vücut geliştirmek için diyet önerileri

Vücut Geliştirmek İsteyenlere Diyet Önerileri

Vücut Geliştirme İçin Diyetler

Spor yapmak vücudunuzu şekle sokar lakin tek başına sizleri istediğiniz vücuda ulaştıramaz. İnsanlar hayal ettikleri vücuda ulaşa bilmek için sporun yanında doğruda beslenmelidir.

Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar çoğunlukla sporla diyeti aynı anda yürütmeleri gerekir. Çünkü spor ve diyet insanların hayal ettikleri vücuda ulaşmalarının ilk koşuludur. Lakin bu biraz kafa karıştırıcı sonuçlar doğuruyor.

Diyet ve Vücut Geliştirme

Vücut geliştirmenin temel ve çok basit kuralları vardır. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanların temel amacı daha fazla kas kütlesini kazanırken daha az yağlı bir vücuda ulaşmaktır. Temel olarak alacağımız bu iki amaç doğrultusunda beslenme programı hazırlanılmalı ve istikrarlı bir şekilde uygulanmalıdır.

Kalori Alımı Nasıl Olmalıdır?

Daha fazla kas kütlesi kazanmak isteyen sporcular için kalori büyük öneme sahiptir. Çünkü kütle kazanmanın en önemli faktörü aldığınız enerjinin, verdiğiniz enerji ile dengeli olmalıdır.

Aksi takdirde bu dengeyi kalori azaltma yönünde yaparsanız vücudunuz kas kütlesi kazanması çok zorlaşacaktır. Hatta aşırı az kalori alımlarında vücuttaki enerji alımı azaldığı için, bu enerjiyi vücudunuz kas kütlenizden karşılayacaktır. Bu da doğal olarak kas kaybına sebep olacaktır.

Spor yapanlar nasıl beslenmeli? Hangi besinleri tüketmeli?

Protein Alımı Nasıl Olmalıdır?

Protein alımı günümüzde çok yanlış bir şekilde anlaşılmaktadır. İnsanlar kendi vücutlarını tanımadıklarından çok fazla protein tüketiminin kas kazandıracağını düşünüyorlar.

Lakin insan vücudunun çalışması bu şekilde değildir. İnsan vücudunu aşırı yüklenecek olan protein, karbonhidrat ve kalori harcanamayacak düzeyde olduğundan vücut onu sonra tüketmesi için depolar bu yüzdendir ki fazla protein alımı size yağ olarak geri dönecektir.

Proteinler kaliteli ve kalitesiz olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Kaliteli proteinler; tavuk, yumurta, hindi ve kırmızı etler olarak sayabiliriz. Lakin elimizde olan protein ürünlerini hazırlanış bakımından yanlış hazırlanırsa bu ürünlerde kalitesiz proteinlere dönüşmektedir.

Kalitesiz proteinler; Tavuk döner, sahanda yumurta gibi hazırlanış biçiminden trans yağa dönüşmüş ürünlerdir. Trans yağlar vücuttaki yağlanma süresini kısalttığından uzak durulmalıdır.

vücut geliştirmek için nasıl beslenilmeli

Karbonhidrat Alımı Nasıl Olmalıdır?

Karbonhidrat alımı birçok sporcu açısından hayati öneme sahiptir. Karbonhidratlar spor esnasında sizlere enerji verecek olan besin değeridir. Bu yüzden göz ardı edilmemesinde fayda vardır.

Karbonhidratlar antrenman öncesi ve sonrası olarak gruplandırılır. Lakin gün içinde alacak olduğunuz karbonhidratlar sizlere hayal ettiğiniz vücuda ulaşma konusunda destekleyici niteliktedir. Fakat vücudun çalışma tarzını unutmamakta da fayda vardır.

Vücutta giren enerji ile harcanan enerji arasında denge kurulmalıdır. Aksi takdirde sizlere fayda sağlayacak ürünlerin bile vücuttaki yağ oranını arttırabileceğini unutmamalıyız.

Leave a Reply