Vücut Geliştirirken Zayıflama Yöntemleri

Vücut Geliştirirken Zayıflama Yöntemleri

Vücut Geliştirirken Zayıflama Yöntemleri

Vücut Geliştirmek için Kilo Vermek ve Definasyon

Sağlıklı şekilde kilo verirken bir yandan da vücudu geliştirmek için öncelikle kişinin kendini tanıması gerekmektedir. Kişi doktor kontrolünde kalp, eklem gibi ve genel sağlık durumunu öğrenerek bu işe ilk adımını atabilir.

Sağlıklı olmanın sonucunda planlı, düzenli ve motive olmuş bir şekilde kesin sonuçlar almak için kurallar çerçevesinde adımlar atmak önemlidir.

Bireylerin büyük bir çoğunluğu bu sorunla uğraşmak için çabalarken yarıda havlu atanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok olduğu bilinmelidir. Yen bir hayat yeni bir sayfa açmanız gerekiyor. Daha önceki yaptığınız hataları, yanlışları tekrarlamamak için uygulamaları doğru anlamalı ve uygulamaktan da çekinilmemesi gerekmektedir.

Kas Kaybetmeden Kilo Verme Nasıl Sağlanır?

Metabolizma çalışma hızını etkileyen faktörlerden biride vücudumuzda bulunan kas kütle oranıdır. Vücudumuzda bulunan her kası ayrı harekete geçirme esnasında enerji vermiş oluruz ve kalori yakmış yakarız. Bu durumda kas kütlesinin fazla olması metabolizma hızının fazla olmasını sağlamış olur.

Vücuttan kiloları verirken bir yandan da vücudun geliştirilmesi anlatıldığı kadar kolay olmayan bir çalışmadır. Kas kaybı olmadan kilo verimi önemli olan konulardan biridir. Bunu doğru yollar, beslenmeler ve uygulamalarla yapmak gerekir.

vücut gelştirmek ve aynı zamanda zayıflamak

Vücut geliştirme sırasında zayıflama yöntemlerini aşağıdaki sıra ile ele alınmıştır:

1- Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmak ilk adımlardan biri olacaktır. Sigaranın zararlarını tartışmaksızın neler olduğunu artık herkes az çok bilmektedir. Sigaranın zararları çok fakat vücut gelişiminde de performansı düşürdüğü için alınan olumsuz sonuçlar doğrultusunda psikolojik çöküş söz konusudur.

Alkolde aynı şekilde içiliyor ise azaltılmalı veya bırakılmalıdır. Alkolde alınan kaloriler bu yöntemleri uygulamak için istenmeyen kalori miktarlarıdır. Abur cuburlardan da uzak durmak faydalı olacaktır.

2- Beslenme

Beslenme, çok önemli olan bir husustur. Yemek yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve yanlış olan durumları ortadan kaldırmak gerekiyor. Gününüzü düzenli beslenmekte sorun yaşamamak için tabi ki uyku probleminizin de olmaması gerekiyor.

Düzenli 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenmeye başlanılmalıdır. Ara öğünleri her gün aynı zamana denk getirmek önemli faktörlerden biridir. Yağ yakımı başlatabilmek ve sürdürebilmek için önemlidir. Birey kendini tanımak için profil analizi yapması gerekecektir. Kilo, yaş, boy, yağ oranı gibi bilgiler bu çalışmaları doğru yapabilmek için gerekli bilgilerdir.

Amaç kilo vermek olduğu için, belirlenen besin kalori miktarının her gün 400-500 kalori miktarı kadar altında kalmak gerekecektir. Örneğin günlük ihtiyaç 2800 kalori ise, kilo verebilmek için 2800 kaloriden 400-500 kalori eksik bırakarak 2300-2400 kalori alarak bu çalışmayı sürdürmek gerekecektir.

Bu kuralı koyduktan sonra hata yapılmaması gereken diğer husus asla hızlı kilo vermek durumu olmamalıdır. Bu seçenek sağlıklı bir durum değildir. Kalori seviyesini düzenli almak çok hızlı sonuçlar vermese de kilo vermeyi sağlayacaktır. Kilo verme işleminde yağlar vücutta her yerde kullanılarak yağları enerjiye dönüştürür.

Bu çalışma içerisinde ağırlık çalışması yapacağınız için her gün düzenli olarak yeterli protein miktarını almayı kesinlikle unutmamalısınız (Ağırlık miktarınızı kg başına günde 1,5-2 gram) kadar protein almanız gerekir, Örneğin 60 kg birey için 90-120 gram protein). Protein kaslarda onarım ve artış için önemli faktörlerden biri olacaktır. Kilo vermeye başladığınız durumda protein miktarı da zamanla azaltılması gerekecektir.

Önemli hususlar ise şunlardır; yağda kızarmış bir şeyler yemek yok, beyaz unlu ürünler yenmemesi gerek, protein ağırlıklı beslenmek önemli noktalardır. Sebzeler serbest olmak üzere bol yenmesi gerekiyor. Meyve ilk zamanlarda günde 1-2 adet olmak üzere orta boy meyve ile sınırlanması gerekiyor. Yemeklerin pişirilmesinde yağ olarak zeytinyağı kullanılması şarttır.

3-Uyku

Bireylerin uykularını düzenli ve kalite şekilde kesintisiz uykularını almaları gerekiyor. Vücut geliştirme için bu önemlidir. Uyku vücudumuzu tamir etmek ve iyileştirme kat etmesi için büyüme hormonu uykuda salgılandığı için önemlidir.

4-Ağırlık antrenmanı

Ağırlık antrenmanı sayesinde irileşme olmayacaktır. Ağırlık çalışması kasları güçlendirmek, metabolizma hızını ve kilo vermeyi kolaylaştıran unsurlardır. Ağırlık antrenmanlarında dikkat edilmesi gereken haftada 3 gün çalışmak ve bunu haftaya yaymaktır. Yapılmaması gereken hata 2 gün arka arkaya ağırlık çalışmak olacaktır.

5-Esneklik antrenmanı

Esneklik konusu önemsenmeyecek bir konu değildir. Ağırlık antrenmanları sırasında sakatlanma durumları ve performans devamlılığı için önem taşımaktadır.

6-Kondisyon(kardiyo) antrenmanı

Kardiyo antrenmanı yapmaya başlamadan önce önemli bir faktör kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların olmamasıdır. Kalp atış hızı, nabız düzeni gibi konular önemlidir. Kardiyo ağırlık antrenmanından sonra haftada en az 2 kere en fazlası içinse 3 kere yapılması uygun olmaktadır. Kardiyo antrenmanında acele etmeden fazla koşmadan sadece terleyecek kadar uygulanması uygundur.

Vücut Geliştirirken Zayıflama Yöntemleri nelerdir nasıl zayıflanır

Yorumlarınızı alt taraftaki yorum yapma alanından iletebilirsiniz. Ayrıca soru cevap panelimizden bizlere soru sorabilirsiniz. En hızlı şekilde cevaplarız. 

Leave a Reply