinde bir tespit. Çünkü insan ne kadar yediğini ve spor yaparken ne kadar egzersiz yapması gerektiğini bilmeli ve buna göre vücudunu harekete geçirmeli.

-Diyet Listenizden Yağı Çıkarmak

Zayıflamak için akla ilk gelen şeylerden biri de yağdan kesinlikle uzak durmak. Ama diyetisyenler bunun yanlış bir fikir olduğunu ve vücudun gün boyunca yağsız bırakılmaması gerektiğini savunmuştur. Özellikle yağı azaltılmış süt, yoğurt, peynir gibi besinler yanısıra salatına atacağınız zeytinyağı da oldukça yararlı olacaktır.

-Tek Tip Beslenmek

Tek tip besin ile günlerce haftalarda aylarca vakit geçirmek metabolizmanın yavaşlamasına neden olan faktörlerden biri olarak söyleyebiliriz.

Diyetlerde yapılan hatalardan bahsetmişken diyet yaparken de motive edecek unsurları da sıralamadan olmaz.

ünlü diyetisyenler zayıflamak isteyenlere yürüyüş öneriyor

Ünlü Diyetisyen Güneş Aksüs’e göre diyet motivasyonunu arttıracak öneriler şunlar;

-Hafta da bir gün kaçamak yapmak ,

Hafta da bir gün kendinize izin vermek ve kendinizi ödüllendirmek, başardığınız zaman ulaşabileceğiniz mutluluğu tatmanızı sağlar. Bu hazzın verdiği hissiyat sizi cesaretlendirir ve kilo verme konusunda daha da kararlı hareket etmeye başlarsınız. Ancak unutmayın ki bu kaçamağı haftanın sadece bir günü yapmalısınız.

-Hedeflerinizi belirleyin plan yapın

Belirlenen hedeflere ulaşmak, bir hedef olmadan ilerlemekten kat kat iyidir. Bir hedefiniz olsun. Bu hedefe ulaştığınızda kendinize bir sonraki hedefi belirleyin. Ta ki istediğiniz fit görünüme kavuşana kadar. Hedefler, insanların ilgisini canlı tutmakta çok iyidirler. İlk başlarda gerçekleştirebileceğiniz hedefler belirlemeniz sizin pes etmenizi zorlaştıracaktır.

-Vücudunuzu tanıyın -Ara öğünlerinizi atlamayın -Bol bol su için

Bir diyette karşılaşılabilecek tüm durumları belirlediğimize göre en önemli unsurlardan biri hakkında bilgi vermekte yarar var. Sağlıklı Uyumak. Uyumadan 3 saat önce yemek yemeyi kesmemizde fayda var. Hem rahat bir mide hem de düzenli bir uyku için bu şart.

Aşağıdaki yorum alanına yorum bırakmayı unutmayın. Soru cevap panelimizden de bizlere sorularınızı gönderebilirsiniz. 

Leave a Reply