vücut tipleri ve zayıflamak için diyet listeleri

Vücut tipinize göre diyet seçimleri ve zayıflamak

Diyeti Vücut Tipine Göre Seçmek

Günümüzde özellikle fast food restoranların artmasıyla obezite sorunu toplumda üst sıralara yerleşmiş durumdadır. Yüksek rakamlara ulaşan ve küçük yaşlara kadar inen obezite sorunu pek çok insanı diyetlere yöneltmiş durumdadır.

Ancak yapılan diyetlerin maalesef kişiye uygun olup olmadığı fazla dikkat edilen bir konu değildir. Bilinçsizce yapılan diyetler fayda sağlamak yerine zarar verir.

Özellikle kulaktan dolma bilgilerle şok diyetler adı altında yapılan diyetler insan sağlığına büyük zararlar verebilir. Gelişigüzel diyetler yapmak yerine bir uzman yardımıyla vücut tipine uygun bilinçli diyetler yapmak sağlığı tehlikeye sokmadan amaca ulaşmayı sağlayacaktır.

Kime Nasıl Bir Diyet?

Fazla kilolarından muzdarip, kiloları yüzünden sağlık sorunları yaşamaya başlayan insanların diyet programları uygulayarak zayıflamaya başlaması seçilecek en doğru yoldur. Diyet yapmaya karar verenlerin atması gereken ilk adım aslında uzman yardımıdır.

Doğru, sağlıklı ve bilinçli bir diyet yapmak sağlık açısından doğru olandır. Diyet için vücut tipinin belirlenmesi ikinci adım olmalıdır. Hangi vücut tipi hangi diyetle verimli sonuçlara ulaşabilir bunun tespiti çok önemlidir.

vücut tiplerine göre diyet listeleri

Vücut Tiplerine Göre Diyet

Genel bir bakış açısıyla vücut tipleri 4’e ayrılır. Diyet yapacak kişinin bu kategorilerden hangisine girdiğini tespit edip bu gruba uygun diyetleri uygulaması sağlıklı sonuçlar almasını sağlayacaktır.

# Elma (Yuvarlak) Vücut Tipi: Bu gruba girenlerde yağlar karın bölgesi civarında toplanmıştır. Elma tipi vücuda sahip kişiler şekerli yiyecek ve içeceklerden, kafeinden, pirinç, beyaz un, alkol, hamur işlerinden uzak durmalıdır. Tavuk, yağsız kırmızı et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta gibi gıdaları tercih etmelidirler.

# Armut Vücut Tipi: Bu grupta yağlar bel ve basen bölgesinde toplanmıştır. Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Yüksek lifli meyve ve sebzeler, protein içerikli besinlerde düşük yağ oranlı olanlar tercih edilmelidir.

# Ters Piramit Vücut Tipi: Bu tip vücutlarda üst beden daha geniş aşağıya doğru inildikçe bedende incelme görülür. Yağlar üst bedende, göğüs çevresi, kol ve sırtın üst bölgelerinde toplanmıştır. Bu vücut tipine sahip kişilerin özellikle kafeinli içecekler, tuz ve yağdan kaçınması gerekir. Yemesi gerekenler; yeşil yapraklı sebzeler, lif içeriği yüksek meyveler, yulaf, esmer pirinç, bulgurdur.

# Kum Saati Vücut Tipi: Yağlanma genel olarak yüz bölgesinde ve kol, diz, bilek gibi eklem kısımlarında olur. Yüksek yağlı gıdalar, kafein içerikli besinler, tatlı ve süt gibi ürünlerin kullanımı azaltılmalıdır. Çiğ sebze ve meyveler, yulaf, yağsız protein içerikli gıdalar tercih edilmelidir.

vücut tipleri ve zayıflamak için diyet listeleri

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Kafadaki diyet kavramını oluşturduktan sonra dış etkenlerin etkisinden kurtulmanız gerekecek. Bunu iradenizle gerçekleştirebileceksiniz. Kendinizi spora vermelisiniz ve yeni bir hayata adım atmanız için kendinizi şartlandırmalısınız.

Karşınıza her zaman engeller çıkacaktır. Hayatta bu demek değil midir zaten? Engelleri aşmak 🙂

Zihninize söz geçirin. Canınız yiyecek veya içecek bir şeyler istediğinde ilk başlarda zor da olsa bu dürtüye engel koyun. Vücudunuz sizin en büyük dostunuz. Yarını yarına bırakmamalısınız.

Ayrıca bu da not olsun. Bolca bitkisel çay için. Papatya ve yeşil çaya ağırlık verin.

Sevgiler…

Yorum bırakmayı unutmayın…

Leave a Reply